Bum- H umiffll-BUD TOOR 1)E np jU fflBinWIflMIIMHïSffll. KOM- OF AfflDOEHirr No. 28. J A A R Q A. N O. 1893. !11 ACS T-E JS-V EERTiasTE |US 4. 9. 10. 11. id- -4: •M Alle brieven in te zenden. bov engenoemden vooral merkwaardig dan jaar op jaar dezelfde aderlatingen te zullen zien herhalen. I Het verschijnsel is dan ook zeer verklaar- dat die mannen in Utrecht en in Den Haag zich vereenigen, teneinde den volksin- 1 te gaan. I Dezelfde gevoelens welke den landverhuizer 5. 6. 1. 2. 3. erdt cha- n en f 50 9 a Sa a 0. 7. 8. woeste gronden, de en Lauwerzee, zoo i voor een vrij ruim tijds- i’l, ‘Ir 1Lj naar werk en brood als LM. aril. ■7* l'k stoomvaartmaatschappijen varen er daarenboven degenen die zich er bij te springen wanneer aan het j ---En zoolang de -1 van die Bij deze Courant behoort ale Bijblad Feuil leton-nummer 140. ABT ERTENT1ËN van voor eiken regel meer belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent# Cents. Bij abonnement is de prijs -te vernemen bij Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco voor wat hij als waar beschouwt? Zou niet enkel met het oog op dergelijke misstanden en hun verbetering de uitbreiding van het kiesrecht gewettigd zijn zoover maar mogelijk is? Wij zeggen hierop van harte: ja! Omdat we ergernis er over gevoelen wanneer we in de wereld der menschen menschen en menschen zijn toch gelijk het moeten aanzien, dat de een in zijn overvloed waarvoor niet hijzelf heeft te zorgen gehad, den ander in zijn armoede, waartegen dikwijls niets te doen valt, zegt: Wij zijn de bestuurders, en gijlieden zijt de bestuurden. V E R G A D BRING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag den 8sten April 1893, des namiddags ten 7 uur. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Af- en overschrijving, begroeting dienst 189*? Uitbetaling onvoorziene uitgaven, dienst Alsvoren, dienst 1893. Eervol ontslag onderwijzeres T. Swanen- burg de Veije. Vaststelling Taux-geneesmiddelen. Voorstel tot tijdelijke voorziening in de lessen in het Hoogduitsch aan de Hoo- gere Burgerschool. Vaststelling kohier Hoofdelijken Omslag, dienst 1893. Benoeming stembureau voor de verkiezing op 20 April e. k. Adres in zake het Klokhuis. 12. Reclame Hoofdelijken Omslag, dienst 1892. K E N N I S G E VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken aan de ingezetenen be kend, dat het door hen vastgesteld Primitief- Kohier van Belasting op de binnen deze ge meente gehouden wordende Honden, dienst 1893, aan den Gemeente-Ont vanger ter invor dering is ingezonden en alzoo een ieder ver plicht is zijn aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Sneek, 5 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNÉWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Van het booze artikel, door de Standaard ge schreven over Centraal comité en Club der an- ti-revolutionaire partij werd voor eenige dagen ge wag gemaakt. De Standaard laat niet ondui delijk uitkomen dat de club, die feitelijk bestaat bij de gratie van het comité, harerzijds niets deed om voeling te houden met het comité. Samenwerking bestaat er niet en ’t is dus maar beter uiteen te gaan. In de Prot. Noordbrabanter wordt het ver moeden uitgesproken dat deze wensch ongetwij feld, steunt op een besluit van het centraal co mité, daar anders zulk een gewichtig punt niet op deze wijze in de pers ter sprake zou zijn gebracht. Op zichzelf heeft de redactie van het blad er niet tegen dat aldus gehandeld wordt en dat men zoekt naar een betere club, die nauwer verband houdt met het comité of liever daar het comité zoo goed als nooit bijeenkomt met zijn voorzitter en assesso- In de Friesche Crt. van 12 Maart komt verslag voor van een dreaé in eene 1 bevordering van stige belangen/ van den werkman lechtmatig en verklaarde, dat „de stroom te ien opzichte in de maatschappij overal op te merken, niet te keeren was/ Vervolgens schetste hij in breede trekken, hoe door ontginning van droogmaking van Zuider- niet aan alle werkloosheid, dan toch groot gedeelte daaraan voor een 1 verloop een einde kan worden gemaakt. Spreker betreurt het dat zoovele uitstekende werkkrachten thans door emigratie naar Ame rika aan ons land worden onttrokken, die zoo uitstekend hier konden worden aangewend. Met voorbeelden wordt aangetoond, hoe uit particuliere ondernemingen nu reeds is geble ken, dat door ontginning woeste gronden zeer Productief kunnen worden. Zal ze echter goed doel treffen, dan trede de Staat handelend op en brenge door onteigening de gronden in kui tuur. Ook de droogmaking der Zuiderzee ga van den Staat uit. De zee is eenmaal Staats eigendom en ze bhjve dat. Na de droogmaking, wenscht Spreker den grond in niet te groote kavelingen door den Staat verhuurd. Een bewijs dat de denkbeelden veld winnen, leveren de woorden van bovengenoemden no taris. Wat ons daarin voorkomt, en waarop we meenen nog eens de aandacht te moeten vestigen, is de meening van den heer Andreae omtrent landverhuizing. i tegenwoordig lezen we van 1 voor de groote reis over den verre en onbekende gewesten. aandoénlijk schouwspel, dat vertrek, die van menschen, die alles vaarwel zeggen 1 van un ouders, bloe^- Schier dagelijks toebereidselen oceaan, naar Een afvaart uioeten wat hun herinnert aan de dagen hun verloopen leven, daarbij hi verwanten en vrienden voor ’t laatst de hand “ogen drukken met de vrij stellige overtuiging van elkaar nimmer terug te zullen zien. Daar bij het voorgevoel, dat ze zullen komen in een Q°g geheel ongeregelde maatschappij, waar let- ioi'bjk alles ontbreekt aan gemakken en hulp middelen, waarvan ze hier als omringd waren, eu ten slotte nog de onzekerheid der stoffelijke toekomst. Maar dat schouwspel wordt pijnlijk, wanneer men daarbij in ’toog houdt, dat ze hier eigen- bjk onmisbaar zijn en dat hun vertrek een 8chadepost is voor het land. Edoch de bij, en t°e leenen om I reisgeld wat mocht ontbreken. j~ engels van den Staat in de handen ren maar de wijze waarop de club op zii- de wordt gezet staat haar tegen. De behande ling is met geheel fair. Als men de club wil laten „vallen omdat men een grief tegen haar heeft, dan moet men die grief te berde brengen en de club of hare leden in de gelegenheid stel len zich daartegen te verdedigen. Dit is men aan lederen beklaagde verschuldigddit is men vooral verschuldigd aan een club, waarin man nen zitten die zich jegens de anti-revolutionaire party verdienstelijk gemaakt, en zich voor haar veel moeite en arbeid getroost hebben. Wijziging der bestaande regeling is bepaald noodig. Want, zooals de zaak thans is gere geld, is wezenlijk voortdurende samenwerkino’ eenvoudig ónmogelijk. De jongste geschiedenis levert een nieuw bewijs voor deze stelling, te weten de electorale quaestie. De schuld schuilt hier echter, naar ’t blad tusschen de regels ten duidelykste doet uitkomen, niet bij de club maar bij den voorzitter van het centraal comi té, den hoofdredacteur van de Standaard. Zoo ooit dan had bij deze quaestie overleg moeten worden gepleegd tusschen centraal comité en club. Reeds vóórdat het centraal comité de kieswet kon gelezen hebben, gaf de Standaard op de meest besliste wijze aan, wat de club met die wet te doen had; geenerlei bedenkingen van wien ook vond ook maar eenigen steun bij haar. Zy achtte zich als hoofd der anti-revolutionaire Pers tot net geven van dit partij-advies verplicht. Wat werd nu de verhouding van de club tot het centraal comité? aldus vervolgt de Pr. Bb. Stel, dat de club in het centraal comité de overtuiging ingang had kunnen doen vin den, dat een andere weg gevolgd moest wor den dan de Standaard had aangegeven, dan zou het centraal comité tegenover haar voorzit ter zijn komen te staan, en tegelijk tegenover de standaard. Maar het centraal comité mist een eigen orgaan; alzoo zou zijn advies, door de stand, bestreden, niet den minsten ingang hebben kunnen vinden bij het volk. Voor het centraal comité zou derhalve geen andere we»- zyn overgebleven, dan zich maar neer te leg gen bij het advies van de Stand. De Stand. zal wel willen toegeven, dat de waarschijnlijk heid van dezen gang van zaken geen fantasie is. „Het is duidelijk dat, als de Stand, beslist gesproken heeft, het centraal comité wel thuis kan blijven, tenzij men het op een scheuring in de partij wil laten aankomen/ „En kan men nu van de club vergen, dat zij zal overleggen met een college, welks hou ding reeds van te voren bepaald is?“ J en slotte doet de Prov. Noordbrabanter uit komen, dat ieder kamerlid volkomen vrij blijft voor zoover het niet geldt afwijking van de anti-revolutionaire beginselen. Maar van dit laatste is hier geen sprake, thans geldt alleen een zaak van goede politiek. In de jongste aflevering van de Vragen des Tijds bespreekt dr. J. Th. Mouton de opneming van voorschriften omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur in bestekken. Hij doet dit aan de hand van de antwoorden, die inge komen zijn op de adressen door het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, alsmede door enkele van zijne afdeelingen uit eigen hoofde gericht tot de hoofden der ministerieele depar tementen, gedeputeerde staten der provinciën besturen van gemeenten, polders en waterschap pen en tot particulieren. Natuurlijk, aldus merkt de heer Mouton op hangt het antwoord op de vraag of voorschrift ten omtrent minimun-loon en maximum-arbeids- duur in bestekken kunnen worden opgenomen De oppositie tegen de kieswetvoorstellen moet in Den Haag nog al groot zijn. Zelfs doet ze, naar wordt verzekerd, haar invloed gevoelen op de betrekkingen tusschen het Kabinet en het Hof. Ons dunkt, dat men het koningschap dusdoende niet zal doen toenemen in populari teit. ’t Zal weer een vleugje zijn van het conser vatisme dat niets conserveert. Maar ook is onkunde meê oorzaak aan dergelijk dwaas ver zet. De heeren en dames uit Den Haag weten niet wat een leege provisiekast beteekent. Een eigenaardig verschijnsel is dan ook dat zij, die wel bekend zijn met de nooden des volks, en die overtuigd zijn van het goed recht van het volk om mee op te komen voor hun belangen; belangen, welke, meer dan die der Haagsche kliekheeren, om voorziening vragen, dat zij, zeggen we, bij hun pleidooi voor de uitbreiding van het kiesrecht niet aldus redeneeren Hét volk heeft recht er op om voor zijn eigen be langen te waken het volk waarvan jaarlijks een brok wegzinkt of wegdrijft omdat zijn be langen verwaarloosd zijn, heeft meer dan andere klassen der maatschappij er voor te waken, dat het staande blijft en moet dus noodzakelijk in vloed uitoefenen op den algemeenen gang van zaken. Neen, zij, die voorstanders, moeten voorzich tig zijn. Zij moeten aldus redeneeren„Het volk van Nederland is vertrouwbaar; het volk uit de lagere klassen is Oranjegezind; wij voor ons, durven dan ook zonder schroom, aan dat volk mee-aandeel geven in de volksvertegenwoordi ging. Toon ook dat gij vertrouwen hebt in dat „mindere“ volk, en het zal zich dat vertrou wen niet on waardig toonen/ Zij, die pleiters voor de volksbelangen, mag men van dergelijke advocaterijen geen verwijt makendat ze niet rondeman durven opkomen voor een heilig en dringend recht mag men hun niet euvel duidenzij kunnen niet anders. Maar wie voelt niet het jammerlijke van zul ke toestanden, die een man van overtuiging en die waar is bijzonder schaars beletten heeren zijn, valt er niets anders te verwachten 1 om met vuur uit te komen baar, een .^r_„o TOIJ re<^e’ d°or ^‘r- A. J- An- I vloed zooveel doenlijk tegen op 1 Maart j.l. te Kollum gehouden j 2?L vergadeiing van de „Vereeniging ter bezielen wanneer hij aan boord stapt om naar maatschappelijke en godsdien- een nieuwe wereld te trekken, leven op dit esc ouwde de vraag oogenblik ook in de harten van de opperste tienduizend scheiden van wat lief was en een onzekere toekomst tegemoet zien. En natuurlijk, niet waar, zoo is ieder mensoh: wanneer het in zijn macht staat, bedingt hij voor zich de beste conditie. En dit gevoel van weemoed en vrees vindt niemand aangenaam of verkwikkend. Welnu, dan is de vraag slechts: wie is het sterkst van de twee partijen Wie trekt aan het kortste eind S VI' ER COURAN ■7/a ■1 >5/s PUNTEN VAN BEHANDELING: Resumtie der Notulen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1