•e >e d 1 .9 ttiillTE 11 IE 1MMMT SM. If Si Mins- en iiiiEBm niiiii) iüor de Ite f b 1 k Twee professoren aan ’t woord. in acht, hierin bestaande, dat No. 30. ACEE T-E N-V E E R T I G e T E J A A R Q A N C. 1893. 1 koning- gunstig verschijnsel dat de oude kranig, is het de democratische partij van spaar- V. )0 0, Alle brieven in te zenden. >et, an □P D- SO a a 8- et o, iik ter 1: a- >er U- gs- ht. een korte beschouwing voor over den maat- chappelijken en staatkundigen toestand van ons Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco È'-IX 1 aan de oud-liberale partij te brengen, gedurende - c - P ter Se cretarie der gemeente, in de gewone bureau- uren, van de ter zake ingekomeu schrifturen kennis kunnen nemen. Snoek, den 15 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PER S. In het Dagblad heeft jhr. Rochussen, lid van den Raad van State, reeds protest aangetee- kend tegen het Gids-artikel van prof. Quack \zie o fis hoof dar tikel). De kracht van zijn ver- zet concentreert hij in de volgende phrase „Personen, die hem (prof. Quack) kennen, verzekeren mij dat hij het met zijn Girfs-artikel niet zoo kwaad gemeend heeftdat hij eenmaal de pen in handen, en door het lamplicht der schrijftafel beschenen, niet in slaap valt (dit laatste verhaalt hij ons trouwens zelf), maar doorslaat, en door den klank zijner woorden be koord, vergeet op den zin te letten. Dien in druk heb ik reeds dikwerf gehad van hetgeen ik van hem gelezen heb, en zoo alleen verklaart zich, bij een man van zijn positie, een zoo bui tensporige onvoorzichtigheid van uitlating/ De Standaard bepaalt zich tot de mededee- ling der beschouwingen door prof. Quack aan Mario’s teekening der plutocratie vastgeknoopt. Haar slotwoorden luiden: „Hier eindigt het op stel van den hoogleeraar, den man, die op de oude Turfmarkt te Amsterdam zetelt, in het paleis der haute/nmwc^deNederlandscheBank.* Men ziet hettwee waardige bestrijders 1 B I N N E N L A N D. Met behendigheid weet ze volk en 1 schap beiden om den tuin te leiden door aan vaderland, die niet zal nalaten in ons land in-- Door den minister van financiën zijn instruc tion vastgesteld voor de uitvoering der wet op den zoüt- en zeepaccijns. Behoudens de bijzondere bepalingen omtrent het terrein van toezicht, behoeft onder het nieu we stelsel van heffing, het vervoer van zout niet door document gedekt te zijn, en ook wor den voor de uitslagen uit de zoutziederijen en uit de bergplaatsen van zout onder crediet, geen documenten vereischt, behalve alleen in die ge vallen, waar afschrijving op de rekening noo- dig is, zooals bij uitvoer naar het buitenland en bij aflevering aan vrijdomgenietenden. De bepalingen omtrent het vervoer van zeep moeten tot 1 Mei e.k. streng worden gehand haafd. Ook de aanpeil van zeepwinkels mag niet worden nagelaten. Voor den overgang op zichzelf is opneming van den voorraad, noch vi x 1 -e van de rekening noodig. Bij het t0° niet gezuiverd terugkomen van een vervoerbil- J van denac- het volk te verzekeren dat ze zijn rechten ver tegenwoordigt voor den troon, en aan het ko ningschap beduidt, dat ze die instelling beschut tegen de aanvallen van het gepeupel. Tout comme chez nous Men denke slechts aan de grondwet, het pal ladium van ’s volks vrijheden en de grendel waarmee de deur voor het gepeupel wordt af gesloten of ook, lezer, verbeeld u in het Sticht te wonen. Daar roept menweg met de bij- belsche tafereelen van het tooneel. Maar men acht het niet beneden zich om zelf als acteur op te treden in den beau róle van Jozef den braven en schoonen. Nog treffender zijn de volgende trekjes Marlo Ze noemt zich constitutioneel, verstaat ech ter onder constitutioneelen Staat zulk één, waarin slechts zij door op indirecte wijze be noemde Ministers regeert. Het liefst geeft ze zich de namen van de gematigde partij of van de partij der orde. Gematigd omdat ze de souvereiniteitsrech- ten niet voor alle tot den Staat behoorende le den, maar slechts voor het meest bevoegde deel er van, opeischen wil. En dan nog het markante en echoone slot van den Casselschen professor, dat we woorde lijk willen overnemen om er het schoone niet van te ontsieren Kenmerkend is de in den laatsten tijd haar zoo vaardig van de lippen vloeiende frase over de heiligheid van eigendom, familie en gods dienst. Zij heeft die woorden steeds op de tong verstaat echter onder eigendom het liberale verwerfsrecht, hetwelk aan haar zelve indirecte inbreuken op het eigendom van anderen, en aan die anderen noch directe, noch indirecte aantasting van het hare veroorlooft begrijpt onder familie niet een zedelijke, allen leden der maatschappij toegankelijke verbinding ter bereiking van de hoogste menschelijke doel einden, maar slechts een instelling dienstig tot overerving van het vermogen en alzoo slechts voor de bezittende klassen van aanbelang en kent in den godsdienst een in haar mond tot lastertaal wordend woord niet het hoogste goed van ons geslacht, maar een voor het duurzaam welslagen van haar pogingen zeer aannemelijken politie-maatregel ter beteu geling van hen, die in deze wereld voor haar arbeiden en in de wereld hier namaals het loon daarvoor zullen ontvangen. De fouten dezer partij zijn hebzucht, egoïsme, onbarmhartigheid, arglist, onbeschaamdheid, onverbiddelijkheid en lafheid. Haar deugden zijn -r xUOU, uva arbeidzaamheid, ordelievendheid en spaar- “iddags te 12 uren, ten gemeentehuize gele- zame huishoudelijkheid. Tot de bovengeschetste partij van den geld- De Tweede Kamer is tegen Dinsdag 18 April, te één uur, bijeengeroepen. Blijkens een aan het departement van bui- tenlandsche zaken ontvangen telegrafisch be richt van Hr. Ms. gezant te Brussel, bevat de Moniteur Beige van 12 dezer het besluit tot openstelling der Belgische grens voor den invoer van vee uit Nederland, met ingang van heden Vrijdag. Behalve de Zeeuwsche kantoren zullen op de daarvoor aangewezen dagen worden opengesteld Santvliet, Esschen Wuestwezel, Achel, Hamont Maeseyck, Lanaeken en Visé. De voorwaarden, waaronder de invoer zal kunnen geschieden, worden in de Staatscourant medegedeeld. I. In de Gids van April komt van prof. Quack Politieke en sociale voorrechten. .n i Met behendigheid weet zo vol het koning- adel bebooron volgens Marlo niet die bezwaren hebben in te brengen, ge alle renteniers, die zich vergenoegen met de j drie dagen vóór evengenoemd tijdstip „natuurlijke" rente van hun kapitaal; die geen begeerte hebben om hun kapitaal tot onredèlij- ke verwerven te besteden en die de door hen geconsumeerde producten naar hun werkelijke waarde willen betalenen verder zondert Marlo nog uit de ondernemers van groote bedrijven, die door de productieve aanwending van hun arbeidskrachten een boven velen uitstekende positie hebben weten in te nemen, en die het onredelijk verwerven, dat henzelven tot offers van winstzuchtige speculanten maakt, zouden wenschen onderdrukt te zien. Minder volledig, ofschoon even 1 tweetal teekeningen van Marlo, waarin de aristo cratische en de democratische partij wordt afgebeeld. Dit met de toepassing van prof. Quack in een volgend nommer. druk te maken en afbreuk te doen. Het is een gunstig verschijnsel dat de oude Gids pioniersdienst gaat verrichten en daar mee toont den geest van onzen tijd te willen begrijpen. In Januari was het prof. Cort v. d. Linden die de liberale economie onder het ontleedmes nam en er niet veel goeds van zei. Thans is het prof. Quack die, naar aanleiding van een werk over de maatschappelijke verhou ding van Karl Marlo (prof. Winkelblech), de oude liberale juffrouw geducht de les leest over haar verzet tegen de kiesrechtuitbreiding. De plutocratische of geld-adelspartij, zegt Mar lo, vertegenwoordigt het liberale recht ter ééner zijde tegenover den voor het behoud der ontoe gankelijke vesting zijner vaste monopoliën kam penden adel, en ter andere zijde tegenover het naar verlossing der kwaal van het liberalisme smachtende volk. Ze zoekt haar waarde niet in persoonlijke voortreffelijkheden; ze kent slechts een enkelen waardemeter, het geld, waarnaar ze zich zelve, als een zaak, schat. Zij weet maar al te goed dat noch edeler bloed, noch edeler gezindheid haar onderscheidt van het proletariaat, en dat zij in de rijen van dat proletariaat neerzinkt., indien ze haar bezit verliest. Ze jaagt uitsluitend naar materiëelo belangen; schat bezit hooger dan roem en waardeert kunst en wetenschap slechts naar den maatstaf van dadelijk nut en voordeel. Zij streeft naar de macht, echter niet uit heerschzucht, maar ter wille van het voordeel. Verlangt liefde noch achting, maar stipte beta ling, en beschouwt het betalingsvermogen als den grondslag der vriendschap. Zij verwerpt, daar de vrede de onontbeerlijk- ste voorwaarde voor haar industriëelen kamp- strijd is, zoowel kabinetsoorlogen als oorlogen ter wille van een beginsel, en gebruikt de wa penen hoogsten voor het openen van nieuwe marktplaatsen voor haar goederen. Een kranige teekening, zegt Prof. Quack, en kleurrijk. We kunnen niet nalaten nog enke le trekjes van deze interessante schilderij weer te geven De plutocratische partij, zegt Marlo, houdt slechts in zooverre vast aan beginselen, als zij haar van nut zijn. In het rijke land verlangt ze handelsvrijheid en in de armere landen be schermende rechten; in alle landen is zij voor onderdrukking der arbeidersvereenigingen en van het bedelen. Ze is conservatief in liberale, revolutionair in monopolistische staten tout comme chez nous en neemt in die laatste staten een vaste taktiek ze I schap, bij den schijn van het te behouden, 011- j der het juk brengt en den adel berooft van zijn ADJ J.RTEN '11ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7‘;t Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. bekendmaking BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de artt. 7 en 8 van het Koninklijk besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no. 55); Roepen bij deze op: de lotelingen der Schut terij, geboren in de jaren 1859 tot 1867, die, als te zijn gehuwd of weduwnaar met een of meer kinderen, in de tweede klasse van de al- gemeene rol der Schutterij, in het vorige jaar opgemaakt, zijn gebracht, doch sedert dien tijd door sterfgeval als anderszins in de eerste klas se der voor dit jaar te formeeren algemeene rol gerangschikt moeten worden om van die verandering in hunnen toestand vóór den 15 Mei e k. ter gemeente-secretarie kennis te geven. Zullende bij verzuim dezer kennisgeving pro- ces-verbaal opgemaakt en aan de bevoegde Rechtbank worden toegezonden, ter toepassing van de strafbepaling van art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad no. 12), herzien bij de wetten van 25 Mei 1880 (Staatsblad no. 86) en 3 Maart 1881 (Staatsblad no. 35), terwijl de nalatige bovendien onverwijld bij de Schutterij zal worden ingelijfd. Sneek den 11 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. BEKEND MAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen ter openbare kennis, dat ter Secre tarie der gemeente ter visie is gelegd, een ver zoek met bijlagen van BINNE ROELS WIJ- MINGA te Koudum, om vergunning tot het plaatsen van een EEST voor het drogen van tabak en een GASMOTOR, in het gebouw, staande in de Nauwe Noorderhorne alhier, Wijk 7, no. 89, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B., no. 2616. Dat op Zaterdag den 29 April 1893, des genheid zal zijn, om hiertegen bezwaren in te I vereffening brengen en deze mondeling en a.vmvu vei te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij, jet moet ook na April invordering r- A l L MKSEM3 «a i0. 6 ■0, 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1