fflffls- tJ 1 ■Bl H W mffllSSHBT SIKH. s, MHR1HMI Wffl 1 Twe? professoren aan ’t woord. nog voor edellieden houden, wanneer zij, met I proefd Xo. 31. 1893. ACH T-E N-V IG W O K IN o Al. o- 1O A 1» £1 I l,. usehenwaarde, in samenhang met dat md. altijd het ver* 3 uift ieder begrijpt het, is geen afstel iSfe1 •I t j) Alle brieven in te zenden. c.k. -Ar- reien door dwepende overgave, en de federale door standvastige vormdrift of neiging tot organisatie. van g te DSJ stel de leeftl ach- over ia '3, ppi.il 30- EX BB ;eld oor Ge- 393, jeu- ?n, E. tf. il. aan de uitbreiding van het noodzakelijk kwaad te be- k. len 30 It ml en,| „12 November ,15 Maart verrichtingen zich verwerft. Verstaat men zegt Marlo zooals dit dikwijls geschiedt, onder de democratische partij niet het volk zelf, maar zijn leiders, die zich den strijd voor zijn rechten tot levenstaak stel len, zoo toont de partij, zonder tegenspraak, een bepaald eigen gesteldheid en hoedanigheid. De liberale fractie karakteriseert zich door uur, 7 uur, 8 uur. Aan deze schetsen voegt prof. Quack, de di recteur der Nederl. Bank, eenige overdenkingen toe naar aanleiding van den politieken toestand hier te lande. Wat Marlo ten aanzien der plutocratie in het jaar 1850 schreef, heeft aldus merkt prof. Quack op ook in het jaar 1893 nog niet zijn beteekenis verloren. Want welk een Chi- neesche muur van bezwaren wordt vooruitge schoven nu ons volk, wat zijn inrichting en zelf-regeering betreft, zich van het alleen aan geldbezit verbonden staatsburgerschap poogt los te maken. Onze rijkere standen geven hun spel niet spoedig gewonnen en werken geleide lijk tegen. In hun logheid schuilt hun wijsheid. Daar is iets onmannelijks in hun houding. Geen kloek, edel woord komt van hun lippen. Zij hebben geen vertrouwen in de toekomst. Nieu we wetten zouden zij desnoods in deze materie willen, maar geen nieuwen geestestoestand. Aan de kwalen van het maatschappelijk lichaam, dat zich ook beklaagt over den census, wen- schen zij liever wat chloroform toe te dienen. Voor twee jaar vervolgt prof. Quack hebben 1 opdoen, toen door den minister Bergansius be- D VIAW van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; vooi e 'en regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. y Deze CO l BANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco sommissen houd van een voeren van J verzorging der meenten. Vij rekenen zegt de schrijver tot de aristocratische partij niet de Legitimisten, die even weinig den geest van het verleden als van het heden begrijpen, die niet inzien dat net koningschap de sluitsteen in het groote gewelf van het monopolisme vormt, en die dat oningschap meenen te redden, wanneer zij af- s ainmelingen van oude dynastieën op den troon 'au liberale staten handhaven. Evenmin willen 'vij daartoe tellen de in onze dagen zoo talrijke uit den erfadel ontsproten bastaarden, die, aan getast door de verrotting van het liberalisme, zich op grond van hun afstamming, ook dèn daarin voortwoekeren. Alleen het hooge begrip van mei der bioederschap, is in staat den vooruitgang van Staat en maatschappij te waarborgen. Slechts de ideeën kunnen leiden. De man van zaken buigt bijna altijd het voorhoofd naar beneden, waar nog iets te halen of te schrapen valt, en hij moet de oogen weder opwaarts slaan, naar den hemel die zich boven hem welft. Uit het volk zegt Q. rijzen ieder keer de heden op, die hun tijd verheffen. Uit het volk komen ook bij ons te lande de helden der hooge kunst, de eenigen die, te beginnen met Rembrandt, onzen Hollandschen naam zul len doen leven, als alles bij ons afgestorven en verdord is. Uit de volksklasse kwamen onze de Ruyter, zoovelen onzer vlootvoogden, die de onstuimige, geweldige zee lief hebben gehad, en die inzagen dat over de rollende schuimende baren de weg der vrijheid en van den voor spoed voor ons allen liep. Overal, in gansch Europa, hebben in tijden van geestelijke af matting of verfijning juist de mannen van het volk den gezonden toon weer aangeslagen en het leven in zijn volheid tot zijn recht gebracht. „Helpt het volk ook om uwentwil zoo riep eenmaal Maurice in Engeland den rijkeren toe er is gevaar dat gij louter geldjagers wordt; denkt er aan, hoe gij soms noodigkunt hebben, dat uit de klasse der werklieden een Bunyan oprijst om den beteren weg u te wij zen." J De grondtrek van 1 eratische partij zegt Marlo is het geloof aan haar persoonlijke waarde. Haar voorrech ten houdt zij voor aangeboren goederen, en is van de overtuiging doordrongen, dat zij zich even zoozeer door edeler opvattingen gezindheid als door edeler bloed soortelijk van het volk onderscheidt. Zij streeft naar'ideële belangen, met versmading der stoffelijke als barer on- waardig. Zij houdt voor alles vast aan de eer van haar stand en aan fijne edele zeden zij heeft vaderlandsliefde, tracht naar roem, toont zin voor kunst en wetenschap, en neemt dik wijls, als geloovig lid der kerk, ernstig aandeel m haar lotswisseling. Zij hecht groote waarde aan vormen en geeft bij het najagen van haar doeleinden aan den rechten weg de voorkeur boven den krommen, aan het directe machts betoon boven het indirecte waardeert en schat I de rechten naar hun ouderdom behandelt haar en houdt den oorlog om politieke vragen werd, den persoonlijken dienstplicht in .vgêx luo it, wikkelen van het onteerend privilege van het geld. Maar tot die daad van i energie en krachtsontplooiing waren onze rij kere standen niet te brengen. De zedelijke roffel, die slapenden anders wakker maakt, liet ien koel. Het is een droevige geschiedenis die onze vertegenwoordigers niet in het ver geetboekje moeten wanen, zoodat zij thans weer rustig aan andere legerwetjes kunnen gaan knutselen neen, het hart van de besten bloedt nog altijd aan de toen toegebrachte wond. Thans geldt het niet de onzedelijke en onre delijke wet der conscriptie, maar een al of niet handhaving van den census voor het kiesrecht. Een kloek, vooruitziend en doortastend mi nister zoo zegt Scbr. heeft de grootsche taak ondernomen het onrecht, dat het uitoefenen der staatsburgerlijke rechten alleen aan het be zit van geld verbindt, op te heffen I4 rankrijk, Duitschland en Engeland zijn dan ook dien weg reeds opgegaan. Bij ons te lande heette het, dat men geleide lijk bet kiesrecht zou kunnen uitbreiden. Maar men heeft nu veertig jaren laten verloopen, en, behalve eenig geknutsel met de kiesdistricten, volslagen stilstand in dat opzicht laten heerschen. De tijd voor het regelmatig ontwikkelen schijnt voorbij. Onze negentiende eeuw waarin volgens Thorbecke het beginsel van het alge meen stemrecht werkelijkheid zou worden spoedt ten einde. Uitstel, meer Inderdaad wordt het op dit gebied meer dan tijd, dat de natie zich van den bezitstitel los maakt. Op het terrein van het staatsleven moet de klimmende ongelijkheid in het maatschappe lijke worden bestreden. De mannen van den buidel moeten weer lee- ren gevoelen, dat er in geheel het maatschap pelijk en staatkundig leven van het volk een hooger toon moet komen, dan waarin zij zich verkneukelen. Het gaat niet kiesrecht als een schouwen, als een soort van vergif, dat de apo theker op een goudschaaltje wikt en weegt, vóór dat hij het als geneesmiddel stempelt Liberale partij van het jaar 1848, waar 'is uw levensmoed en uw drijfkracht gebleven Bj wijlen is het, alsof wij uit den boezem van onze natie den kreet tot u hooren opgaanVa rus, Varus, wat hebt gij met mijn legioenen gedaan Al die stoutmoedige liberalen van vroeger zijn bedaarde, gematigde leden gewor den van de partij der orde en van het behoud: conservatieven, die een medelijdende glimlach en een schouderophalen over hebben voor een ieder, die er van gewaagt om in de ziel van het volk een edelen hartstocht te werpen. En toch zal de idealist het winnen. Want dit is het grondbeginsel van staat en maatschappij, dat de - samenleving niet op den duur kan ge- .,x leid worden volgens regelen van een kruide- Lü_ !enzel1fde bl*t?re orJaring moeten niersbrein, en dat de gemeenschap te gronde -gaat, wanneer uitsluitend gewoonten der beurs II. I f0 hebzucht in ’tlmrt, den glans van het geld het leger los te wikkelen i hooger achten, dan dien van hun geslacht. Die der „bourgeoisie" concessiën doen, om zelven uit de bron der verwerfsvrijheid te scheppen die, met het uitzicht op een zetel in een plu tocratische kamer zich willen vergenoegen, om daarnaast hun gelukshans in winstgevende on dernemingen en beurszaken te beproeven, en op die wijze de vermetelheid hebben aan beide I tafels te willen smullen. Zij behooren inder- daad wel in de laatste plaats tot den kring der aristocratie, want zij hebben zich-zelven van hun waarde ontdaan. De democratische partij met haar deugden en ondeugden mogen we zeker wel laten rus ten. Slechts dit stippen we er van aan. De democratische partij streeft in de verste verte niet naar overweldiging, maar slechts naar in lijving der twee andere partijenzij streeft niet naar zelfbehoud als partij, maar veeleer naar opheffing van alle partijen zij doet niet haar eigen zaken, maar die der maatschappij zij verlangt rechtvaardigheid voor allen. De grond wet van haar karakter bestaat daarin, dat zij de waarde des menschen noch naar geboorte, noch naar vermogen, maar uitsluitend afmeet naar de verdienste welke de mensch door zijn voor het welzijn der maatschappij BURGEMEESTER en WETHOUDERS van bneek herinneren, naar aanleiding van artikel 18 40.7^ v-an 4 Becember 1872 (Staatsblad no. 134), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gele genheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en her enting. Sneek den 17 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, De Secretaris BENNEWITZ. A F K O N D I G 1 N G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 8 April 1893 no. 2, is vastgesteld de volgende verorde ning VERORDENING tot wijziging en aanvulling der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente, zooals die is vast gesteld den 14 Juni 1887 no. 7, en gewijzigd bij besluit van den 22 Juli 1890 no. 7. Artikel 13. Hieraan toe te voegen als ali nea 7 Deze kalvermarkten zullen niet eerder voor den aanvoer van vee worden geopend dan van 15 Maart tot 1 October’s morgens 6 uur 1 October 12 November uur’ 12 Nov. 15 Maart 8 uur’ Artikel 22. Te lezen als volgt De runderen, paarden, kalveren, varkens, biggen, schapen en lammeren mogen niet eer der ter markt worden aangevoerd dan van lo Maart tot 1 October ’s morgens 6 1 Oct. 12 November 12 Nov. 15 Maart a de rechten tegenstanders uit de hoogte voor het passende middel op te lossen. Zij dweept met de middeleeuwen en is vol van de tegenstrijdigheden van dit tijd vak. Zij beroemt zich op een goddelijke wij ding van haar voorrechten, ziet met gering schatting op het volk neder en hecht toch waar de aan zijn liefde. Zij neemt het Christelijk idee der menschelijke gelijkheid aan, doch niet voor deze, maar slechts voor de wereld aan gene zijde van het graf. Zij verlangt van het volk betrachting van alle Christelijke deugden, zonder zelve die in toepassing te brengen, en raadt het volk aan met weinig tevreden te zijn, - - -uvur terwijl haar zelve bij vele dingen de berusting onstuimigen vrijheidsdrang, de communistische ontbreekt. Haar fouten zijnheerschzucht, hoogmoed, rangzucht, hardheid, trots en min achting voor den arbeid. Haar deugdenmoed, eergevoel, fijnheid, goedgehumeurde welwillendheid en mildheid. Be grondtrekken van haar rechtsbelijdenis een erfelijke troon, omgeven en gesteund ooi tiouwe vasallen, een uit de verschillende langen van den adel, uit prelaten en uit ge- vo machtigden van stedelijke gemeenten samen gestelde Kamer, handhaving van famiiie-fideï- en verband op het grondbezit, be- strenge gilde-inrichting, die het het bedrijf in ’t groot uitsluit, en -C armen door de plaatselijke ge- de hebzucht in ’t hart, den glans van het karakter der aristo- der voor October ’s morgens 6 7 .00’ I i i 16 i i. - VB- t t° j te >e W r. - Heil ietje iske en Istra BO0‘ c. - Op* Letje 4 E E K E R

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1