HBlffiTE H IIEï IRROMMIH Sffli. MK- H IWIRflW-RUIl l'OOR IH DE FAMILIE. DRANKWET. No. 35. ACH T-E N-V EERTIGSTE JAARGANG. 1893. 0 VERGUNNINGEN. 8 WOEJIS’^OA.Ci 3 MEI. De aldus d walenden I A - socialisme, hoe hoog de voorstanders er mee wegloopen, nog wel valsche boonen te vinden zijn zoo goed als in de beste Java-koffie. Welnu, ride si sapis lach als ge wijs zijt. Terugkeerende tot ons onderwerp, de geschie denis der familie, zooals Bachofen en Morgan deze na tal van onderzoekingen hebben opge spoord, vinden we in het wérk van den eerst genoemde, door Morgan later nader bewezen, het moederrecht aangewezen als de oorspron kelijke bazis waarop het familieleven steunde na de periode van barbaarschheid, waarin de menschen leefden in onbeperkte gemeenschap. Naar het moederrecht werd de afstamming slechts gerekend naar de vrouwelijke lijn, ter wijl het vaderschap geheel was uitgesloten. Aan de vrouwen werd, als de moeders, de eenige met zekerheid bekende ouders van het jongere geslacht, een hoogeren graad van ach ting en aanzien bewezen, waaruit volgens Ba chofen een volkomen heerschappij der vrouw Gynaikokratie voortvloeide. Het menschelijk geslacht was verdeeld in groepende geslachtsgemeenschap was geoor loofd tusschen personen uit twee verschillende groepenhet jongere geslacht behoorde tot de groep der moeder, erfde slechts van de moeder en was deelgenoot van het gemeenschappelijk bezit der groep waartoe hij behoorde naar moe derlijke afstamming. De bewijzen hiervoor vindt Bachofen o. a. in de klassieke literatuur. Bij de Grieken vindt hij deh overgang van het moeder- naar het vaderrecht en naar de monogamie, het stelsel van één man, één vrouw als een gevolg van de ontwikkeling van nieuwe religieuse denkbeelden. Die overgang wordt ons geteekend in de Oresteya van Aeschylus. Klytemnestra heeft haar gemaal Agamemnon, den held uit den Trojaanschen oorlog, vermoord uit wraak hierover vermoordt Orestes, de zoon, zijn moeder. De Erinnyen, beschermsters van het moederrecht, vervolgen nu Orestes, maar Apollo en Athene beschermen hem. Bij het verhoor, door Athene afgenomen, wijst Orestes op de misdaad zijner moeder en vraagt waarom den gebracht dat diegenen, welke vroeger in andere ge meenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zul len moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1859 tot en met 1867, waartoe zij volgens hun ouderdom be- hooren dat een ieder, hetzij hij al of nidt vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het wer kelijk overbrengen van den zetel van hun ver mogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan. dat zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is dat de registers ter inschrijving van af 15 Mei tot 1 Juni e. k. zijn geopend en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niette hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Gemeentebestuur ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen, terwijl zij bovendien zonder loting ADV ER TEN TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde in schrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrij stelling te hunner aanzien bestonden dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand zich tijdig van eene geboorte-akte te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te ver zekeren, ten einde de inschrijving naar behoo ren geschiede en hij alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald artikel 9 bepaald. Sneek den 2 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNIS GE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis dat het Primitief Kohier van den Uoofdelijken Omslag, dienst 1893, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen dat een afschrift van dit Kohier van af he den gedurende vijfmaanden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is neder gelegd, alle werk dagen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sneek den 3 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. de Erinnyen niet haar, als de meest schuldige vervolgen waarop deze antwoorden, dat zij den i man, dien zij versloeg, niet verwant was naar den bloedezij wreken zich slechts op moord, begaan aan bloedverwanten. En toen nu de stemmen der Areopagiten staakten over de vraag of Orestes schuldig is, werpt Athene, als presidente, met haar stem het overwicht in de schaal niet schuldig. Het vaderrecht heeft daarmee de zege behaald op het moederrecht. De strijd in den boezem der anti-revolutio- naire partij vindt meer en meer uiting in de organen harer pers. Het streven in democra tische richting, het zoogenaamd Christelijk so cialisme, door de Standaard tegenwoordig aan- geprezen, vindt weinig sympathie bij de zuster- bladen en evenmin bij eenige Kamerleden van de anti-revolutionaire richting. En hetgeen te Harlingen is geschied bij de Kamerverkiezin gen waar de radicalen bij herstemming niet den anti-revolntionair, maar den liberaal heb ben gestemd strekt niet om hen, die den band tusschen anti-revolutionairen en radicalen willen vastsnoeren, te steunen, ’t Is als het ware een nieuw bewijs van de stelling, dat het geloof boven de leer gaat. Dat de Stand, er zeer ontstemd over is, heeft het blad niet onder stoelen en banken gestoken. Onomwonden verklaarde het, dat de radicalen daar „hun waardigheid te grabbelen hebben ge gooid" en de Amst., die ’t feit niet kon tegen spreken, heeft zich bepaald tot de opmerking, dat zij, die de eerste maal Treub stemden en de tweede keer Bouman verkozen boven den de- mocratischen anti-revolutionair, geen overtuigde radicalen zijn geweest. Gelria schreef naar aanleiding ’van ’t geen deze beide bladen zeiden ’t volgende „Hoe gemoedelijk varen de beide radicalen, de geloovige en de vrijgeest, in een schuitje. Terwijl zij daar samen arm in arm zitten en naar den liberaal met steentjes gooien, komt onwillekeurig do vraag op, hoever deze vrien den het door hun samenwerking hebben gebracht. En dan moet het antwoord luiden: nog maar een treurig klein eindje. Wanneer Kerdijk, Borgesius, Veegens, Lieftinck en anderen, die thans in de linkerzijde der liberale party zijn te vinden, met mr. Treub en dr. Kuyper wa ren gaan varen, dan zouden ontwerpen als die van Tak nog niet in het verre verschiet liggen. Dat het „zeer bijzondere soort radicalen", die BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van Sneek brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de afschriften der Vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein, dienst 18931894 van af heden bij den Gemeente- Ontvanger, tegen betaling van het daarvoor Sneek, den 28 April 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, De JONGH, L. Secretaris. BEKENDMAKING. SCHUTTER IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1893 hun 25e jaar waren ingetreden en mitsdien allen, die geboren zijn in het jaar 1868, om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven; zullende daartoe ter Secre tarie dezer gemeente worden gevaceerd op WOENSDAG 17 MEI 1893, Verder wordt ter kennis van belanghebben- keling van den geest niet ophoudt met het op- komen, maar wel met het uitvallen der baard- haren. hen, wien de toekomst belang j De aldus dwalenden er hard over te valleQj zou zeker ongepast zijn. Ook in hun hart heeft lieleven zich altijd door heeft ontwikkeld vervormd, niet enkel in en door zich-zelf, maar vooral door den invloed der maatschappelijke gedaantewisseling; waar men dus de quaestie van moraliteit door de historie in haar achter eenvolgende periodes op verschillende wijze hoort beantwoorden, daar wordt de mensch minder militant, meer terughoudend tegenover hedendaagsche nieuwigheden in de maatschap pelijke zeden, die er op wijzen dat evenmin als in ’t verleden, stilstand is gekomen in de evo lutie der zedelijkheidsbegrippen. My doorleven een merkwaardige periode. Het is, of op het einde der negentiende eeuw een sprong wordt gedaan op het gebied des geestes, alsof de menschheid zich door eerge voel laat drijven, om op elk gebied met nieuwe begrippen en denkbeelden de twintigste eeuw binnen te gaan. Niet met guillotine of schavot wordt het oude opgeruimd, niet door een bloedige revolutie doet het nieuwe haar intrede in de wereld, gelijk voor honderd jaren, maar niettemin doorleven ook wij aan het einde van een jaarhonderd een revolutie, die door de uitwerking belooft niet minder indrukwekkend te zullen zijn als het geen door de Fransche revolutie beoogd en ten deele verkregen werd. Of de heden ten dage doorleefde revolutie geheel zonder bloedstorting zal afloopen, is een vraag, waarop de antwoorden uit den aard der zaak verschillend zijn of beter gezegd, uit den aard der personen, die zich tot antwoorden geroepen gevoelen. In zooverre dus, als het antwoord nevelachtig in de lucht hangt, kan deze vraag den ernsti- gen mensch geen belang inboezemen. De maat schappij is een organisme dat groeit en zich vreedzaam ontwikkelt, totdat de reactiezucht der bekrompen, uitgebloeide en halfontwikkelde geesten van ons geslacht in hun domheid, rust- lievendheid qf kinderlijke wijsneuzigheid de groote denkers belemmeren in het uitstrooien van wat daar grootsch en edels voor hen te gaaren viel uit den grooten overvloed van denk beelden, waarmeê hun sorteerkamer werd op gevuld. Toch is de vraag belangrijk genoeg, ze van tijd tot tijd eens op te werpen. Vooreerst om een heilige schrik te wekken in de harten der verkommerende geesten en hen er toe te nopen, °P zij te gaan, en die halfvolwassen geesten aan hun verstand te brengen, dat ze vechten tegen windmolens en dat ze nog te jong zijn om reeds halt te houden en in hun jeugdige kortzichtigheid voorbij te zien, dat de ontwik- Deze CO UR AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden L— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Het is voor inboezemt met betrekking tot het familieleven, i de stoommachine de raderen van zelf- en eer- zucht aan ’t draaien gebracht de twee fac- Want ten nauwste verwant met het i toren waardoor de ontwikkelingsgang van on- zen tijd vooral wordt veroorzaaktalleen mogen historie "kan^wórden"iiage6peurd*1lioe5 dsrt^nü- We bekIagen’ omdat ze zich «>o abnormaal - ontwikkelen. 1 en i zeker geen onverschillige zaak te weten, hoe het thans bestaande uit andere vormen is voort gesproten. familieleven, zijn de begrippen aangaande zede lijkheid en zeden. Waar dus aan de hand der j ontwikkelen. Risum teneatis amici Kunt gij, mijn vriend, uw lachen laten wanneer een baardeloos jongmensch op een volksvergadering den ka theder bestijgt om den woordvoerder een erkend leider van het socialisme hier te lan de een hand vol kiezelsteentjes naar de ooren te werpen, hem in de hand gedrukt door iemand die tot de ontdekking was gekomen, dat niets op de wereld volmaakt is en dat ook in het verecïmk^ zjn. middags f n n SHEERER COIJRAAT 10-11 U-12 12- 1 des morgens van 9—10 uur voor die van 1, 2, 3, 4 en 5, n n n 6, 7, 8, 9 en 10, n 11» 12, 13, 14 en 15, n 16, 17, 18, 19 en 20.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1