IJ 1 1 MHIIS- R lOIWfflll SLID l'Mll Hl r- No. 36 W93. id1 r. r >o ACH T-E N-V E E R T I G 8 T E JAARGANG. 6 MEI. vaalgrijze kleur, Houten goedvindt L n Alle brieven in te zenden. t- ïi. it. 0 a „Tea een quade brocke, daar met den besten wil meer over maar weest we u ook ontaard van den Pijttersen? Bij deze Courant behoort ale Bijblad Feuil- leton-nummer 142. Deze CO LEANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ADVEETENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7>2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. J ’elke ™eger i» ge. meenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zul len moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1859 tot en met 1867 waartoe zij volgens hun ouderdom behooran dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te belmoren, tot deze inschrijving verplicht is dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het wer kelijk overbrengen van den zetel van hun ver mogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan. dat zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is dat de registers ter inschrijving van af 15 Mei tot 1 Juni e. k. zijn geopend en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Gemeentebestuur ambtshalve zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen, terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde in schrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrij stelling-te hunner aanzien bestonden; dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand zich fyuig van eene geboorte-akte te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te ver zekeren, ten einde de inschrijving naar behoo- ren geschiede en hij alzoo niet kome te vallen m de straf bij het aangehaald artikel 9 bepaald. Sneek den 2 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen ter openbare kennis, dat ter Secre tarie der gemeente ter visie is gelegd, een ver zoek met bijlagen van PIETER de BOER tabakskerver te Sneek, om vergunning tot het plaatsen van een EEST voor het drogen van tabak in het gebouw, staande aan de° Kruize- broederstraat alhier, Wijk 4, no. 32, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 2626 Dat op Zaterdag den 20 Mei 1893, des "mid dags te 12 uren, ten gemeentehuize gelegenheid zal zijn, om hier tegen bezwaren in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende 'drie dagen vóór evengenoemd tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kun nen nemen. Sneek den 6 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. 131LEï ,T H j ix Mie een beeld van onzen tijd wilde geven, I zou daarvoor de noodige lichte en donkere kleuren in voldoende hoeveelheid kunnen bij eenverzamelen. Maar om daarbij de nauwgezetheid te betrach ten, teneinde een juiste afbeelding te verkrijgen van de werkelijkheid, zou het den schilder niet mogen ontbreken aan die vaalgrijze kleur, waarmee de plekken worden aangegeven die zien geven. Het zijn welke noch licht noch die men onafgebro- en tot op den bodem door te dringen naar het bezonkene. Die vaalbruine middenstof, die breede zoom van „ik-en-weet-niet-hoe,“ dat vervaarlijk plom pe stootkussen tusschen licht en schaduw, die mist, welke in ons vaderland zooveel hoofden en harten heeft doortrokken, voor stoom wil doorgaan en onze regeermachine geheel schijnt opgovuld te hebben- ze zal eerlang den strijd hebben te voeren tegen een strooming, die, van de zijde van het licht uitgaande, mot democratische helderheid geheel het berookte deel zal overstroomen en wit wasschen. Jammerlijk ontaard is die liberale Nederland- sche staatspartij op het einde der negentiende eeuw. Terwijl het leven van duizenden onzer landgenooten een aanhoudende worsteling is met armoede en ellende, zal met behulp van het wetje van Houten het jus non utendi wor den opgeheven, en das Auge sieht den Himmel offeu. Maar waarom sloot mr. van Houten zich dan niet aan bij het denkbeeld zou men kunnen vragen. Juist wat de heer van wordt verwezenlijkt, wanneer de „kleenen“ ook worden toegelaten tot den Vaderlandschen bo dem Maar ook het utiliteitsargument had den heer van Houten er toe moeten bewegen om bij te vallen immers waar duizenden hectaren ongebruikten grond worden vruchtbaar gemaakt zou, ook zonder dat men aan bestrijding der werkloosheid dacht, zulk een voorstel met in stemming ontvangen moeten worden. Het eenige wat de heeren met instemming en ge noegen hebben gehoord was, dat de heer Pijt tersen bij de inleiding zoo goed den parlemen tairen toon had weten aan te slaan Waarom de liberale partij het denkbeeld verwierp of wilde gewijzigd zien Het antwoord zal zeker zeer verschillend ge geven worden maar in dit opzicht meenen we toch overeenstemming te bespeuren, dat op en kele uitzondrringen na de lust tot sociale her vorming ontbreekt en dat bij die allen nog het besef heerscht, wat de heer v.d. Feltz rondweg verklaarde: Er heerscht geen toenemend ge brek de nood is slechts tijdelijkdaarvoor is geen hervorming noodig. Zie, dat is royaal gesproken. En dan mogen we op gezag van mr. v. d. Feltz er op laten volgen Er is geen toenemende overbevolkingdaar om is emigratie overbodig. Maar onder de beletselen waartegen de li berale hervormingslust tot nog toe vergeefs zich inspant, behoort zeker niet in de laatste plaats de vrees voor het roode spook. En zoo zien we die deftige rijkeluispartij van Kappelmans familie nog eens zich verworgen aan de quade brocke van anti-lust, zooals ze eenmaal als anti-clericaal verstikte. Eerlang zal haar graf besteld worden en zal de grafzerk getuigen van de verlossing uit de banden der vrees. Aan wie ze beitelen zal, stellen we daarom voor de woorden van een oud-vader- I weinig of niets te die rustige ruimten, donker schijnen en ken in dezelfde tint ziet, waarvan de aanschou wing hot oog niet vermoeit en het hoofd in mijmerend droomenden toestand brengt, terwijl het hart er gevoelloos van schijnt te worden. Een Iranschman mag die droomende tafe- reelen minachtend voorbijgaan, voor den flog- matieken Hollander zijn ze aantrekkelijk, en verwonderen mag het dan ook niet, dat ons lieve vaderland zelfs in dagen van gisting en beroering niet misdeeld is van die nevelachtige giijze partijen, die mistig en kwistig het ge- heele doek overtrekken als de vieze laag vaal bruin op een berookt en bedorven schilderstuk- Doe geen moeite om die rooktint er af te wasschen het zou al spoedig blijken, dat die kleur er niet bij toeval opkwam, maar dat ze werkelijk deel uitmaakt van het schilderwerk. Er over klagen baat evenmin, omdat zooiets tegenover den reproducent van onbillijkheid zou getuigen, en, let wel, gij allen die van na ture geneigd zijt tot klagen wij Hollanders zijn voor alles billijk; dat wil zeggen: wij zijn tevreden met wat bestaat en laten aan de dwa zen onder ons de taak over om te klagen en af te keuren en zich idealen te scheppen voor ons geldt de regelweest billijk, vraagt met om het onderste uit de kan schept al leen de room er af en weest daarmee tevreden. En wanneer iemand het dan toch wagen mocht om op luiden toon en van in ’t oogval lende plaats te wijzen op de toenemende werk loosheid of op de ellende, welke vooral in het A oorden van ons land valt waar te nemen, dan zeggen we Weest billijk werkloosheid is een periodiek verschijnsel, dat van tijd tot tijd terugkeert. En dat vooral Friesland daarover klaagt, is een gevolg van de fin-de-siècle ontaarding de Friezen zijn verbasterd en de Friezen ’zijn verdorven vanwege hunne vrije denkwijze op sociaal gebied. Spreekt er dan niet billijkof anders noemen en schelden u een socialist. Maar zouden die roomscheppende billijkheids- amateurs de billijkheid tegenover zich-zelf niet wat al te ruim nemen Het ware begrijpelijk althans, want wie de melk afroomt, let slechts op de bovenste laag - ...1 zou het hem niet mogelijk z?Jn ook nog te letten op wat daaronder ligt men aan ver- worght.” Heeft de interpellatie geen resultaat opgele verd van direct praktisch nut, de interpellant zal er uit geleerd hebben dat met deze Kamer alle sociale hervorming hersenschimmig is. Den heer Pijttersen daarom onzen dank voor het ontdekken en aan den dag brengen van deze waarheid, dat kiesrechthervorming de alpha en omega moet zijn met deze Kamer. En niet alleen de oud-liberale partij maar ook de aristocratisch-democratische fractie moet her vormd. De Kamer neme daarom voor het laatst nog een koen besluit Overtuigd dat in de naaste toekomst de maat schappelijke vraagstukken op den voorgrond zullen staan overwegende verder dat machteloosheid en krachteloosheid daarbij niet te gebruiken zijn overwegende dat onze Kamer daartoe noodig hervormd dient te worden besluit een werktuig te vervaardigen 't welk daartoe dienende. Nu de faillissementswet klaar is, kome de kieswet. Blijkbaar heeft de census-Kamer den juisten blik op de dingen verlorende heer Pijttersen heeft getracht het gezichtsveld te verruimen edochde mist drukte te zwaar en na eenige zwaaiingen moest hij erkennen dat de mist- kolom niet dunner werd, en daar de machine met stoom moet gedreven worden, zal men nu de deuren wagenwijd open moeten zetten. Met de nieuwe faillissementswet zal men de krediet-onwaardigen treffen. Zulk een strafmiddel moet thans aan het volk worden geschonken om hen, die ’t volksvertrou- wen verbeurd hebben, insolvent te verklaren. In de Kamer dient te verdwijnen, dat groote kleurlooze veld van beginselloosheid, zal er een afspiegeling in liggen en zal men er een afspiegeling in kunnen zien van het volk. Daarvoor dient een nieuwe Kieswet, die de censusbarrière opheft voor die groote massa, waarbij van alle tinten de vaalbleeke wel het minst voorkomt. Daarom zal naar onze meening het zij in alle bescheidenheid gezegd na deze jongste proeve van onmacht van onze volksvertegen woordiging, de liberale partij het zeer billijk vinden, wanneer van de Kamer nog slechts ge vraagd wordteen nieuwe Kieswet. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op alle manspersonen binnen deze gemeente woonachtig, die op den 1 Januari 1893 hun 25e jaar waren ingetreden en mitsdien allen, die geboren zijn in het jaar 1868, om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven zullende daartoe ter Secre tarie dezer gemeente worden gevaceerd od WOENSDAG 17 MEI 1893, des morgens van 9—10 uur voor die van Wijk 1, 2, 3, 4 en 5 6, 7, 8, 9 en 10', I Verder wordt ter kennis van belanghebben den gebracht 'i i ir n: in- au fl ier is, n- t A A T. fflHWhil inBliOMSSBffl Sffll SAEELER O SCHUTTER IJ. mld^mrs 19 1 11’ 12’ 13> 14 eu 35- VT J SS l” 161 171 18’ 19 en 2°i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1