IMS- HI JfflfflfflHUD IMS DI L Paardenmarkt te Sneek. i 1 van No. 40. 1893. A C II T~E N-V EERTIQSTE J I Voorjaars-Paardenmarkt JACHT en VISSCHERÏf PINKSTERVREUGDE. in Verplichting tot aangifte Verhuizing. SO 31 E I. 3E, van 0. den zelfzuchtige aanvragen verklaring te Alle brieven in te zenden. ER -3 IK, en >9 a B. IA- ur 0, L 10 0, 0, LI. 1: wie gevoelt dat hij mee geroepen is om die baan te effenen on begaanbaar te maken wie beseft dat zijn talenten slechts iets be- zoover ze bevorderlijk zijn aan den Cents. Bij abonnement is de prijs v L --i te vernemen bij TWEEDE KAMER. ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer’ 7l;2 C belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. vau op de wereld der menschen. Deze CO ERAET verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco Els hoofd van een Huisgezin, bestuurders van instellingen, en Gestichten daaronder be grepen, geeft, uitenijk binnen eene maand ter Secretarie op gelijke wijze kennis, van ieder lid, dat in het Huisgezin wordt opgenomen, of daaruit gaat, met inbegrip van dienst- en werkboden. Sneek den 16 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de zal gehouden worden op de Veemarkt, op Woens dag den Sisten Mei e. k. Sneek den 16 Mei 1893. Bui gemeester en JJ ethouders voornoemd ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. S c ]i u t t e r ij. INSCHRIJVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, herinneren de ingezetenen, die in 1868 zyn geboren, zoomede hen, die in de gemeente zijn komen wonen en hun 25e jaar ingetreden zijn en hun 34e nog niet hebben volbracht, aan hunne verplichting, om zich vóór 1 Juni a. s. voor den Schutterlijken dienst te doen inschrij ven, waartoe gelegenheid bestaat ter gemeen- te-secretarie van ’s voormiddags 9 tot ’s namid dags 1 uur. Verzuim van inschrijving heeft beboeting en inlijving zonder loting tengevolge. Sneek den 19 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. AKPOO De BURGEMEESTER van Sneek maakt be kend dat de paspoorten voor de miliciens te land der lichting 1886 en voor de Zeemiliciens der lichting 1888 ter Secretarie ter af haling gereed liggen. Sneek, 19 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, ALMA, De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dier gemeente, kosteloos verkrijg baar zijn, aanvragen tot het bekomen van Jacht- en Vischakten, voor het seizoen 1893/94. Tevens wordt in herinnering gebracht, dat aan één en denzelfden persoon niet meer dan ééne kleine Vischakte voor één vischtuig wordt verleend, zoodat zij, die met meer vischtuigen wenschen te visschen, gehouden zijn eene groote Vischakte aan te vragen. Belanghebbenden worden verzocht hunne vóór den len Juni e. k. ter Secretarie dezer gemeente in te leveren. Sneek den 19 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, ALMA. doet het leed gedaan. Maar zal die arbeid het leven werkeljk ge- luk inblazen, dan moet die geest er in door dringen waarvan de Pinkstervreugde getuigenis Niet de arbeid welke dienstbaar wordt ge- ^aakt aan tijdverdrijf of verzachting van leed “aar arbeid als uitvloeisel van de gedachte dat ons leven een doel heeft, brengt geluk. En doelloos is elk leven waaraan die geest P bezieling vreemd bleefdoelloos is elk le- 'on, dat zich niet verbonden gevoelt aan het »roote maatschappelijk leven doelloos is het mensehenleven, dat, vau zich- uitgaande, na vergeefs zoeken in zich-zelf 'erugkeert en zich tevreden stelt met de taak “i voortaan aan eigen geluk alleen te arbeiden. Maar een doel heeft het leven, wanneer het «’ordt gewijd aan het geheel, de maatschappij, in zijn beteekenis ontleent het daarom ook al- e®n aan hetgeen dat leven voor de gemeen- ,cl“p wil offeren. öaar is een geest die de menschheid voort- rijft op de baan des lichts naar het ware, goe- 10 on schoone. M ie daarvan zich bewust is Het maatschappelijk leven is rijk aan zorg i en beslommering. Wat al inspanning om schatten te vergaren, welke den mensch ontheffen van de zorgen voor zijn stoffelijke behoeften! M elk een jagen en dringen om staande te blijven en meê als deelgenoot te worden aan gemerkt van de gemeenschap, teneinde voor zich en zijn gezin een plaats te blijven inne men aan den maatschappelijken disch 1 Hoeveel lichaamskracht vraagt aanhoudend naar den gebruiker, die zich verbinden wil ter vergoeding voor het gebodene de middelen te verschaffen tot onderhoud dier kracht D.it zorgen voor stoffelijke behoeften, die in spanning van den mensch, is voor hemzelf van groote waarde, omdat het zijn gaven en talen ten ontplooit en hem op voert tot dat hooge standpunt van beschaving, waarin het besef van mensch te zijn een genot wordt. Die strijd om het bestaan heeft ook voor da maatschappij de schoonste vruchten opgele- vard, door het voortdurend vergemakkelijken van de produktie en de verschaffing aan den mensch van de middelen om met een minimum van inspanning te verkrijgen een maximum van gemak, genot, geluk. In welke richting dat geluk voor de mensch- beid is te bemachtigen, blijft vooralsnog onuit gemaakt ten gevolge van de verschillende mee- nbigen. Maar hierover is men wel eenstemmend, dat Jet leven niet gelukkig zijn kan zonder het verrichten van nuttigen arbeid. Ai beid legt balsem op geslagen wonden en vergeten door de wereld ons aan- De christenheid viert weer het feest des Goes- tes helaas wordt bij die feestviering de Geest, de konin g van het feest, niet altijd opgemerkt. Helaas vooral in onze dagen van ernst, waarin elk sprankje van heilige geestdrift niet hoog genoeg te waardeeren is. In onze gemeenschap heerscht nog niet die heilige aandrift, welke onmisbaar vereischt wordt om de samenleving te bewaren voor geestelijke verslapping en zedelijke ontaarding. Geen geloofsleer zal onze maatschappij weer standsvermogen geven en haar voor vallen be waren. Maar die geest, welke door de maatschappij trekt en in dagen van crisis steeds in kracht toeneemt en den mensch uit den zwijmel brengt tot de hoogte waar het hem klaar wordt, dat zijn leven niets beteekent tenzij het deel uit maakt van het groot geheel; die geest alleen zal ons kunnen redden. Vergeten we het daarom niet op dit feest des Geestes, dat er veel heilige Geest dient uitge strooid en aangekweekt om onze gemeenschap te genezen van die levensmoeheid, dat om zich heengrijpend pessimisme, waardoor we bedreigd worden met instorting en verzinken. In iedere menschenborst gloort een vonkje van dat heilig vuur het voor uitdooving te be waren moet ons streven zijn slechts door het aan te blazen en in aanraking te brengen met den grooten vuurhaard, zullen wij medewerken aan het groote doel. Daartoe diene ook dit feest. vooruitgang op de baan des lichts in hem leeft, werkt en drijft die geest, welke als gids op den levensweg de menschheid heen voert naar een toekomst, waarin het leven voor al haar zonen en dochteren een geluk zal zijn. Wie daartoe niet medewerkt wie zich daarentegen bepaalt tot het zorgen voor eigen ik wie geen deel neemt in het ongeluk en de ellende zijner medemenschen en geen vurig verlangen koestert naar herstel en verbetering wie geen belang stelt in de groote vragen van zijn tijd en wie onverschillig blijft voor of met vooroordeel kennis neemt van den strijd, welke de gemeenschap doorworstèlt Hij heeft zich gesteld buiten den kring „alle vleesch“ waarover de heilige geest is uit gestort voor hem is er geen aanleiding tot Pinkster vreugde hij mag zich beschaamd gevoelen voor den nachtvlinder, die, levende in de duis ternis, geen licht bespeurt zonder er op aan te vliegen. Onvermengd kan ook de Pinkstervreugde niet zijn bij hem, die klaagt en steunt over menschelijke verdorvenheid en God meent te moeten danken daarvoor, dat hij en nog eenige weinigen met hem, de alleen-gelukkigen zijn, welke met het heilig vuur werden begiftigd. Wie God dankt voor datgene, wat hem een voorrecht toeschijnt, geschonken aan hem, met uitsluiting van duizenden zijner broederen, hem moet het danken zwaar vallen, tenzij hij óf een Parizeer, óf een huichelaar, óf wel een begoo chelde is, die meent deel te hebben aan den heiligen geest, welke als een zuurdeesem de maatschappij doordringt, terwijl hij van die maat schappij zich afzondert omdat ze hem te zondig dunkt. Er spreekt uit zulk een dankgebed geen vroomheid, geen reine blijdschap, geen kinder lijke vreugdede stem vau voert er den boventoon in. Toewijding echter aan de hbilige zaak van den vooruitgang, door mee te zoeken naar wat het leven verheft en gelukkiger maakt het gevoel dat men, deel uitmakend eener gemeenschap, verplicht is mee op te ruimen wat die gemeenschap in den weg staat en weg te wisschen wat haar ontsiert het vurig verlangen om met opoffering van alles zijn tijd en kracht te willen geven tot het bereiken van andere en betere toestanden, dan waarover onze gemeenschap zucht en klaagt; en daarenboven het besef dat met liefdeloos heid en haat nooit een hemel op aarde zal ge vonden worden, maar dat de liefde alleen drijf kracht bezit in voldoende mate om de massa voort te bewegen op den weg naar die betere wereld waarin geluk het deel mag zijn van allen, -- Zulke toewijding zal haar loon vinden in de ^ere emeenfce naar deze Gemeente overbren- kracht die er van uitgaat en de uitwerking er doen ter Secretarie, 06110 VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek op Dinsdag den 23sten Mei 1893, des namiddags ten 7 uur. 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Benoeming van eene onderwijzeres aan school no. 1. 4. Alsvoren van raadscommissies in zake reclames Hoofdelijken Omslag, dienst 1893. 5. Rekening van het O. B. Weeshuis, dienst 1892. 18^" ^svorea der Algem. Armvoogdij, over 7. Adres der firma Brunings en ten Gate. 8. Voorstel overdracht Klokhuis en klokken. 9. Vaststelling der plannen voor de vernieu wing van de bruggen over de Woudvaart en de Draaisloot. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, herinneren de belanghebbenden aan de bestaande verplichtingen ieder, die binnen deze Gemeente verhuist is verplicht hiervan binnen veertien dagen aan gifte te doen ter Secretarie; Zij, die hunne werkelijke woonplaats uit de- ze Gemeente naar eene andere, of uit eene an- gen, zijn verplicht hiervan DE AN ien Te Je de ;es, jr. jr. ne Si- 1“ ?n De memorie van antwoord omtrent de ontwerpen tot By deze Courant behoort ais Bijblad. Feuil- leton-nummer 143. ÏER COURANT. PUNTEN VAN BEHANDELING:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1