1IHIÏS- El 1MMKTMJ8 W8 III i W W Ti ffiDVUB'HST 1WWS1ST SBH Paardenmarkt te Sneek. 1 Voorjaars-Paardenmarkt No. 42. ACH T-E N«V E E RTIG ST E 1893, as o i J A A. HQ 27 IWL E I. WAMTROÜWEN. U I T DE PERS. uitgesloten, en niemand, zijn, die springen 10. N. 00 9, '0, Alle brieven in te zenden. en en ur 9, 30 a a >0. 11. 1: a- en Deze COL RA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden I.— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco len lom en en laat netalen, is er 1 'oor de af brekende critiek jr - ‘et ambt van den notaris onthaalt. Dan het pubbek, althans hier te lande, e t gemeenlijk te veel afkeurenswaardige za ten m oogenschouw te nemen, om zich lang »et het notarisambt bezig te houden daarbij '■omt, dat het publiek niet genoeg ontwikkeld om een notaris te kunnen narekenen het van den notaris gaat boven het bevat- ‘ugsvermogen van het publiek. ken laat het dus bij eenigo woorden van Keuring en ongestoord kan de notaris blijven vortwerken aan het verwerven van schatten, 16 tegen mot en roest bestand zijn. Toch gelooven we niet, dat het nog lang zoo v°ortduren het notariaat wordt meer en “eer aangevochten van den kant van het ont stelde publiek naarmate de strijd om het «titaan zwaarder wordt in den kring der ge- stterden, krijgt het notariaat de aanvallen te '-1' uren van hen, die vragen op welken grond instelling berust, waardoor men vaak met minimum van kennis en inspanning een U-vimum van fortuin kan verwerven. stellen ons hier geen partij, waar we te i Tzen hebben op de verlaging der mutatiereek- ï'1 de oorzaak waarom het publiek ander- publiek het vertrouwen in den notarisstand kan a‘‘ en tha“s meer eenparig de aandacht heeft ■‘meht op de notarissen en wantrouwende blik- ■ei‘op hen heeft gevestigd. -dit moet de heeren onaangenaam stemmen. F cis, voor niemand is het een aangename ■‘"’aar wording, gewantrouwd te worden voor iemand ook is die g„..„„vuouut,J1JK U°over het de grondzuilen van den moreelen -i waar, ADVERTED TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bii den uitgever. J i Aristides door het publiek werd gewantrouwd, en er alzoo ook voor den gewantrouwden no taris een troostgrond is gelegen in de overwe- j eon g‘ng5 dat het wantrouwen een maatschappelijke ondeugd is, zich bij voorkeur keerendo tegen ode besten en edelsten van het menschengeslacht. nette menschee, loopen gevaar bij het publiek Maar laten de heeren zich niet met dezen in discrediot te geraken. troostgrond in slaap wiegen. Zoo van tijd tot tijd, het is waar, werd de j Wij zouden de heeren willen waarschuwen notarisstand in min gunstigen zin besproken voor den duivel. Ik riep zegt Heine het was, wanneer de krant meldde, dat notaris den duivel en hij kwam ik zag hem met ver- wondering aan hij is niet leelijk en niet lam, maar een lieve, een charmante man. Maar elders heet liet en die woorden maken we hier tot de onze Mensch, verspotte nicht den Teufel Kurz ist ja die Lebensbahn, Und die ewige Verdammnis 1st kein bloszer Pöbelwahn. Het kwaadsprekende publiek wordt in deze dagen geholpen door de pers. De Arnh. Crt. raadt zijn lezers, die iets te verkoopen hebben, aan, om den notaris art. zooveel van de wet voor te houden dat zijn honorarium afbakent dit advies mag zeker worden op prijs gesteld, omdat het opvolgen er van den notaris wat omzichtiger zal maken bij het opmaken van zijn rekening, nu de verkooper blijk geeft de wet te kennen en de wetenschap heeft, dat ook de notaris, die een rekening schrijft, aan de wet is gebonden. Maar wanneer het den no taris niet hapert aan de noodige dosis omzich tigheid, helpt dit middel nietslechts kan het er toe meewerken om ’s mans talent in die richting te ontwikkelen. Daarom, zegt mr. Treub in het Nor. Weekbl., zal het advies der Arnh. Crt. niet baten even weinig als de klacht van onze Duitsche broe ders, dat de Nederlandsche visschers bijna alle zalm wegvangen die de rivieren opkomt en het aansporen der Duitsche regeering om hiertegen wettelijke maatregelen te treffen. De notaris, die rekeningen schrijft is daarbij even onbelemmerd en vrij als de visscher die zijn zalmuetten uitwerpt. Tal van werkzaamheden toch, aan den ver koop voorafgaande, worden verricht door den notaris, zonder dat de wet hem daartoe geroe pen heeft. Welnu, voor die extra-werkzaam- heden, niet wettelijk omschreven, en dus ook niet naar de belooning er voor bij de wet voor zien, kan de notaris zijn rekening naar wille keur verhoogen wat de notarissen dan ook doen. Er bestaat dus geen wapen dat in de handen van het wantrouwend publiek de notarissen in den hoek kan dringen en zoodoende aan het De heer W. J N. Landré, notaris te Win schoten, bespreekt in de Economist van deze maand de onlangs door mr. Koning in Gronin gen opgencate Bond van Orde door Hervor ming. Het ontstaan der „Partij van Orde“ noemt hij een belangwekkend economisch verschijnsel uitsluitend toe te schrijven aan enkele maat schappelijke verhoudingen in een betrekkelijk zeer klem gedeelte van de provincie Groningen in oen Noord-Oostelijken hoek. In het Noorden zijn tengevolge van den toe nemende rijkdom der boeren in de jaren voor en den onder hen heerschenden vrijzinni gen geest, die licht tot nieuwigheden geneigd is, de boeren geheel afgeweken van de voorva derlijke toestanden. Zij hebben hun huizen hervormd in villa’s, zich zelf gometamorpho- seerd in heeren en mevrouwen, hun zonen en dochters opgeleid tot heeren en dames. Nu willen zij niet meer op een lijn staan met hun personeel, dat eenvoudig verbannen werd naar den koegang en nu ontwikkelden zich al de ondeugden van den tot heer verbas terden boer, aan wien de ware beschaving, ont wikkeling en de voldoende kennis ontbreken om op waardige wijze de plaats te bekleeden’ in de maatschappij, die hij voor zichzelf heeft gekozen. De vernederende behandeling, die het dienst personeel zich moest getroosten, kweekte ver bittering en is aanleidende oorzaak geweest tot de treurige gebeurtenissen van den laatsten tijd, want toen de_ socialistische leiders kwamen met hun theorieën over de ellende van de te- genwoordige maatschappij en hunne voorspie gelingen van den toekomstigen heilstaat, von den zij een toebereiden bodem in de verdrukte harten, waarin het zaad der verbittering weli» opschoot, dat aanleiding gaf tot verwoesting en wellicht tot moord en doodslag zou hebben ge leid, als met door de krachtige tusschenkomst van het gezag de orde was gehandhaafd. In die omstandigheden trad mr. A. H Ko ning te Finsterwolde, in het brandpunt der on geregeldheden, op met zijn voorstel tot stich ting van een Bond van Orde. Zijn optreden was een moedige daad, zijn praemissie was juist, zijn doel uitstekend, maar hij dwaalde in den vorm. De naam was de eerste aanleiding tot scherpe critiek. De heer Koning redeneerde aldusdaar bestaat een partij die wanorde wil in de maatschappij, die partij moet met alle kracht bestreden worden en daarom moet te genover haar een partij van orde worden ge sticht. Deze redeneering noemt de heer Landré onjuist; het is waar, dat de door den heer Ko ning bedoelde partij van wanorde bestaat, maar tegenover haar behoeft geen andere partij te worden opgericht, want zij heeft tegenover zich den Staat. Maar daarbij maakte men zich z. i. nog aan een inconsequentie en een groote onhandigheid schuldig, door op de meest stellige wijze den sociaal-democraten op hunne vergaderingen het woord te weigeren. De partij van orde wil verbetering van maatschappelijke toestanden opheffing-van wanverhoudingen langs ordelij ken weg. Zij wil daartoe van meet af de so- ciaal-democratie bestrijden met alle wettige middelen, maar, en dat is de inconsequentie men legt haar het zwijgen op. Mr. Koning wil niet redeneeren met de sociaal-democratie, maar j toch haar bestrijden met alle wettige midde len! Schieten dan? Dat is ook wettig, nl. voor den Staat, niet voor den Bond van Orde. De tweede inconsequentie is volgens den heer Niet aan den notaris natuurlijk, die een j mensch is als ieder ander, maar aan den wet gever die den notaris zooveel ruimte liet van speling. Zou daarin geen verandering te brengen zijn? Er is toch geen behoefte aan meer wantrou wen in de maatschappij Een man, als de notaris, met wien het publiek zoo veel in aan raking komt, zou verdienen staatsambtenaar te zijn, met staatstractement en staatspensioen op den daartoe te bepalen leeftijd. Zoo kwam er een eind aan al ’t getob Er zouden geen notarissen meer gewantrouwd worden geen notarissen meer zijn, die springen geen notarissen die het publiek wat al te veel laten betalen en geen notarissen die rijk worden in en door hun ambt. En boven dat alles nog het groote voorrecht, dat het publiek wordt gerustgesteld. Een desbetreffende maatregel moet dus nood wendig opvoedende kracht bezitten daarom zij dit oordeel van een leek aanbevolen in de welwillende aandacht van die Kamerleden, wel ke bij het verdedigen of bestrijden van wets voorstellen het opvoedend element niet over het hoofd zien en aan wettelijke gebondenheid opvoedende kracht toeschrijven, als zijnde de brug, welke leiden zal tot moreele gebondenheid. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de zal gehouden worden op de Veemarkt., op Woens dag den Sisten Mei e. k. Sneek den 16 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd^ ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet _op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken Brengen ter openbare kennis, dat ter Secre tarie der gemeente ter visie is gelegd, een ver zoek met bijlagen van ABE VISSER, Tabaks fabrikant te Sneek, om vergunning tot het plaat sen van een STOOMKETEL in het gebouw staande in de Brouwerssteeg alhier, Wijk 2 no. 89, kadastraal bekend gemeente Sneek Sectie B, no. 2290. Dat op Zaterdag den 10 Juni 1893, des mid dags te 12 uren, ten gemeentehuize gelegenheid zal zijn, om hiertegen bezwaren inte brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek den 27 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ Secretaris. A. of B. „gesprongen" of „verdwenen" was. Dergelijke gevallen kan men echter in onzen j bjd vernemen uit eiken stand, den netsten niet j uitgesloten, en niemand, ook de notaris niet, behoeft zich er iets van aan te trekken, wan neer een ambtsbroeder gefaald heeft in zijn be rekeningen. Notarissen zijn mensehen en hebben dus als zoodanig den algemeen menschelijk geachten regel na te leven, dat een mensch kapitaal moet maken zooveel mogelijk en den nog overschie- tenden tijd heeft te besteden voor het verwer den van de hemelsche zaligheid. Wel heeft men opgemerkt, dat de notarissen ‘ver het algemeen tot den stand der rijke men- ‘chen belmoren en nadat de onderzoekende geest ttei’ mensehen verband had gezocht en gevon- naar zij meent tusschen dien njk- de wijze waarop de notaris zijn cliën- betalen, is er wellicht eenigen grond waarop het publiek Met 1 Mei zijn de rechten op overdracht verminderd en sedert dien datum is het redeneeren zonder eind over onze notarissen. Die tot dusver, op enkele uitzonderingen na, in discrediot te geraken. hergeven. Mag die toestand blijven voortduren Waar zooveel wordt gewantrouwd en zooveel wordt geëischt van het eerlijkheidsbeginsel van den notaris, zal men een anderen weg moeten in- slaan. gewaarwording wenschelyk De vraag is aan wie de schuld van de ge- -spannen verhouding tusschen den notaris en het dat zelfs publiek? l^usch aantast-al is het 16 6 iffi 8 imbt iob Jan leu- njn- mes ■dus ntjo MS3 fol ia- >ert tra, 15 - i- courant.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1