«■fflfflmiKBOJOISSMfflSBL k Mll> ES liramïlHHI) M DE jf 3 I No. 49. ACH T-E N-V EERTICSTE 1893. R G A N G. VERDRAAGZAAMHEID. ll NATIONALE MILITIE. W OE\*i D A a ai j n i. UIT DE PERS. 3 a dik- D de f s den ont- sn- IA oor Een maatschappij, waarvan alle leden het- zelfde gelooven op godsdienstig terrein, of het- De uitslag der verkiezing te Gouda heeft de Prot. Noord.br. zeer ontstemd vooral ter wille van de wijze waarop men van anti-revolutionnaire zijde is te werk gegaan. In de eerste plaats acht het blad het zonderling en af keuringswaar- dig, dat men den vorigen afgevaardigde, den heer Godin de Beaufort, is voorbijgegaan, voor al nu er financieele ontwerpen aan de orde zijn. Het is, vooral voor een partij die over weinig krachten beschikken kan, onverantwoordelijk en zelfs belachelijk, haren besten „financier" op het oogenblik eener belastinghervorming, thuis te laten. De heer Godin de Beaufort heeft, èn toen hij met den heer Lobman een wetsvoor stel tot uitbreiding van kiesrecht indiende, èn toen hij zoo krachtig meewerkte om ons van het oude census-artikel af te helpen, wel getoond in welke richting hij zich beweegt. Als een partij haar bruikbaarste mannen op stal zet, vermoordt zij zichzelve. Ten andere acht het blad het verkeerd, dat aan de candidaten vragen worden gesteld omtrent een speciale politieke wet. „Met welk recht heeft men dat gedaan vraagt de Pr. N. „Ware Gouda niet aangesloten aan het anti revolutionair partijverband, dan zouden wij zijn vrijheid eerbiedigen. Maar het is dat wel. Nu heeft onze partij met gezamenlijke en weder- keerige goedkeuring de programma’s vastge steld, die aan de candidaten zouden worden voorgelegd. „Mag men daar andere voorin de plaats stel len, of die willekeurig aanvullen Heeft eenig locaal bestuur of een zijner leden het recht, ter keuring van den candidaat, een eigen stel van vragen te ontwerpen Valt zoo iets binnen den gezichtseinder dier heeren, en, zoo ja, zijn dan alle districten wel genoegzaam voorzien van politieke koppen, die precies den politieken toestand en de beteekenis der aanhangige wets voorstellen kunnen beoordeelen p „Misschien hebben die besturen of heeft eenig bestuurslid zich om raad gewend tot de hoofd leiders onzer partij. Maar ook dan zouden wij vragenwaaraan ontleenen die hoofdleiders het recht om, buiten het algemeen aangenomen pro gram om, nog een afzonderlijk stel van vragen te ontwerpen En indien dan de hoofdleiders meenen dit te mogen en te moeten doen, ware het dan althans niet behoorlijk, dat dit open lijk en officieel geschiedde De leiding van onze partij in den lande berust bij het centraal- comité, of, als dit niet kan optreden, bij de commissie van advies. Het centraal-comité is niet over de zaak gehoord. Zijn dan de vra gen gesteld door do commissie van advies, de hh. Kuyper, Keuchenius en van Lintelo de Geer Zal de partij één blijven, dan dienen de dee- len zich te houden aan de gezamenlijke afspra ken, terwijl bovendien in ’t oog moet worden gehouden de waarheid, dat de publieke zaak publiek moet worden behandeld. Het blad eindigt met een beroep op de Stand.., een beroep dat in de gegeven omstandigheden vrij comisch klinkt. Naar aanleiding van bovenstaande schrijft het Vad. „Wie beweren, dat het christelijk kabinet zich om hervorming van het kiesrecht niet bekom merd heeft, schijnen zich te vergissen. Althans de Prot. Noordbr., die het weten kan, vertelt tot tweemaal toe eerst waar ze de Goudsche kiezers de les leest, dat zij den heer Godin niet tot candidaat namen, daarna, als zij de Stand., I kiesrecht-inconaequentien verwijt dat de hh. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. en reeds daarom hoog wordt KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Snoek, Gelet op het besluit van den Commissaris der Koningin dezer Provincie van den 8 Mei 11. Ie Afd. M en 8, no. 586 (Prov. blad no. 58) brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag, den 22 Juni e.k., des voormiddags ten 9'4 ure; dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze gemeente gevestigde Miliciens-Verlofgangers voor zoover zij voorden lsten April j.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lich ting zij behooren dat de Verlofgangers, behoorende tot de lich ting 1887, ook verplicht zijn, zich aan het voor geschreven onderzoek te onderwerpen dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hiervo- ren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd, dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige reden niet verschil’nou. Sneek den 12 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. Strijd is noodig. Hij ontwikkelt de krachten van den strijdende en voert de maatschappij op meer verlichte baan. Maar die strijd moet met eerlijke wapenen worden gestreden. Met moet den tegenstander vrij laten in de ontplooiing zijner krachten, en behoort, wil men overwinnen, eigen lamlendig heid ter zijde te stellen. Hoeveel gelukkiger kon het leven in de maat schappij zijn, wanneer de kerkgenootschappen en de politieke partijen slechts streefden naar een eigen vooropgesteld ideaal, er niet aan den kende om tegenstanders, die voorbij zoeken te jagen, in den weg te loopen. Er zou dan niet te klagen zijn over verdacht making, onverdraagzaamheid, huichelarij. Zal het eenmaal zoover komen Zoo ja, dan dient vooral de liberale partij daarin voor te gaan. Met een eigen ideaal, onder het vaandel der vrijheid, met de leus recht en vrijheid voor allen, zal haar de toekomst zijn. Maar zonder dat alles zal zij op haar beurt eenmaal in het stof worden getrapt door den mededinger. zelfde wenschen op maatschappelijk en staat- kundig gebied, zal zeker nog een reeks van jaren op zich laten wachten de tijd, waarin steeds haar tegenstanders met den schaduwkant alles in allen", ligt ongetwijfeld aan het publiek te vertoonen. Dit is alweer het gemakkelijkst middel, waar van alleen die partijen een exceptioneel gebruik eensgezind- maken, welke alle energie missen en te traag zijn om zich alleen naar boven te werken, zonder op de schouders van anderen te kruipen en deze naar beneden te drukken. Natuurlijk wordt verheffing door eigen inspanning slechts gezocht door partijen welke een ideaal hebben, dat misschien hoog in de lucht hangt, maar die dat ideaal niet bereikbaar achten door hun om standers naar omlaag te drukken. In het bovenstaande ligt een verklaring die moedgevend is, en wel deze dat onverdraag zaamheid, uit een goede bedoeling gesproten daarom ontaardde, dat het den mensch zoo dik wijls ontbreekt aan eigen kracht. In den strijd voor het goede en ware heeft hij zonder ophouden te worstelen tegen de zwak heden des vleesches als traagheid, moedeloos heid, gemis aan de noodige wilskracht. Toch blijft het doel wat hij zich voorstelt, voortdurend zijn aandacht vorderen. Hij wil overwinnen; welnu, kan hij den tegenstander niet voorbijrij den, dan rijdt hij op de baan van den ander of hij steekt hem de loef af, d. i. hij weet het zoo te overleggen, dat het voordeel van wind geheel aan den tegenstander wordt nomen en enkel hem ten nutte komt. Zoo wordt op staatkundig gebied zeer wijls gestreden door de tegenpartij verdacht te maken. Het is onverdraagzaamheid uit bere kening, een unfair middel door de gemakzucht toegepast of wel een noodzakelijk gevolg van gemis aan idealen zin. Gewoonlijk wordt dit middel aangegrepen te gen partijen, die in het ideaal een wapen heb ben gevonden om in den strijd steeds meer veld te winnen. Zoo lezen we b. v. in partijbladen die strij den voor de vrije ontwikkeling, berichten als deze dat de socialistische maire van een Fran- sche gemeente is gestraft wegens overtreding der drankwet. Hoe onschuldig ook op zich zelf, heeft zulk een bericht een strekking, die in vrijzinnigen geest niet te verdedigen is. Het is een vrijzinnigheid met berekening, waartegen dan van andere zijde wordt gewezen op vergrij pen van denzelfden aard bij de vrijzinnige par tij. En zoo wordt de strijd om beginselen ver laagd tot een worsteling, waarbij de een den ander door een slinksche beweging den voet zoekt te lichten. Of ook, men onthoudt of ontneemt den tegen stander den materieelen steun, in eiken strijd onmisbaar. Men benadeelt b. v. iemand met geavanceerde beginselen in zijn positie of in zijn bevorderingof men ontslaat den werkman die anders denkt dan zijn meester. het zijn zal nog in het verre verschiet. Toch mag aan onzen tijd niet de eigenschap worden ontzegd, dat hij streeft naar heid en eenheidhet is een ware zondvleed van bonden, waarmee de wereld wordt over stroomd. Op kerkelijk gebied heerscht een oprecht streven, om het niet een manie te noe men, zich ten doel stellende, op volmaakt zui veren bodem te staan, natuurlijk met de be doeling, om straks de menschheid deze vlekke loos zuivere leer voor te houden en haar daar mee te vereenigen binnen de muren van één j kerkgebouw. Het is, als ging er van de maatschappij zelve een ernstige waarschuwing uit, dat ze zich be boeren moet van haar dwalingen en disharmo nie, een waarschuwing met het oog op een naderende blijde toekomst, aan een gemeen schap, die zoo jammerlijk verdeeld is in zich zelf, dat ze niet staat in staat zou zijn, de weelde van dat geluk te dragen. Want aan al het goede in de vorming van zooveel bonden opgesloten en aan het stichten van telkens nieuwe kerkgenootschappen ver bonden, kleeft één groot euvel De bonden zijn partijen, die elkaar met harts tocht bestoken, en de kerken zijn vereenigin- gen, die zich in hoofdzaak bezig houden met de gebreken wederzijds. Elkander op gebreken te wijzen is niet ver keerd het is een der kenmerken van den wa ren vriend. Maar een vriend, die er zijn hoofdbezigheid van maakt ons te wijzen op onze gebreken en niet andere kenmerken vertoont, welke ons in den vriend gewenscht voorkomen, mogen we toch wel de vraag stellenof hij werkelijk onze vriend wil zijn Zoo komt het ons voor, dat alle ijver der kerkgenootschappen, hoe goed bedoeld ook, vruchteloos zal blijven, en geen eenheid zal brengen waar thans de tweedracht heerscht, zoolang de leer dier kerken exclusief blijft en de dienaren er hun voornaamste bezigheid van maken om anderen afbreuk te doen, niet door hun eigen goede eigenschappen te laten uit blinken, maar door te wijzen op de verkeerde hoedanigheden der tegenpartijders. Niet waar Wie wil uitsteken, heeft twee middelen te zijner beschikking Het eene, en daarvan maakt de wereld veel vuldig gebruik, is, dat men door intrigeeren, kwaadspreken, lasteren zelfs, de omstanders naar omlaag drukt. Dit is het gemakkelijkste middel, daar het J weinig of geen inspanning vordert van eigen I krachten. Het tweede, minder gemakkelijk, is zich I eigen te maken wat onder de omstanders zeld- Deze CO UB A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. zaam voorkomt gewaardeerd. Op staatkundig en maatschappelijk gebied ziet men hetzelfde gebeuren. Een partij, die aan het hoofd wil staan, moet uitsteken; wat ze kan verwezenlijken door maar era 16 L. 5 8 S rer* i u. u res. sua isa- •an :ra, or* tj S1EEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1