■ffi- n 0ÏIIMW1Ö INK Di; ffiffHK B BET fflOIMW SfflL s I i Ng. 51. AC II T-E N-V EERTIQSTK J 1893, A R Q A N Q. I N D R U K. SCHUTTERIJ. 28 J E. I is UIT DE PEES. A. geavanceerde, ra Er schen n- i. n at. M, P- van menschen, die ik laat u de reclame/ AD I LU TENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. iSS Nu te Beverwijk een r.-katholiek tegenover een liberaal staat, meent de Tijd over alle bezwaren te moeten heenstappen en beveelt het blad ’t welk eerst voor jhr. Ilartsen ijver de mr. Borret aan. Wij laten hier de le zing volgen, waarmede de Tijd haar verklaring over haar houding geeft. „Natuurlijk heeft de uitslag der verkiezing te Beverwijk ons teleurgesteld. In gemoede overtuigd, dat de aanneming der Kieswet-Tak met een nationale ramp zou gelijk staan, moes ten wij noodzakelijkerwijze hopen, dat het di strict Beverwijk in deze omstandigheden een tegenstander van die wet zou afvaardigen. En om de waarde, welke elke stem in de Tweede Kamer kan hebben, èn om den zedeiijken in druk, welken de verkiezing van een tegenstan der dier wet zou teweeg brengen, was het voor ons niets anders dan de vervulling van een duren gewetensplicht, te Gouda aan de candi- datuur-Bastert, te Beverwijk aan de candida- tuur-Hartsen onzen steun te verleenen. Dat dit vruchteloos is geweest, betreuren wij, doch is voor ons in geen enkel opzicht reden om over onze houding berouw te gevoelen. Anders handelen dan wij gedaan hebben, kon den wij zonder oneerlijkheid niet. Wil men ons over onze houding aanvallen, wij zullen rustig onzen weg vervolgen, zonder die aanval len te beantwoorden. „Nu te Beverwijk het voorloopig resultaat van dien aard is, dat ook daar in eUc geval een voorstander van „finale" uitbreiding van kies recht gekozen wordt, moeten wij, gelijk van U1XZ,O zelf spreekt, aan de verkiezing van mr. Borret kalmte geen oogenblik in gevaar brengen. Wij hnvnn cl in vn.n don rndinnlnn u. 9 j Of wel, is het billijk dat zij, welke deze heilige tabernakels niet heilig vinden, er met moker en breekijzer tegen optrekken met den dat er geworsteld zal worden op het groote veld der gedachtenwereld op den voet van gelijk recht Zoo ja, dan moet de stembus worden geopend voor een ieder. Zoo niet, dan moet ze gesloten voor minstens vijf zesde deel der tegenwoordige kiezers. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Commissie uit het plaatselijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden ten Raadhuize alhier op Maandag den 10 Juli e.k. des voormiddags ten elf ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevenen en ge loot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden, ingebracht, alsme de tot onderzoek van hen, die bij nummerver- wisseling voor anderen verlangen op te treden. Belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden worden geene redenen van vrijstel ling te hebben en, voor zooverre zij dienstplich tige nummers getrokken hebben, bij de Schut terij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. Sneek den 27 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. Loenen Martinet de voorkeur geven. Daar het op dit oogenblik geen nut meer kan hebben, de dwaling te bepreken, waaraan velen, en onder heu mr. Borret, naar onze vaste meening, zich ten aanzien der gevolgen van de aanneming der kieswet-Tak te goeder trouw schuldig maken, laten wij dit punt verder rus ten. Machtige invloeden zijn in het spel ge weest om de Beverwijksche kiezers omtrent die gevolgen gerust te stellen wij hopen, dat voor hen en voor allen, die met hen in gelijke stem ming verkeeren, niet spoedig de vreeselijke ont goocheling zal volgen De Maasbode houdt voet bij stuk. Zij wil noch van Loenen Martinet noch Borret en spoort aan tot onthouding. „In hoofdzaak, zegt zij, en dit zegt bij deze verkiezing alles staan de heeren Borret en van Loenen voor ons volkomen gelijk wij zien niet het kleinste verschil. De een loopt met de radicalen en socialisten en met al de vijanden van ons koningshuis even hard mee als de andere. Zou iemand durven zeggen „de heer Borret is katholiek en daarom verdient hij de voor keur boven den heer van Loenen/ dan ant woorden wij omdat de heer Borret katholiek is, moest hij beter en wijzer zijn dan de libera le candidaat. Deze mist de kostbare gave des geloofs, en de heer Borrethelaas! helaas! De heer Borret sticht en onderhoudt verdeeld heid onder zijn geloofsgenooten, en waarlijk daarvoor is hij niet katholiek. Hij, de katho lieke afgevaardigde van Oosterhout, heeft zich zóó gedragen, dat men hem daar uitgeworpeu heeft, en nu, nu wil men hem te Beverwijk laten verkiezen om den katholieken Noord bra- banters een bloedigen kaakslag te geven. Men heeft het niet kunnen verzwijgen tot na den afloop der verkiezing reeds Maandagavond kon men zijn ongeduld niet langer bedwingen, en het Centrum schaamde zich niet het volgen de versje op te nemen Naar de stembus Witte van Haemstee sloeg bij ons in de buurt Eens de Brabanters fel op hun kop Houdt, Hollandsche jongens, ook nu in den strijd Voor Borret hoog uw vlag in den top. Geen dwang uit den vreemde, geen conservatief, Reeds lang is het uit-met die pret. Geen Brabantsch geweldStemt den flink katholiek Stemt Dinsdag met mij op Borret. Overveen, 16 Juni. Jan van den Blinkert. Dat was als advertentie geplaatstzóó bere kende men zich te kunnen beroepen op zekere vrijheid, die de redactiën aan de inzenders voor de vierde pagina overlaten deze vrijheid ging in ieder geval hier te ver. Maar langs dezen weg kwam het versje ten minste in de courant. Wat denkt men echter van katholieken, van menschen van „’t houtje," die met zulke mid delen voor een katholieken candidaat ijveren Doch voor heden genoeg. Als vijand van schipperen, van angstig rondzien om den een noch den ander te kwetsen en aller vriend te blijven, als strijder voor godsdienst en troon, desnoods tegen onze eigene geloofsgenooten’ hebben wij geen oogenblik geaarzeld dit advies te geven aan de katholieken van Beverwijk en hun te zeggenstemt noch voor Borret noch voor van Loenen Martinetvan beiden scheidt u een afgrond. Wel voorzien wij, dat dit advies een luid ge schreeuw zal doen, opgaan, maar dit kan onze boven die van den radicalen predikant Van luisteren alleen naar argumenten." Prof. “Vd. Vlugt heeft in zijn levensbe schrijving van prof. Buijs gezegd, dat hem het fleuret-gebruik van Buijs aangenamer was dan het kneppelgezwaai van anderen, kunnen ons met dit gevoelen wel vereenigen immers een schermdegen maakt meer indruk alleen het gezicht maakt reeds impressie. Dit is toch het kenmerkende van onzen tijd, dat we reclame noodig hebben om iets uit te werken er moet iets indrukwekkends zijn in hetgeen we vertoonen willen, om de aandacht van hot publiek vast te houden, en om niet onthaald te worden op een schon da gewesen, is noodig, telkens weer iets nieuws te leveren. Alleen menschen die een hooge sport van de maatschappelijke ladder hebben bestegen, kunnen het er nog eens van nemen zonder groote inspanning, zonder kunst- of vliegwerk is het hun mogelijk het publiek te doen luiste ren. Het zou zelfs zwakte verraden, wanneer ze van de hooge plaats, waarop ze staan, lucht sprongen gingen maken of met „kneppels" gingen zwaaien ze zouden juist daarmee hun populariteit op ’t spel zetten. zijn tegenwoordig heel wat knappe men en hun aantal vermeerdert dagelijks maar niet allen, slechts weinigen dragen daarbij den professorstitel. Maar al staan niet al die knappe menschen Reclame-vrij zijn ook de menschen van ka pitaal. Met het geld komt het verstand het is wel niet waar, maar toch leeft bij veel menschen eisch, het onbestemd gevoel, dat iemand van zoo Wij groot kapitaal ook een groot, verstandig, knap mensch moet zijn. En zeker zijn er onder hen, die zeer groot, zeer verstandig en zeer knap zijn maar ondanks het geldbezit. Deze eenvoudige waarheid stippen we hier slechts pro memorie aan. We hooren dikwijls spreken over menschen van invloed, wier woord indruk maakt, en wier uitspraken gezaghebbend zijn. Ja, niet zelden is het „Meneer X of Y heeft gesproken en de zaak is uit." Tegen deze usantie nu komt meer en meer verzetvooral waar de usantie is gevloeid uit dat onbestemde gevoel van overmacht, ook in kennis en ervaring, van het geldbezit. De vraag, of dit verzet billijk is, houdt he den ten dage veel liberalen bezig, en het is juist deze vraag, welke ten slotte zal leiden tot deze overtuiging, dat het woord „liberaal" een reclame-woord is geworden en in zeer veel ge vallen met ware liberaliteit niets heeft uit te staan. Het is juist deze vraag, die bij haar beant woording de liberale partij in tweeën zal doen vallen want een deel dier partij, het deftige en rijke deel, met het Alg. Handelsblad aan het hoofd, streeft er naar om dat verzet te fnuiken en gezag er tegen over te stellen. Nu ja, het erkent, dat er een weinig hervormd dient te worden dat er in het liberale program een kleine correctie moet worden aangebracht maar dat er op dit oogenblik een totale renais sance plaats heeft in de maatschappij, het is hun ten eenenmale onmogelijk er aan te ge- looven hun idee moet aanspraak blijven maken op idolate vereering. Een ander deel, het meer geavanceerde, ra dicale deel, ziet de maatschappelijke hervorming in werking. Hun standpunt is te vergelijken met dat van mannen als Moore en Erasmus, die in de dagen der Kerkhervorming zich niet aan de zijde der Kerkhervormers schaarden, ofschoon ze doorgedrongen waren in de nieuwe wijsbegeerte. „Zij droomden dat de nieuwe geest zich zou losmaken van het heidendom, dat het katholicisme het bijgeloof en de ver dorvenheid zou afwerpen, dat de hervorming inschikkelijk zou zijn op het punt van betrek kelijke kleinigheden, als het Heilig avondmaal en de zaligmaking door het geloof. Zij stelden zich een ideaal Europa voor, waar godsdienst en wetenschap naast elkaar zouden bestaan en waar iedereen verstandig van hoofd en vroom van hart zou zijn. Maar de voorwaarden voor dien toestand zelf maakten deze oplossing van de moeielijkheid onmogelijk." Is dan het verzet billijk van die klassen der samenleving, welke zich niet kunnen vereenigen met de tot dusverre gevolgde gewoonte, om de huisjes, door enkele toongevers ópgetrokken, voor heilig te houden? gelijk in rang, de ervaring heeft geleerd dat de hoogste in rang lang niet altijd de knapste -J en dat b.v. op staatkundig gebied de advie zen van professoren niet altijd gebleken zijn de beste te zijn. De menschen willen een waarborg, wanneer ze advies vragen, en zoo’n waarborg geeft in de eerste plaats de titel. „Wien God gaf een ambt, dien gaf hij ook verstand," zegt het spreekwoord. Natuurlijk behoeven dus mannen van Imogen titel niet met kneppels te zwaaien; hun hoogeu rang maakt hen reclame-vrij. L e behoeven aan hen, die reclame moeten maken, niet te vertellen van het genot der maken, niet te vertellen recla m e-v rij heid „Geef me de vrijheid en zal men zeggen. Het geeft den mensch den noodigen tijd om zich voor 'te bereiden het schenkt hem zoo’n kalmte en zekerheid en zoo maakt het hem krachtig. Stel daar tegenover den reclame-fabrikant. Rusteloos werkzaam om middelen te beramen die de aandacht trekken van het publiek een voortdurend wedijveren op reclame-gebied dwingt hem aanhoudend zijn krachten daaraan te wij den. J Zal zooiets niet leiden tot vermindering in de waarde van het geproduceerde, dan moet de fabrikant zich dubbel inspannen, voor het hekken van de aandacht meer soms dan voor het produceeren zelve. Daarom, hoe heerlijk, reclame-vrij te zijn Er bestaat nog een klasse ln dit voorrecht deelen. Deze CO UB AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. [t, I(«IRAY id, s 16 3 16 5 te i te ne- de te te ser, seg. an Lbe an ar« fis- tar, SlHilliSwiiiifi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1