MHJWS- M llll[i;milMI,Hl Ml [||j I eertioste n No. 55. l- A R G A N G. 1893, DE STEEN DER WIJZEN. ver- 3 ^yu, ue vreae der op- bende tot hare beschik- zal ge 50, 5 i de aanschou- iS i. i. '71' vier professoren in het openbaar hun t over de oplossing, welke er aan wenscht te geven. Professor 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; belangrijk Ut„. l ADVERTENT1ÈN van 1 meer„7<2 Cents. Bjj abonnement den uitgever. te vernemen bij I Melding makende van den uitslag der verkie zing te Beverwijk voegde de Standaard er de ze woorden aan toe: De lieer Borret is dus gekozen, „ondanks alle blazen en snuiven van de Maasbode.* Dat ’t laatstgenoemde blad wei nig over den uitslag gesticht zou zijn was te I verwachten. Trouwens ook de Tijd was maar matig content met het verkregen resultaat, voor al in verband met de houding, de laatste dagen vóór de verkiezing door de leiders aangenomen. De Maasbode ziet in de woorden van de Tijd reeds een blijk van gewetenswroeging over het vroeger gegeven advies om mr. Borret te steu nen. Het roept uit: „En dat reeds op den eigen dag der herstem ming! Maar wat zal dan ’t lot van de ÏWzijn als de IK-man, zich nu alles meenende te mogen veroorloven, meer dan ooit de leden der Ka mer als schoolknapen gaat behandelen en gees telijkheid en volk de wet gaat voorschrijven de wet van het liberalisme en socialisme! Waarlijk, er is reden voor die wroeging. Wie had dan ook zoo iets kunnen voorzien Gesteund door den radicalen en soeialistischen Amsterdammer, leerde de Tijd het katholieke kunnen bedwingen. Oranje en daar gaat hetde pen en een zachte gloed als van besluit waardig de voorstelling; er door verhoogd, en, der Kamerdebatten heen, verbijsterenden regen van van prof, de men ziet, tegenover dit groot volks- de uitbreiding van dit voorrecht tot meerderjarige mannelijke bevolking, -----iJ voor geruststelling na, en een - J---1 voor deel aan het eind waarmee de liberalen worden genaderd, die voor geestdrift niet ont- vlambaar zijn, en deze hartstocht beschouwen als een kenteeken van oppervlakkigheid, zoo lang niet tastbare voordeelen, door berekenin gen gestaafd, er hun voorspelling in vinden. Waar zulke liberalen worden gevonden ook en vooral onder de klassenvertegenwoordiging, is de kalmte der adviezen, gevolgd door een geestdriftig zuchtje, verklaarbaarmaar het zou toch niet verkeerd staan, zelfs al liepen de kiesvoorstellen en de toekomst der liberale partij er ook gevaar door, wanneer tegenover een heilig recht een warmere toon werd aangesla gen en wanneer met waarlijk liberalen ijver en liberaal vuur tegenover een bestaand onrecht een bestraffenden toon werd vernomen, ja zelfs, wanneer tegenover het vigeerend voorrecht der bourgeoisie satisfaite de stem dor verontwaar diging werd verheven Dit schijnt ook prof, de L. te hebben ge dacht, of wel, de hoogleeraar heeft zich ten slotte niet meer komt er dan bij wordt zenuwachtig Bengaalsch vuur 1 de totaal-indruk wordt door het kruisvuur te midden van een amendementen, zal het advies Louter in de harten der liberale heeren'worden vernomen. Op het advies komen we nog terug. UIT DE PERS. hangige kiesrechtontwerpen de warmste is i slagen! tegenover de het «r m,ee!in^ °P 23 dezer door T Werkliedenverbond te houden, in bescherming. Men weet dat deze meetin»- e eg is ten gunste der aanhangige kiesrecht ontwerpen. De Amst. heeft aan deze meeting haar sympathie onttrokken omdat het Werklie denverbond de sociaal-democraten heeft uitge sloten en de heer P. L. Tak denkt er ongeveer eveneens over. eenvoudig richt tot hen die van kiesrechtuit- 5dlDS ,h.eü Jachten binnen de perken der wet, en die dus niet staan op het standpunt ingenomen door het sociaal-democratisch con gres. Laatstgenoemden hechten aan het kies recht, aan de geheele parlementaire werkzaam heid geen waarde (tenzij als agitatiemiddel) en het is dus alleszins begrijpelijk dat men met hen met samenwerkt voor het thans onbeoogde aoei. »Wij meenden dat dit standpunt volkome.! juist was aldus vervolgt het Sociaal Week- blad en waren daarom reeds dadelijk min of meer verbaasd dat de Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht terstond met R. v. A. meeting en het plan om een contra-betooging te houden opnam. Immers, men mag en moet aannemen, dat de Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht wél iets om het kiesrecht geeft, en het klinkt dus wel eemgszins zonderling, dat deze vereenimno- gemeene zaak ging maken met hen die daar aan met meer hechten, om een reeds uit°-e- schreven betooging van medevoorstanders van de kiesrechtuitbreiding in den grond te boren „Let men evenwel op het overwegend soci- aal-democratische karakter van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht, dan wordt zijn houding hoe onlogisch en onverdedigbaar zij ook moge wezen ten minste verklaarbaar Ook dat de heer P. L. Tak in de Amst. van 5 Juli de meeting van het werkliedenverbond betitelde met den naam van een „besloten »e- zelschap dat (op den 23sten Juli) in Den Haas zal vergaderen," verwonderde ons bij zijn bekende sociaal-democratische neigingenniet al te zeer, al hadden wij van hem verwacht dat zijn sympathie voor de sociaal-democratische leerstellingen hem niet tot zulk een onbillijk en onjuist oordeel zou hebben verleid. „Maar wat ons zeer verwonderde was, dat de Amst. die zich nog kort geleden had onle dig gehouden met een personeele critiek op Meldt (een critiek die op dit oogenblik tot niets hoegenaamd kon dienen) na zijn bezwaren tegen den voorzitter van het Ned. Werklieden- verbond, thans meende te velde te moeten trek- ken tegen hetgeen door deze vereeniging zel ve thans in zake het kiesrecht wordt gedaan." Dat de meeting best achterwege had kunnen blijven geeft het Weekblad gaarne toe, maar er is nu eenmaal toe besloten en het is heel iets anders geen meeting voor de kiesrechtont werpen te houden, dan een meeting, die ten gunste gehouden wordt, te doen mislukken. En dat doet de Amst., terwijl het op den koop toe nog een pleidooi houdt ten bate van het re volutionaire standpunt der sociaal-democratische partij. ’t Soc. Weekbl. eindigt als volgt „Wij willen aan allen, die de aanhangige kieswetten ingevoerd wenschen te zien ernstig op het hart drukken, den raad van de Amst met te volgen. Het gaan naar de meeting in Amsterdam (uitgeschreven door de soc.-dem. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.- franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. volk stemmen voor het algemeen stemrecht, dat I tronen omversmijt en de maatschappijen over- - --Mgers. En nu hebben eerst de laatste dagen de I TI?T‘d’/e dagen’ waarin de redevoe ring ophield redeneenng te zijn en een farce wera j waarin leeuwerikken en leugens de boeren moesten bekeeren tot het algemeen stemrecht der socialisten; waarin in proza vertolkt werd het versje, dat de Kennemers aanspoorde den Brabanters „op hun kop" te slaan; F waarin een blad, door een priester geschre ven onder den rook van Haarlem, noemd werd; waarin de dronkenschap van den hartstocht deed zwelgen in de hoop op aanstaande zege praal en deze begroeten als middel tot een nieu we machtsoverschrijding. Ja nu zal de aanvoerder met zijn krijgsknecht het Eeo-feest komen vieren en de herder der gemeente, in zijn heiligst recht getroffen, zal het mogen aanzien. „Ja, nu zal het vrede zijn, de vrede der op perheerschappij, die een bende tot hare beschik king heeft, om de „oomes“ publiek te laten be spotten. Wie denkt bij zulke toestanden niet aan den profeet, die wenschte te sterven, om de ver woesting van Israël niet langer te wen Wie met dien IK-man wordt bedoeld niemand duister wezen die den strijd volgt’ wel ke de Maasbode tegen Schaepman en zijn aan hangers voert. De „leeuwerikken", waarvan hiervoren sprake is, zien op een uitdrukking door dr. Schaepman in een verkiezingsspeech gehouden. De r.-k. kiesvereeniging, die wei gerde voor Borret te ijveren en onthouding pre dikte, houdt haar vergaderingen in het gebouw „de Poort van Cleef, van ouds de Leeuwerik" en dr. Schaepman sprak bij wijze van aardig^ heid steeds van de kiesvereeniging onder dezen naam. De Amst. is natuurlijk tevreden. Het deed het blad genoegen, dat een groot deel der kiezers zijn stem onthouden heeft aan een candidaat, die getoond had den moed te missen om in overeenstemming met zijn over tuiging te handelen. „Deze grief tegen een candidaat, die overi gens ook door ons gesteund had kunnen wor den, aldus vervolgt het blad, was zóó overwe gend, dat wij meenden niet te mogen zwijgen toen hij het werkelijk tot een herstemming had gebracht. „Doch niet alleen de verwerping van den heer v. Loenen Martinet, ook de verkiezing van den heer Borret doet ons genoegen. Daardoor toch heeft het democratisch element onder de katholieken steun gekregen. Zoo is een Schaepman-partij mogelijk geworden. Want wat zou er van deze terecht gekomen zijn al thans vooreerst, wanneer de slag te Beverwijk door hen verloren ware? J „Natuurhjk heeft een groot aantal kiezers ook bij deze gelegenheid aan niets hoogers dan aan clericaal en anti-clericaal gedachtde vraag of Borret een democratisch-gezind candidaat was werd door hen niet eens gesteld. Ware dit an ders geweest, de meerderheid, door Borret ver worven, zou nog veel grooter zijn geweest Dat do houding van de Amst. in dezen strijd met overal wordt gewaardeerd kan blijken uit de volgende opmerking van Gelria: „De „moreele" politiek van de Amsterdam mer kan het zich tot een eer rekenen gezorgd te hebben dat van de twee vrienden der aan aanhef zijner brochure, waarin hij alle gemeen- I schap met de radicale heethoofden ontkent en plossing zich uitgeeft voor censervatief-liberaal, koud, aan de kerkvervol; nuchter tegenover de vragen van den heeten. Van hebben oordeel uitgesproken de minister r Spruijt, gevolgd door zijn collega’s Buys, Quack en de Louter, hebben er achtereenvolgens hun raeening over gezegd, daarbij omstuwd door een respectabel getal van brochure-schrijvers. Opmerkelijk, wanneer we deze groep van leidslieden overzien, is, allereerst dat ze, voor zoover hun gezicht niet achter een masker ver borgen is, allen behooren tot de partij der li beralen. Immers, van de andere staatkundige partijen vernam men over dit vraagstuk weinig meer dan wat zich in een krantenartikel laat samenpakken, geen proviand dus voor een reis van eenigen duur, maar zooveel ieder meende te kunnen en moeten meedragen voor een uit stapje op het afgebakend terrein. Maar doorwrocht, degelijk en lang waren de artikelen van de liberale hoogleeraren en van den leeraar J. Versluijs. En omdat we niet zouden mogen onderstellen, dat het hier geldt een quaestie, inzonderheid voor de liberalen, ligt de onderstelling voor de hand, dat we in dezen steen der wijzen hebben te zien een bij uitstek liberale quaestie wat alle liberalen, of die zich zoo noemen, niet toe geven bijvoorbeeld niet de „bescheiden libe ralen," zooals de Deventer Crt. deze broeders aanduidt. Een andere opmerking geldt de voorzichtige bewijsvoering van de hoogleeraren Buys en de Louter tegenover den losseren toon en betoog trant der twee andere ambtsbroeders. Ook hier ligt een ruim veld open voor onderstellin gen. Een er van, naar onze meening deaanneme- tijkste, is, dat bij de proff. Spruijt en Quack de gedachten meer uit het hart zijn voortgekomen; bij den eerste gewekt door vrees en bij den atste door hoop, terwijl de andere twee ad viezen meer streng logisch zijn gestempeld en dus te beschouwen zijn als de vruchten van het koude verstand. Niet onmogelijk evenwel ‘a deze koelere redeneertrant een weinig bestu deerd om meer effect te sorteeren immers, er zijn er in den lande niet weinigen, die aller eerst vragen naar den naam van den adviseur, daarna informeeren naar zijn politieke richting “h ten slotte nog gaarne weten willen, of in !1Jh advies niet een vleugje enthousiasme te lespeuren is. ^oo dacht zeker ook de schrijver der brochure: >ia hoofdzaken ongewijzigd" er over, die waar- chijnlijk geen colleges geeft en daarom zijn laam beter gezwegen achtte. Immers, dat de han een ervaren tacticus is, blijkt reeds in den Naar menschelijke berekening is de opo der kiesrechtvraag in ons vaderland een werk koel en van zoo monstrueuzen om vang en vordert het dag. zooveel scherpzinnigheid, dat men onwillekeurig Zooals herinnerd wordt aan bet opsporen van dien belang en mysterieusen steen, den steen der wijzen ge- 70°/u der is het kalmte af de adviezen des heeren J. Versluijs voorspiegeling van, op berekening gegrond iktf ■8 I 6 1 ■S‘ to vd. en ‘Itje laas uko l te ttje r.te S UHI K O IKAVT. fflMTE I ffl IRROUSSffiW Sld

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1