I fflUMBS IBMIllSSfflfflT Sffiffi 1 IQ No. 56. ACH T-E N-V EERTIQSTE J 1893 EEN POLITIEK TESTAMENT, „When musing on companions gone I We doubly feel ourselves alone. HT.I 37 cen 15 JULI. leton-nummer 147. HIT DE PEES. man was gelooven, A 10 a a Alle brieven in te zenden. i. 8 den )0, :il, J: H. zijn e oppo- 77 a 8 J belanghebbenden Vindt van Houten in den gang van zaken in Frankrijk en ADV EETEN T1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; ooi eiken regel meer 7’/3 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Bij deze Courant behoort als Bijblad Fa uil- -- stem in ’t kapittel moet gegeven worden, eilieve! I - waarom dan niet de verdediging van den vader- landschen grond ook alleen opgedragen aan de van Houten nog ecns breodvoering zijn bezwa ren tegen de kieswet. Wilde men van dit ar tikel een kort begrip geven, het zou kunnen moet men in strijd met art. 80, waar aan geschikt heid den voorrang wordt toegekend. We kunnen dan ook niet anders gelooven, v. Houten hier spitsvondig te werk den „vijfden" stand uit het kiezers- te houden zou van Houten er ook wanneer die vijfde stand werd uitge- zeg- stem- Maar de heer Borret staat als roomsch-geloo* vige in zijn overige opvatting van de dingen oneindig dichter bij de anti-revolutionairen, dan een zoo radicaal-moderne als de heer Van’Loe- nen Martinet. En zoodoende waren er twee redenen voor éen voor de anti-revolutionairen van Beverwijk, om Borret en niet Van Boenen Martinet te nemen. Wie zieh hieraan nu weer ergeren wil kan onzerzijds zijn gang gaan. Eerst te Gouda stemmen op den liberaal. Ka weer te Beverwijk gemeene zaak met de room- schen Wij hooren het liedje al zingen; en wat ons Deze CO LEANT verschijnt WOENSDAGS on ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.—franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco De N. Pr. Gr on. Courant acht het noodig om de houding der anti-revolutionaire partij te rechtvaardigen, die te Gouda haar stemmental uitbracht op den liberaal Valette en te Bever wijk zich verplicht achtte de verkiezing te be vorderen van den Roomschen heer Borret. Dat de anti-revolutionaire stemmen te Bever wijk op den heer Borret gingen en niet op den li beralen heer v. Loenen Martinet bewijst, naar het blad meent, hoe de anti-revolutionairen gewoon zijn in zulke gevallen politieke redenen den doorslag te geven. Immers aldus vervolgt het blad was ook de heer Van Loenen Martinet voor de fi nale uitbreiding; en in zoover, zou men gen, behoefden zij op geen roomsche te men. '- de kieswet niet royaal wordt aangenomen, sterft ze, zooals dr. Schaepman reeds opmerkte, bij haar tocht door de Eerste Kamer. En dan heeft Nederland dit vooral aan v. H. te wijten. Dwaas noemen we die oppositie, omdat ieder een overtuigd is geworden, en dat wel door de ervaring, dat het census-kiesrecht een verrotte vrucht is die niemand meer opneemt dan met de bedoeling om ze als projectielen te gebrui ken tegen acteurs van inferieuren rangmaar zooiets is het werk van den engelenbak en niet van een liberaal staatsman, iemand die zich noemt een „koel beoefenaar der wetenschap en bevorderaar van recht en welvaart." Wat dan het motief des heeren v. zou bij het voeren van deze gevaarlijk* sitie We kennen v. II. uit zijn vroegere geschrif ten als den voorman van het opkomend radi calisme, het hoofd opgevuld met idealen en nieuwe denkbeelden den weg bereidendthans echter vertoont zich het schaamtegevoel en komt de lust boven om het produkt van eigen zaai sel als onkruid uit te rukken. Mag hier niet gedacht worden aan roekeloosheid Ook de jongste daad, zijn oppositie der kiesvoorstellen, daagt daarvan de sporen en we gelooven dat v. II., indien zijn advies werd gevolgd, nog eens bitter berouw zou hebben over dit nieuwe on kruid. Maar ook de vrees voor het socialisme werkt er toe mee, zal men zeggen. Als het waar is, en v. H. met de uitsluiting van den vijfden stand bet socialisme wenscht te belemmeren, zal hij bedrogen uitkomen de sociaal-democratie zou er door buiten de volks vertegenwoordiging worden gehouden, wellicht. Maar dat beteekent niet hetzelfde als een ver wijdering der sociaal-democratie uit de maat schappij. Dit historisch verschijnsel laat zich niet door kunstmiddelen eclipseeren integen deel hoe meer kunstmiddelen, des te sneller de groei van deze partij zijn zal; een palliatief is iets anders als een palladium het palladium der volken is de vrijheid dit geldt ook van elk volk op zich-zelf een staatsman van „nuch tere waarneming" kan zoo iets niet onbekend zijn. De vijfde stand moet worden uitgesloten, zegt v. H. Maar weet v. H. dan niet dat deze stand gerecruteerd wordt in sterke mate uit den vier den stand ten gevolge de maatschappelijke ver rotting Wat moet er van worden, wanneer we zien hoe reeds thans en we zijn in ’t midden van den zomer honderden menschen, ja zelfs een Amsterdamsch gemeenteraadslid, werkloos rond- loopen Die menschen uit te sluiten van het kiesrecht, is te dwaas om er nog meer woorden aan te verspillen. de Fransche staatkundige geschiedenis leeren hoe noodlottig de Clemenceau’s zijn van H., die het Journal Officiel bij houdt, weet dit beter dan wij en zal zich daarvoor wel wachten. Maar onwillekeurig drijft hij met zijn dwaze In de Vragen des Tijds ontwikkelt de heer 1Q Frankrijk en Duitschland het bewijs, dat oppositie de zaak op de spits wanneer toch het algemeen stemrecht de plutocratie niet ver nietigtis van II. mede op grond van die er varing niet bereid tot concessieën, dan moet hieruit volgen, dat van Houten de plutocratie wenscht vernietigd te zien en maakt hij zich aan schromelijke inconsequentie om geen erger woord te gebruiken schuldig, door zich als de vertegenwoordiger der plutocratie aan te stellen, als een boetprediker, die bij vergissing zijn boetpredikatie gaat houden niet tegen die gevaarlijke plutocratie, maar tegen dien gevaar leken „vijfden" stand van „bedelaars, dakloozen, vagebonden, van hen, die door de officieële be sturen onwaardig geacht worden bedeeld te worden, of aan de door hen gestelde voor waarde niet voldoen van de klasse, die vrouw en kinderen laten bedelen, enz." Zijn dat nu de klassen der plutocratie? Waarlijk, op van H. is van toepassing wat Multatuli van het leven gezegd heeft „Het is een raadsel maar als dat raadsel opgelost ware, zou ’t geen raadsel, en alzoo het leven geen leven meer zijn. Het zou niet zijn." Van H’s staatkundige loopbaan was vaak raadselachtig ze loopt ten einde, en het artikel in de Vragen des Tijds is de uiterste wil van den politieken v. Houten in dat artikel is het raadsel tot oplossing gekomen en we zien dat het leven er uitgaat. Een ander bewijs van zonsondergang zien we in de aanhalingen uit zijne staatkundige brieven. Die aanhalingeq moeteu het bewijs leveren, dat v. II. reeds vroeger dezelfde mee- ningen heeft verkondigd als thans. De brief, waaruit deze aanhaling is getrokken, dateert van 16 Oct. 1885. En sedert dien tijd is deze liberale staatsman niet veranderd De zon zou nog even hoog staan In trouwe, zien we hier niet een die in ’s levens herfst verkeert In den kra- nen-zomer, wanneer het schijnt of de zon even hoog wil blijven staan Immers, in 1877, dat is acht jaar vroeger, kwam cen voorstel van v. II., waarin ieder kiezer zijn zou, die schrijven kon en in drie jaar niet was bedeeld. Dat was de Julizon en sedert is het minder geworden. In ’85 begon v. H. te spreken van non-valeurs, fiscaal ergo electoraal. Er zijn landgenooten die v. H. beschuldigen van dwarsdrijven, en zij hebben er hun be wijzen voor. We antwoorden hierop, dat het uiterst moei lijk is een blik in ’s menschen hart te werpen en blijven tegenover deze beschuldiging neu traal vooral omdat we het onverklaarbaar vin den wanneer in ernstige tijden als die we door leven, een man als v. H., die in de Kamer op dit oogenblik nog al eenigen aanhang schijnt Mil men voorkomen dat iemands denkbeel den en daden tegenmaatschappelijk zijn, dan behoort men er toe mee te werken dat zijn ge voel voor de gemeenschap niet bedorven wordt. En zoo iets is het noodzakelijk gevolg van bekrompen maatregelen als v. H. wenscht in te stellen. Daarom gelooven we dat de afgevaardigde v. H. zijn nazomer doorleeft. Het doet ons leed voor dien afgevaardigde, die altijd getoond heeft naast helderheid van blik den moed zijner overtuiging te bezitten. Inderdaad geen erger dood dan die van zich zelf te overleven. We hopen daarom nog voor v. H. zelf, dat hij berouw over zijn daad ge voelen en zijn wilsbeschikking herroepen zal. We hopen voor v H, dat het hem mag ge geven zijn in zijn herftavond nog eens het hei lig vuur weer aan te blazen We hopen van hem nog eens de afschaffing te hooren decreteeren van de erfelijke rechten van de plutocratie en ook in de kiesquaestie een lans te zien breken voor de bedeelden, wier aantal met den dag toeneemt, zooals de „nuch tere waarneming" hem kan leeren. En voor de oplossing der kiesvraag hopen we niets met v. H. of zonder hem, maar een fina le oplossing komt spoedig, misschien met een jaar vertraging, maar dan finaler nog. Mocht de staatsman dan nog m leven zijn, hij zou de herroeping van zijn testament kunnen achter wege laten, zich bergende voor het Vae victis Den oude heer v. Houten moet aan het ver stand worden gebracht, dat de „vijfde stand" niet meer een troepje staatkundige kinderen zijn, die aan Sinterklaas geloof hechten. Wie belast zich met die taak een luiden De grondwet wil de grenzen niet zoover uit gezet zien ook mr. van Houten kan zich hier- mede niet vereenigen en dus ontstond er tus- i schen deze twee een overeenstemming, een band, die ten slotte leidde tot een bondgenoot schap, waarin de grondwet wordt vooropge- schoven, terwijl v. H. zich daarachter opstelt in gedekte houding. Natuurlijk begint het betoog met een ontken ning van wat niet door het publiek der een- voudigen, maar door hooggeleerden is verklaard van art. 89, namelijk, dat de bepalingen in dit artikel het algemeen stemrecht niet uitsluiten. Het bezwaar ligt, zooals reeds vroeger door ons werd vermeld, in de quaestie der bedoeling. Volgens v. H. behoorden meerderen te wor den uitgesloten dan die op de officieele bedee- lingslijsten voorkomen; dat wenscht de grond wet en van H. wenscht hetzelfde op grond van art. 89, op grond van de ervaringen in het buitenland opgedaan met het proletariaats-kies- recht en op grond ook van eigen overtuiging. Een ander bezwaar acht v. H. gelegen in de kenteekenen van bevoegdheid slechts één ken- teeken is volgens hem noodzakelijk, en de ont werpen noemen er twee terwijl bovendien het tweede kenteeken er eigenlijk geen is. Daarop heeft v. H. een middel ter oplossing bedachten hij acht de twee bezwaren op zij geschoven door het aannemen van één positief kenmerk, het betalen van belasting. Het aantal kenteekenen van twee op éen te willen brengen heeft cp zichzelf iets aantrek kelijks wanneer de grondwet het toeliet, zou men zulk een plan van liberale zijde van harte kunnen toejuichen. Maar de grondwet spreekt hierin wel zoo duidelijk, dat ieder, die art. 80 leest „met de bedoeling om het te in- terpreteeren en niet om het te escamoteeren," overtuigd zal zijn, dat één kenteeken niet vol doende is. Wanneer men geschiktheid en maatsohappe- Ijjken welstand in één kenteeken moet vinden eu meent het er in gevonden te hebben, kan het niet anders, of de maatschappelijke welstand Moet op den voorgrond treden, en zoo komt ®en in strijd met art. 80, waar aan geschikt heid den voorrang wordt toegekend, dan dat ging om lichaam Voor zijn, Bloten van den dienstplicht Wanneer men de belangenquaestie er bij U1i, xxv6 ouuyui aalt en beweert, dat alleen zij, die belasting te hebben, zulk een gevaarlijk en hoogst licht- ^eta en, belanghebbenden zijn en als zoodanig zinnig spelletje ging uithalen we kunnen uit Wi t SKSJS >9 >9 1 !9 6 5 9 92 en, .5 ,5 5 13- en 35 U 29 13 65 8 15 --fiwMaamanu ■ijmni'wimn mm imwt irfHiriiMm—MF «ui OEEKER COURANT mins r imimuii m hü

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1