HEM 11 B IRMMSSMfflT SBL MlIB Ml IMEilTEÏÏIHUII IIHIIi PE i WAT IS WAARHEID? JAARMARKT of KERMIS No. 62. ACH T-E N-V EERTIGSTE J A R G A N G. 1SÖ3. tur. het meerendeel, van Hou- A. ver- van set, dag SN. 3.50 ,oo, rent i,O0. JO. ,.50. f 50 7 i 0 i 10. M. ig- 7s y> 7, een lange, lange eigenlijk ongelijk ,00. kil srd ;ha- i en ten hebben onder elkander uit te maken of het Daarom be- De natie wenscht een bochels of bulten, een wet waardoor niet van deze Kamer zou durven verwachten; ,50, roo, alle gebreken. Zelfs zijn er „vrienden", als v. H., die grond wetsherziening willen om een finale oplossing te verkrijgen. AVe meenden dat deze pseudo-volksvertegen- woordiger met zijn geavanceerde ideeën zooiets van dat konkelpartijtje kennis te nemen, het geen haar door de openbare behandeling gewichtige tijdperken haar redding verschuldigd is. Zoo heeft het christendom zijn ontstaan te danken aan het plebs der steden en dorpen van GalileaMet hoeveel geringschatting werden deze onwetende menschen niet door de Romein- sche burgers behandeld Wanneer in die tij den een paar Romeinsche hoofdlieden langs de grotten wandelden, waarin de eerste Christenen vergaderd waren, haalden zij medelijdend de schouders op. De een vertelde glimlachend, hoe deze onnoozele dwazen durfden beweren, dat alle menschen broeders zijn, dat de minste slaaf de gelijke was van den Romeinschen edel man. De ander had gehoord, dat deze menschen van een nieuw, boosaardig, snood of magisch geloof, gedoopt werden met het bloed van ver moorde zuigelingen dat zij den zoon van den timmerman den Koningszetel hadden gegeven dat zij beweerden één God te hebben, grooter en machtiger dan Jupiter met heel zijn Olympus. Toch kwamen uit die spelonken ideeën te voorschijn, die de wereldgeschiedenis wijzigden, het trotsche Romeinsche rijk deden instorten en eeuwen lang het lief en leed der menschheid beheerschen zouden." Niemand zal ontkennen, dat wij een hoogst gewichtig tijdperk doorleven, waarin alle wel- denkenden op redding zinnen. Intusschen blijven zij, aan wie de hoogste belangen zijn toevertrouwd, niet alleen talmen, maar weigeren ze zelfs een ernstige poging te ondersteunen, om tot de vurig gewenschte red ding te geraken. Ze houden zich onledig met brandkastmijme- ringen afgewisseld door speeches over de kies- voorstellen, waarvan schering en inslag isuit sluiting. Ieder op zijn beurt houdt speech, ten bewijze dat ze hebben. Met de lengte der speeches neemt de bewijskracht af en de dubbelzinnigheid toe. Het is of men de voorstellen niet op eens den dood steek wil geven. Ze moeten verdronken in een zee van woorden wilt ge een monster van een dergelijk woordengesputter Welnu, rijg aan elkaar wat mr. die en prof, die al zoo geschreven heeft over het stukje elastiek dat art. 80 heetmaak er één geheel van en zet aan het slot, dat ge niet wenscht de deur te openen voor den proletarieërsdrom of wel ge voegt er aan toe, dat kiesrechtuit- breiding niet raadzaam is ten tijde van een Regentschap. Verder noemt ge u nog een voor stander van kiesrechtuitbreiding, en de speech zit in elkaarer ontbreekt nog aan een weinig flux de bouche en een ui. Welnu, de Witte is in de buurtdaar verkoopen ze spraakwater; eenmaal daarvan genuttigd en het rolt. „Hard gaat ie," zou de straatjongen zeggen. Ja wel, een bult die niet gebocheld is, is welgemaakt en een welgemaakte bult, een welgeboren bult, is niet gebocheld en een slaapmuts met kapitaal is een wakker man; of ook een wak ker man met kapitaal wordt een slaapmutsof ook, zooals de Beaufort zoo fort opmerkteal gemeen kiesrecht is een radicaal middel tegen alle bezwaren, even radicaal als de dood tegen bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de alhier dit jaar begint op Vrijdag den 11 den Augustus, des morgens acht uur, om te eindi gen op Vrijdag den ISden Augustus d. a. v. des morgens acht uur, en dat vóór den 20sten dier maand alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt herinnerd aan art. 12 der Al- gemeene Politie-Verordening, waarbij is bepaald: dat niemand eene tent, kraam, tafel of iets der gelijks op den voor den openbaren dienst bestem den grond mag opslaan of daarop uitstallingen van goederen hebben, dan overeenkomstig de aanwijzing van den Marktmeester of, bij ont stentenis van dezen, van de Politie en na vol doening van het marktgeld. Sneek, 20 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Nu de beraadslagingen over de kiesivetont- werpen in vollen gang zijn, is een enkele ver melding van ’tgeen in de pers wordt gezegd ook over de vermoedelijke kansen zeker niet ongepast. „Wat de afloop zal zijn, is uit de tot nu toe gevoerde debatten nog volstrekt niet op te ma ken schrijft o. a. de Haagsche correspondent der Zutf. Ct. De heer Travaglino heeft alle con servatieven uit alle richtingen en partijen uit- genoodigd zich aaneen te sluiten, teneinde, zoo als hij het uitdrukte, Nederland voor deze „on gelukswet" te bewaren. Nu, onmogelijk is het niet dat deze illusie verwezenlijkt wordt, om dat de bestrijders van deze voorstellen volstrekt geering zoo daarom ADVERTEN R1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. J zekerd blijft. Met grond mag echter betwijfeld, of de Re- met zich zal laten konkelen en zou het volk van Nederland zeker grooter belangstelling toonen wanneer het ver nemen mocht, wat er gekonkeld wordt aan het Hof om een Kamerontbinding te voorkomen, indien de kieswetten verworpen zijn. Want daartoe zal het wel komen. Een pacificatie, waar de natie buiten staat, beduidt toch nie mendal dat zal ook de Regeering begrijpen, en van den minister is dan ook toegeven aller minst te verwachten. Daarom ware het gewenscht, indien de ju risten in onze wetgevende vergadering niet van zins zijn „hun draai" te nemen, dat er maar spoedig gestemd wordtdan is het woord im mers aan de natie Er zijn er, die zeggen dat het Hof dan aan ’t woord is, en, naar den vorm gesproken, hebben zij, die zoo spreken, gelijk. Maar dat het Hof eigen positie niet zou willen verzekeren en versterken in plaats van den troon door den democratischen stroom aan hot wankelen te zien gebracht, er is geen redelijken grond om dit te betwijfelen. Welnu, de natie zal het wel spoedig met de regeering eens zijn geworden. Daartoe is niet die aandrang noodig, waarmee de plutocraten |ia de Kamer den minister uitnoodigen tot pa cificatie. Pacificatie is gewenscht, maar het moet er een zijn tusschen regeering en volk. Zeer juist was dan ook het slot van Kerdijk’s sierlijke rede, dat een parlementaire nederlaag voor de zen minister, die blijk geeft met zijn tijd mee pe leven en een blik in de toekomst te kunnen slaan, haar belooning zal vinden in een natio- nalen triomf. Bewijzen daarvoor behoefde de heer Kerdijk niet meer aan te voeren. Maar de heeren zijn van de wijs. Ze be- Brijpen er niets van, dat we leven in een over gangstijdperk, in hetwelk niemand zeggen kan, waarheen het ons voeren zaldaarom zou hun bedachtzaamheid zoo uitstekend te stade zijn gekomen, indien ze zich met het oog op de toekomst bij den minister hadden aangesloten. »Het is toch niet aan de grooten en mach- t'gen der aarde, maar steeds aan de onderste klassen van het volk, dat de menschheid in Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ze willen toch, voor het meerendeel, van Hou ten volgen over den dam, die voert naar het land ven belofte voor alle couponknippers ze willen er liever eens over praten, eens op kau wen waarom zou men dan niet liever het stukje elastiek behouden, mr. van Houten De heeren willen oplossing. „Ik ga van de veronderstelling uit, dat de groote meerderheid van deze vergadering niet wenscht, dat er van de zaak niets kome, doch naar een oplossing verlangt," zegt de Beaufort. Natuurlijk. De heeren vinden kiesrechtuit breiding urgent. Ze storen zich niet aan volks uitingen, aan betoogingen en meetings, maar ze vinden allen de uitbreiding urgent, omdat, ja omdaX ze urgent is. Waarom anders De heeren willen en zoeken allen naar een oplossing. Wat echter opgelost moet worden, blijft de vraag. De brandende quaestie De bezwaren tegen de voorgestelde oplossing er van De liberale partij Joost mag ’t weten. Maar er moet toch wat opgelost worden. En in alle deftigheid stopt men do gansche reeks van onopgeloste zaken in den kookketel men gaat aan ’t stoken en heel Nederland kan er getuige van zijn dat de heeren verlangen naar oplossing. Ze staan met de grootste aandacht de beweging in den ketel te beschouwen, wachtende tot althans een der ingrediënten is opgelost. „Wenscht men een oplossing verkregen voor een zeer kleine meerderheid Ja, zal de na tie antwoorden, nu ze met de roerselen van „ons bedorven hart" bekend is geraakt. Hoe kleiner die meerderheid, hoe beter, hoe liever. Een groote meerderheid is een kentee- ken, negatief, dat het gietwerk niet deugt en naar oplossing verlangt. „Wenscht men een oplossing welke de libe rale partij zal doen uiteensplijten?" Och armealsof de Beaufort met zijn kor nuiten niet druk bezig waren met de wig in den stam te slaan. De natie, de groote meerderheid der census kiezers zelfs, verlangt een finale oplossing; en daarvan dienden de Kamerleden zich niet on kundig te houden. Wensehen de heeren hun zelfstandigheid te handhaven, tegen den stroom in, a la bonne heure De natie wenscht een meerderheid voor de ingediende voorstellen de census-kiezers wen- schen hetzelfde en hun verwachting is dat hun afgevaardigden daarmee rekening houden bij gewichtige beslissingen als deze. Het gaat toch niet aan wanneer de afgevaardigden op eens van rol veranderen en optreden als députés der minderheden? De natie mag dit verwachten, en heeft bij verwerping het recht de tegen stemmers gebrek aan ernst te verwijten. De heeren die het grondwetsartikel maak- gom, caoutchouc of elastiek is. kommert het volk zich niet. een nationale wet, een welgemaakte, zonder lict in staat wordt gesteld langs vreedzamen weg een verandering te brengen in de maatschappij, waar in, zooals Mill opmerkt „het produkt van den arbeid verdeeld wordt in omgekeerde reden van den arbeid en waarin het grootste deel krijgen zij, wier arbeid slechts fictief is." Het verlangen naar verzoening wordt ster ker, een verzoening zegt Mill tusschen de grootst mogelijke vrijheid van het individu met het recht van allen op het bezit der ruwe grondstoffen die de aarde voortbrengt en met het genot van allen van de voordeelen uit den gemeenschappelijken arbeid" (J. 8. Mill, auto- bigraphy). W enschen de heeren niet hiertoe mee te wer ken, het zij zoo. Willen ze echter aan het volk de gelegenheid benemen om in die rich ting werkzaam te zijn, dan komen de gevolgen geheel voor rekening van de heeren. Het volk vraagt lotsverbeteringde vraag: of de liberale of welke andere partij ook uiteen zal splijten, is voor het volk een vraag misschien, maar dan een van zeer ondergeschikt belang. Het is goed ook, dat de heeren dit in ’t oog houden. De kieswetvoorstellen worden in de Kamer van afgevaardigden niet met groote welwillend heid bejegend. En naarmate de tegenstand grooter wordt hoort men met meer kracht aandringen op ge meen overleg en pacificatie, een pacificatie na melijk tusschen Regeering en de Kamer. Men wil blijkbaar van de Tweede Kamer een onderonsje maken men wenscht ook de Regeering in. het clubje op te nemen om vreed zaam, met vereenden zin een „nationale" wet te maken. Het zal de natie zeker niet onverschillig zijn ireu ene» iudet Ikon» bijna I SNEEKER Cl 5 ^8 l/< 7» 7a 7»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1