J. CEIEMTB MI8T ARROItlISSnm 8KHK. I, 'llS I No. 63, ACH T-E N-V EER.TIQSTE L*13 w o £1 rv o a. ONS BEDORVEN HART. D, O .A. U <3- u H rJC U I: ie, en a tal de ên, en, Alle brieven in te zenden. van een te H. I. Deze CO KRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco gd kennisge ving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek^ brengen ter openbare kennis, ken Wel neen, immers Jezus zelf werd als Omslag, dienst 1893, goedgekeurd door den Jjremeente-Ontvanger ter invordering is ter ’1 en een ieder verplicht iszijnaaa- - - ’--ri voet te vol doen dat een afschrift van dit Kohier vanaf heden gedurende vijf maanden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd, alle werk dagen van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sneek den 8 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Evenals de heer Z. van den Bergh in de Amst. deed, heeft het Hand, een middel aan de hand gegeven om de bezwaren tegen de Iciés- rechtontwerpen, die sommigen in de Grondwet vinden, te bezweren. liet blad wil het stelsel van de nieuwe be lastingwetten, nl. dat van eigen aangifte met controle, ook toepassen bij het kiesrecht. Het wil een regeling, welke de grondslagen der regeeringsontwerpen, doch in éen artikel ver- eenigd, behoudende van eiken burger die op de kiezerslijsten wil worden ingeschreven, een schriftelijke verklaring vordert, dat hij in zijn eigen onderhoud en in dat van zijn gezin indien hij dit heeft uit eigen middelen en (of) uit eigen arbeid voorziet. Uit het eigenhandig schrijven der verklaring blijkt dan, dat men tevens in het bezit is van het andere kenteeken, dat men namelijk de kunst van lezen en schrijven, eenigermate al thans, machtig is. Die verklaring zou echter, merkt het blad aan, niet zonder meer als waar worden aange nomen. Er is controle noodig. En die contro le drage men in elk district op aan den ge meenteraad of, wat nog beter is, aan een of meer afzonderlijke uit alle deelen der maatschap pij eu alle richtingen samengestelde colleges, die de aanvragen nagaan, het voldoende der aanvragen zelf beoordeelen en tevens uitmaken of de verklaring van eigen onderhoud geloof verdient. Bij twijfel hebbe zulk een college de bevoegdheid den betrokken persoon op te roe pen en te hooren. Nietverschijning, binnen een bepaalden termijn, worde als erkenning van onzelfstandigheid beschouwd. Van de afwijzen de beslissing, door dat college genomen, worde, gelijk nu al bepaald is, aan den belanghebben de beroep toegekend op den rechter, later als wij zoo ver zijn op den zelfstandigen administratieven rechter. En bij toelating heb be ieder burger en elk wettelijk bestaand li chaam, als in ontwerp III bepaald is, recht van verzet. De N. R. Ct. bespreekt dat middel, maar komt tot de conclusie dat het heel iets anders is aangifte bij belasting te controleeren dan te zeggen of iemand al of niet geheel in eigen onderhoud en dat van zijn gezin voorziet. Bij het eerste staan de feiten vast, bij het laatste niet. Die controle kan niet veel beteekenen en zal een bron zijn van eindeloos geharrewar en geknoei. In het jongste nummer van het Maandblad tegen de Vervalschingen, onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, komt een artikel voor over „Internationale maatregelen tegen de ver- KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Primitief Kohier van het Patentrecht, dezer gemeente dienstjaar 1893/94, door den Provincialen In specteur der Directe Belastingen te Leeuwarden gearresteerd den 7 Augustus 1893, aan den Ont vanger der Rijksbelastingen te Sneek ter invor dering is ter hand gesteld en dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag, op den bij de wet be- i paalden voet, te voldoen. Sneek den 8 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, ALMA, ADVERTEh T1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. en bezadigdheid verklaard hebben, dat het best kan uitgetrokken worden tot de lengte als de Minister voorstel!, dat het werkelijk niet zal j breken, de angst voor zulk een accident blijft groot onder de heeren, die er over kunnen i oordeelen. Een gek geval, maar de schuld ligt in ons bedorven hart. Een gek geval ook met het oog op de grond wet, zeggen de heeren juristen. Immers, een grondwet van elastiek is, als het er begint te spannen, weinig betrouwbaar. Wanneer het hart meer en meer aan invloed wint in onze maatschappij, zooals werkelijk het geval blijkt te zijn, loopen we gevaar dat zijn bedorvenheid eerlang het elastieken eindje, dat grondwet heet, zal uitrekken en uitrekken met alle kracht tothet breekt, of wel, zooals de Beau fort zoo fort beau heeft opgemerkt, de vrijheid van ons en de onzen gevaar loopt, (f) Een gek geval. En hadden we nu allen een bedorven hart, zooals sommigen beweren, dan zou men van de grond wets-quaestie afstappen de nog kunnen zeggenwe geven aan alle landgenooten het kiesrechtloopt het verkeerd, dan ligt het niet aan het hoofd het doet er dus niet toe of ge jurist zijt, van elastiek ver stand hebt en er mee om kunt gaan het komt er allemaal niets op aanloopt het onverhoopt verkeerd, dan ligt het niet aan het hoofd, aan meer of minder knapheid, of liever aan meer dere of mindere onwetendheid maar aan het bedorven hart en aangezien gij en wij, allen, een bedorven hart hebben, bieden we allen evenveel of even weinig waarborg dat de boel verkeerd gaat. Dat zou dus een gemakkelijke oplossing zijn maar dat middel, zegt de Beaufort, is even ra dicaal als de dood voor alle mogelijke kwalen. Niet waar! Dat algemeen kiesrecht zou de dood zijn voor alle mogelijke gebreken het zou een eind maken aan de vele moeilijkheden, waarmee heeren juristen zich thans af te tob ben hebben. Maar, zoo is het helaas niet. We hebben allen bederf in ons hart, we lijden allen aan die groote kwaal der hartziekte, maar de een heeft er meer last van dan de anderdaar zit ’m de moeilijkheid. Immers men wenscht aan de stembus alleen goede burgers, en die zijn niet kenbaar, voor zoover ze slechts kennis dragen De afgevaardigden ter Tweede Kamer hou den zich sedert een paar weken bezig met in ’t openbaar de voorgestelde oplossing van ’t bran dend vraagstuk te beoordeelen. We behoeven niet te zeggen dat er betui gingen van sympathie zijn vernomenevenmin dat er tegenstanders zijn onder de Kamerleden van de kieswetvoorstellen. Wanneer echter niet een deel der laatsten „hun draai nemen" op het beslissende oogen- blik, mag men nu reeds voorspellen dat de voorstellen verworpen zijn. Of wel de Minister neemt zijn draai wat niet te verwachten of te wenschen is en de voorstellen worden in gewijzigden zin aangeno men. Inmiddels zijn de blikken van het geheele Nederlandsche volk naar het Binnenhof gericht tn naarmate de verrassingen toenemen, waar van de kamerverslagen melding maken, stijgt de belangstelling der menigte en wordt meer en meer gewacht en gehoopt op een uitkomst bij verrassinghet kan toch moeilijk anders of de behandeling dezer rechtskwestie, die van den aanvang af zulke verrassende wendingen nam, moet ook in den afloop verrassingen baren. Het is alles de schuld van ons hart. De af gevaardigde voor Kampen heeft het zoo treffend gezegd „De oorsprong van het kwaad ligt niet in ons hoofd, maar in ons bedorven hart." Het is een treffende waarheid, in de groote vergadering op het Binnenhof thans weer zoo juist bevestigd gevonden. Niet het verschil der meeningen over het al of niet strijdige dezer voorstellen met de grond wet is de zaak van het hart; de diepzinnige «n spitsvondige redeneeringen daarover gevoerd zÖn uit het hoofd gevloeid. Maar wel de groote lust om een einde te maken aan monopolies en voorrechten kwam uit het hart voort; daartegen nu moet de „ar me Kopf“ zich helaas verzetten, omdat de grond wet bezworen is en de kop dus waken moet voor overtreding dier grondwet, door zich met klem van redenen te verzetten tegen de lusten Tan het bedorven hart. De groote gedachten komen uit het hart, maar met het kleine vangt men aan. De grondwet moet grondwet blijven. Het grondwetsartikel 80 is caoutchouc wel nu, men zal het onderzoeken men snijdt er in, men kauwt er opja wel, ’t is elastiek. Men roept den geest op van den ontwerper ®n’ zie je wel, ook hij zegt dat het elastiek is. 1-u aangezien elastiek kan uitgetrokken wor sen, heeft het ook de geaardheid voor inkrim- Pen noodzakelijk. Welnu, de Kamerleden moe- I ten uitrekken; hun hart zegt het hun. Maar I er moet zorg worden gedragen dat men bij het I uitrekken niet de grenzen der veerkracht over- I schrijdt, dan zou het elastiek breken. Eu of nu al de wijze professoren, die er R reeds hun opinie over zeiden, in alle kalmte van de elementaire vakken van het lager on- derwijs, zegt baron Mackay. Waaraan ze dan wel te kennen zouden zijn? Zou de cipier van ^..aaas. de gevangenis een knoop niet kunnen doorhak- dad het le Suppletoir-Kohier van den Hoofde- i i „clu T mis laciger beschouwd. En waar ten opzichte 1 GedePu/teerde Staten van Friesland dien goeden burger by uitnemendheid zulk hand gesteld eu een iBUB1- VBrpilc schromelyke vergissing plaats greep, is de I slag op den bij de wet bepaalden onderstelling geoorloofd, dat ook thans derge- 1 lijke goede burgers worden gevangen gezet temeer, omdat zoovelen achter slot en grendel worden gebracht op een bloot negatief bewijs en zulk een bewijs is niet deugdelijk, zooals onze bekwaamste juristen in de Tweede Kamer dezer dagen met de kracht hunner overtuiging trachtten te betoogen. Een gek geval, dat bedorven hart. Immers al had men uitgemaakt wie onzer het meest bedorven is van hart, dan nog was men er niet ten opzichte van de vraag, die de heeren thans brandend wordt voorgehouden. Er zullen toch schakeeringen zijn in die bedorven harten eu men zal dus genoodzaakt zijn een grens te trekken waar het kiesrecht begint en waar van wege de hartelijke bedorvenheid het kiesrecht moet ophouden. De heer Mackay hoopt dat alle sehakeerin- gen der Kamer zullen meehelpen tot het tot stand komen dezer regeling. Maar dat zijn schakeeringen van bedorven heid die binnen de grenslijn liggen van wie het kiesrecht toekomt. Een moeilijke vraag voorwaar, die niemand, zelfs van eigen hart, bevredigend kan beant woorden, want „Wie kan zijn eigen hart vertrouwen Dat kunnen zelfs de heeren van de Tweede Kamer niet. „Dat hart zoo vol arglistigheid." KENNISGEVING. Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. De BURGEMEESTER van Sneek, Gezien de missive van den heer Generaal- Majoor, Bevelhebber in de 2e Militaire Afdee- ling, te Utrecht, d.d. 7 Augustus jl. no. 65 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat jongelieden van den 17 jarigen tot den militie- plichtigen leeftijd, die wenschen deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen in den Wapen handel, zich zoo spoedig mogelijk in den loop dezer maand, ter Gemeente-Secretarie kunnen aanmelden. Sneek den 8 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, ALMA. s 1181: k i: r Lil ■ns- b mwm-M mn b j 6 i jel ils de ir- 111- US. te te pke ikfli em. i. >36 )r. sse ir. an im ju np - --waavxjxa T CXAA JU AAVOAClid, Hall (t) Da heer De Beaufort (Amsterdam) zeide o.a.: „Maar het grootste gevaar ligt naar mijn meaning niet daar’ niet regeeringsvorm en eigendom loopen in da eerste plaats gevaar, het grootste gevaar dreigt de vrijheid. „Het is een feit, dat, naarmate men lager in de maatschappij afdaalt, men minder vindt eerbiediging van do vrijheid van anderen, dat de schroom om te raken aan de vrijheid van hen die in meaning, in levensbeschouwing en in handelwijze afwil 1 ken van de groote menigte, als de ontwikkeling minder wordt ook meer eu meer gaat ontbreken." Alzoo, hoe meer uitbreiding men geeft aan ’t kiesrecht, hoe meer de vrijheid van spreken en denken gevaar loopt! Is dat waar, dan zou een inkrimping van 't kiesrecht sterk zjjn aan te bevelen. „Als men de theorie van den heer De Beaufort van meer nabij beschouwt," zoo schrijft men, dan moet men tot de conclusie komen, dat, hoe hooger men’gaat in de maatschappij, hoe meer eerbiediging voor de vrijheid van anderen men zal ontdekken, zoodat keizers, koningen, prinsen eu vorsten, pausen en kardinalen, die toch op de hoogste sport van de maatschappelijke ladder staan, eigenlijk de lui zijn en zijn geweest, die te alle tijde de vrijheid het meest hebben ge ëerbiedigd. „Nu daarvan weet het volk mee te praten 1“ Aan het volk het kiesrecht onthouden, teneinde de vrijheid van geweten niet in gevaar te brengen I Dat is zeker een nieuw argument en niemand had waarschijnlijk verwacht zulk een argument tegen de kiesreehtuitbreidïng te hooren aanvoersa e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1