(KBÏI ffl HET 1BIMMSSBJT SUH. •k mms- El IMMfflHU) II No. 63. A C IT T-E N- V EERTIQsTE J R G A N G. 1893, 11 joh: ouveriuue. 7 luistert u IA- de partij is .00, rammelende tong bepleitende; aan dit liberalisme behoort de toe. 1 A Alle brieven ,in te zenden. rkt ren M. g- k ren- A& HA" ijke >en. bjj len. een lied der minne, als stem is, of die wèl speelt woorden, maar zij doen AL T ER 1 Ei\ TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 *;a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. komstals het kleine vuur, zal het „den groo- ten hoop houts aansteken.” Wat nut geeft een partij, die het individua lisme ten top voert, en als uitvloeisel daarvan meer aan eigen dan aan gemeen belang denkt Een partij die als uitvloeisel van het indivi dualistisch principe, bij alle groote rechtsvragen her en der loopt om, als niemand te zien is, de rechtvaardigheid te dooden, en te begraven in het zand Het hart des lands is democratisch gestemd; de grondtoon is socialistisch. Wat bekommert het volk zich om nonsens, scheldwoorden en leugentaal als deze „Het hart des lands klopt op deze plaats.* Praat maar toe, mijneheeren, zoogenaamde volksvertegenwoordigers 1 Het volk, dat alleen staat, niet beschermd door een constitutie, gunt u al die grondwets- mymeringen. Het zal op zijn tijd zelf wel zoo’n papiereu ceel weten saam te flansen, zonder er, zooals eÜ> bij gelegenheid geen weg in te kunnen vin den. Gij lieden helpt u zelf. Die leus zal het volk tot de zijne maken leeringen wekken, dat hebben de uwe gedaan. Voorbeelden trekken, dat zullen de uwe doen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco zich schoonwaschte zijn huisvrouw. „Zoo zijt dan lankmoedig, broeders Gij die dorst naar den drank, die voor goed den dorst lescht, ga naar dien man 1 Hij geeft het u om niet, de liberale drank, deugdelijk in elke moeilijkheid, economisch of politiek Hoor aan dien grooten staatsman „Zoo wie gedronken zal hebben van het wa ter dat ik hem geven zal, dien zal in eeuwig heid niet dorsten”. Zijn stelsel van laissez faire, in gezonden zin, en voor gezonde gestellen, is bestemd de eeuwen te trotseer en. Het is de eeuwige waarheid, waarvoor het een lust is den man in beweging te zien geraken. Dan trilt het alles, kop, borststuk en achter lijf, als het geronnen bloed, wanneer het afge koeld is. Hoor, hoe hij het zijn warme vrienden toe roept met kalm gemoed en van geestvervoering genooten opkomende, met vuur hun rechten „Er is verscheidenheid der gaven, doch het is dezelfde geest”. De liberale geest, jawel. Er zijn er die twijfelen aan hetgeen die libe rale partij zal voortbrengen. Mogen we die sceptici herinneren aan een oude geschiedenis Het was toen Abraham een blijde verrassing werd aangezegd Sara zou hem een zoon baren. Nu was Sara reeds 90 jaren oud en Abraham kon het niet gelooven. Toen viel Abraham op zijn gezicht en lach te, zoo lezen we. AbrahamAbrahamHoe kondt gij zoo denken? Ja waarlijk: Ook in het leven van groote mannen komen oogenblikken van zwakheid voor. We zien het aan Koning Saul, den grooten man, van God gezalfd. Of lezen we niet dat hij zelfmoord pleegde „Toen nam Saul zijn zwaard en viel daarin”. I Of is het niet de eigenaardigheid van veel groote mannen om huns gelijke op te zoeken en uit te dagen op leven en dood Heeft niemand zulk een groot man ontdekt onder de predikers op het Binnenhof Er was er wel een, die, naar we meenen, vervuld van de woorden „Uw Koninkrijk kome”, den minister voor zijn geloofsbelijdenis een uitdaging zond. Om praatjes noch plaatjes zich bekommerende als Koning Saul „Doch de kinderen Belials zeidenWat, zou de ons deze verlossen En zij verachtten hem en brachtten hem geen geschenkdoch hij was als doof”. Ziedaar een koninklijke trek. Maar waartoe dien tweeden Saul nog meer bestudeerd en na geplozen? ’t Is allemaal pluis en rafel. En bovendien is de man te oud geworden voor zooveel opspraak. Ni eet excès d’honneur, ni cette indignité voor een man, die, uit vrees voor bestraffing, zichzelf verschuilt en zijn afdwaling van de liberale politiek verschoont als wijlen Adam aan de vrijzinnigheid van Alle toespraken ademden den geest der recht vaardigheid liberaal was de grondtoon van allen. En zoo er al verschil in den vorm ttocht bestaan, den minister moet het duidelijk zÜa geworden, dat van den liberalen kant mag gelden wat Paulus eens zeide Niemand, of hij zal zich voldaan betoonen over de ouverture, naar lengte, naar inhoud, naar vorm. Kostelijk is er gespeecht, veel is er gewau weld, maar de geestdriftmoet nog ko men op een paar speeches na, was het geheel „Ziet, de bewaarder Israëls zal niet sluimeren noch slapen”. „Geliefden, houdt u niet vreemd over de hitte der verdrukking onder u, die u geschiedt tot verzoeking, alsof u iets vreemds overkwame”. De wachter is op den toren als een tweede Mozes ziet hij herwaarts en derwaarts. „En toen hij zag dat er niemand was, zoo versloeg hij den Egyptenaar, en verborg hem in het zand”. Hij is u aller meester hij wil dat zoo. En wanneer iemand over onvruchtbaarheid mocht klagenwanneer een liberaal medelid vertwij felend mocht vragen „Meester, wij hebben den geheelen nacht over gearbeid en niets gevangen doch op uw woord zal ik het net uitwerpen” dan zal door zijn zorg de menigte der vis- schen groot zijn de netten zullen scheuren en beide schepen zullen, als ze gevuld zijn, zinken, beide. Jammer genoeg is het geloof van die hem aanhooren zoo klein. Arme man „Zijn niet de tien gereinigd geworden en waar zijn de negen „Ziet, gij zijt hun als een die schoon van daarom hooren zij uwe ze niet.” Wie die apostel is die prediker Natuur lijk de uitgedoofde, neen nog smeulende pro feet van Houten. „Het hart des lands” zal gerookt worden geconserveerd voor de toekomst, wanneer het klinken zal: Ga henen, verkoop al wat gij hebt en geef het den armen. Hij zet zijn hart op de kuddendaarom, -i naar dien herder; hoort zijne woorden „Gij zijt mijne vrienden, als gij doet wat ik gebiede.” We moeten kort zijn en laten daarom ach terwege welke hemelsche woorden nog meer in onze gedachten kwamen, bij het lezen der acht en dertig preeken. De meesten waren saai, vervelend, dogma tisch, leugenachtig. Het hart des lands is er wee van geworden. Maar de liberale partij is Gode zij dank aan ’t oplossen. Nog een maand misschien en de partij is verjongd, geschikt voor het werk der economie, dat dringend wordt. Er zal dan geen tijd meer zijn om te leuteren en te wauwelen over ela stiek, vijfden stand en dergelijke geleerdheid. Dan zal het tijdperk zich openen waarop het woord van toepassing is De kennis maakt opgeblazen, maar de liefde sticht. Niet het liberalisme van v. Houten c. s. dat opgaat in redeneering; maar het ware, op geloof berustende, het warme, voor vertrapte en verschopte natuur- geestdriftloos. En behoeft het wel te verwonderen Het was de periode der geloofsbelijdenis nadat de regeering 2 jaar aan het bewind was, heeft ze den volke willen toonen, waarom het Parlement een liberaal kabinet en waarom het volk een liberaal Parlement heeft gewild. De belastingwetten waren uitteraard niet li beraal aan belastingen is moeilijk een politiek tintje te geven er zijn er wel, politieke schil ders, die bijvoorbeeld al hun vaardigheid aan wenden om een belasting te merken met liberale ef reactionaire tint, maar de verf wil niet hech ten. Belastingen hebben voor het volk geen aantrekkelijks; het is er niet voor in geestdrift te zettenhet noemt ze noodzakelijk kwaad, maar wil er liefst geen politieke naam aan geven. Nu zijn er onder de mannen van kennis die zooiets doet vertwijfelen aan de deugdzaamheid van het volkdie liever het volk in extase zouden zien, opziende naar zijn plichten dan ten opzichte zijner rechtenwat zij vragen van het volk is Jobs geduld, vertolkt in deze woor den De Heeren hebben gegeven en de Heeren hebben genomen, de naam der Heeren zij ge loofd. J Dat zulke heeren nu geloofsbelijdenis zullen afleggen, ten aanschouwe der gansche gemeente, dat is toch wat kras, vooral voor een hoogedel gestreng Heer met reusachtige voorstelling van «igeu hoogheid. En werkelijk heeft de ouver ture de verwachting overtroffen. In plaats van een jawoord te doen hooren °P de voorgelegde vragen, scheen het ol de belijders predikers waren geworden. Ieder hield «en preek, waarvan de tekst kou heeten „Het geloof is niet aller”. .En waarlijk, zoo kostelijk, zoo rijk aan ken nis en wijsheid waren die toespraken, dat men mocht zeggen Meer dan Salomo is hierzoo Principieel, zoo beginseltrouw waren de woor den, dat men mocht denken bij het aanschouwen van zooveel nauwgezetheid »die in het minste getrouw is, die is in het groote getrouw” en van zooveel toewijding waren we getuigen bij het on voorwaardelijk af keuren van het be staande onrecht, dat we er een herinnering dankten aan de woorden »en die in het minst onrechtvaardig is, die is ook in het groote onrechtvaardig”. 1.11» KER C O IJ R A V T. Es /s '0Z> 4 16 VAN !s is- - DoU* 5*.- itzen, nigjö iwke in te - Jo« lega, vau irnö‘ iaap, r, KIESWET-AMENDEMENTEN. De in den loop der algemeens beraadslaging aangekondWe w™rdeu,lê,l^M °Ver kiesrecM°ntwcrpeii zijn tliaus bekend ’ge- Wijzigings voorste lieu zijn gedaan 1,e.'-.,d00r d? hh,- Kolkman, Mees en Roëll. Zij willen den leeftijd voor het kiezersehap stollen op 25 jaar en wenschen net kenteeken van liet in eigen onderhoud en dat van hun huisgezin voorzien aanwezig te achten bij de niet bedeelden eu bovendien bij aangeslagenen in de grondbelasting tot een bedrag van ten minste 1, en bij de niet aangeslagenen, die gedurende het laatst verlcopen of wel het aan zijn laatste ver huizing voorafgegaan burgerlijk jaar als hoofd van een huisge- zin of ais alleen levend persoon als woning in gebruik heelt gehad, of een gebouwd eigendom ten minste ƒ1 in de grond belasting betalende of daarvan vrijgestelddan wel een afge zonderd gedeelte van zoodanig gebouw, zoodanig dat deinwo- neude gezinshoofden eu alleen wonende personen ieder ten minste 1 grondbelasting in den geheelen aanslag betalen, alles ljfst°UQt;U3 de jaarl‘jk5cUe aanvrage tot plaatsing op de kiezeis- Voor de toepassing der voorgestelde bepalingen worden scha pen van ten minste 40 ton iulioud als een woning aangemerkt In verband met een en ander stellen zij voor van de uitoe- lening van het kiesrecht uit te sluiten zij, die hun belasting aanslag niet hebben voldaan gedurende het jaar volgende ot> het belastingdienstjaar. 2e. door de decree Van der Kaay, Van Houten en De Beau fort, die voorstellen het bezit van één kenteeken van geschikt heid en maatsobappelijken welstand, af te leiden uit een aan slag in de grondbelasting van ten minste ƒ1 of in eeuige ande re directe rijksbelastiug, uitgezonderd het patentrecht. Zij, die in deze categorie vallen, zijn vrijgesteld van een aanvrage van kiesrecht eu bij hen, die daarin niet vallen, wordt het bezit van het kenteeken aanwezig geacht, die de aanvraag indienen en <t. door een examen heeft voldaan aan de eischen voor de be noembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig beroep or bedrijf* b. die eigenaar is van een insebrjiviug op het grootboek van ten minste ƒ100 (nominaal) of van ten minste ƒ50, ingelegd in de rjjkspostspaarbank of in een andere spaarbank; c. die als hoofd van een gezin of als afzonderlijk levend persoon sedert een jaar, zonder wegens wanbetaling van huurpenningen tot ontruiming te zijn veroordeeld, ter bewoning in gebruik heeft een woning, waarvan de werkelijke weekhuur bepaald is op een som in evenredigheid tot het zielental der gemeente, met dien verstande, dat de huursom in gemeenten van 200,000 zie len en daarboven niet hooger wordt gesteld dan ƒ2 per week; Deze voorstellers behouden onder do uitgestotenen de be deelden en de wanbetalers hunner belasting. 3e. door den heer Tydeman, die, met behoud overigens van de regeerings-redactie, wil doen uitkomen, dat onderstand noeh middellijk, noch onmiddellijk mag zijn genoten, en die wanbe taling van de belasting voor rijk en provincie wenscht te be schouwen als bewijs dat het kenteeken van maatschanneliiken welstand niet aanwezig isv j 4e. door de heeren Goeman Borgesius, Ferf, Kerdiik. Piin- acker Hordijk, l'ijttersen, Kink en Veegeus, J Zij stellen voor om veroordeelden wegens dronkenschap als missende het kenteeken van geschiktheid, van kiesrecht buiten te sluiten nemen met het regeeringsontwerp aan dat het w el- standsteeken bezitten de niet-bedeelden, maar bovendien zij die bij een gemeentebestuur of burgerlijk armbestuur geen onder stand hebben aangevraagd. Met hoofden van gezinnen in deze termen vallende, stellen de voorstellers gelijk de leden van het gezin of de inwonende gedurende de laatst verloopen 6 maanden, en zij wier namen op de kiezerslijst geplaatst zijn, zoolang zij op de bevolkings registers van dezelfde gemeente blijven voorkomen. Onderstand van wege weldadigheidsinstellingen, door een tusscheupersoon verleend, wordt geacht door dia liefdadigheidsinstelling te zijn verstrekt. Het kenteeken wordt niet geacht aanwezig te zjju bij veroordeelden, bedelaars en laudloopers of wier inwonends MraMMM* G»I» uil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1