SMS- ffl HHI ii 11\III. Will 10(111 III IBEHTl H Illi 1M1IMMI SIH >d I ^5 No. Ö9. JAARGANG. EEN VERRASSING. 1 ACH T-E N-V EERTIGSTE 1893, I- anti-revolutionairen zoo heerlijk voor den dag kwam. Slechts drie schakeeringen kwamen tot uiting, vervolgt het blad. I W O 12 IN JO A. o ;d im- lang uit en U I T DE PEES. de was- de dufheid wat zal verdreven en den gezichts- Van dat vuur is de zachte gloed zelfs op het Binnenhof doorgedrongen. Vandaar dat we zeggen durven Niet ach- m I. 1. den da- i aanvan- n’ I ü- kening Waarom niet de wet verworpen Omdat men den weg der arglist op wil Omdat men bang wordt Maar de meerderheid van het volk wil mers de wet niet De Kamer is toch het hart des lands? En het volk blijft immers rustig KENNIS GE VIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen, ter voldoening aan het bepaalde bij de artt. 17, 18 en 19 der wet van 14 September 1866 (Staatsblad no. 138), ter openbare kennis dat de lijst, bevattende de namen der inwo ners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van Militairen in aanmerking komen, bij hun besluit van den 26 Augustus 1893 is herzien; dat die herziene lijst is aangeplakt en gedu rende 14 dagen, ingaande den 30 Augustus e.k., ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal wor den nedergelegd en dat de bezwaren tegen die lijst binnen 14 dagen, na afloop van den tijd voor de inzage bestemd, schriftelijk moeten wor den ingediend. Sneek den 29 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 dagen, vanaf 1 September e. k.voor een ieder ter lezing is nedelgelegd en in af schrift tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar wordt gesteld de aan den Raad aan geboden begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeente Sneek, voor het jaar 1894. Sneek den 29 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ Secretaris. ABT EU TEN TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 ’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. De Kamer heeft besloten de „amendementen” naar de Afdeelingen te verzenden, en tum, waarop deze hun onderzoek zullen gen, vastgesteld op 21 Sept. e. k. We noemen dit uitstel van ongeveer vijf we ken, een verrassing, al zouden we het, opper vlakkig beschouwd, een vertraging moeten noe men. Het heeft ons verrast, dat de Kamer zulk een uitstel gemotiveerd vindt, terwijl ze reeds zoolang redekavelde, dat de geduldigste toeschou wer het recht had te verklaren, dat zijn geduld opraakte. Het heeft ons daarom verrast dat de Kamer, het „hart des lands”, volgens enkele kopstuk ken, maar dan in ieder geval een erg flauw kloppend klokhuis, zooveel moed heeft durven toonen, door vijf lange weken het geduld van het volk op de proef te stellen. Het heeft ons verrast ook, dat, naar de be schouwingen der uitstelvragers, de Kamer niet frisch en voorbereid zou zijn, wanneer men on middellijk begon met het onderzoek. Nog eensdie moed bij zooveel flauwhartig heid, is verrassend; en de eenige verklaring er ■■voor is deze, dat de gemoederen prikkelbaar waren geworden, zoo zelfs, dat mannen van „hooge levensbeschouwing” zich lieten verlei den tot het uitstooten van geluiden, die ons ver plaatsten in Artis, in de buurt der kakatoes. We zouden dus moeten aannemen, dat tenge volge der hooge temperatuur de slaapmutsen eenparig werden afgerukt, en dat de lust naar buiten onweerstaanbaar werd, zoodat men zelfs hen, die, minder slaapmutsachtig, wilden door- ’werken en den aftocht wilden keeren, eenvou dig onderst boven liep. De onderstelling is mogelijk, maar waarschijn lijk komt ze ons niet voor. Ook was de ver klaring der heeren een andere. Men wilde in den stand van zaken niet roekeloos de kieswet ten verwerpen de kans voor aanneming der wetten zou, zoo beweerde men, niet groot zijn, en zij die aldus beweerden, voerden als bewijs grond hiervoor aan, dat het drieweeksche debat duidelijk had aan het licht gebracht, dat de groote meerderheid der Kamer tegen de wet ten gestemd is. Deze verklaring, uit den mond van besliste tegenstanders als Jhr. Beelaerts, was ons even verrassend als het besluit zelf. Wat toch, zoo meenden we, kan de oppositie quand mème bewegen om uitstel der behande ling te vragen, wanneer ze van onmiddellijke g behandeling slechts verwerping verwacht met I groote meerderheid. I Wanneer dit nu haar wensch is, zou het toch I aangenamer zijn dat de koers om dit doel te De Standaard, die tot nog toe haar oordeel niet had uitgesproken over de houding door de antirevolutionaire partij bij de algemeene be raadslaging over ’t kieswetontwerp aangenomen, wijdt thans daaraan een artikel. „Niet achter uit” luidt het opschrift. En dat dit inderdaad het geval is met het gezag der anti-revolutio- naire partij tracht de Standaard, die zijn geringe ingenomenheid met de belangrijke verschuiving van het debat niet verbergt, aan te toonen door te wijzen in de eerste plaats op de zedelijke minste, die behaald is en in de tweede plaats op de aaneengeslotenheid der partij. Wat de zedelijke winste betreft, de houding door een deel der liberalen tegenover het ministerie Mac kay aangenomen, dat de legerwet indiende, had de anti-revolutionaire partij met gelijke munt i kunnen betalen. Maar tot haar eere zij gezegd: ze deed het niet. En haar „statesmanlike" houding kwam te schooner uit, zegt de Standaard, nu Mackay, de premier van het vorige kabinet, als de woordvoerder optrad. Deze daad nu had moreele beteekenis. Ze heeft Mackay’s prestige en in hem het prestige afoeien. der partij van stonde aan verhoogd. 1 j- Doch er was meer. En de Standaard denkt Beelaerts in den staart, Heemskerk aan het hoofd der voorhoede, en Mackay, als leider van heel de groep, in het front van de linie. Alle drie kweten zich om strijd op verdien stelijke wijze van hun taak. Beelaerts, om nog maals die verouderde, conservatief getinte ziens wijze te bepleiten, die, eens oppermachtig, al lengs. schier eiken aanhang onder ons anti-re volutionairen verliest. Heemskerk om, met de puntjes op de i, die geaccentueerde nuance te verdedigen, die onder de jonge anti-revolutio nairen de toekomst heeft. En Mackay om, als gewezen premier, en als beproefd staatsman, minder een pleidooi van beginselen te leveren, dan wel de lijnen te trekken voor een practi- sche politiek. Mackay deed dit meesterlijk, en op een wijze, waardoor hij de anti-revolutionaire partij op nieuw aan zich heeft verplicht. Heemskerk gaf zilveren weerklank op wat de jongste maan den in schier alle anti-revolutionaire levensuiting de wensch der onzen bleek. En Beelaerts, hoewel zich tegen ons stellende, bracht toch daarin een kostelijke hulde aan de beteekenis onzer partij, dat hij tot het uiterste zijn poging volhield, om niet als conservatief, maar als goed anti-revolutionair, in weerwil van zijn verzet, te boek te staan. De Standaard meent uit een en ander de conclusie te mogen trekken, dat de verdeeldheid in den boezem der partij van vrij wat minder ernstigen aard is, dan men aanvankelijk had vermoed. Het blad heeft goeden moed, dat al de anti-revolutionairen, althans op enkele uit zonderingen na, Mackay in de door hem aan gewezen richting zullen volgen. Aan Mackay’s tactvol optreden is het te danken, dat algemeen de indruk is gevestigd, dat de anti-revolutionaire partij een der hoofdgroepen is, waarmee ditmaal te rekenen valt. Een feit, hierin reeds sterk uitkomend, dat het denkbeeld, om de gezinshoofden op den voorgrond te plaatsen, gaandeweg bij alle groe pen meer bijval vond. De vraag zal nu maar zijn, of deze onmis kenbare winste, die in het eerste bedrijf behaald werd, niet in het tweede en derde bedrijf zal worden verspeeld. Dit kan zeer gemakkelijk. Er is nu maanden lang tijd. Allerlei booze geesten sluipen rond. Aan oorblazers ontbreekt het vooral in de residentie niet. En met name in de toongevende klasse is, ook door vrouwelijken invloed, het conservatieve element, nog o, zoo machtig. Of nu het amendement van de heeren Mackay en Van Alphen de tooverkracht zal bezitten, om dat voortsluipend kwaad te bezweren? Hierop, zegt het blad, komen we nader terug. Er hangt altoos zooveel van af, hoe men zulk een amendement te verstaan heeft; en de ge achte voorstellers hebben het niet raadzaam geacht, om in de Kamer zelve hun bedoeling nu reeds toe te lichten. Toch zijn we niet zonder goede hope. Onze partij, zoo besluit de Stand., die ander half jaar geleden kwijnde, en waarvan de N. 11. Ct. na de stembus verklaarde, dat ze niet alleen geslagen, maar verslagen was, leeft weer op en voelt weer jeugdig vuur in de aderen weest zijn, en we gelooven dat de heer Beelaerts met zijn gewone openhartigheid, wanneer het i gevaar begint te dreigen, in een onbewaakt oogenblik het geheim heeft verklapt. Het geval is denkbaar, dat iemand iets anders vraagt dan in zijn bedoeling ligt. Jack the Ripper bijvoorbeeld bewandelt de paden der liefde, wanneer hij in zijn hart de moordlust voelt opkomen het meisje zijner keus wordt door lieve woordekens verleid, misleid en vermoord. Iets dergelijks is de oppositie in de Kamer van voornemens, zoo zegt de heer Beelaerts. Dergelijke motiveering komt ons ook zeer ge grond voor wanueer we rekening gaan houden met de angst, de vrees, de flauwhartigheid waar van die oppositie zoo snelsprekend en veelspre kend blijk heeft gegeven. Zoo zal het dus zijn. De heeren willen de wet nietze zijn ech ter bang op staanden voet en in ’t openbaar het kindeke te vermoorden daarom wenschee ze in ’t afgetrokkene dien aanslag te plegen. In de afdeelingen zal Tak’s voorstel worden gesmoord, natuurlijk op een wijze dat het Va derland er rustig bij blijve. En daarvoor is uitstel noodig stel liefst. Vooreerst hebben de samenzwerenden dan den tijd om het wapen te kiezen dat het meest doeltreffend is voor sluipmoord. Verder bestaat het voordeel dat de lange tus- schenruimte de aandacht van het publiek van het slachtoffer zal afleiden. En ten derde heeft de tegenstand den tijd om zich te concentreeren, door bijvoorbeeld te onderhandelen en zich te vereenigen omtrent een der „amendementen” die onaannemelijk zijn in het stelsel der wetde aanneming van zulk een amendement is verre van ondenkbaar. De heer van Houten toch heeft voor do ver traging gepleit, om op de basis der wet verbe teringen aan te brengen. Wie nu de houding van dien afgevaardigde, mitsgaders zijn inge diend amendement, nagaat, begrijpt dat zulk een argumentatie te gek is om alleen te loopen. Wanneer toch een meerderheid werd gevonden voor van Houten’s amendement, dat volgens den ontwerper op de basis der wet staat, be grijpt iedereen dat de regeering haar wet zou intrekken. Het daarheen te leiden is, meenen we, bedoeling der oppositie. Men kan dan de schuld op de regeering wer pen, die geen „verbeteringen” zelfs wenscht op de basis van haar eigen stelsel. Men kan daardoor ook bereiken de harten der verschillende Ministers, en zoodoende de kans beloopen dat Tak alleen wordt uitge- stooten. Men kan dan met Pilatus zijn handen schen in onschuld. Zou zoo iets mogelijk zijn Ongetwijfeld Vrees moge een slechte raadgeefster zijn, de angst maakt geslepen ook. Waartoe echter zooveel inspanning en bere- hier aan de discipline die in de gelederen der i I bereiken zoo kort mogelijk werd genomen, te I meer ook omdat de kansen op aanneming wel I grooter konden worden, wanneer Zwitserland de dufheid wat zal verdreven en den gezichts- ‘1* kring der heeren wat zal verruimd hebben. I Er moet dus een ander leidend motief ge- Deze CO EBA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fl.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. SAEEKER CO A A T n. 11 raess®? restera? 6 st« te vd de de te na te te :je .8- ra, in an m ïi- jr. n, ar, IS ol il li te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1