k El BET IMDISfflHI S II No. 70. ff 93. KONING ALCOHOL gSSgMEiSs .1 Z A T K RD A O 2 SEPTKMBBR. Sluit Schiedam! den een Commissaris over den UIT DE PERS. k Alle brieven in te zenden. 1 4 r 1. 2. 3. 4. 5. Deze CO LEANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco I heid naar voren. Mogen daarom de congressen weinig waarde hebben, doordat de oorzaak der teleurstelling in eigen zwakheid schuilt, zoo ligt voor de hand, dat deze kwaal eerst dient bestreden. Door onderlinge opwekking, door verlevendiging der belangstelling bij de strijders blijft de hoop le ven dat eenmaal met krachtige hand worde aangegrepen wat onvermijdelijk noodzakelijk zal blijken ADVEBTENT1ÈN van meer 7 h. rekening, dienst 1892. 14. Aanbieding der Gemeente-begrooting voor 1894. 15. Vaststelling eener verordening ter voor koming van verspreiding van besmettelijke ziek ten door binnenschepen. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 ];2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. In de hofstad is de vorige week een interna tionaal congres gehouden, met het doel om het misbruik van alcoholische dranken tegen te gaan, ’t W as het vierde van dien aard, waar deze kwestie lang en breed werd besproken. De heer A. Heemskerk opende als voorzit- Een ziekte, die een geheel volk we spreken hier slechts van het onze heeft aangetast, waarvan de gevolgen zoo betreurenswaardig zijn, en waarvan men de oorzaak kent, te wil len genezen met allerlei zijdelingsche operaties, terwijl men zeer goed weet dat tot de oorzaak af te dalen en haar weg te nemeu niet tot de onmogelijkheden behoort, zoo iets is, dunkt ons, al te naïef. Voor groote kwalen gebruikt men geen lap middelen. Aux grands maux les grands remè- des. Een regeering alleen is in staat zulk een machtig middel voor te schrijven. Waar het een volkszonde betreft, wier beteugeling gebie dend noodzakelijk is, mag zij zich niet van de zaak afmaken met een drankwetje, waarvan de uitwerking twijfelachtig is. Groote menschen hebben met kinderen ge meen, dat ze een algemeen voorkomende zonde niet meer als zonde beschouwen. Tegen deze volksmeening ie strijden met bonden, brochures, voordrachten, ja wat niet al, het is weinig meer dam schermen met windmolens. Daarom moeten zij die belang stellen in den strijd tegen deze ziekte, de Regeering attent maken op haar verplichting, op de eenig af doende remedie, welke ligt opgesloten in den paedagogischen regelGouverner c'est prévoir. Evenals bij het voorkomen van de cholera- epidemie moet de Regeering ook te werk gaan bij de drank-epidemiede gelegenheid er toe moet worden weggenomen. Maar die 24 millioen zal men vragen. Juist, daar zit ’m de kwaal. Het onmondige volk is dan toch ergens goed voor. Het pensioen van Mr. A. Heemskerk bedraagt 8000 gulden en bestaat voor een vijfde deel uit drankdubbeltjes. Daarom blijft men zijn toevlucht nemen pour acquit de conscience om het geweten te sussen, of pour besoin de la cause, voor de leus, tot het opnoemen van allerlei lapmiddel tjes, waarvan men reeds vooraf zeker weet dat ze niet baten. Daarom zijn congressen tot dusver vrijwel nutteloos gebleken. Is het middel te radikaal, en zou door het gemis van 24 millioen gulden de Staatshuis houding in de war dreigen te loopen, welk be zwaar kan er dan zijn tegen hot middel, wan neer het trapsgewijs wordt aangewend, opklim mende door jaarlijks den accijns met eenige percenten te verlagen, de vrije fabricage op te heffen en onder controle der Regeering de hoe veelheid der productie jaarlijks met eenige per centen te verminderen Halfheid aan de zijde der bestrijders is oor zaak van zooveel teleurstelling. Hoe moeilijker de maatschappelijke verhou dingen worden, des te meer treedt het eigen belang op den voorgrond. We zien het zoowel in de sociale quaestie als in de drankquaestie naarmate het eigen belang meer op den voorgrond treedt, wordt het gemeenschapsgevoel zwakker en treedt, waar het zaken van algemeen belang betreft, half- i ^er de vergadering meteen historische beschou- behulp van bannen Indien het, congres eenvoudig aan de regee ring en volksvertegenwoordiging den wensch kenbaar maakte om Schiedam te sluiten, en met klem van redenen, waaraan ook op dit congres alle recht op waardeering moet worden toege kend, de wetgevers overtuigde van het nood zakelijke en afdoende van dezen maatregel. Indien het congres tot dit praktisch resultaat had kunnen komen, zoo zou het den eersten stap hebben gezet op den weg die zonder twij fel tot de gewenschte uitkomst voeren, zou. tieven, onder de profeten ten onzent, u om trent de gevolgen van een finale kiesrechtuit- breiding op de mouw spelden.” De Standaard roemde eenige dagen geleden de discipline in de gelederen der anti-revolutio- nairen, die zoo heerlijk was gebleken bij de algemeeno beraadslaging over ’t kiesrechtontwerp. Slechts drie schakeeringen kwamen tot uiting, zeide het blad Beelaerts in den staart, Heems kerk aan het hoofd der voorhoede en Mackay, als leider van heel de groep in het front van de linie. Alle drie kweten zich om strijd, op verdienstelijke wijze van hun taak. Dat de wijze van optreden van den heer Beelaerts het blad geen reden geeft tot onverdeelde vreugde, blijkt, uit hetgeen het thans schrijft, bij de be spreking van de door dat Kamerlid gevoerde rede. De Standaard zegtDat bij de beraadslaging over de kieswetten een zoo talentvol lid onzer Club als de heer Beelaerts van Blokland, zich feitelijk opwierp als woordvoerder der Conser vatieven, kon ons geen oorzaak van vreugde zijn. Een der onzen met handgeklap toegejuicht zien in het Dagblad maar vooral in de Maasbode, terwijl heel onze eigene partij van de redevoering een smartelijken indruk ontving, was tot op zekere hoogte zelfs pijnlijk. Maar na de ontboezeming dier pijnlijke gé* waarwording wijst het blad op de lichtpunten, die in die rede waren aan te wijzen. In de eerste plaats de bestrijding door den heer Bee laerts van de staatsrechtelijke theorie door den minister verdedigd niet minder mag het ten tweeden toegejuicht worden, dat hij het kies recht der gezinshoofden althans formeel in be scherming nam. Voorts verried zijn erkenning dat ook een monarchie democratisch kan zijn, zonder daarom nog democratisch in republi- keinschen zin te worden, althans de poging, om op den klank af de jongere beweging een eere- saluut te geven. En eindelijk, zijn warm opkomen voor de eere van Groen van Prinsterer, evenals het be roep op meer dan één van zijn uitspraken, toonde overtuigend, dat Beelaerts het voor zijn conservatieve sympathieën nog niet over heeft, om met de anti-revolutionaire partij te breken. Dit waren de lichtpunten dien den anti-revo- lutionairen in de gehoudene rede tegenblonken. Daarnaast was evenwel veel aan te wijzen, dat het anti-revolutionaire gemoed onaangenaam aandeed. De hoofdgrief van de Standaard is, het spelen van den heer Beelaerts met het be grip van algemeen stemrecht. Ongetwijfeld zegt de Standaard Algemeen stemrecht, gelijk hij dit, ook met citaten uit Groen van Prinsterer, aanwees, is voor ons, anti-revolutionairen, het politieke gifalthans, zoo daar onder verstaan wordt, dat elk burger, als lid der staatsgemeenschap, een natuurlijk recht bezit om mannen te helpen committeeren, met last en macht om in zijn naam het bewind over het land te voeren. Maar, vraagt het blad, schuilt het gif dan voor den heer Beelaerts in het cijfer? Mag 50 pet. dan wel 60 pet. desnoods ook nog. En begint het gif dan pas te werken, zoodrageop 61 pet. komt? Of zat voor Groen van Prinsterer, zit voor ons en voor geheel onze partij het gif dan niet, neen, niet in het percentage der kiezers maar in het systema, in de theorie, in het recht, krachtens hetwelk de kiezers optreden En is dit zoo, begreep dan de heer Beelaerts niet, of zag hij het met opzet voorbij, dat dit valsche systema de vertegenwoordiging even goed vergiftigt, ook al kiezen slechts 150,000 wing, waarin hij wees op de gebruiken in de 16e eeuw hier te lande toen het volk in de herbergen wijn en bier dronk, terwijl de ster ke drank alleen bij de apothekers te krijgen was. De treurige eer van hier te lande het dagelijkseh gebruik van sterken drank te heb ben ingevoerd komt, naar Spr. opmerkte, aan den Graaf van Leicester toe, die van 1585 tot 1587 een Engelsch legerkorps tegen de Spaan- sche troepen aanvoerde. In dat Engelsche hulp- korps werd dagelijks brandewijn onder de sol daten uitgedeeld en weldra werd die ongeluk kige vrijgevigheid regel bij leger en vloot, waar na de burgers al zeer spoedig de gewoonte van de militairen overnamen. In het verdere deel zijner rede wees de oud- minister op het ontstaan en de werking der vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank. Aan het slot moest hij aan de congresleden de treurige mededeeling doen, dat het jaarlijksch verbruik van sterken drank in ons land 9 L. per hoofd bedraagt, terwijl de accijns aan de schatkist jaarlijks een bate afwerpt van 24 mil lioen gulden. Lij de daarop gevolgde discussies, waaraan vooral geneesheeren deelnamen, bleek de over tuiging vrij algemeen, dat de dronkenschap als ziekte te beschouwen is en werden verschillen- r de middelen genoemd, die blijkens de ervaring konden dienen om de kwaal te bestrijden. Als zoodanig werden genoemd de invloed der kerk en van de vrouw verbodsbepalingen, hypno tisme enz. Wat echter uit de gevoerde discus sies duidelijk werd, is het onvoldoende der tot dusver genomen maatregelen. Alle opgenoem de middelen zijn hier en daar in de verschil lende landen van Europa met meer of minder - succes toegepastmaar geen dezer was afdoen de en het is ook aan de vergadering niet ge lukt een probaat middel aan te geven. Toch was zulk een middel wel te vinden ge weest, indien men met vollen ernst, niet langs bijpaden, maar recht op het doel af, den drank duivel wilde bestrijden. Het is toch voor een regeering niet onmogelijk om dien duivel met marechaussees bijvoorbeeld uit te VERGADERING. van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag den 5 September 1893, des namiddags ten 7 uur. Installatie van Raadsleden. Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Benoeming van twee Wethouders. Idem van twee Ambtenaren van Burgerlijken Stand. 6. Idem van drie leden der Commissie voor Strafverordeningen. 7. Idem van drie leden der Commissie voor de Gemeente-reiniging. 8. Idem van drie leden der Commissie voor openbare werken. 9. Idem van drie leden der Commissie voor straten en wallen. 10. Idem van drie leden der Commissie be last met het nazien van rekeningen en begroe tingen. 11. ledem van drie leden der Commissie voor Gemeente-eigendommen. 12. Idem van Mac-Ad am weg. 13. Voorloopige vaststelling der Gemeente- De Standaard schrijft: „In Frankrijk zijn algemeene verkiezingen gehouden op den grondslag van een zeer uitge breid stemrecht. Uitgebreider dan het bij ons, onder de bepaling van art. 80 der grondwet’ mogelijk is. „De Fransche natie is veel hartstochtelijker, en lichter ontvlambaar, en meer in hart en nieren gerevolutioniseerd, dan het kalme, bedaar de, flegmatieke volk, dat deze lage landen be woont. „Bovendien had het Panama-schandaal onder de bourgeoisie een zedelijk bederf aan het licht gebracht, dat rechtmatige ergernis had gewekt. „Het zou dus niemand hebben kunnen ver wonderen, indien de vierde en vijfde stand, die door de dommekracht van het cijfer de macht in handen had, de hoogste klassen brutaal weg hadden overstemd. „En toch, wat zag men? „Dit, dat zelfs de poging om zulk gebruik van die macht te maken, uitbleef. Dat de woe liger geesten in district na district slaag kregen. En dat er een kamer gekozen is, zoo gematigd” dat alle vrees voor botsingen week. „Een les voor ons land. „Hieruit toch ziet men hoe volstrekt geen waarde er te hechten is aan wat de conserva- «M mms-umiHui nk de l. i 5 5 J 1 S l l d d .e PUNTEN VAN BEHANDELING:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1