«ffl SM. 14 L li Afgifte der Patenten. ACH T-E N-V E E R T I G 8 T E JAARGANG 1893. HET CODICIL. k- 311 j No. 72. k T K R D A G 1? '1? 12 ]>j- fr-g jij i f leton-nummer 151. hier van n uitgever (ijeenk Willink) tusschen Alle brieven in te zenden. het men I. 0 i a re I ■yf ik een nog op eenige onjuistheden het geschrift nog al rijk is. we de lectuur niet ontraden; betaalde belastingen, voor zooveel de drankver- koopers betreft; zullende na dien tijd de onaf gehaalde Patenten door den Rijks-Deurwaarder, tegen betaling van 10 Cents per stuk, worden rondgebracht. Sneek den 8 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEW ITZ, Secretaris. UIT BE Bij deze Courant behoort ale Bjblad Feuil- Houten euvel te duiden, ven, zoo brief, om verzamelen, door een beroep te doen op hun anti-clericale neigingen. Dat is niet eerlijk van iemand die zich aan strijdlust ergert. Immers, wio de strijdlust op staatkundig terrein van den schaduwkant wil beschouwen, heeft slechts een terugblik te werpen in de laatste kwart-eeuw van het liberale leven hier te lande! In den tijd toen niets werd gedaan dan vechten tegen het clericalism» met steeds afnemend succes natuurlijk! totdat het deksel van de kist, al zakkende, eindelijk zijn laagsten stand be reikte en den volke verkondigde dat de dood was ingetreden, waarop natuurlijk ontbinding volgen moet. Om der volledigheidswille zullen we in volgend nummer wijzen, waaraan Intusschen mogen de prijs is uiterst laag. Alles kost een dubbeltje. En dat alles beduidt 8 pagina’s vol politie ke recriminaties en betuigingen van goede voor nemens van een verwelkt „liberaal” blaadje dat op het punt van vallen is. beweging nog op ’t zelfde plekje staan? Is het liberalisme a la v. H. iets anders dan zoo’n hobbelding Och die verdeeldheid, roept v. H.en daar volgt de verzuchting „Men kan gemakkelijk wonden slaan ze weer te heelen heeft men niet in zijn macht.” Zeker waar. Maar wie neemt het den koetsier kwalijk, wanneer hij de houten kleppers afranselt, indien de heer hem vertelt dat het heusche paarden zijn Een heer I die hierover verzuchtingen slaakt, lijdt aan over spanning der zenuwen of wel hij zoekt ruzie met den koetsier. Tot welke dezer twee categorieën v. H. be hoort, willen we daar laten, maar de liberale equipage van Mr. van Houten is zoo mummie achtig stil, dat we onwillekeurig met onze ge dachten worden verplaatst in het Panopticum- Stond het er maar Op v. H.’s reize naar de eeuwigheid zouden we den pelgrim dan de blijde boodschap zijner vereeuwiging kunnen brengen en ook zou de equipage niemand in den weg staan. Zij, die zich afscheiden van de fractie waar toe v. Deze COUR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco E 'dijk, bespreking te wijden bij wijze sluit u bij ons „liberalen” aan en ge krijgt langs een omweg toch uw zin. O die politiek! Langs een omweg, wat de „radicalen” fecht- streeks bereiken willen Daarop laat v. H. een schets volgen van hetgeen zal voortvloeien uit den veldtocht der radicalen tegen de „liberalen”. Schr. trekt een parallel tusschen deze campagne en die tegen het Kappeynianisme. Wij geven toe dat er overeenkomst bestaat hierin, dat de dwarsdrijvers tot verzet prikkelen, en dat niet onwaarschijnlijk zal afloopen met uit-den-weg- ruiming der dwarsdrijvers. Zeker is dit betreu- renswaardig. We zijn het volkomen met v. II. eens, maar nog betreurenswaardiger vinden we het, wanneer de dwarsdrijver zelf er attent op maakt en toch met trillende schorre stem, die de hitte der koorts verraadt, blijft aanzetton om hem te steunen in zijn dwarsdrijverij. Van H. verlangt dat de leidende Staatslieden tot waardeerend overleg bereid zijn. Er is op zichzelf geen bezwaar tegen dit verlangen; maar Staatslieden, die hun tijd niet begrijpen, die niet meegaan met dien tijd, en gevolgelijk staan als veldheeren zonder leger, kan men toch bezwaar lijk nog met ernstig gelaat betitelen als leiden de staatslieden. Veldheeren als v. H., die hun rijkunst willen toonen, maar die een hobbel paard bestijgen en besturen omdat ze bang zijn voor het steigeren van een echt paard, kan men toch niet aan ’t hoofd van den troep gebruiken? Hobbelpaarden hobbelen wel heen en weer kinderen en conservatieve staatslieden kunnen er zich kostelijk op amuseeren maar leidende staatslieden zeggen dat die houten hobbelaars niet vooruit willen en dus onbruikbaar zijn en wie behalve v. Houten, neemt het hun kwa lijk dat ze in de hitte van deu strijd hun sou- vereine minachting laten blijken voor houten speelgoed in de gestalte van harddravers, maar in ’t wezen der zaak slechts levenmakers, die gelaten met zich laten schommelen, en na de Aanleiding vindt de heer in de redactie van haring) er door den a hen en den heer v. Houten te laten kiezen. Het was zeker niet pleizierig voor v. Houten, aldus gescheiden te worden „van het tijdschrift, waaimede zijn naam als het ware was vereen zelvigd.” Scheiden thut weh Maar is de heer y H. niet zelf de oorzaak dat de vijf medele den aldus den heer v. H. uit de redactie moes ten dringen Heeft niet v. H.die in zijn longsten brief als klokhen wil poseeren om de iberale kiekens weer bijeen te zamelen, wel ctci verdiend, door zijn roekeloos optreden tegenover het liberaal Kabinet in de ernstige periode der kiesrecht-uitbreiding v. H. begint met te waarschuwen PERS. Het Hand. acht het niet waarschijnlijk, maar toch niet onmogelijk dat alle amendementen op de kieswet worden afgestemd en dat als de re- geering haar voordracht dan geheel ongewijzigd liet zij toch nog een meerderheid zou kunnen verkrijgen van leden, die, hoe dan ook, ten spoedigste een oplossing aan het kiesrecht-vraag- stuk willen geven. De meerderheid zou dan echter, meent blad, al zeer gering wezen en dm zou geen reden hebben om zich te verheugen. De Anist. nu is van mcening, dat die meerderheid niet zoo heel gering zou zijn en allicht een tien of twintig stemmen zou kun nen bedragen. Dat het nieuwe kiesrecht, zoo- als de regeering het voorstelt, „de uitdrukking van de overtuiging van de overgroote meerder heid der natie is, zegt de Amst., daaraan twij felt niemand/ Welk belang, vraagt het blad, heeft dan het Nederlandsche volk bij het aan nemen van de kieswet met een groote meerder heid De Standaard bespreekt thans het door de hh. Mackay en Van Alphen ingediende amen dement op de kieswet. Zoo.ils men weet wen- schen beide heeren voor kenteeken van geschikt heid en maatschappclijken welstand aangeno men te zien het als hoofd van een gezin voor zien in' eigen onderhoud en in dat van het gezin. Het blad juicht het amendement toe, dat het beginsel van huismanskiesrecht de wet tracht binnen te voeren, voor zoover die met de Grond wet is overeen te brengen. De Standaard heeft geen bedenkingen tegen het amendement in zooverre het den leeftijd niet boven 23 jaar opdrijft2°. de kenteekenen van welstand en geschiktheid niet splitst; 3°. de aanvrage vervallen Iaat en 4°. de jammerlijke schrijfproef stiilekens begraaft. Maar niet neerleggen kan de Standaard zich bij de volgende bepaling van het amendement: Wie als gezinshoofd op de bevolkingsregisters voorkomt, zal toch geen kiezer zijn, bijaldien hij, aangeslagen in eenige directe njksbelasting, die belasting niet gedurende twee jaar, telkens binnen het jaar, voldaan heeft. Of ook als hij, voor zoover men hem niet twee achtereenvol gende jaren in een njksbelasting aansloeg, ge durende het laatstverloopen jaar meer dan eens verhuisde. Het blad ziet den samenhang niet die er bestaat tusschen het formeele begrip van een gezinshoofd en het betalen van een directe be lasting. Wel ziet het dit verband tusschen het zijn van gezinshoofd en het hebben van een woning. Bij een niet nomadisch volk behoort tot het karakter van een gezin, dat het een woning bezit en bij dien eisch van kiesgerech tigdheid kan de Standaard zich dan ook neer leggen, indien de heeren Mackay en Van Al phen er toe kunnen besluiten het amendement in dien geest om te werken, zoodat als eisch van kiesgerechtigdheid wordt gesteld (om de nomadische bevolking buiten te sluiten) het gedurende minstens drie maanden de beschik king hebben over een eigen woning, onder bij stem te verheffen P tige van j” blad-bondgenooten, de halte We hebben niet het recht dit den heer Wel echter zijn stre- doorzichtig in dezen staatkundigen de liberalen onder zijn vleugels te BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat de TV ajaar^Paardinr.narkt aldaar zal gehouden worden op Woensdag den 20 September e. k. Sneek den 8 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester BENNEWITZ, Secretaris. K E N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat van af den 9en tot en met den 16en Sep tember e. k.des voormiddags van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Gemeente-Secretarie zal worden gevaceerd tot de afgifte der Patentbla- TT L i den, voorkomende op de primitieve Registers, H. zich rekent, worden genoemd „strijd- jjenst 1893/94, tegen vertoon der quitantie van AI)t ER RENTIER van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. De heer Van Houten is bezig ons op gezel lige manier door den komkommertijd te helpen; reeds dadelijk bij den aan vang der parlemen- taire werkstaking onthaalt hij hei staatkundig ontwikkelde publiek, mitsgaders dezulken als er zijn die belang stellen in diergelijke ontwik keling, op een groote, kostelijke komkommer, in den vorm van een staatkundigen brief. ^a gezette lezing en herlezing, was onze overtuiging gevestigd, dat we in deze nieuwe reeks van brieven het codicil hebben te zien tot zijn politiek testament, onlangs opgenomen in de Middelb. Ct. en de Vragen des Tijds. De redactie der M. Ct. en ook die van de Vr. d. T. hebben hem den laatsten handdruk ge geven in alle stilte werd hem een „rust zacht” toegewenscht. Wat kan nu de reden zijn waar door de wegkwijnende Staatsman nog eens ach terom tastte naar zijn testament en er een na schrift aan toevoegen wilde Een laatste opflikkering zeker en de aanblik fan het plaveisel der goede voornemens op zijn weg naar het vagevuurwe willen echter ge vraagd hebben of iemand met koortsachtig brem wel toerekenbaar is of zijn codicil rechts geldigheid hebben zal. Uns laatste greintje achting voor deze een maal zoo flinke figuur noopt ons aan deze koortsmijmeringen van een ziek man een korte van bijbellezing, voor deze zelfstandige uitgave v. H. hierin, dat zijn medeleden van de Vragen des Tijds (Ker- Gilse, Veegens, van Geer en Pekel- in geslaagd zijn hem uit te stooten, het liberaal Kabinet in de ernstige De heer v. H. begint met te waarschuwen l voor de radicale katers, die overal in de kleine iberale pers rondwandelen om het liberaal ge reed uiteen te jagen en te verslinden, en aan 16 waarschuwing wordt een vingerwijzing toe gevoegd voor die kleine liberale pers om „ter owaring van den vrede slechts af te zien van un streven, om langs een omweg kiesrecht te verleenen aan een laag der burgerij, aan welke 6 Grondwet bij eerlijke uitlegging dit recht I onthoudt.” hn dezen aanhef ligt de beteekenis van den Se eelen briefWacht u voor de radicalen lustige liberalen,” „werktuigen hunner radicale en clericale bondgenooten.” Met minstens hetzelfde recht zou men de achterblijvende „liberalen” de sentimenteele werktuigen van het conservatisme mogen noe men maar een naam meer of minder, wat geeft het Beter dunkt ons de vraag Waar om v. H. zijn tegenstanders strijdlustig noemt? Is een partij, die vooruit wil on dwarsdrijvers bij den kraag pakt, strijdlustig, dan zoo er eenige fout schuilt in dien strijdlust ligt de schuld toch bij de rustlieveilden, die het eerst blijk gaven van strijdlust door oppositie te voe ren tegen den vooruitgang. Wie begon het eerst tegen de kieswetten zijn Mas het niet de strijdlus- Houten, het werktuig van zijn Dag- i mannen van hoog ge- 4 V Y i. JLSTl**aai

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1