WHIffS- ffl 1DIWW1HMD NM DI <4’111111 mil l üüiOUlINXiJU VI XUIK. r No. 75. ACH T-E N-V EERTIGSTK J A A R G A N G. HET CODICIL. 1893, Nationale Militie. Herhalings-Ondsrwijs. aan dicalen in ’t harnas maar dat zijn aangenomen, die MM VI 0 van mam- moshoofden, de verandering in te en onder II. D M. ipt. *en- ,r tea EIT, rigd s. B. -red. AS oot- Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— Alle brieven en in te zenden. van product |het van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs --te vernemen bij 716 .00, 0, a mannen, zouden en stroom oproeien? Veel ^slechter dan het dusver ging zal het on- r het mouw3 regime moeilijk gaan kunnen. Moeten we toch_ naar het eindstation dan lie- Ophouden is thans het landsbelang têgenhou- ADVEBTENT1ËN voor eiken regel meer 7l/2 belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. Deze CO LEANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. - franco per post ƒ1.25. stukken, uitgave of redactie betreffende, franco slag of gedane aangifte recht geeft, zal proces- verbaal worden opgemaakt in voege als bij art. 275 der gemeentewet is bepaald.” Sneek den 19 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE VING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, Gelet op art. 26 der Wet op de Nationale ülihtie, van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals die is gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56) Brengt ter openbare kennis dat het Register en de daaruit opgemaakte alphabetische naam lijst van de ingeschrevenen, voor de lichting der Nationale Militie van 1894, vanaf den 20en tot en met 28 September e. k. ter Secretarie dezer gemeente voor elk ter lezing zijn nedergelegd en dat tegen register en lijst binnen den tijd der nederleggmg bij den Commissaris der Ko ningin m deze Provincie, op ongezegeld papier, bezwaren kunnen worden ingebracht en tegen ewtjs van ontvang bij hem Burgemeester in geleverd. Sneek den 19 September 1893. De Burgemeester voornoemd ALMA, UIT DE PERS. Nogmaals beeft de Standaard aangegord om een finale uitbreiding van ’t kiesrecht te be- pleiten. Die uitbreiding is een eisch van lands belang, zegt het blad. Dit erkennen tal van ernstige politieke mannen, hoezeer ook zelf te gen alle breedere kiesrechtuitbreiding gestemd Krachtigere figuren moeten het roer van staat in handen nemen. Tot nog toe werd het schip te veel door second hand personeel bestuurd liet gezag van Holland heeft daardoor zeker met gewonnen. Wat zijn optreden als koloniale mogendheid betreft: waar ge ook in Europa komt en het arme Holland in het gesprek hoort mengen, zegt het blad, is het noemen van den eenen naam van Atjeh genoeg, om van allen kant de schouders over ons te zien ophalen geeft men u den indruk, als telden we de solide volkeren niet meer mee. Dn wat ons bmnenlandsch bestuur aangaat dit is ook geen doorloopende recommandatie’ Dat springt in ’t oog, wanneer men er op let hoe in allerijl ons belastingwezen moest opge kalefaterd worden en in welk een wanhopen toestand onze gemeente-financien zich bevinden Kortom uit alles blijkt, dat het beperkte kies recht geen werk heeft opgeleverd, dat ondoen- hjk zou zijn te evenaren. Zooals die mannen het deden kan een ander het minstens ook wel En daarom achten de vroede mannen wier standpunt de Standaard niet prijst, maar dat toch zoo allen lof verdient tegenover de roeke- looze stijfhoofdigheid der onvermurwbare be- houdsmannen, het thans hoog tijd, en dies oor baar en raadzaam, dat de remmende wielschoen van het wiel ga, opdat de wagen van staat weer vrij over den koninklijken heirweg kunne rol len, en die wielschoen is h. i. de electorale quaes- tie. Waarom, zeggen die vroede we tegen d< der het nieuwe 1 Moeten we toch ver per sneltrein dan per Bummeïzug. ’t oog is gehouden. Bij de kieswet is het om- gekeerd eerst denken om klasse- en daarna om partybelang. Waar zulke feiten spreken is het toch min stens ongepast om te zinspelen op nevenbedoe lingen bij zijn meer geavanceerde collega’s wan neer ze de kieswet-Tak aanvaarden. Of is ook hier van toepassing dat de schurf tige schapen het hardst blaten Wanneer het den heer v. H. meenens is weer een rol op zich te nemen als leider, niet van conservatieven, maar van vooruitstrevenden, is verdachtmaking der radicalen niet voldoende, zoo zeiden we boven. Dat spelletje is te doorzichtig. Immers te zeggen dat Tak het program der radicalen hul digt te constateeren dat op dit program af schaffing en vermindering der accijnsen een eereplaats innemen, is toch iets anders dan wat in den aanhef wordt gezegd „De radicale partij, met eerzuchtige droomen behept, is het er slechts om te doen, de „libe rale” te overvleugelen.” Een partij die een eigen program heeft en gesteund wordt, naar v. H.’s beweren althans door den minister, is een partij even goed als de conservatieve, wel ke door mr. v. H. gesteund wordt. En indien Tak radicaal moet heeten, was hij dit reeds in ’87, en deze standvastigheid strekt den minister niet tot oneer. Immers, de ver- eischten, aan het kiesrecht gesteld in het aan hangig ontwerp, ze zijn bijna woordelijk over- 1 genomen uit het program, dat de heer Tak van Poortvliet in ’87 heeft ontwikkeld als leiddraad voor de liberale partij. Waaruit dus volgt, dat de heer Tak zich in ’87 reeds had aangesloten 1 bij een partij die er nog niet was. En dan heeft de heer v. Houten reeds in 1875 aansluiting verzocht bij do partij der toekomst, om reeds afscheiding te vragen voordat de partij nog iets meer van zich had doen hooren dan dat ze in wording was. De heer van Houten heeft dus de liefdesbe trekking afgebroken op het oogenblik dat de aap uit de mouw kwam en de ooievaar met de jonge spruit kwam aangevlogen. Waarom zal men zeggen. Zou van Houten bang zijn voor het vader schap Het onderzoek er naar is hier te lande ver boden, wel is waar. Toch weet iedereen den heer v. Houten wel als zoodanig aan te wijzen. En heel het liberale Nederlandsche volk voelt zich in zijn rechtsge voel beleedigd door deze daad van vrijwillige verlating. De totaal-indruk, dien we van Mr. van Hou ten’s schrijven hebben ontvangen, samenvatten de, meenen we in dien brief het slordige werk te zien van een listigen politicus. Iemand, die onmogelijk zijn taktiek kan toelichten, zonder de tegenstanders in staat te stellen haar te bij op ’t spel. Maar verijdelen een stuk dat onbegrijpelijk is en bot b» Een nieuwe partij aldus mr. van Hou- H ten met eerzuchtige droomen zoekt de libc- H rale partij te overvleugelen. Onmisbare voor- II waarde van succes voor deze partij, zegt v. H., was, dat de liberale partij machteloos bleef en eventueel met ledige handen voor de toekomst- I kiezers zou moeten verschijnen. Aan dit doel I werd het belang der burgerij opgeofferd. Met zulk een verdachtmaking als aanloop doet de heer v. H. een sprong om aan het op ontwikkeling beluste publiek duidelijk te ma ken, waarom de radicalen bij het optreden van dit Kabinet het „niets dan de kieswet” als leus aannamen. Zie je wel 1 burgers, boeren en buitenluiDie radicalen wilden aan ’t roer, en daarom moest die verbazend werkzame „1L berale” partij worden gedwarsboomd in haar arbeid; kwam deze dan met leege handen, dan konden de toekomstige kiezers niet anders doen dan die nietsdoeners aan kant te zetten. Het belang der burgerij werd er aan opge- pfferd, maar ’t heeft niet mogen zijn. Wij teekenen kortweg protest aan tegen zulk on waardig geschrijfvooreerst omdat verdacht making volgens den heer v. H. zelf onwaardig j8 verder omdat die verdachtmaking moet die nen om de liberalen van vroeger tegen de ra- te jagen, teneinde de eer- sten weer bijeen te krijgen. I Om die eenheid tot stand te brengen zijn de gelijker argumenten noodig. Maar, zegt v. H., de inspanning der radica len bleef ijdel. Het is zoo. De meerderheid heeft haar overwinning aan de stembus beze geld met een nieuwe belastingwetgeving. Nu zou men mogen vragen of de tot dusver ge- geniaakte nieuwe belastingen een bewijs zijn van ijver der liberale partij, dan wel het angst- van tweeërlei verschrikking eerstens gevaar dat de radicale partij meester zal porden van het terrein wanneer de oud-libera- |pu met leege handen kwamen, en ten tweede: ^et bange vooruitzicht dat een andere meer de- jniocratische Kamer de vrijheid neemt op meer ■democratische wijze het belastingvraagstuk op e lossen.Wij vragen of de „liberalen” in de l^amer niet daarom belust waren op de gele genheid om die oplossing zelf nog ter hand te kernen. Het werk moest aan kant voordat een meuwe werkmeid haar intree deeden het n et eisend worden, dat in jaren we mee nen in 25 jaren niet zoo flink en gewillig aangepakt. Wetten zijn aangenomen, die vroeger steeds werden afgestemd; zelfs de be drijfsbelasting werd mee aangenomen door mr. Van E., ofschoon volgens dien heer, het eenig aooie in die belasting was, dat het patent werd afgeschaft. hebben zich afgesloofdhet zweet liep nnn van de ooren, want ze moesten veel doen pp het oog op de kiezers der toekomsthet elang der partij stond er L j ^aaj 56 hebben het werk zoo ingericht, dat het ka> lezinZ? kortonb een gedachtengang 1 men zi°h niet vinden kan, omdat men - -i en ingang verwart met een doolhof, waarin men niet thuis -aan den ont- Voor het laatste houdt - - _/\_1b was hij de en jonkheid zelf, wil hij nog altijd pitaal belang stond klassebelang. Het laaste is scherzo waarin 1AL ..1^. major geworden, nu het eerste voldoende in er in verdoold raakt uitgang raakt zonder zich vertrouwend werper over te geven. de schrijver zich aanbevolen. J frischheid de plaats bekleeden van den man, die de pook ten opent. Men hoore „Voor radicalen, die tot het inzicht hunner dwaling komen, wensch ik de poorten der li berale partij steeds wagewijd open te zetten”. Die betrekking is een hooge. Daaraan ver bonden is de functie van ruwaard of rustbe waarder in hoogste ressort. Het is dezelfde waardigheid waarmee in de Nes de man wordt bekleed die den titel draagt van uitsmijter. Welke hooge aspiraties toch! En dan durft men nog zeggen dat Mr. van Houten niet eerzuchtig is Jawel Uitsmijter bij de oude juffrouw Iemand die aast op oude vrijers, maar oordeel dat het programma van de oude sell niet aantrekkelijk is voor dame zoekt over te halen er brengen. Dit zijn oordeel is naar de inductieve metho de gevormd. Het zal verder worden uitgewerkt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat op School No. 4 gelegenheid zal worden gegeven tot het onvangen van Dit onderwijs is bestemd voor leerlingen die de gewone lagere school hebben doorloopen, en bevat onder anderen ook het handteekenen en de nuttige handwerken voor meisjes. Zij, die leerlingen op den cursus, die tot 1 April 1894 loopt, wenschen te plaatsen, moeten zich, onder overlegging van het vaccinebewijs der leerlingen, aanmelden bij het Hoofd van den Cursus, den heer J. BERGMANS, vóór of op 27 September e. k. Sneek den 19 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester BENNEAVITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis dat het door hen opgemaakt Suppletoir-Kohier van Belasting op de binnen deze gemeente ge houden wordende Honden, dienstjaar 1893, van den 20en dezer maand, gedurende acht dagen ter Secretarie alhier voor een ieder ter inzage zal liggen, binnen welken termijn belangheb benden tegen hunne aanslagen op ongezegeld papier bij hun College bezwaren kunnen in brengen. Voorts worden de belasting-schuldigen her innerd aan artikel 10 der Verordening op de invordering van bovengenoemdebelasting lui dende als volgt „Van de aangifte in eene mindere klasse dan verschuldigd is, van het houden van belastba re honden zonder aangifte, en van het gebruik maken van een hond tot hooger belastbaar ein- -j aan- hij de o I '2 I 4 16 31. ■t. - ia to ,a te ia te ra te :er te :1. te SNEEKER COURANT. 8 /8 HEHHALINGS-ONDEHWIJS.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1