VI I n WIB HIDWRTKTIHUD HNHt BE 11 I- 9 No. 76, ACH T“E N-V EER PIG ST E J A. 1893. s DE TROONREDE I Herhalings-Onderwijs. u I T DE PERS. komt haar een woord van lof ze- Iren 1. over >0, >0, Alle brieven in te zenden. 50 a a »0 nr 10, 1. 3. 4. il. d: .a- en niet alleen worden gelaten. Deze ia een veilig voorteeken dat Tak --te >0. broeien de „Floralia.” „vrien- Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- I leton-nummer 152. Oningevuld is de rubriek armenwet afdoening van voorstellen het Indische be stuur betreffende. Met ingenomenheid kon Hare Majesteit nog wijzen op den voldoenden staat der rijksmid- delon, en verblijdend was daarom de mededee- ling, dat de belastingen niet verhoogd zullen worden; wat trouwens door niemand werd ver wacht. Zooals men bij vergelijking met vroegere lijstjes van dien aard zien zal, is ’t nu aange bodene bijzonder kort. De regeering heeft blijkbaar gemeend, dat de heeren een prijsje verdienen, wanneer ze evenals de „jongens” hun best doen, en er voor zorgen dat het eerste gerecht, de hoofdschotel, wordt leeggemaakt; een peertje, druifje en rozijntje wordt dan nog nagepresenteerd onder deze reserve Quamdix se bene gesserit. Deze soberheid zal sommigen uit de gis val len wie zich Van Houten’s laatste correspon dentie aan de staatkundig ontwikkelden herin nert, zal deze onze onderstelling beamen. Van Houten wil de meubels nog eens van z’n plaats hebben de boel omhalen, alles tot meerdere glorie van de „liberale” partijhet moet er toch netjes uitzien? Als de heeren straks naar huis gaan, moeten ze de verzekering mee nemen, dat ze nog eens weerom mogen komen. Maar de personeele belasting is zelfs niet eens genoemd 1 Die hoogst belangrijke quaestie wordt niet de eereplaats gegeven, zooals v. H. zou willen. Alleen daardoor reeds is de boel bedorven, want nu is de kieswat-afdoening ook niet zoo interessant. Het is een desavoueeren van v. H.’s inzich ten, een nemo solus sapit aan ’t adres van de zen „leidenden” staatsman. Maar de regeering is homogeen dat klinkt J bemoedigend Tak vindt steun bij zijn collega’s j als hij voet bij stuk houdende, zegt I Eerst de kieswetten. werd van de hooge en hoogere levensbeschou- 00 Deze CO UB ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis, dat op School No. 4 gelegenheid zal worden gegeven tot het onvangen van Dit onderwijs is bestemd voor leerlingen die de gewone lagere school hebben doorloopen, en bevat onder anderen ook het handteekenen en de nuttige handwerken voor meisjes. Zij, die leerlingen op den cursus, die tot 1 April 1894 loopt, wenschen te plaatsen, moeten zich, onder overlegging van het vaccinebewijs der leerlingen, aanmelden bij het Hoofd van den Cursus, den heer J. BERGMANS, vóór of op 27 September e. k. Sneek den 19 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. En daarvoor mag de liberale partij de regee- i ring dankbaar zijn, dat deze zich zoo flink handhaaft tegenover de conservatieve den.” Daarvoor ker toe. Tak zal verzekering a zijn positie niet zal laten verzwakken door gaan transigeeren met de partij van het „gemeen overleg/ Het groene hout zal dus niet met toestem ming der regeering worden verwijderd ter wille van het dorre Indien we deze onderstelling nader mogen bevestigd zien, mag de partij waaruit de re geering voortkwam, tevreden zijn haar veto zal de eer der partij voor de naaste toekomst red den, wanneer de scheurmakende „vrienden” haar op verkeerde wegen trachten te leiden. Maar het belang van land en volk, en dat is toch het voornaamste, wordt door deze krach tige houding der regeering gewaarborgd im mers, de tijd voor sociale hervorming is zoo dringend geworden, dat het erger dan roekeloos mag heeten van „liberalen” die een finale kies- rechtuitbreiding blijven tegenhouden. wingen. Nu zijn geleerden wel eens onhandig, en daarom achten we het geval niet ondenkbaar, dat er zijn onder die hoogedelgestrengen, wier warmte bij het gezicht van het ei gesuggereerd wordt tot broeiziektedaarom zouden we, in dien we niet te laat kwamen, de heeren willen waarschuwen om toch vooral niet te gaan zitten op het gekookte ei, waarin het leven, geest, cf, zooals de geleerden zeggen, het embryo reeds gedood is. ^og weer andere leden van de geleerde ver gadering zullen niets zeggen hun hooge be schouwing van het leven deed hen gewennen aan het nil admirari zoodat we hunne „ka raktervolle” aangezichten aanschouwende, het dicit moeten constateerenen hun meaning te vragen gaat ook nietniet onmogelijk zou iemand als mr. Van Houten ons antwoorden Nee scire fas est omnia. Maar er zullen er ook zijn we denken lier alweer aan Van Houten die het non libet laten hooren die het kooksel te hard hebben gevonden. rI’en bewijze hiervan geven we een kort overzicht. Allereerst vloeiden Hare Majesteit dankbare woorden over de lippen; het betrof namelijk den al- gemeenen toestand van ons land, onze meer dan vriendschappelijke verhouding met onze buren en het flinke gedrag en de prijzenswaardige plichtsbe trachting van onze soldaten daarvoor krijgen oe „jongens” nu zeker het kiesrecht. Verder was Hare Majesteit dankbaar 'ten bevredigenden gezondheidstoestand en over het feit, dat wij tot dusver bewaard bleven voor de cholera en de pokken. De veestapel, handel, nijverheid en scheep vaart kon Harer Majesteits tevredenheid ver werven, maar mismoedig klonk de toon betref fende de langdurige droogte en de dientenge volge min of meer mislukte oogsten. Dit een en ander is zoo ongeveer het jaar- lijksche aanloopjehet vormt het encadrement met het slot der troonrede, waarin Hare Majes teit een beroep pleegt te doen op den ijver en de toewijding der heeren en den wensch er aan toevoegt, dat Gods zegen op dien arbeid rusten moge. Dit vade-mecum ga met mij liet de Koningin voorafgaan door het volgende lijstje van verlangen afdoening der kieswetten, van nog aanhangige ontwerpen, beraadslaging over de krijgstucht en afdoening van een desbetreffend ontwerp, van voorstellen om het wetgeven te verbeteren, afdoening van een ontwerp in het belang van de gezondheid en veiligheid in fabrieken 5. 6. 7. 8. 9. 10. Alsvoren van A. Schaafsma. 11. Af- en overschrijving, begroeting Old- Burger Weeshuis, dienst 1893. 12. Benoeming van een Hoofd der Bewaar school. 13. Reclames Hoofd. Omslag, dienst 1893. was ditmaal sober, en, wat met een troonrede meestal het geval is, droog als stuifzand. Hare Majesteit heeft zeker geen vijf minuten noodig gehad om het geheel aan de Kamer mee te deelen zoo ongeveer dus de tijd die de zandlooper noodig heeft om zijn stoffigen 11 inhoud te laten druipen en die het ei in den ïketel vertoeft alvorens gaar te mogen heeten. Of de Kamer, die hot ei in ontvangst had ■te nemen, warm was, valt niet met zekerheid Ite zeggen; vermoedelijk wel. Maar volstrekt noodzakelijk was het ook niet dat de Kamer op kookhitte waswant het ei was gaar. De regeering had het al gekookt van te vo- i en Hare Majesteit had het de Kamer slechts aan te bieden. Naar onze wijze van zien was het niet te hard, niet te zacht ook, maar gaar, net goed. Bij de behandeling zal wel blijken of ook de Kamer even gunstig er over oordeelt. Onze Kamer is een geleerde we weten het nog uit de warme dagen en uit de vele en lange preeken, waarin cum grano salis gewaagd VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag den 26 September 1893 des namiddags ten 7 uur. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Adres van J. de Jong e. a. Alsvoren van de Agenten van Politie 2e klasse, nachtdienst. Alsvoren van G. van der Weide. Alsvoren van K’ Molenaar. Alsvoren van H. Koopmans. Alsvoren van de vereeniging Alsvoren van de St. Josephsvereeniging. overschrijving, begroeting Old- De Troonrede geeft tot vele en velerlei be schouwingen aanleiding, over ’t geheel uitmun tende door beknoptheid. Wij zullen ze resu- meeren, maar daarbij eveneens de meest moge- hjke kortheid betrachten. Weinig gesticht is begrijpelijkerwijze het Dag blad. Het noemt de rede bijzonder mager en doet opmerken dat zij, in geen enkel verband uitzicht geeft op vette jaren, in welken zin dan ook voor Nederland of Indie. „Zij past ge heel by t regeeringstelsel waaronder wij gebukt gaan en waarvan fiscaliteit en geavanceerd heid, tot op de grens van ’t socialisme, de droevige ken- merken zijn.Bij deze woorden voegt het blad den wensch dat de niet totstandkoming der kies wet ons verlossen moge van dit radicaal be wind. Eén woord van lof krijgt het kabinet van het conservatieve orgaan te hooren, te we ten: dat het aan de Regentes alleen de mede werking heeft doen inroepen voor de verdere behandeling en afdoening van de kiesrechtvoor- stellen en dat het er voor teruggedeinsd is om de Koningin den wensch te doen uitspreken „dat de aanhangige we! s voordracht in dit zittingjaar mocht tot stand komen?' „Wellicht zeo-t het Dagblad was het kabinet er beducht voor dat H. M. bezwaar zou maken zulke woor den uit te spreken en aan te dringen op de aaww? van een wet, die in haar toepassing ontwyrelbaar leiden zou tot den ondergane der dynastie.” Niet onaardig is het op te merken dat in de beschouwing die het. Centrum en de Pr. Gr. Ct. aan de troonrede wijden juist het tegenoverge stelde wordt afgeleid, nl. dat H. M. ingenomen is met de zaak. „In tweeërlei opzicht, zegt de Pr. Gr Ct doen de woorden „in de eerste plaats” welda dig aan. Zij bewijzen de homogeniteit van het kabinet in de belangrijke aangelegenheid der kiesrechtregeling en den ernst van zijn besef dat de vraag der deelneming van de bevolking aan het staatsbestel finale beslissing behoeft. Zij schijnt bovendien te bewijzen, dat de bewering onwaar is, die men tracht ingang te doen vin den, dat de kroon ten aanzien der zaak een an der standpunt inneemt dan hare raadslieden. Het is wel waar, dat voor de troonrede het ka binet de verantwoordelijkheid draagt en dat de vorst or vorstin, die haar uitspreekt, in haar niet zijne of hare wenschen en inzichten, maar die der regeering open legt. Maar toch mag uit den nadruk, die in de inkleeding der kies- rechtparagraaf is te ontwaren, met eenig recht worden afgeleid, dat ook in het Noordeinde het vertrouwen in de bevolking groot en de zin daarvan te doen blijken, hecht is.” En het Centrum schrijft: „De verklaring in den mond der Vertegenwoordigster van het hoo ge gezag, zal er willicht iets toe kunnen bij dragen, om de onrust te temperen van hen die op allerzonderlingste wijze de kieswetten om- fantaseeren tot een aanranding der Kroon. Men kan die bewering, naar het ons toeschijnt, thans niet meer volhouden zonder zich schuldig te maken aan een hoogst oneerbiedige voorstelling van de persoon der Regentesse.” Voor de Prov. Gron. Ct. ligt de beteekenis der troonrede overigens geheel in het op den voorgrond plaatsen der afdoening van hetkies- rechtvraagstuk. Dit laatste is bij de meeste bladen de hoofd zaak. De Amst. acht het volkomen correct, dat de regeering allereerst afhandeling van de kies wet vraagt en verder niets, of zoo goed als niets zegt. Vooral het zwijgen over het personeel is in ’t oog van het blad welsprekend. De ADV EB TEN TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7»/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. A K336S m G i ^1 i f 16 16 it. 6 ER OERAVr. Ijr. ne- i0, HERHALINGS-ONDERWIJS. PUNTEN VAN BEHANDELING: Resumtie der Notulen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1