fflllffl’E H W IWMHIfflf Slffll. H 1DÏMWIH11D until Dl [T, No. 81. A O TI T-E N-V EERTIGsTE J A A R G A N G. 1893. a Loting voor de Nationale Militie. 015 vrijmaking. W O EA I) AG 11 O <D T* O IC i niet begrijpen. Alle brieven in te zenden. hjk^ gen.i bij den. irkt eren veg. A. .OU, a 4« M. )ct. I, !6 jen- A& WA VAN Cents. Bij abonnement is de prijs -te vernemen bij Het verstand eeua begraven sterven. En het verstand over de kieswetten. Natuurlijk waar 1 van zulk een eenvoudige zaak ter wereld den is van hoogst bekwame i der rede sinds lang zich heeft losgI het ver- het geldt de oplossing en allernatuurlijkste en waar die oplossing in han- -.j mannen, bij wie de gave der rede sinds lang zich heeft losgewron gen uit het keurslijf van conventie of traditie moest de melancholieke toon van den voorzit ter hem tot nadenken stemmen en doen vra gen of de geachte voorzitter, op het oogenblik dat deze sombere tonen werden aangeslagen, ook onder den invloed was van van Houten’s cacao, een drank, die, hoe goedkoop ook en best in ’t gebruik, den gebruiker slaperig maakt. Ons bestek laat niet toe voor ditmaal verder de vrijgemaakte rede te volgen in haar verrij zenis. Het jubellied waarin zij haar verlossing bezong uit de knellende banden der theorieën en stelsels van de algemeene kennis, haar door de heerschende geldmacht aangelegd, was in drukwekkend schoon. We kunnen niet nala ten één coupletje ervan weer te geven, waarin zij zichzelf er over verwondert door de pluto cratie misleid te zijn. Het luidde aldus Konntest du in ihren Augen Niemals bis zur Seele dringen Und du bist ja sonst kein Esel Teurer Freund! in solchen Dingen. (Kondt gij dan niet in haar oogen doordrin gen tot de ziel Gij zijt toch anders geen ezel, waarde vriend in zulke dingen). bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de eerste alver marlet dit jaar invalt op Maandag den 16 October e. k. Sneek, den 29 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den heer Commis saris der Koningin in Friesland van 7 Septem ber 1.1. Ie Afd. M/S. no. 1071 (Prov. blad no. 85) Brengen ter openbare kennis, dat de loting van hen, die in dit jaar voor de lichting der Nationale Militie van 1894, dezer gemeente, zijn ingeschreven, zal plaats hebben in de Oon~ certzaal alhier, op VRIJDAG den 27 Octo- j ber e. k.des voormiddags ten 10 ure dat op Wbensrfuiz den 1 November d. a. v. tergemeen- Deze COER AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco het griezelige feit wees, dat de mensch, die op springt, onmiddellijk door de aarde wordt terug getrokken. xun aldus in de wolken geraakt over de won- derschoone gave der rede, valt zijn aandacht op de neerslachtige gedruktheid van den voorzitter onzer hooggeleerde volksvertegenwoordiging, waarin ernst en bezorgdheid te ontdekken valt over hetgeen door die vertegenwoordiging der hooge levensbeschouwing zal worden besloten Het is nu eenmaal zoo, en we zullen er in moeten berusten maar het is niet genoeg te betreuren, uat er in de maatschappij geen plaats meer zou zijn voor een versche aanvoer van geleerden. Er is nog zooveel wat we niet begrijpen. En een ander feit, dat niet minder te betreu- I ren valt - we hebben er reeds op gewezen [/is, dat zooveel verstand wordt verduisterd en begraven onder den overvloed der algemeene kennis. Reeds dit feit is niet te begrijpen en eischt dringend verklaring toch het stof niet sorgvoldig gedoodschouwd verantwoordelijk aanvrage kan geschieden voor de getuigschrif ten ter bekoming van vrijstelling van den dienst wegens broederdienst of als eenig wettig zoon voorts dat om vrijstelling wegens eigen militai ren dienst of dien van broeders te verkrijgen de paspoorten of andere bewijzen van ontslag5 uittreksels-stamboeken of bewijzen van werke- lijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 10 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. ADVEBTEE TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 Cents. Bi; abon belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. M het verstand van hen, die tot de burger- 3-886 behooren, wordt verstompt door het wer- kaloos te maken. Er is geen eind aan het inpompen en door- ?en, zoo<iati W1 Terterea geen sprake kan He menschelijke geest wordt daardoor een Machine en de mensch erg machinaal. Wan eer het proces der doorvloeiing is afgeloopen, 6glnt dan ook eigenlijk de ontwikkeling door Wstudie. Eau eerst, wanneer de gedwongen doorvloei- ophoudt, ontwaakt de lust om te verteren on verbetering. Terwijl wordt begraven alvorens -1 te zijn, is het on- verantwoordelijk en misdadig zooveel geesten R levend te begraven onder kennis of kennis der I kennis. V at ontwikkeling zou zijn, wordt in wikkeling, I en zou het dan nog verwondering wekken, dat I zij, wier geest het meest werd ingewikkeld, de I meeste beweging maken om verlost te worden I mt de duisternis en snakken naar een weder- I geboorte, die hun opnieuw het levenslicht doet aanschouwen I Door allerlei hypothesen, formules, theorieën en stelsels wordt de geest van den mensch ge- bypnotiseerd, gebracht in een toestand van waken en slapen, waaruit alleen de prikkel der I suggestie hem wekken kan. Haar er behoort moed toe en kracht om dien I aardhoop van zich te schudden, want zij die er I oven op zijn, leven met de ontwakende en I verrijzende geesten als de tuinman met de mol- I -en in zijn slatuin als deze teekenen van le- I geven en den grond in beweging brengen, letooten ze hun neus aan de leelijke valsche Iglasscherven van „tuinman.® |j-4e Zweert: kennis is machtmaa r, zooals I een woord uit den volksmond zegt, is er altijd paus boven baas. I Dat is ook hier het geval, want ook geld is I macht en in ons wereldje speelt het geld Bo8 de eerste viool. Daarom laat die heerschende partij üLnd niet ongehinderd verrijzen. Het verstand zoekt ze machteloos te maken, om daardoor de waarheid Kennis is macht, te maken tot een sinecure, van arme menschen wordt niet mon laat het den hongerdood Heeft het optreden van den heer van Hou ten tegen de kieswet veel verbazing gewekt de derde staatkundige brief, waarin hij de kies wet reeds dood verklaart en op Grondwetsher ziening aandringt, ten einde voor den gewonen wetgever meer vrijheid te krijgen ook ter wille van het stemrecht der vrouw, heeft die verba zing nog doen klimmen. Onder hen, die thans met oen heer van Houten instemmen, zijn er toch onderscheidene, die zelfs tegen de vorige herziening gestemd waren, terwijl het deel der liberalen, t welk hem bijvalt, zeker allerminst bereid is tot de algemeene vrijheid voor den wetgever door hem gewenscht, mede te werken. In bladen van verschillende richting vindt de verbazing, door van Houten’s optreden en door zijn nieuw plan gewekt, uiting. Van het artikel in de Standaard maakten wij reeds melding. J Ook dr. Schaepman heeft in het Centrum den heer van Houten onder handen genomen. Hij noemt de verklaring verbazingwekkend erï vraagt „Hoe nu, wilt gij met uwe grondwets herziening niets anders bereiken dan de vrij heid voor den wetgever om aan de vrouw het kiesrecht toe te kennen of om hem meer vrij heid te laten Wat wilt gij met die meerde re vrijheid doen Uitbreiden of inkrimpen Op deze vragen komt het toch altijd neer. In- krimpen kunt ge nu reeds 5 uitbreiden meeaen. sommigen, meenen velen zelfs reeds nu te kun nen, hoezeer het u mishage. Wat wilt ge dan? Het kiesrecht der vrouw? Deze quaestie kan volgens den heer van Houten, „toch niet meer voor langen tijd onderdrukt worden.” Welnu, het beste antwoord op de stoute pro fetie is de eenvoudige vraagof er reeds oor zaak is, om van het onderdrukken eener quaes tie te spreken, zoolang die quaestie in mejuf frouw Drucker haar voornaamste voorstandster vindt Men kan die vraag nog rustig ontken nend beantwoorden. Op dit oogenblik aldus besluit dr. Schaep man is het verkrijgbare de kiesrechtuitbrei- ding naar het gewijzigd of ongewijzigd voorstel- Tak. Het betere is de Grondwetsherziening ja, maar zichtbaar alleen door een wemeling van vraagteekens, als de herfstzon door regen wolken. Al dat twijfelachtige betere ligt in de toekomst en het is een groote vraag of de ver werping van het mogelijke het gewenschte ooit zal doen verkrijgen. De heer Poelman, afgevaardigde van Veeu- dam en een der krachtigste voorstanders van de kieswet, heeft in de Fr. Gr. Ct. de nieuwe leuze van den heer van Houten besproken. Hij noemt het een schoon verschietgrondwetsher ziening waardoor de stembevoegdheid tot de uiterste grenzen van maatschappelijke zelfstan digheid wordt uitgestrekt en tevens aan den wensch van politieke emancipatie der vrouw en gevoelt men zoo „ein bischen® walging om als gepatenteerd getuige dienst te doen. Dan eerst begint men in te zien, hoe de men schelijke rede met behulp der algemeene ken nis verblind wordt en onbewusthoe die god delijke gave der rede wordt afgestompt tot in stinct, een erfelijke gewoonte die alles goedvindt wat uit den goeden ouden tijd stamt en instinct matig dom deu neus ophaalt over het nieuwe licht. Dan eerst begint men te gevoelen, dat het instinct eigenlyk is de phase van het kindzijn der rede, waarin verkeeren, behalve de dieren wereld, zij, wier verstand niet ontwikkeld, en zij, wier verstand door den zondvloed der alge meene kennis ingewikkeld werd, mitsgaders de ouderen van dagen, bij wie de kracht der ge woonte die der rede overtreft en die in het pikdonker, op den tast, alle hoeken en holen in hun aardsche woning weten te vinden. Dan eerst, wanneer men des morgens op staat, gaat men denken over het verschijnse dat oude sokken niet zoo warm zijn als nieuwe en komt men tot een redelijke oplossing van de vraag waarom oude menschen in den regel conservatief zijn, door aan te nemen dat de mensch al ouder wordende weer nadert tot den staat der kindsheid, der tweede kindsheid, zoo als Shakespeare zegt Sans eyes, sans teeth, sans everything (zon der oogen, tanden of iets), de periode waarin men niet meer tracht te begrijpen, maar uit verlangen naar rust de gewoonte gaat volgen als de tweede natuurhet tijdperk waarin het redelijk overleg meer en meer plaats maakt voor zijn major domus het instinct. Dan eerst begint hij na te denken over de vraagwaarom kennis in de wereld van ’t he den zoo machteloos is, dat men durft spreken, for shame, (o, schande) van een geleerd prole tariaat, terwijl toch op school reeds werd ge leerd dat kennis en macht hetzelfde zijn. En terwijl al deze vragen oprijzen voor zijn geest en hij do verandering van dien geest in den doorgang der wedergeboorte mee doorleeft, rijst voor hem de figuur van mr. van Houten, den volijverig ingeslapenen maar gelukkig we dergeborenen correspondent van Houten, en van dezen heer loopt zijn gedachte over op de schild luizen, een insectenorde, die al stervende haar eieren legt en met haar lyk de uitkomende jongen beschut, en gaat de gedachte al verder over op lijkengif en denkt hij aan giftige lij sterbessen die den lichamelijken mensch vergif tigen op dezelfde manier als de redelijke mensch vergiftigd werd door het sop der alge meene kennis terwijl ze den sierlijk zingen- den lijster geen kwaad doen, en vraagt hij, waarom biefstuk niet voor alle menschenmagen even heilzaam wordt gehouden. Dan eerst begint hij zich gelukkig te gevoe len bij het zweven van zijn opgestanen geest vrij naar omhoog, en kan hij van zich zetten het griezelig gevoel, dat hem op school aan waaide, toen hij de eerste lessen ontving in de aantrekkingskracht der aarde en meester hem ten bewijze van het bestaan dier kracht, op wege’ 01 A It 116 Oct, na te ring- ,d. - mud. KERCOIKAV S1E E

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1