I LIMB- B ftïEBnfflHUD WOU Hl: 1 ilj i No. 84. DE ARBEIDSOPBRENGST. an en A C II T-E N-V EERTIQSTE J A R G A N 3, 1893. r. 31 O C T O B E 12. noch ondernemer, ontvangt als loon *8- Alle brieven in te zenden. teur 1,00. 1.59. kil. srd cha- n eu )ct. y8 iur, an f40 8 h. '0 'a 80. ver* pnj- I ^1. ees-\ ge-f A\I ‘4 'b 11 rente, ondernemerswinst der, dat de toeistand van tot dag, van uur tot uur verergert. De staat met al zijn burgers is de cijnsplich- Deze CO ERANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco end I er 'EN® EP. op vau RS, i de hl- ieu ngt idig -,oo, f00, hierover doen, daarvan houden we ons verze kerd. Ook Berlijn telt reeds meer dan 350 millio naire en deze getallen zijn te danken aan eigen vrije opgave. De rente groeit samen met het kapitaal zon der dat een vinger er voor wordt uitgestoken en het inkomen wordt genoten nadat men als physieke arbeid een beweging gemaakt heeft met de couponschaar of een quitantie met zijn handteekeuing heeft voorzien. Het zou waarlijk beter zijn, wanneer het getal millionairs wat kleiner en dat der bemid delde neringdoenden wat grooter was Openbaart zich eenerzijds een toenemen der groote vermogens, anderzijds valt een niet te miskennen verminderen en vernietigen van kleine vermogens waar te nemen. In het eerste halfjaar van ’92 bedroeg in Duitschland het aantal faillissementen 1503 meer dan het ge middelde in de eerste halfjaren van 1880/1889. Het aantal faillissementen steeg dan ook met 60 °/0. In de jaren 1880/1889 bedroeg het aantal 2674 in 1890 was het aangegroeid tot 3119, in 1891 tot 3723 en in 1892 tot 4174. Ieder faillissement nu beteekent meer of min der den ondergang of de waarde„loozing“ van geproduceerde goederen, d. i. werkelijk kapitaal. Bij groote faillissementen heet het meestal, dat deze of gene zijn kapitaal verloren heeft, dat veel kapitaal daarbij te gronde is gegaan, enz. Dergelijke uitdrukkingen brengen licht op het dwaalspoor In werkelijkheid gaat datgene, wat wij kapi taal noemen, dan niet ten gronde het verwis selt slechts van bezittertoen het bij den een niet meer op zijn plaats was, heeft het bij den ander zijn intrek genomen, waar het de rente- opbrengst en den rente-aanwas helpt vermeer deren. Tegenover den aanwas der groote vermogens in enkele handen eenerzijds, staat aan den an deren kant een daarmee overeenstemmende toe name van schuld. Onder de Duitsche staten had het hertogdom Bronswijk een statistiek opgemaakt van de hy potheekschuld over de jaren van 1856 tot 1874. In die achttien jaren zijn de hypotheken, volgens de Duitsche landbouw-courant, met 104 °/0 vermeerderd. In 1874 bedroeg het voor Bronswijk alleen een som van 181 millioen mark. De staat Bruns wijk beslaat in oppervlak ongeveer het 146ste deel van het Duitsche rijk. Nemen we dus aan, dat de procentsgewijze tee- name in de daarop volgende 18 jaren, dat is tot 1892, dezelfde geweest is als in de vooraf gegane, zoo zal de hypotheekschuld over geheel Duitschland een som vertegenwoordigen van 369 X 146 53.874 millioen mark of onge veer 54 milliard. Hierbij komen nog ongeveer 10 milliard mark aan i gemeenteechuld in ’t geheel dua een schulden last van 74 milliard mark. Bij deze Courant behoort ala Bijblad Feuil- leton-nummer 154. WINK Gz. te Sneek, om vergunnning tot het oprichten vaneen TECI1N1SCH-CHEMISCH- IABRIEK, op het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 1267, gelegen aan de Geeuw. Dat op Zaterdag den 4 November 1893, des middags te 12 uren, ten gemeentehuize gele genheid zal zijn, om tegen die oprichting be- z'ïa^n..?ta te brengen en deze mondeling en scariftelijk toe te lichten en dat zoowel de ver zoekster, als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór ovenge noemd tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake in«-e- komen schrifturen kennis kunnen nemen Sneek, den 21 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UI T DE PERS. Men weet, dat de Liberale Unie geweigerd heeft mede te werken tot de door een comité te Winschoten op touw gezette algemeene adres beweging voor de kiesrechtontwerpen. Na de zeer stellige verklaringen, afgelegd in de ver gaderingen der Unie, acht het hoofdbestuur een nieuwe verklaring ten eenemale overbodig. De woorden, die in het antwoord voorkwa men, „dat ook de niet tot de vereenigiug der Liberale Unie aangesloten partijgenooten in den lande de gunstige meening van Tak’s kieswet deelden,heeft prof. d’Aulnis aanleiding gege ven tot een protest. In de N. R. Ct. heeft hij een schrijven geplaatst, waarin hij te kennen geeft, dat het decreet van de Unie, in Novem ber 1892 uitgebracht, voorbarig moet genoemd wordendat de verklaringen, daarover later afgelegd, in slecht bezochte kiesvergaderingen, niet veel of niets beteekenen dat de verkie zing, o. a. te Rotterdam, de onjuistheid der meening heeft aangetoond volgens welke alle niet aangesloten partijgenooten in zouden stem men met de ontwerpen terwijl hij eindigt met de volgende woorden „Onze liberale volksvertegenwoordigers, die de bedoelde ontwerpen, zooals zij daar liggen afkeuren als in strijd met de grondwet en met ’s lands belang, zullen zich door dat bedrijf niet laten leiden van het rechte pad. „Eu het liberale deel der natie evenmin. „Dit deel hecht nog genoeg aan de voorlich ting van zijn beproefde leiders in de Kamer, gelijk een Mees, een De Beaufort, een Van Houten, een Roëll en zoovele anderen, dan dat het zich zou laten verblinden door de reclame- brieven van eenige heeren zonder staatsrechte lijk mandaat en zonder staatsrechtelijke ver- ant woordelij kheid. De Telegraaf heeft reeds dadelijk de opmer king gemaakt, dat het maar de vraag is wat men onder „het rechte pad“ verstaat. Is dit het pad der heeren Mees, De Beaufort, Van Houten en Roëll, aan wier voorlichting het li berale deel der natie, volgens den heer d’Aulnis nog genoeg hecht, „dan dat het zich zou laten verblinden door de reclame-brieven van eenige heeren zonder staatsrechtelijk mandaat en zon der staatsrechtelijke verantwoordelijkheid Of is het dat der hh. Borgesius, Kerdijk, Veegens e. a., wier richting zelfs in de club der heeren met een staatsrechtelijk mandaat en met staats rechtelijke verantwoordelijkheid de meerderheid heeft, blijkens de vervanging van den heer Van der Kaay door mr. Goeman Borgesius als pre sident der liberale Kamerclub?“ Ook de Anist. wijst op het artikel. Het kan natuurlijk niet toestemmen dat het rechte pad tige van het kapitaal, de grondbezitter is de arbeider voor den eischor der hypotheekrente, de ondernemer voor den eischer van rente en grondrente enz. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich- u tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen staatsschulden en minstens 10 milliard mark I ve£°orza^en Brengen ter openbare kennis, dat ter Secre tarie der gemeente ter visie is gelegd, een ver zoek met bijlagen van de firma JAN HOU- Volgens dr. H. Thiel bedroeg in Pruisen de vermeerdering der hypotheekschulden van 1886 tot 1891, in vijf jaar tijds dus, ruim 3900 milli oen mark. Uit een onlangs openbaar gemaakte hypotheek- statistiek voor het groothertogdom Saksen-Wei mar blijkt, dat de hypotheekschuld in dien staat in 10 jaar tijds ruim 56 millioen mark heeft bedragentegen den rentekoers van 4 be teekent dus deze schuldvermeerdering, dat de bevolking van Saksen-Weimar thans 2 millioen mark meer moet opbrengen voor rentebetaling dan 10 jaar herwaarts. Daar Saksen-Weimar naar oppervlak en het getal zijner inwoners het 154ste deel uitmaakt van Duitschland, zal, naar de verhoudingen in Saksen-Weimar berekend, de hypotheekschuld in Duitschland jaarlijks met 154 X 46 862.4 millioen mark toenemen. Hierbij herinnert Harmening, dat Saksen- Weimar, in verhouding tot andere staten, zich op het gebied van landbouw altijd in een gunstigen toestand heeft bevonden. Het aanwassen der schuldenlast van het Duit sche rijk wordt natuurlijk bevorderd door de verzwaring der militaire lasten en zoo is de rijksschuld sedert 1874 met 1 */2 milliard mark toegenomen, nadat Frankrijk 5 milliard aan oorlogsvergoeding had betaald. Zelfs, indien men zich er mee wilde troosten dat grond en bodem in waarde zijn gestegen, zoo wordt daarmee het feit niet geloochend, dat het kapitaal langs hypothecairen weg de waardevermeerdering onmiddellijk in beslag neemt, en dus niet doet strekken tot nut van ’t algemeen, maar enkel tot eigen baat aan zich trekt. Ja zelfs leert de ervaring bij bouwonderne mingen ia alle groote steden en vooral in Berlijn, dat het kapitaal uit het oogpunt van veiligheid op de waardevermeerdering reeds van te voren beslag legt. Wat zeggen ons al deze in cijfers uitgedrukte feiten In ’t kort, dat bij een totaal schuld van 75 milliard mark ongeveer, aan hypotheken, staats- en gemeenteleeningen, Duitschland aan rente eerst moet opbrengenongeveer 3 milliard mark, alvorens gedacht kan worden aan grond- en arbeidsloon, en ver jaar tot jaar, van dag ADI ERTENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Hoe verzekert men aan den belanghebbende het recht op het totaal zijner productie Het kenteeken van een waarlijk hervormend socialisme is, dat het elk inkomen, zonder ar beid verkregen, beschouwt als een onrecht dat hersteld moet worden. Wat nu verstaat men onder inkomen, zonder arbeid verkregen Daartoe herinneren we allereerst aan de vier algemeen aangenomen wijzen waarop inkomen verkregen wordt rente, grondrente, ondernemerswinst en ar beidsloon. Wie geen kapitalist is, geen grondbezitter noch ondernemer, ontvangt als loon voor zijn arbeid slechts hetgeen overblijft van het door hem geproduceerde, na aftrek van rente en ondernemerswinst. En hoe hoog is dat loon In t algemeen zoo hoog, dat het juist toerei kende is voor de onmisbare levensmiddelen ook kan men zeggenzoo laag. Om dus den arbeider zijn volle opbrengst te kuuneu geven, moet vóór alles worden zorg gedragen dat het inkomen zonder arbeid den arbeid blijft drukken, den arbeidenden mensch tot werktuig verlaagt van zijn evenmensch en hem, den voortbrenger, berooft van de vrucht van diens vlijt. De heerschende factoren in onzen tijd, en te gelijk de bronnen van het inkomen zonder ar beid, zijn het kapitaal en den bodem, het eerste door zijn rente, het laatste door zijn gestadige toeneming in waarde. Bovendien bestaat fusschen deze twee facto ren de wisselwerking, dat het kapitaal door het recht van eigendom en hypotheek den grond aan zich trekt, terwijl de grondbezitter, die een hypotheek noodig heeft, bij het kapitaal moet aankloppen. Hoe het inkomen zonder arbeid ontstaat uit grond en bodem, hoe het toeneemt, is voor nie mand een geheim. In iedere stad is de onverdiende waarde-ver- meerdering waar te nemen. En in ieder blad, niet het minst in de vrij- amnige pers, kan men lezen hoe het kapitaal aangroeit. De mededeelingen over Amerikaan- sche millionairs, beteekenen iets meer dan een gewone kroniek volgens deze berichten telt New-York ruim 1000 millionairs, dat wil zeg gen dollar-millionairs. Het begrip „een rijk man“ zal in niet al te ^er verschiet worden omschreven door het getal billioen. Nu reeds is een jaarlijksch inkomen van vijf Millioen dollars geen ongewoon verschijnsel. Er zijn nog lieden, die zulk een kapitaalvor- ®ing voor gezond houden, omdat zegt Har dening zij zelf belanghebbenden zijn bij den aanwas van kapitaal. De voortgaande ontwikkeling zal uitspraak «n b in mmi smt li ri IER COERO ■M’ '16 i 5.1 No. SN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1