I I I 'I o I ,7 1 No. 86. 1893, HET KAPITAAL. r£ JE Irg O -A. o O C T O IJ IE lto i dit jaar invalt op Maandag den 30 October e.k. gelijk lot onder- '09, een voort- kil. rd: ha- en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de tweede end ER EN EP. 50 No. op van RS, de rA.- den ngt dig tf. et. 50 1 a a :0. taal, is niet meer identisch met hetgeen wij nu rente noemen. Die vergoeding zal dan niet meer afhangen De toegezegde gedeeltelijke herziening der wet op het personeel is bijna aan het departe ment voltooid. Het equivalent zal zijn wijzi ging der successiebelasting en van het zegel recht. Het uitvoerend comité voor de adresbeweging ten gunste der kieswetten te Winschoten ont ving van den Centralen Raad van den Sociaal- Democratischën Bond het volgende antwoord „Medeburgers! In antwoord op uwe circulaire dezer maand bericht de C. R. u, dat hij aan geen enkele uitbreiding van kiesbevoegdheid adhaesie zou kunnen schenken, zoo die uitbreiding nog in strijd is met den grondregel: algemeen 'kies- en stemrecht voor mannen en vrouwen. Namens den C. R. Arn. W. Colthof, Secretaris/ A c| houding nastreeft door middel van den Staat. Iets breedvoeriger omschreven is het een in vaarwater glijdende sociale strooming, die wenscht tegemoet te komen aan de rechtmatige eischen der arbeiders door een socialistische inrichting der staatshuishouding, door een reglëmenteering van staatswege daartoe wil het de arbeidersklasse verzoenen met het monarchale staatswezen en de macht van het sociale koningschap bevestigen door het vast te knoopen aan de belangen van de ar beidersklasse. Daarvan verschilt de opvatting der voorstan ders van landnationalisatie, die tegenover de politieke richtingen neutraal blijft en niets min der wenscht dan een reglementeering van staats wege. Naar hun meening zal een juiste op vatting van hun streven onafwijsbaar ten ge volge hebben een juister begrip van de econo mische en politieke vrijheid des volks. Aan hen, die uit onwetendheid of boos opzet de nationalisatie van den bodem het scheppen van een monopolie noemen, antwoordt H. dat deze hervorming juist een hinderpaal zal zijn voor monopolies als het petroleum-monopolie, de kolenring en dergelijke. Wij zeggen juist het monopolie van het privaatbezit moet worden afgeschaft, daar het een monopolie is van het kapitaal. Zeker zullen nog een reeks van jaren voor bijgaan, meent H.voor de nadeelen van het privaat grondbezit aan de meerderheid der staatsburgers duidelijk is geworden. Toch komen verschillende misstanden ons bij de verbreiding en opheldering van het denk beeld te hulp, b.v. de woningnood in den ar beidersstand. Meer en meer wint de overtui ging veld, dat bij de woningvraag slechts van landnationalisatie oplossing is te wachten. Zoo ook zal de toepassing der waterkracht door de uitvindingen op het gebied der electri- citeit, de vraag doen rijzenof het geoorloofd is dat men het stroomende water aan vennoot schappen vrij ter beschikking zal afstaan. In dezelfde richting leidt ook de uitbreiding van communaal grondbezit als een middel tot werkverschaffing. Natuurlijk, zegt H.zijn al deze hervormin gen slechts een begin van de groote hervor ming, welke noodig zal zijn om aan de maat schappelijke kwestie een einde te maken. „Wie op maatschappelijk gebied scheppend werkzaam wil zijn, moet vóór alle dingen zich verzoenen met de grondstelling en hem in zich opnemen, dat werkelijke verbetering niet meer door het geven van aalmoezen, maar slechts door onverkorte uitkeering van de volle arbeids- opbrengst te bereiken is.“ Landnationalisatie is, zooals boven werd aan getoond, niet staatssocialisme maar wel is het een socialisme waarmeê men een Staat kan maken. Naar aanleiding van een bericht omtrent een te Utrecht gehouden vergadering van spoor, wegpersoneel, waarop o. m. werd besloten tot De vergoeding, welke de gebruiker dan zal vierden stand en die organisatie der volkshuis- w w-m te betalen hebben aan den bezitter van kapi- hnn.Kno- fcC _g_ i het conservatieve van een verplichting tot betalen, maar wel van de vraag of men ze betalen kan. De kapitalist zal met den producent, dien hij voor het doel der productie heeft voorge schoten, zijn blootgesteld aan dezelfde gevaren het valsche kapitaal zal een gaan als thans het echte. Aan het slot zijner beschouwing heeft Har- mening nog eens aangegeven èn het standpunt der sociaal-democraten èn dat van de voorstan ders van landnationalisatie. Er zijn zoo schrijft hij tal van men- schen, die het een schande achten sociaal-de- mocraten of staatssocialisten genoemd te worden. Landnationalisatie is socialisme, maar noch met sociaal-democratie te verwarren, noch met staatssocialisme. Het program der sociaal-democraten, naar de laatste formuleering, luidt Om de hoogste welvaart en een alzijdige harmonische ontwikkeling te bereiken, moet het kapitalistische privaateigendom plaats maken voor het maatschappelijke en moet de waren productie worden omgezet in socialistische; moet dus door en voor de maatschappij plaats vin den, zoodat alle opbrengst aan de maatschappij en daarmee aan allen ten goede komt. Wij daarentegen zien, in tegenstelling met de sociaal-democratie, niet den misstand in de wijze van voortbrengen, maar in die der ophooping. In tegenstelling met de soc.-democraten hou den wij de deelneming van het individu aan de goederenproductie voordeeliger en vruchtdra- gender dan de socialistische productiewijze. Het verwezenlijken der sociaal-democratische theorie zou bezit en gebruik in één hand ver- eenigen (in de hand der gemeenschap onder een centrale leiding). Wij daarentegen willen, dat het gebruik aan de vrije mededinging wordt opengesteld. Ook verwerpen we als onjuist het oordeel, dat de productiewijze tegenwoordig anarchistisch is en we blijven in vraag en aanbod de onontbeerlijke regulateurs zien bij de productie en de distri butie der goederen, regulateurs, wier fijngevoe ligheid en onpartijdigheid met aangestelde ar beiders nooit wordt bereikt. De toepassing der sociaal-democratische leer zou wel het recht op bestaan helpen verwezen lijken beweert H. niet echter het recht op de volle arbeidsopbrengst. Bij verschil van inzicht blijft echter samenwerking der partijen mogelijk in de richting van landnationalisatie. Immers, de sociaal-democratie moet erkennen, dat verbetering in den maatschappehjken toe stand van haar te wachten is, en indien het haar ernst is met de door haar gewenschte hervorming, moet de soc.-democratie de pogin gen tot nationaliseering van den bodem steunen. Het staatssocialisme, zegt schr.is naar de daarover bestaande begrippen een conservatieve richting, die bet koningschap verbindt met den ADVEIITENT1ÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7>/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Noor waarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Bestaat er een middel om het kapitaal zijn nadeeligen invloed te beletten Merken we daarbij vooreerst het onderscheid op tusschen kapitaal en kapitaal. Het echte kapitaal, belichaamd in geprodu ceerde goederen, vindt ge b. v. in de meubelen uwer kamerdie meubelen zijn product van menschebjken arbeid. Door verschillende omstandigheden, b.v. den tand des tijds, is dit echte kapitaal bestemd on der te gaan. Het valsche kapitaal, in rentegevende waar den uitgedrukt, gaat echter niet onder. Het bezit het vermogen om waarborgen van veiligheid te stellen, en zoolang het in dit ver mogen het middel der onschendbaarheid bezit, zal het door den tijd niet afnemen, maar groo- ter worden. Willen we dus ontkomen aan het groote ge vaar dat ons dreigt uit een toenemende schul denlast, zoo moeten we aan het valsche kapitaal het middel der zekerheidsstelling ontnemen. Eu dit is slechts mogelijk, door aan het ka pitaal het recht te ontnemen om zich vast te leggen op grond en bodem. Door de opheffing van dit recht wordt ook de rente getroffen. Grond en bodem is niet enkel de bron van onverdienden rijkdom het inkomen zonder arbeid maar ook het fundament van behoud voor het valsche kapitaal. Het privaat eigendom aan grond en bodem is de oorzaak van onze toenemende schulden last en van den daardoor steeds drukkender wordenden nood. Grond en bodem is de bron van rijkdom zonder arbeid, omdat zijn waarde stijgt tenge volge der samenwerking van verschillende fac toren. Als zoodanig noemen we de beperktheid van den grond, die niet kan worden uitgezet de gestadige aanwas der bevolking en de steeds toenemende geschiktheid van den mensch om zich de natuurkrachten ten nutte te maken. Deze omstandigheden bewerken durende stijging der grondrente. Werd nu het privaateigendom van den grond 0Pgeheven, zoo was daarmee een eind gemaakt aan den waarborg der kapitaalzekerheid de voordeelen der stijgende grondrente zouden aan de gemeenschap komen het recht op deze voordeelen ontheft Staat on maatschappij van de noodzakelijkheid, oog verder bij het kapitaal te leen te gaan; aan ieder wordt de mogelijkheid geboden, pro duct te worden en ook eigenaar te zijn van zÜne producten, waarover hij vrij zal hebben ie beschikken. /Kapitaal", dat niet meer de gelegenheid ziet opengesteld om zijn macht te bevestigen door het verwerven van grondeigendom of hypothe ken, zai giek by productie moeten aan bieden. Deze CO LEANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Sneek den 17 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LMA, Burgemeester. BEN NE WITZ, Secretaris. B EKEN D M AKI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken door deze aan de be langhebbenden bekend, dat ingevolge artikel 27 der Wet op het personeel van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad no. 4), een ieder gehouden is aangifte te doen van de perceelen die op den 15deu Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of, door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedurende den loop van het dienstjaar in ge bruik genomen of vau mobilair voorzien wer den van het aanschaffen van meerdere dienst en werkboden of paarden dan op den 15 Mei werden gehouden en eindelijk van het aan wenden tot belastbaar gebruik van zulke voor werpen van de 5de on 6de grondslagen, als aan vankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn, zoomede van paarden wier laat- sten melktand, in den loop van het jaar, door een snijtand is vervangen. Zullende de aangiften hiervan moeten geschie den ten kantore van den Ontvanger, alvorens die omstandigheden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd, dat volgens het laatste lid van het eenig artikel der wet van 20 Juli 1884 (Staatsblad no. 149), de be palingen omtrent tijde'ijke vrijstelling van grond belasting, zijn blijven bestaan voor gebouwen, zoolang deze dienen tot landbouw, tuinbouw, veehouderij of soortgelijke middelen van nijver heid, om den ontgonnen of droog gemaakten grond zelven vruchten te doen afwerpen en dat ter bekoming daarvan, door de belangheb benden binnen drie maanden, na de ingebruik stelling van die perceelen, aan het Gemeente bestuur aangifte moet worden gedaan. Sneek den 27 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. B I N N Ê~N L A N K Tegen Dinsdag 14 Nov. is de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter hervatting barer werk zaamheden bijeengeroepen. Il6 1 i a l'n’öl 1.1 tunl .inr.li f-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1