Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. No. 88. J 893. A. C H T“E N-V HOOGE POLITIEK. -4 .X O V E M B 15 JU. lotoil-nummer 155. >0. a )0, )0, I. ct. Alle brieven in te zenden. N. 50 )0, ier an en le en te A, nr )0. ;e- en ler en ste fee al >et le nd re- 40 4 er- rij- il. d: en Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post fl.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco om der groridwets wille, zegt Bij deze Courant behoort ale Bijblad Feuil- j 155. Ze hebben het liberale vaandel bespot, door - ----gich soo nu en dan te verbinden met dr. Kuy- I per tegen hun eigen geestverwanten. Daarom kunnen ze van dezen stal niet meer zijn, zegt v. Houtenze zijn niet betrouwbaar wanneer de liberale ADVERTENT1ÈN van meer 7';2 Cents. Bij abonnement is de nriis -i te vernemen' bij ongevraagd, door v. voor het shibboleth Vóór of tegen het socialisme. Wij gelooven niet dat er vrijzinnigen zullen gevonden worden die zich nog eens de wet willen laten voorschrijven en uit de hand van v. Houten accepteeren willen het dogma der liberale kerk, zoöals v. H. dat heeft ontworpen. De vrijzinnige partij, die als eerste artikel in haar program wenscht „vrije ontwikkeling”, gelooft niet meer aan dogma’s van Mahomed of van den onfeilbaren paus. Alleen die „Mozes en de profeten” nog voor echt erkennen, zijn voor een nieuwen godsdienst stichter nog te genaken misschien. Het is dan ook niet bevorderlijk voor de klaarheid, wanneer v. Houten telkens den naam „liberaal” gebruikt voor zijn volgelingen. Daar door ontstaat verwarring en wint de overtuiging veld, dat „liberaal” niet meer is dan een naam. Waarom noemt v. Houten zijn kuddeke niet het nationaal-liberale of het conservatieve En waarom zeggen de conservatieven in de Kamer niet rondborstig wat ze denken van de kiesvoorstellen Dan toch werd de politieke hemel spoedig wat klaarder. Voor wie toch geen vreemdeling in Jeruzalem is, zal het duidelijk zijn, dat het uitstel der kiesrechtbeslissing niet is, zooals v. H. gelieft te beweren „als het gevolg van meer of minder bewuste pogingen om een nieu we partijformatie te verkrijgen” maar wèl een gevolg van het heimelijk ver langen der conservatieven dat uitstel zal leiden tot afstel. Het uitstel is te wijten aan de conservatieven die het „liedje van verlangen” zingen en niet zeggen waarom het hun eigenlijk te doen is. De liberalen wachten nog geduldig op hun geloofsbelijdenis, en mocht nu blijken dat de ge schetste confessie van mr. v. Houten die was waarop wordt gewacht, dan zal de inspiratie waaronder v. Houten zich aan ’t schrijven zet te, naar onze meening, de „liberale” partij, zoo als v. Houten zich deze voorstelt, verlaten wor den door alle vrijzinnigen. Maar alle kansberekening daargelaten, moet het o. i. ieder opvallen, dat een partij als van v. Houten die wenscht te vormen in de toe komst, alleen als remschoen kan dienst doen. Wanneer de sociale hervormingen straks worden ter hand genomen is een partij die staats inmenging bestrijdt, slechts geschikt om schild- wachtdienst te doen. De heer v. Houten ziet in den strijd over de ingediende kieswetvoorstellen het voorpostenge vecht tusschen liberalisme en socialisme. Zouden dan in onze Tweede Kamer de voor posten van liberalisme en socialisme hebben saamge troffen P Wij vragen zulks, omdat de gegevens, zooals die geput zijn uit de tussohentijdsche verkiezin- En dat alles v. Houten. De vrijzinnige partij, die de vrijheid van ge weten in haar vaandel voert en in de kerk alle schakeeringen wenscht toegelaten, zal nu, Houten worden gesteld gen en uit de eenstemmigheid der vergaderin gen van de liberale unie, zelfs niet doen denken aan strijd over die voorstellen in de liberale partij. Maar dan is de voorstelling totaal scheef; we hebben toch niet gehoord van socialisme dat in onze zoogenaamde volksvertegenwoordi ging zitting had en do wetten verdedigde ter wijl het liberalisme in die vergadering voor de grootste helft op de hand is van Borgesius c.s. Zulk een voorstelling herinnert aan „hooge” politiek, waarbij men den vasten grond niet meer onder de voeten heeftde propaganda fide kan er onmogelijk bij winnen. De BURGEMEESTER van Sneek brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bovengenoem de oefeningen, beginnende 3 dezer, zullen wor den gehouden des Dinsdags en V r ij d a g s s avonds van 6 tot 8 uur, in de Concertzaal alhier. Sneek den 2 November 1893. De Burgemeester voornoemd, ALMA. UIT D E P E RB. Gelijk zich liet verwachten is inhetNovem- ber-nummer van de Gids het eerste artikel ge wijd aan mr. JT. Buys. Het is de voordracht door prof. Quack den 9 Oct. jl. in de Koninklijke academie van wetenschappen gehouden. Het slotwoord laten wij hier volgen »Buys stond buiten de practische politiek. Om allerlei redenen had hij begrepen, dat hij niet de geschikte man was om het voorbeeld van Thorbecke te volgen. Waar deze deed en vormend de elementen van den Nederlandschen staat kneedde, bleef Buys slechts adviseeren en wel uit de studeerkamer adviseeren. Hij wei gerde in ministerieele combinaties te worden opgenomen. Waar hij soms tot candidaat ge steld werd bij een verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zooals te Gouda in 1874 het geval was daar geschiedde dit zonder dat men hem had gepolsd. Hij schreef dan, als hij het geval vernam, dat men de zaak haar loop kon laren, wanneer er geen tijd was om een nieuwen candidaat te stellen, doch dat hij stellig van plan was, om het mandaat niet aan te nemen. „Mocht ik vroeger zoo schreef hij aan een vriend al eens lust hebben ge had aan het politieke leven een werkzaam deel te nemen, van dien lust ben ik nu totaal ge nezen. Minder dan ooit zou ik nu mijn positie als hoogleeraar te Leiden voor het lidmaatschap van de Kamer willen ruilen, en aan de moge lijkheid om beide betrekkingen te combineeren, heb ik zelfs geen oogenblik gedacht. Gij kunt er zeker van zijn, dat ik mij nooit voor zulk een combinatie zal laten vinden? „Geen staatsman dus maar een professor i en dat zal. hij blijven voor de nakomelingschap'. Een type in dat opzicht. Zijn wetenschap ging hem aan ’t hart, maar vooral zijn leerlingen*. Hij ontving ze te allen tijde aan huis, hij leef de met hen op. Men kon niet met hem wan delen en ik heb wat uren met hem in de natuur gedoold, hetzij in ’t buitenland of iu Gelderland’s dreven, in Beekhuizen’s woud en langs Berg en Dal’s heuvelen of hij sprak over een of anderen jonkman, in wien hij von ken van geest had bespeurd. En die jonge lis- In den vierden zijner staatkundige brieven I is mr. Van Houten weer op zijn wijze aan ’t groepeeren getogen van hetgeen volgens hem reeds gegroepeerd is. Doel van zijn nieuw voorgestelde groepeering is meer principieel te werk te gaan dan thans Ivolgens Van Houten het geval is, ten einde te geraken tot een splitsing in twee groepen Socialisten van allerlei nuances en anti-socia- listen. Het motief is te zoeken in v. H.’s vrees voor het socialisme en zijn ontdekking, dat in deze dagen „veel knechten afdwalen van hunnen heer. Die afgedwaalde knechten, waartoe de ge avanceerd liberalen worden gerekend, zullen door mr. Van Houten zoo mogelijk worden teruggevoerd de radicalen laat hij in zijn vier den brief schieten, hoewel hij in een vorigen de hoop nog koesterde, ook hen nog in het liberale kamp te zullen terugbrengen. Van dit standpunt gaat mr. v. H. recht op Z1jn doel af, om uit de door hem waargenomen verwarring tot klaarheid te komen. Allereerst trekt v. H. een lijn van demarcatie tusschen het individualisme en het socialisme is dio lijn getrokken, dan volgt de,, waarschu wing, dat het individualistisch dogma het eenig Ware is en het socialistische uit den Booze, en ®idat niemand twee heeren mag dienen, is de ■edeneering van v. H. verder kort en duidelijk leze Ga over de lijn of blijf aan deze zijde, maar niet uwe voeten ter weerszijden van de [rens. Jammer, dat deze redeneering verder wordt langevuld met een reeks van bewijzen voor de Uistheid, waarmee hij zijn gezichtspunt heeft ’ekozen. Daardoor krijgt de gehcele voorstelling iets fan een orthodoxe bijbellezing, waarin bij iede- 'e tekst de verdoemenis wordt te pas gebracht ,egen hen die het orthodoxe dogma niet accep ter!. I Dat zulk een preek voor den denkenden Mensch heel wat verwrongens te slikken geeft, lehoeft geen betoog, en dat zeer velen voor zulk tpreek geen ooren meer hebben, zal wel geen '^klaring noodig hebben. „Voor of tegen het socialisme" is de tekst, ■n dat de predikatie van den orthodoxen leeraar koevig schamper is tegen de grensbewoners, '°a wel niet anders de schapen en de bokken loeten van elkander gescheiden. De radicalen behooren volgens v. H. reeds °t de sekse der bokskens, vroeger, vóór 1887, fas dat niet zootoen was de naam „radicaal" lea eerenaam. Maar de „Amsterdamsche malcontenten" heb- ea door de aanvaarding van dien naam de Oel bedorven. Wat die malcontenten gedaan hebben 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. in de ure des gevaars, veste wordt aangevallen. Die redeneering sluit als een bus, maar, uit gesproken bij monde van v. H., geeft ze ge- reede aanleiding tot deze bedenking, dat geen staatsman uit de laatste kwart eeuw meer dan v. Houten den spot heeft gedreven met partij belang waaruit dan zou moeten volgen, naar v. H.’s redeneering, dat hijzelf niet meer thuis behoort in de schaapskooi en dat men dus hier het geval heeft, waarop het Duitsche spreek woord toepasselijk is Den Bock zum Gartner machen. Nu durven we niet ontkennen dat dieven uitstekend dienst kunnen doen als politieman, maar bij alle gevatheid van mr. v. H. geloo ven we niet dat de vrijzinnige partij hem dank baar zal zijn voor zijn groote ontwikkeling van werkkracht. Van den arbeid, waarmee v. H. zich thans bezighoudt, mag toch gezegd worden, dat het een arbeid van vertrouwen is, waarvoor niet ieder te gebruiken is. En nu zal men toch moeten erkennen dat de verdediging van het dogmatisch liberalisme al lerminst met vertrouwen wordt opgedragen aan een wilde, als v. Houten, die, als het zoo pas gaf, een uitstekend hekkespringer toonde te zijn. Dergelijken arbeid zou dus meer resul taat opleveren indien de Beaufort of Roëll er zich meê bezig hieldenv. Houten erkent dan ook dat genoemde heereu niet vreemd zijn aan zijn bedrijf. Hun meegaandheid, hun waarachtig liberaal hart, heeft hem, v. H.geïnspireerd. Risum teneatis amici. Onwillekeurig denkt men daarbij aan den hertog van Orleans, die zich het inspireeren door de Marseillaise-tonen en zijn monarchale afkomst begroef onder het „Egalité” om daar door het hoofd te worden misschien van de vrijheidshelden. Vleesch of visch roept v. Houten en daar mee aanvaart hij het commando over een af- deeling troepen die noch vleesch, noch visch zijn 1 Het troepje conservatieven in den Haag, welks clubnaam „het Eilandje” is, zal vreemd opkijken dat het zulk een aanvoerder gekregen heeftde vetganzen zullen de kluts kwijt zijn geraakt, toen men hun den naam noemde van hun beschermer of ze 't zaakje wel vertrou wen zullen Ons dunkt, we hooren mr. J. Heemskerk reeds zoo iets mompelen van Ca- coethes scribendi-schrijfmanie. Maar het verwondert ons dat mr. v. Houten niet begrijpt, hoe hij, door het verkeerde te spa ren en voor te gaan, aldus verraad pleegt je gens de goeden en dat hij zich niet herinnert het aloude spreekwoord Bonis nocit, quisquis pepercerit malis. (Wie de slechten spaart, benadeelt de goeden). - ■kje I 6 ia- -tl 1 J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1