en fflBffl H IB 1MDHIHT SMU ÏIEIIIS- EJ WBTEffll BLAD M DE 'j ,JD 9 No. 90. 1893, WERKLOOSHEID. o 1 ACH T-E N-V EER T I G 8 T E JAARGANG. Oproeping vrijwilligers voor de Nationale Militie. z 2 T E It <35- 11 A O V r: 3d B EC IE. voor de deur met zijn ge- zijn, wilde toestaan in de mijn af te dalen A. gij ziet antwoorden, dat gij geen er en Alle brieven in te zenden. van een 5N- 1.00 ,00, il. rd Jia- 1 en tf. y. :eur ,00. ,00. ,00, 00, L. FF; 40 1 a a 0°. mee krijgenvul uw zakken maar, neem wat ge behoeft voor u en uw huisgenooten, want Bij abonnement is de prijs -te vernemen bij niet doelloos mag zijn en werkloosheid zoeken in uitzetting der productie. ver en brieven aan J tus- Huet duidelijk bekendmaking. De BURGEMEESTER van Sneek herinnert - -g van ongelukken aan alinea 2 van art. 28 der Algemeene Po- Btie-Verordening dezer gemeente, luidende als Hoeveel levensgeluk is reeds verwoest door De winter staat 1 noegens en verschrikking beide voor al wat mensch heet. Voor den een overvloed van genietingen --.AU. Li ULL UVUMJgU Uil zijn beiden wezens van eenerlei maaksel, k Deze CO VRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 */2 Cents. 2“ belangrijk lager. Voor waard en daaromtrent den uitgever. en voor den ander gemis aan het noodigeen toch j I is on gevoel n^ets ^uat vau dien overvloed wat Foor den een tal van gelegenheden om den i i wij kunnen het niet op, en, wordt er meer naar I boven gehaald, dan bederft het maar. Hoe verstandig is toch de mensch en hoe practisch Jammer, dat hij van dat verstand en dien practisehen zin zulk een spaarzaam gebruik maakt en de boel zoo laat waaien. Geen mensch behoeft immers armoed te lij den en te verkommeren met zijn gezin, waar overvloed isen toch zijn er velen, die in het koude jaargetij naakt en met leege maag rond- loopen, terwijl de zolders, pakhuizen en maga zijnen overvol zijn. Dwaze menschen Gij moogt niet stelen en laat u den boel ontnemen Waar is dan uw verstand? En gij laat het toe zonder verzet; gij ziet, dat zij, die het namen van u, niet eens in staat zijn het op te maken, en gij ziet uw kinderen verbleeken en wegteren Ja, wel, dwaze menschen die zelfs het recht u laat ontnemen om meer te maken wanneer ge uw gezin gebrek ziet lijden Ontwaakt dan uit uw sufheid vloekt over het stelsel van roof en uitzuiging, vloekt dui zend groote vloeken niet tegen God, maar tegen de christelijke maatschappij. Vraagt, eischt, dat men u afsta van den overvloed, niet door philantropie-beoefening, maar in ruil voor uw arbeid. Men zal u antwoorden dat er overvloed is meer dan genoeg van alles; dat er geen werk voor u is. Welnu, wijst hun, die aldus spreken, op uw gebrek en toont hun dat er geen overvloed is, door op te sommen wat gij en de uwen nog driugcnd behoeft. En ze zullen u antwoorden, dat gij geen recht hebt om mee te spreken. Welnu, eischt dan als uw recht, dat men u mee laat beschikken over hetgeen gijzelf hebt voortgebracht. Jaagt ze op uit hun gemakzucht, zij, die met hun onpractisch stelsel de productie belemme ren van goederen, die nog hoog noodig zijn en werk verschaffen willen tot voortbrenging van waardelooze zaken. Zegt hun, dat het schandelijk en God-ontee- rend is, te durven spreken van armoede en el lende, terwijl meer dan genoeg voorhanden is. Noemt dat een leugen, die alle beschaving en menschenadel waardeloos maakt en logen straft. En ze zullen hun best doen om een ander stelsel te verzinnen ter vervanging van het te genwoordige. Met de gemakzucht zal het lais- scz faire worden opgegeven. I 11 I van oneen: Herinnert Men zal leeren inzien, dat werkverschaffing de ingezetenen, ter voorkomingy de bestrijding der ^a.n alinea 2 van art. 28 der Algemeene Po- laissez faire Hoeveel meer liefde zou er zijn in deze we reld en hoeveel minder haat en nijd, indien gebroken werd met dit noodlottige stelsel Hoe diep te betreuren zijn zulke toestanden in een maatschappij, die christelijk zich noemt. Of zou het waar zijn, wat eens een Engelsch staatsman gezegd heeft, dat de kerk dienst doet als bolwerk om de maatschappij te beschermen tegen het christendom Wel zoo sprak hij tegen iemand die de Anglikaansche staatskerk bestreed gij be strijdt de kerk? Weet ge dan niet dat onze kerk het eenige wapen is dat ons behoedt voor het christendom Zou het waar zijn BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op art. 9 van het Koninklijk besluit van den 17n December 1861 (Staatsblad 110.127), zooals dit is gewijzigd bij besluit van 22 Juli 1892 (Staatsblad no. 179); Roepen op zoodanige ingezetenen, die ver langen als vrijwilligers bij de Militie op te tre den, om zich daartoe aan te geven ter gemeen- te-Secretarie, in de gewone bureau-uren. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 M. lang, op den ln Januari van het jaar der toelating als vrijwilliger het 19de jaar ingetre- den zijn en het 35ste jaar niet volbracht'’heb ben, tot op het tijdstip der toelating aan zijne verplichtigen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en de gevorderde lengte, wordt bewezen door getuigschrift van den Burgemeester, verkrijg baar op plaats en tijd boven vermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een ge tuigschrift heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat°zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bii de Militie worden toegelaten. J Sneek den 9 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. volgt „Het is verboden bij vriezend wedér de straat te schrobben of daarop water te wer pen.” Zullende hierop ten strengste worden gelet en overtreding met eene geldboete van ten hoogste tien gulden gestraft. Sneek, 10 November 1893. De Burgemeester voornoemd, ALMA. BINNENLAN D. Bij de stemming ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Veendam zijn 1315 geldige stemmen uitgebracht. Herstemming tusschen de heeren Treub, die 515 en Smidt die 378 stemmen verkreeg. Op den heer Van Digge len waren 260 en op den heer Van Vliet Ts5 stemmen uitgebracht. Dr. C. W. Vinkhuizcu, oud-lijfarts van wij len Koning Willem III, is jl. Donderdag in Den Haag overleden. Dr. Vinkhuizen bereik te den ouderdom van 80 jaar. Hij behoorde nog tot degenen die onder Chassé de Citadel van Antwerpen hebben verdedigd. Als geneesheer was hij zeer gezien en heeft hij zich -zooals men zich herinneren zal tot het einde in het bijzonder vertrouwen van wijlen koning Willem III mogen verheugen. Ter perse is de zevende bundel van de Brie ven van Multatuli. Dit deel zal bevatten scheidene brieven van Tine c_ L.l van Vloten, het zal tevens de verhouding schen Multatuli en Busken F schetsen. Er is een vervolg gekomen op de brochure „de Weesvader Van ’t Lindenhout ontmaskerd.” De heer G. van Deth hoeft onder den titel „De Weesinrichting te Neerbosch” een nieuwe serie beschuldigingen tegen den directeur der wees- inrichting doen hooren, beschuldigingen zoo ern stig, dat men er moeilijk geloof aan kan slaan. Ihans zijn het goeddeels handelingen van 011- zedelijken aard, stuitende mishandelingen aan meisjes toegebracht, stellige vergrijpen tegen de zeden, gepleegd door onderwijzers aan de in richting verbonden en eveneens door den direc teur zelf, die ons worden opgedischt, welke me- dedeelingen worden besloten met ’t alles over treffend bericht dat v. ’tL. weesmeisjes plaatst in café’s met vrouwelijke bediening en als dienstboden aan eigenaars van bordeelen levert. Een van de meisjes, door hem gedwongen in een bordeel te dienen, zou bij ds. van Gheel Gildemeester in Den Haag haar nood geklaagd hebben. De commissie die de zaken onderzoekt, zal ongetwijfeld op deze nieuwe reeks onthullingen letten. Zeker is het dat haar rapport thans met des te grooter belangstelling zal worden afgewacht. De brochure is 160 bladzijden groot. De portretten van den heer en mevr. Van ’t Lin denhout en van eenige leden van ’t bestuur der Vereeniging van Neerbosch zijn er bijgevoegd. De voorrede, waarin de heer Van Deth zegt wat hem tot schrijven dwingt, wordt aldus be sloten „Neen ik mag niet langer wachten. Ik moet I Zelfs zou de verzameling der schatten nog grooter kunnen zijn indien men hun, die dupe 1 en naar boven te brengen wat hun krachten tor- sen kunnen van de daar nog opgestapelde schatten. Maar de toestemming wordt geweigerder genoeg, zegt men meer dan genoeg, en 1 geest te verfrissoheu en te verhelderen, voor beid, waarbij de geest ondergaat. loch zijn beide van nature in geestesaanleg gelijk en zijn voor beiden door de natuur de middelen geschonken om dien geest te ontwik kelen. *- De menschheid lijdtin haar geheel gevoelt »e dat, want wie mag meusch heeten, die volop genieten kan, zonder aan zijn broeder te den ken, die zuchtend den kouden winter doorleeft, tenzij de dood tusschen beide komt en een eind maakt aan het leed. Wie leeft blij en verheugd zonder ooit ont stemd te worden door de klachten van wee en jammer die tot zijn oor doordringen Neen, zoo ongevoelig kan geen schepsel zijn dat den naam mensch draagt. Het zou toch een groote misvatting zijn van wat men het levensdoel noemt, wanneer iemand sich gelukkig zou kunnen gevoelen bij het zien van zooveel ongeluk en ellende, dat hij zou kunnen lenigen. Hoe egoïstisch ook de wereld mag zijn, zoo laag kan ze niet zijn gezonken, dat degeen die in het veen woont geen turfje zou overhebben voor zijn buurman die bibbert van de kou en 's nachts gevaar loopt onder zijn dekentje van katoen te bevriezen. Men zegt dat er overvloed is in de wereld en dankt God voor zijn mildheid maar is het wonder dat men vloekt tegen dien God, wan neer Hij het toelaat, dat, wat Zijn milde hand gaf, wordt verdeeld onder menschen en door menschen als was het een troep roofdieren Of is het wonder dat zij, die op die verdee- •ing der goederen het oog hebben, de menschen verdeelen in uitzuigers en uitgezogenen Neen, dat behoeft ons niet te verwonderen. Immers we zien het met eigen oogen. We zien den overvloed en denken dat geen opkrijgen aan is. Gelukkige menschheid We zien ook het gebibber en gehonger We vragen Hoe is dat nu mogelijk? Neen, we verwonderen ons niet meer over 'lat vloekenen kon het baten we vloekten ffleê! Want we zien, het hoe de menschen met hun geest en vernuft onnoemelijke schatten hebben Weten bijeen te zamelen, en we zien het hoe die bijeenzameling niet alleen ten goede komt ’au enkelen met uitsluiting van velen, maar Wat veel erger is we zien hoe die uitgesloten ’‘assa zelfs dupe wordt van de bijeenzameling ier rijkdommen. - zijn beiden wezens van eenerlei maaksel, be gaafd met verstand en beschikkend over hart i den ander niets dan dofheid en neerslachtig- 2 2 4 i 8 16 8 rebo- Ho- Carat mge- Zejjl» 'j in 1: 1T. OEEKKR COU ■3» r. 0 nO ju

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1