MBH. H BET JiM 1IKE® SIB. sp Hf fFj o tg Nationale Militie. iS Hl No. 92. ACH T-E N-V E E R, T I G 8 T 893, ONSTERFELIJK. WÉ IS N O V E M JB 1C 1$. 56 be- den heer Alle brieven in te zenden. omtrent 1. litie bet uitzicht dat we niet ver i staat van gezonde stofwisseling. Maar, zegt inr. van 7’ is onsterfelijk en ik, de hartstocht in haar bin- Deze CO KRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco meer zijn van dien bewezen diensten, ontslag toegekend als mede- Houten, die oude partij 1L-l. 1 1 1 1 Slechts in den ouderdom werkt die hartsbe- nenste, zal trachten haar te doen herleven. Te vreezen is echter dat de oude zich inspant voor j niet dat hij een hersenschim najaagtde oude I Naar het Vad. verneemt, is aan H. J. Biederlack te Amsterdam, die als X*** de Kameroverzichten in de Telegraaf schreef, eervol en onder dankbetuiging voor de vele Onze maatschappij is ziek. De dokters die haar den levensregel hadden voorgeschreven, blijken zich vergist te hebben. De vallende ziekte is een lastige kwaal de ademhaling is bemoeilijkt, schuim op den mond, blauwe ge laatskleur, stuipachtige verdraaiingen en bewe gingen, onwillekeurige ontlastingen, krampachtig in de hand geklemde duimen, een snelle, kleine pols. Door het geweld der stuiptrekkingen ontstaan wel eens beenbreuken en ontwrichtin gen; een nare ziekte, die zenuwziekte, waar voor in het gekkenhuis geen baat is te vinden. Maar de hartstocht naar leven is ontwaakt. Ze wordt al krachtiger, en met een weinig hulp van minder ouderwetsche geneesheeren zal ze wel herlevan, want de groote voorraad der stoffelijke goederen waarover ze te beschikken heeft waarborgen haar stofwisseling nog tal van jaren en wakkeren den levenslust en de vitale krachten zonder ophouden aan. Meer moderne geneesheeren en een anderen levens regel zullen het overige doen om de maatschap pij weer te doen herleven, groeien en bloeien in geur en frischheid neen, het leven gaat nog niet uitwie dat vreezen, lijden aan ge zichtsbedrog. Een gunstig teeken voor haar herstel is, dat de oude geneesheeren, die, zooals bij oude menschen meer wordt waargenomen, absoluut niemand bij de zieke wilden toelaten, tot zelfs hun eigen zonen houtweg den toegang weiger den, zelf ziek zijn geworden. Van hun herstel zijn we zoo zeker niet, want de tijd is aangebroken voor hen, waarin verval van krachten schijnt aangevangen. Maar dat is niet heel erg ookde maatschap pij, die onder hun behandeling gaandeweg ach- Bij doze Courant behoort a!s Bijblad Feuil- leton-nummer 156. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen Lij den uitgever. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat de Lotingbedoeld in art. 17 van hét Ko ninklijk Besluit van 10 November 1892, (Staats blad no. 253), voor de Volgorde waarin de Paarden op de in art. 16 van voormeld Besluit bedoelde verzamelhjsten worden gebracht, zal plaats hebben op Woensdag, den 22 Novem ber e. k. des voormiddags te elf uur. Sneek, den 17 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. Christus, - - -ozijn ge mis aan locale Souvereiniteit, met een gezag hooger dan dat van alle vorsten, van Godswe ge bekleed is. Maar juist zulk een erkenning, die er impli cate als eenig motief voor deze missie in zou liggen, zou even aanstootelijk zijn voor de veel talrijker niet Roomsehe bevolking, als het Room- sche deel der bevolking ze vuriglijk, wenscht. BINNENLAND. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals die is ge wijzigd bij die van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56), brengen ter openbare kennis, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze ge meente zal worden gehouden in het Gemeente huis te BOLS WARD, op Woensdag den 20 December e. k.des namiddags ten 12'/4 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan De verschenen vrijwilligers voor de mi- 2. de lotelingen, die redenen van vrijstel ling hebben ingediend 3. de lotelingen, in de artt. 55 en doeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mi litie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 7 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. lijk, maar na den dood in het lieden is ze afgeleefd en al valt het haar moeilijk uit dit leven te scheiden, een troost is het voor haar dat ze, hoewel in andere formeering en heer lijker gestalte, met jeugdig en nieuw leven de toekomst zal ingaan. Voor haar wenschelijk, om uit dit lijden ver lost to worden, is, dat het koortsig ijlen maar spoedig mag gedaan zijn. Met spanning zien we het beslissend oogen- blik tegemoet. levens keeren, zoo fluistert zij den mensch toe, die uitgaat naar zijn werk. Het leven is geen perpetuum mobile, en een eeuwig bestaan in deze stoffelijke wereld stuit af op het verminderen der vitale krachten, waartegen menschelijke kunst niets vermag. Wie oud wordt sterft aan verval van krach ten, en de oude dag is als het laatste bedrijf 1 van een tooneelspel waarin de ontknooping slechts met inspanning wordt opgehouden de ontknooping waarbij het ons helder wordt wat het korte leven zijde oplossing van het le vensraadsel. Na de dagen der opkomst en van den bloei komt de tijd van verval, de periode waarin de levenskracht wordt onderhouden in stee van verbruikt, en waarin de mensch het liedje van verlangen zingt, tot de laatste krachten hem begeven en de dood hem komt aanzeggen dat het uit is en het stoffelijk omhulsel door moeder natuur wordt terug verlangd om er een anderen vorm uit te boetseeren met nieuwe levenskracht. Geen ruimte zoo afgesloten waar de natuur niet binnendringt om het levenlooze stof terug te vragen geen balsem zoo vernuftig samen gesteld of de natuur verkracht ze, om terug te nemen wat ze eenmaal toeliet haar te ontne men. Onsterfelijk is het stofzoodra het leven dat het omsloot er uit is, herleeft het in andere gestalte en samenstelling. De natuur heeft een af keer van het ledige des doods in haar hand vervormt zich de le vende stof wanneer het leven er aan ontsnapt en met haar adem weet ze nieuw leven er weer in te blazen. Onsterfelijk, zeker, maar telkens weer ster vende herlevende na gestorven te zijn, maar in anderen vorm. Maar een eeuwig leven, .eindloos heerlijk44 is met de eerste wet der natuur in strijd, die het leven slechts noemt: wisseling der stof. Zoolang wij leven is alle stof, die wij de onze noemen, onafgebroken aan ’t wisselen wij nemen en wij geven, wij ontvangen en repro- duceeren, maar geen oogenblik van ons bestaan, Waarin die in- en afwisseling kan worden ge staakt met recht dus mag men ons menschen I daarom veranderlijke wezens heeten. Ons bloed en ons hart, onze hersenen en onzen schedel veranderen dagelijks alleen onze hartstochten blijven en ons denkvermogen wis selt niet, tenzij in sterktegraad, of indien storing teruit is gegaan, mag zich gelukkig rekenen, I of verlamming intreedt. En onder die hartstochten is er een, dien we levenslust noemen; dat is de zucht omonsterfe- L lijk te zjjn zonder gestorven te zijn, of wel I onsterfelijk na kennismaking met den dood. In die dagen als we ons ziek gevoelen ont- voor don dood door de kracht dier passie, waar- van de impulsie tot opleven en het vertrouwen i op nog voldoende levenskracht werd hergeven j en versterkt. De eindopgaveu omtrent de opbrengst der vermogensbelasting worden 15 Nov. aan het departement ingewacht. De minister van fi nanciën zal dus waarschijnlijk bij de memorie van antwoord op de „algemeene beschouwin gen44 in staat zijn den sluier op te lichten, die over de opbrengst nog altijd ligt gespreid. Dinsdag heeft het nieuw benoemde lid voor Roermond, dr. Everts van Rolduc, in de Twee de Kamer zijn intrede gedaan. Hij was in groot ornaat, zwarten talaar met purperen gor- De natuur predikt de vergankelijkheid des j stof zijt gij en tot stof zult gij weder- geerte vergeefs tegen het ingetreden verval stuksgewijze moet ze dan, het een voor, het ander na, prijsgeven, totdat het oogenblik daar zal herleven, ongetwijfeldook zij is onsterfe- is waarin het hem aan het hart gaat en ook hijzelf wordt verjaagd uit zijn woning. Geprikkeld en aangewakkerd wordt die zucht door den aanblik der stoffelijke goederen, die als privaat-bezit nog zooveel tientallen van ja- ren toereikend zouden zijn voor de stofwis seling des bezitters. Verlamd en uitgedoofd daarentegen bij de overtuiging dat het gemis aan alle stof aan het leven slechts een rusteloos worstelen met den dood te beloven heeft. werker van dat dagblad, omdat hij in een met zijn naam onderteekend artikel in de Amster dammer een zakelijke bestrijding heeft geleverd van het door de hoeren Obreen en jhr. Tindal opgeworpen denkbeeld, om ecu gezantschap bij den Paus te herstellen. E)e schrijft: „Er schijnt bij de liberale partij in do Kamer een neiging te be staan, om te stemmen voor een eventueel amen dement op de begroeting van buitenlandsche zaken tot herstelling van het Nederlandsche gezantschap bij Z. H. den Paus. We komen op dit denkbeeld door artikelen en ingezonden stukken in de Telegraaf', als de zaken niet zoo staan, begrijpen wij de portée van al dat schrijven niet.44 Het Centrum maakt de opmerking, dat de Telegraaf in zoover een nuttig werk heeft ver richt, door de quaestie in discussie te brengen, dat de naam van het blad tegenwoordig zweeft op aller tong en het in katholieke kringen te genwoordig is de Telegraaf voor en Henry lindal na. Het blad voegt er de vraag aan toe, of men nu maar eens niet zou afwachten of de neiging, waarvan de Gelderlander gewaagt, zich in de Kamer bij de liberalen openbaarde. „Wij voor ons zijn in dit opzicht wat pessimis tisch, schrijft het C. Als het geschut van de Telegraaf in deze iets uitwerkt, dan zal het, vreezen wij, hoogstens een toevaltreffer zijn.44 Ook de Standaard geeft hare meening ter zake van den gezant bij den Paus. Dit oor deel luidt ongunstig over het voorstel van de Telegraaf. Ook al geeft de Standaard toe dat in 1870 roof is gepleegd aan den Paus, dat feit ligt er nu eenmaal toe. De Paus is van zijn wereldlijke heerschappij ontzet, niet door Pro testanten, maar door Roomsch-Katholieken. Italië immers is een geheel Roomseh land. En dit niet alleen, maar alle Roomsehe vorsten en prinsen, zelfs de keizer van Oostenrijk, hebben ten slotte dit feit erkend, en een gezant gezon den naar den koning van Italië op het Qui rinaal. Internationaal is derhalve de stelling niet te weerspreken, dat de Paus op dit oogenblik geen souverein meer is, en wel niet onderdaan, maar dan toch hospes Italiae. Wel is hij nog pre- tenefent-souverein, maar met pretendenten re kent onze diplomatie nimmer. Een missie op het Vaticaan zou derhalve op dit oogenblik geen andere beteekenis kunnen hebben, dan het zenden van een gezantschap naar den Paus als Stedehouder van die als Vicarius Dei, ook afgezien van mis aan locale Souvereiniteit, met een hooger dan dat wanneer aan andere artsen die taak der gene zing wordt toevertrouwd. De maatschappij zal blijken onsterfelijk te zijn, ook al mocht de dood invallen. Ze zal herleven, en dat proces te verhaasten is de vraag die op dit oogenblik dringt. I 'waakt die passie in al haar kracht en veelal, Welnu, indien maar niet weer de behande- II zoo niet altijd, is het leven bewaard gebleven I ling aan de oude geneesmeesters komt, bestaat o ■mis- b dikhhihld wi eg fl V F UJ< si ■A-'C 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1