■IÏS- HI IDlMTIHUD TOOR DE WAARHEID BOYENAL! t. No. 95. A C II T-E N-V EER.TIOSTE J R G A N G, 1893. ag. Nationale Militie. W O E5 S D AÖ 29 verlangen commissie De on- en V* wor« iia Alle brieven in te zenden. vrijstel- 56 be- ).O9, i0. iërr. ■aat. len UM, IEP- Bij abonnement is de prijs -te vernemen bij ov. 716 7» d 13/1.' I partij, omdat de organen daardoor zich verla gen tot leugenpers. En wat ons menschen een tweede natuur ia geworden wij identificee- ren de partij met haar spreekbuizen wij beoor- deelen een partij naar haar voorgangers. Waarom dringt de Rotterd. er niet op aan dat de justitie zich met de zaak-Neerbosch be moeit Waarom stelt ze haar kolommen open voor het verweerschrift van den Utrechtschen pro fessor, die zoo leelijk in de klem is geraakt En waarom eischt ze niet dat de inzake Neerbosch den heer v. Deth uitnoodigt voor haar te verschijnen Waarom? Wel, omdat het blad Deze CO GRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco den afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden den 21 November 1893. De Commissaris der Koningin voornoemd A an HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek den 28 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, PENNEWITZ, Secretaris. BINNENLAND. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 6 December, te half negen ’s avonds. Het bestuur der vereeniging van voorstanders eener Nederlandsche octrooiwet heeft aan den minister advies uitgebracht over het ontwerp- wet. Daarin worden eenige wijzigingen aange geven, die genoemd bestuur wenschelijk acht. Het vertrouwt dat de minister in die reeks van opmerkingen en bedenkingen wel zal willen zien een uiting van den oprechten wensch en het ernstig streven naar het verkrijgen eener zoo volledig mogelijke Nederlandsche octrooi wet, volgens hot stelsel bij ’s ministers nota ont wikkeld. „Wij offeren daarvoor gaarne op ver schillende denkbeelden, zegt het bestuur, waar van sommigen onzer tot nu toe voorstanders waren; en stellen vele bedenkingen ter zijde welke geopperd worden door uitvinders, wegens de betrekkelijk geringe mate van bescherming welke dit ontwerp hun aanbiedt/ Ton slotte spreekt het de hoop uit, dat het wetsontwerp in elk geval zoo spoedig mogelijk de Staten- Generaal moge bereiken, daar een gunstig ont haal ontmoete en weldra tot wet worde verhe ven. In ’t jongste nommervande Nijverheid komt het adres voor, terwijl tevens de wederlegging van de meest gebruikelijke argumenten tegen octrooien daarin is opgenomen. De Telegraaf, of wel de heer A. O.brengt wederom een nieuw denkbeeld in ’t debat, te weten de viering van ons 250jarig onafhanke lijk zelfbestuur, ’t welk zooals men weet in 1898 zal vallen.Dan zal tegelijkertijd onze Prinses meerderjarig zijn, zoodat wij getuigen kunnen zijn van haar troonsbestijging en daarna van haar huwelijk. Voor dezen zeldzamen samenloop van belang rijke gebeurtenissen en feiten wil de heer A. reeds een gedenkteeken stichten, een gedenk- teeken in zedelijken zin. Hij wil de woningen verbeteren, te beginnen met die in de steden, en ze in overeenstemming brengen met de ei- schen van de gezondheidsleer. Ieder jaar zal daarvoor op de staatsbegrooting een post moeten worden gebracht. Wordt de zaak met kracht aangepakt, dan kan 1898 zoodoende het begin punt zijn van een groote verbetering van den zedelijken toestand van het Nederlandsche volk. Vrijdag avond werd de vergadering gehouden door de Utrechtsche Kiezersvereeniging tot be handeling der houding van den voorzitter, prof. d’Aulnis de Bourouill. Er had een zeer breedsprakig debat plaats. Daarna werd een motie door den heer Van Bol huis voorgesteld, aldus luidende: „De Utrecht sche kiezersvereeniging, gehoord de nadere me- dedeeling van mr. d’Aulnis, dat hij de door hem gebezigde uitdrukkingen betreurt, zoodat hij thans onomwonden erkent dat hij door het be zigen der aangehaalde woorden verkeerd heeft gehandeld, neemt genoegen met die verklaring, in de hoop dat de heer d’Aulnis in het ver volg zich van zulke uitdrukkingen zal onthou den? meent dat het Nederlandsche volk daardoor tot rust zal komen. Maar het is een groote dwaling zoo te reke nen. Het volk is zoo zoetsappig niet als het blad wel denkt en gelooft. De ontevredenheid woekert niet alleen in de lagere klassen die kwaal kankert naar boven en heeft reeds de bovenste lagen aangetast. Reeds in die hooge- re wereld leest men liever iets pittigs en snij dends, dan wat smaakt naar zoete olijven. De olijftak des vredes kan het symbool niet zijn voor het blad dat waarheid wil, waarheid bo venal Alleen strijd voert tot de waarheid. En daar om is te veel waarheid, als we ’t zoo mogen noemen, te verkiezen boven te weinig waarheid. Halve waarheid is erger nog dan leugen, en we mogen het dus eer waardeeren dan laken, dat het publiek tegenwoordig bij voorkeur grijpt naar de schandaalverspreidende organen, mensch is de priester der waarheid En de priester is een mensch, En de mensch, die arme vreter, Kan niet bloot van ruiken leven Of van geur, gelijk de góden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op .de Nationale Militie van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals die is ge wijzigd bij die van 4 April 1892 (Staatsblad no. 56), brengen ter openbare kennis, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze ge meente zal worden gehouden in het Gemeente huis te BOLSWABD, op in welke zitting uitspraak zal worden omtrent 1. De verschenen vrijwilligers voor litie; 2. de lotelingen, die redenen van ling hebben ingediend 3. de lotelingen, in de artt. 55 doeld 4. alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te verschijnen 1. Zij, die zich als vrijwilliger voer de Mi litie hebben aangeboden Woensdag den 20 December e. k.des namiddags ten 12’/4 ure, gedaan de mi- 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 7 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van Sneek, Gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) Brengen ter openbare kennis dat de door de firma JAN HOUAAMNK Gz. alhier aan ge vraagde vergunning tot het oprichten van een technisch-Chemisch fabriek op een open terrein aan de Geeuw achter de werkplaatsen van genoem de firma, aan het Kaatsland, deel uitmakende van het pérseel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C. no. 1267, door hen is geweigerd dat van deze beslissing binnen veertien dagen na de afkondiging dezer beroep openstaat bij H. M. de Koningin-Regentes en van het instel len van zoodanig beroep gelijktijdig kennis be hoort te worden gegeven aan het Bestuur dezer gemeente. Sneek den 25 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEAVITZ, Secretaris. kennisgeving. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van Sneek brengen ter openbare kennis van de in gezetenen, dat bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 23 October 1893, no. 141, afdeeling Handel en Nijverheid, is bepaald 1°. dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1894 te bezigen, zal zijn a. bij den ijk en herijk der maten en ge wichten de letter in den gewonen schrijf vorm b. ' bij den ijk en herijk van Gasmeters de Koninklijke Kroon 2°. dat het merk waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, voor het IJkkantoor Leeu warden bestaat uit het cijfer 15. Sneek, 28 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Sta ten dier provincie van den 13 November 1893 no. 6, le afdeeling J, alsmede op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden 1*. dat, behoudens de sub 2° en 3° van dit besluit vermelde uitzonderingen, de visscherij in de provincie Friesland van 1 Januari 1894 af tot nadere aankondiging zal zijn gesloten 2°. dat de visscherij in de rivier de Linde zal zijn gesloten gedurende de maanden Maart April en Mei 1894 3°. dat met de palingvisscherij, door middel van aalfuiken, voorshands op den bestaanden voet kan worden voortgegaan. En zal deze op de gebruikelijke wijze en met het oog op de belangen van duizenden ongelukkige weesjes, leugenachtig en valsch. I Eu dat die trekjes de hoofdorganen der oud- leder land heeft tegenwoordig op de beurt liberale partij aankleeft, is de doodzonde dier af zijn schandaaltje, dat kort of lang al zijn nartii. onirlné rlo nrmnan rm.in. inwoners bezig houdt. Het schjjnt de trek naar gezelligheid, die de menschen belust maakt naar schandaal. AVanneer men echter opmerkt, dat van de zijde der voldanen geen moeite wordt gespaard om alle schandaal den kop in te druk ken, dan meenen we, let wel, meenen we, dat de schandaalverspreidende menigte eigenlijk meer handelt onder den invloed van ontevreden stemming. En voor die meening willen we een bewijs zien, o. a. in het feit, dat nergens zoo veel kwaad gesproken wordt als in het kransje van oude spinsters, menschen, die uit den aard der zaak ontevreden zijn. AVanneer we dus ten opzichte van het schan daal de wereld verdeelen moeten, dan is die indeeling vrij wel dezelfde als die de wereld in voldanen en onvoldanen rangschikt. Dan is de partij der blaasbalgtrekkers vrijwel de frac tie der onvoldane burgerij, en zijn de voldanen eigenlijk de ridders van den doofpot. 1 Omgekeerd is de voldane keurbende voor lof uitingen spoediger te vinden dan de onvoldane massa. Maar t is zoo: wie voldaan is, ziet alles door een gouden bril, en dan is alles wat stil, rustig en vreedzaam is, heel mooi. En wie onvoldaan zijn zien alles metscheele oogen aan ze zien niets liever dan beweging, onrust, troebelen. Een eenvoudig voorbeeld ter opheldering We nemen het geval der philantropen Be heer J. van Dijk, die predikanten helpt opleiden, vindt zijn naam genoemd in de deftig- liberale pers, ofschoon de opleiding in ortho doxen geest geschiedt. En niet enkel wordt ’s mans naam genoemd ook wordt vermeld, dat hij zoo en zooveel geld tekort komt, en verder dat het tekort is ontstaan, omdat de heer van Dijk bij voorkeur zijn pupillen zoekt onder de hulpbehoevenden, de weezen en zonen van Weduwen. Aran dat alles vindt men in de pers der voldanen niemendal. Maar neem nu de heer van ’t Lindenhout In de radicale Amsterdammer c. a. kolom men vol over het schandaal of de schandalen OP Neerbosch en in de Nieuwe Rotter dammer of Handelsblad b. v. geen woord er over, of het mocht zijn twijfel of tegenspraak. Ween van beiden is echter, aldus handelend, van Partijdigheid vrij te pleiten. Zeker, van bei den is het kleingeestig maar tot eer van de ■^msterd. moet gezegd worden, dat hij met klem van redenen aandringt op onderzoek en openbaarmaking. De Amst. wil waarheid, ook m moeten we aannemen, dat het blad verwacht, dat het schandaal zelf de waarheid is. Maar de andere bladen spreken er niet van. 6 nemen don schijn aan, als zou alles nog te readen zijn wanneer de zaak maar doodgezwe gen werd. Die houding is echter niet alleen loingeestig en partijdig, maar karakterloos ADVER TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 71/, Cents. 2" belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. 4 j- 4 1'0 >egou itwel- lauw, rd.zv S- van ,wstr» Huis: ua te SNURKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1