n III» fl UIIWEITIHLIII IWIi 1)1 «IlIBTIffllIinfittmSSBWSHIL H No. 98. ACII T-E N-V EERTIGSTE J A A R Q A N Gh *893. BOEDELSCHEIDING. r Algemaene Collecte. 9 D JE CD E2 Al IS JD J£. A Alle brieven in te zenden. In de 0 is '0 ?- i. I<ij abonnement is de prijs -te vernemen bij Deze CO ERANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco haar makers werden wetenschap te T i Les s grandes idéés viennent dn coeur, zoo ongeveer i dr. Sehaepman, en indien de heer de Beaufort Allerlei beschouwingen worden vastgeknoopt aan de minder gunstige opbrengst der vermo gensbelasting. Zij loopen natuurlijk zeer uiteen al naar gelang van het standpunt waarop de beschouwer zich plaatst. De Prov. Gron. Ct. hoopt dat het onrustba rend tekort ’t welk een zeer leelijke streep haalt door de rekening van den minister van financiën den wetgever in de gemeenten tot nadenken zal brengen op het punt barer belas tingregeling. Het blijkt nu toch wel dat de rijk dom van de meeste menschen wordt oversehat. Want dat de lage opbrengst der vermogensbe lasting vooral het gevolg zoude zijn van fraude die wordt gepleegd in het vertrouwen op dé aanvankelijke meegaandheid der belastingambte naren,. wil er bij het blad niet in. De belasting schuldige moge van nature niet doodeerlijk wezen de wet op de vermogensbelasting houdt er meer dan een bepaling op na, die wel geschikt is tot eerlijkheid te dwingen. Dus moet het bedrag van het nationaal vermogen zijn overschat en De BURGEMEESTER van Sneek maakt be kend, dat op Maandag 11 December e. k. door de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vader land/ eene Collecte in deze gemeente zal ge houden worden, ten bate van behoeftige oud strijders van 1830 en 1831. Sneek, 8 December 1893. De Burgemeester voornoemd, ALMA. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op artikel 13 alinea 4 der algemeene politie-verordening dezer gemeente Maken bekend dat de WEEKMARKT alhier, invallende 26 December 1893, (2e Kerstdag) zal gehouden worden op Woensdag den 27 December d. a v Sneek, den 8 December 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. ontergeeflijk, wijl men daarmee de ontwikkeling bij de den vooruitgang geheel omgaan In tweeërlei opzicht is hierin voor den raad-belastmgheffer een waarschuwing ver vat. In de eerste plaats om bij hot aanslaan in de gemeentelijke inkomstenbelasting met groo- te angstvalligheid te werk te gaan en niet toe te geven aan den lust tot „knijpen”. In de tweede plaats en vooral om toöh met de pro- gressm voorzichtig te zijn. Zeker men kan altijd weer halen waar wat te halen is. Maar bij het meer on meer aan het licht komend feit dat de groote vermogens veel dunner gezaaid zijn dan de verbeelding zich dit voorstelt, wordt een scherp en sterk geteekende progressieschaal in hare werking een gamaeh ander ding dan er mede werd beoogd. En wij kunnen ons begrij pen dat dezer dagen in Frankrijk de strijd vóór en tegen het kabinet zich mede om het be°-in- sel der progressie in do inkomstenbelasting heeft voortbewogen. Het is daarin niet alles goud wat er blinkt. En het directe voordeel dat zij brengt, gaat met veel indirect nadeel gepaard. „Nog een punt, aldus besluit het blad, is er dat door de teleurstelling in de opbrengst der vermogensbelasting in een helderder licht komt dan tot dusver. Er worden van de meergegoe- den lederen dag meer opofferingen gevraagd op het altaar van den gemeenschapszin en de mensch- hevendheid. Die offers moeten worden gebracht, zal er kans zijn op afsnijding der scherpe, don kere kanten onzer samenleving. Maar zullen zij niet een te zwaar te dragen last vormen voor hen wien zij worden afgevergd, dan moeten staat, provincie en gemeente in de uitkomst der eerste proeve op het gebied eener zuivere pro gressieve rijksinkomstenbelasting hier te lande de vermaning lezen, dat de „rijke luiden/ die met behooren te worden gespaard, heel wat minaer in getal zijn dan de volkswaan te ver tellen weet, en dat het gros der gegoeden aan de eischen van den gemeenschapszin alléén ge hoor geven kan en wil, als de publiekrechte lijke corporatie het hun door hare eischen niet ónmogelijk maakt. In zoover heeft de gemeen schap door de wijze, waarop zij haar belastin<x- apparaat doet werken, de ontwikkeling der of fervaardigheid en van den menschenmin voor een met gering deel in hare hand.“ Daarentegen is de Amst. van oordeel dat de mindere opbrengst wel degelijk in de eerste plaats te wijten is aan ontduikingen, waarvoor dc minister trouwens zelf op alle manieren de deur heeft opengezet. Het was alsof hij bij zichzelf gezworen had bij deze belasting die op do eerlijkheid van het publiek moet kunnen rekenen, is de eerste aller plichten der regee- ring aan de oneerlijkheid vrij spel te laten. Im mers zelfs de oude beproefde, door geenerlei na- deelen gekenmerkte gewoonte, om de belasting kohieren openbaar te maken, moest bij deze be lasting met worden toegepast. De vordering van een eed van hen, die opgaven verstrekten, mocht met worden geduld. En dat geenszins wijl men recht had te onderstellen, dat Neder- landsche belastingschuldigen zoo bijzonder nauwgezet waren in de vervulling van hun plich ten jegens Staat of gemeente, integendeel men zette de deur voor de fiscus-bedriegers wa genwijd open, ofschoon men bij ervaring wist dat het in Nederland van zulk soort van bur gers krioelt. „Een Nederlander, zoo schijnt de leer te zijn moet men de vrijheid laten, zonder gevaar van erustige straf te beloopen, zich te oefenen in valschheid van aangifte; iemand die in Neder land eerlijk is, behoort gestraft te worden met het geheele percentage te betalen, terwijl de I der maatschappij en zou kunnen tegengaan, gelijk vroeger de slaven door de slavenwetten en belet om zich door kennis en verrijken en te ontwikkelen. En zoo zal onze maatschappij er niet om treuren, wanneer het regime van den oud-libe- ralen oom door den dood wordt verbroken. Zoo dogmatisch is onze tijd niet meer, en het strekt hem niet tot oneer niet te zweren bij de een of andere leer, welke ook. Geen enkele brengt ons in het daarboven maar er is verschil. Wanneer men de wereld achteruit ziet gaan verandert men van taktiek ook dat is bereke ning en daarop is onze stellige verwachting gebaseerd dat ook de heeren van het laat- maar-waaien systeem zullen veranderen van idee en meegaan tenzij ze aan den doode blijven hangen en anarchist worden uit pure vereering jegens den afgestorven, verstandigen oom. ADI ERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Confs- voor eiken regel meer 7% Cents. Dj belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. Er is een sterfgeval aangekondigd, dat tuurlijk een erfenis in ’t vooruitzicht stelt. In de laatste dagen heeft het verschrikkelijk gewaaid, geregend, gesneeuwd enfin, verschrik kelijk weer was het, precies weer om een er fenis te deelen, zouden de menschen zeggen, en dat zei ook iemand in onze Tweede Kamer, en die man, het was de heer de Beaufort, had dan ook den inventaris meegebracht van een, die op sterven lei, om daarover eens met de heeren van onze Tweede Kamer van gedachten te wisselen. Het was de boedel van een rijke, oude erf- oome, een bij wien ’t er nog aan zat. Die rijke man had zoo in alle stilte gepot hij had de boel maar laten waaien, en nu zal die erfoom gaan sterven vermoord zal hij worden, zegt de heer de Beaufort, door zijn naaste erfgenamen. Dat is zeker een daad van ondankbaarheid jegens iemand, die zoo ijverig aan ’t potten was voor zijn moordenaars zulk een daad is niet weer goed te maken, al laat men ook honderd plechtige requiems zingen of al geeft men bij erflating ook al zijn goederen aan een hofje, aan een museum van oudheden, of aan de kerk. De erfenis van oome werd echter nog niet verdeeld, men liet het na uit pieteit jegens den ouwen stakker, die onder ’t mes ligtde heer de Beaufort bepaalde er zich toe uit te maken, wie der nazaten oom’s verstand en wie zijn goed hart bezaten, en deze wijze van handelen, een naaperij des heeren van Houten, moest on tevredenheid en tegenspraak verwekken zulk een schifting van innerlijke gaven laten broers onder elkaar zich niet welgevallen desnoods laat men het zich aanleunen wanneer de erf oom zelf zich die vrijheid mocht willen veroor- looven. Het is eenmaal een zwak van den mensch, te durven aannemen dat zijn hart goed en zijn verstand gezond is. V ooral het gezond verstand beweert ieder te bezitten, misschien wel, omdat men daarmee in onze maatschappij het best vooruitkomt, en diensvolgens het hoogst staat aangeschreven. En hot goeie hart brengt ons in stoffelijken achteruithet geeft maar en spreekt borg Waar niet te halen valt en wanneer dan al les weggegeven is, gaat het huis ten gronde en zegt de wereld meewarigHij is gestorven aan een goed hartde stumperd had geen ver stand. Het is dus in den heer de Beaufort als iets algemeen menschelijks te verontschuldigen, wanneer hij voor zich het gezond verstand re serveert en aan de anderen het goeie hart wil toebedeeld zien. En zeer begrijpelijk en verschoonbaar ook is bet aan den anderen kant, die voor de eer de zer bedoeling bedankte. Maar wat meer zegt dan verontschuldigingen Pnjzenswaardig was o. i. het optreden des beeren Sehaepman, die kort en goed, ja zeker Soed, verklaarde, dat een gezond verstand onbe- I staanbaar is zonder een hart dat gevoelt na- i hierover nog eens wil nadenken en mee tot de conclusie komt, dat men gevoelen moet wat men goed wil verstaan en dat het gevoel zetelt in het hart dan, schrijven we zijn Hoog- edelgestrenge genoeg ijdelheid toe, nog eens op deze zaak terug te komen, om ook zijn goed recht op een hart, een goed hart, te vindiceeren. Het kon ook zijn dat de man dan aldus sprak: Ook ik meen een goedhartig mensch te zijn, maar bij zaken van staathuishoudkunde leg ik mijn hart het zwijgen op en werk ik alleen met mijn hersens, net als een koopman rekent op buitenkansjes om zijn concurrent een poets te bakken. Het kon zijn dat in zijn hart nog de verbor gen gedachte school Do oud-liberale leer is een koopmansleer, een van berekening, waarbij men b. v. om de kieswet verworpen te krijgen, werkt op het eergevoel van de aristocratische fractie, die onder Kuyper’s commando staat, of wel de de gelijkheid en het gezond verstand roemt van de katholieken, wier politiek beginsel berekening is zonder meer, met het doel voor hun kerk het monopolie der alleen-zaligmakende genade te heroveren. Maar dergelijke gedachten worden door een aristocraat, zooal gekoesterd dan toch verbor gen gehoudende heer de Beaufort heeft zich hierover ook niet uitgelaten, maar fijn en Sa- lonartig gaf hij blijk van zijn berekenend be ginsel, door aan den overkant kneepjes en greep jes te geven. Men begrijpt dat de verdeeling nog niet af- geloopen is. De politieke beschouwingen daar over duren met tusschenpoozen waarschijnlijk nog tot de lente van 1894. Tot zoolang zal de ouwe nog wel in leven blijven maar dan zal het misschien gedaan zijn. We kunnen dit oordeel van den heer de B. wel aannemelijk vinden slechts willen we op merken dat naar onze meening niet het libera le kabinet als moordenaar optreedt, maar dat hei, natuurgetrouw en de lente gelijk, zijn ruil den adem langs de ijskoude velden doet waai en en de levensorganen weer opwekt uit den slaap en aanspoort tot nieuw leven. En we zien het jaarlijks dat de afgeleefde organen, die voor nieuwe inspanning niet meer zijn wakker te krijgen, juist in het herlevings- tijdperk, de lente, door moeder natuur worden dood verklaard. Maar nu hebben wij, aardsche stervelingen, de lente te lief, ook al vallen er dan velen van ons weg, om die lente daarom te willen uitmaken voor moordenaar. Laat die ouwe paai dus vrij zijn matten op rollen zijn stof blijft aan moeder natuur en dient weer voor nieuwe formatie, heerlijker ge stalte en jeugdiger leven. Alles heeft zijn bestemden tijd, en het zou een onvergeeflijke dwaling zijn te willen bewe ren, dat een stelsel niet mettertijd zich zou wij zigen, zooals de heer de B. schijnt te meenen; I n &s. 3® i pro- ii i. i i ir OEEKER COIIRAA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1