UfflS- ffl llllWffllMUI) M 111 EjEJX opwekking. n ^73 3® No. 101. A ROAN O. 1893,- is r«. ie :e- e i- P- m 80 D E C E A1 weer en Alle brieven in te zenden. Cents. Bij abonnement is de prijs -te vernemen bij O, B. )d. LS )t- geen menschen meer zijn, wier zoo bitter ellendig is, dat de gevangenis eldorado bij is en de dood een uitred- Bij kon. besluit is verplaatstde controleur der directe belasting, invoer en acc. jhr. N. J. Calkoen van Sneek naar Kampen en benoemd tot waarnemend controleur te Sneek de heer Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 71/, C belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. December 1893, (2e Kerstdag) zal gehouden worden op Woensdag den 27 December d. a. v Sneek, den 8 December 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT DE PERS. In de jongste Kroniek der Stemmen van dr. A. W. Bronsveld wordt nog eens gewezen op het bedenkelijke van den toestand, waarin wij verkeeren op staatkundig gebied. De maat- regelen, die door de regeering worden genomen of voorbereid, doen zien dat men daar bevreesd is voor de hoe langer hoe meer als anarchisme optredende oppositie. Nu zegt men wel dat het zoo’n vaart niet zal nemen, maar dr. Br. is daar niet zeer gerust op. Wel behoort hij niet tot de pessimisten, die ons volk „tot alles” in staat rekenen, daar er nog veel te veel goede elementen ook in den werkenden stand zijn, dan dat men den moed behoeft te verliezen. Maar die beste elementen zijn het meest ordelievend en bemoei en zich het minst met de politiek, terwijl de roerige bestanddeelen met ingenomenheid luis teren naar de taal der drie groote „volksvrien den”, de heeren Kuyper, Schaepman en Do- mela Nieuwenhuis. „Wij vinden aldus vervolgt hij dus als van zelf ons den weg aangewezen, dien wij te bewandelen hebben. „Help de goede elementen, de ordelievende werklieden, die wat ouder zijn dan 23 jaar, en waarborgen opleveren van bezadigdheid en zelf standigheid, helpt hen aan ’t kiesrecht, maar sluit de als stof heen en weer gedrevenen, de af- hankelijken daarvan uit. Ga te werk met om zichtigheid van stap tot stap van trap tot trap. Blijf voorgaan blijf den weg wijzen blijf re- geeren dat is taak en plichten geloof, dat wie recht handelt, goed doet en niet omziet, het verder brengt dan de staatslieden, die niet boven maar onder het volk staan/ Ten slotte verdedigt dr. Br. zich tegen den aanval dat hij het vorige ministerie bestrij dende feitelijk het Trojaansche paard heeft - -j ingehaald door de optreding van dit kabinet “^mter optrad na den val van het liberale mi- Deze verantwoording laten wij hier nog volgen „Het is waar, wij hebben onze blijdschap niet verborgen over den val van het clericaal mi nisterie, waarvan de heer Schaepman eerelid was met meer dan adviseerende stem. "Wij denken er nog zoo over. Maar wil men nu van ons de verklaring, dat in vele opzichten het tegen woordig ministerie ons teleur stelt welnu hier is die verklaring 1 Wij zouden in de dagen der verkiezing ons niet warm hebben gemaakt voor een man, als de heer Tak, wiens optreden als minister wij van meet-af hebben betreurd, en een fout hebben genoemd. „Wij zijn dan ook waarlijk de eenigen niet, die dit optreden niet hadden verwacht, doch zullen daar liever maar niets meer van zeggen. Gedane zaken nemen geen keer. Wij spraken trouwens reeds lang genoeg over zaken van staatkundigen aard. Maar men vergete niet, dat het lot der volken niet meer is toevertrouwd aan de hoede der kerk het staatkundig leven der natiën omvat hoe langer hoe meer, en daarom mogen wij het oog niet sluiten voor hetgeen voorvalt op de erve der politiek/ BINNENLAND. ger de reactie, des te feller de haat en des te talrijker de aanslagen. De wereld is koud chisme is warm De heer Keuchenius is Zondag middag in Den Haag overleden. Men kent de droeve kwaal waardoor hij was aangetast. Het sterf- bed is lang en verschrikkelijk pijnlijk geweest. Eerst in de laatste dagen kwamen tijdperken van bewusteloosheid voor. Hij bereikte den ouderdom van 71 jaar. Do overledene heeft in onze staatkundige wereld een zeer belangrijke rol gespeeld. Na een voorspoedige loopbaan in Nederlandsch Indie ^0 tof Ed van den raad van Indie werd hij, in Nederland teruggekeerd, te Arnhem tot lid der Tweede Kamer gekozen. Hij nam de plaats in van den heer Van Zuylen, die als nisterie Fransen van de Putte, dat de verwer ping der cultuurwet niet wilde overleven. De heer Keuchenius zette zich reeds dadelijk schrap op ’t gebied van het onderwijs door de vraag of het nieuwe kabinet homogeen was met be trekking tot de erkenning der gemoedsbezwaren, die de wet op het lager onderwijs, en bepaal delijk art. 23, bij vele landgenooten van ver schillende christelijke gezindheid had doen op rijzen. Toen hij hierop een antwoord ontving, dat hem weinig tevreden stelde, zette hij in een rede de opvatting uiteen die hij had van chris tendom. „Het is een wapenkreet zoowel als een geloofsbelijdenis/ zeide daarvan indertijd de Arnh. Cl. Het geloof van Keuchenius is een militant geloof. Het is een oud testamen- tisch geloof, dat het beloofde land te vuur en te zwaard veroveren wil, een woord dat te zij nen opzichte volkomen juist is gebleken/ Maar niet op het terrein van het onderwijs kwam de eerste botsing, de strijd waardoor de heer Keuchenius door ’t geheele land bekend werd. Bij Kon. besluit werd benoemd op het onverwachtst de pas opgetreden minister van koloniën, de formeerder van ’t kabinet, de heer P.Mijer, tot gouverneur-generaal van Ned.-Indie terwijl in zijn plaats de geheel onbekende Tra- kranen werd benoemd. Scherp werd dit besluit aangevallen. Men keurde het ten sterkste af dat de formeerder van het kabinet, opgetreden na den val van ’t kabinet-Van de Putte een mooie positie ging innemen en de zaken zelf en verstandig, het anar- en onverstandig. Die twee verdragen elkander niet omdat ze beiden een zijdig zijn en lijnrecht tegenover elkander staan. Zoolang die eenzijdigheid blijft voortleven bij beiden, is aan verzoening niet te denken en dat gevaar is niet denkbeeldig. Als twee gezworen vijanden Iaat de een zich niet door den ander de wet voorschrijven. Er moet dus iets anders worden bedacht door de wereld. Daar zijn ondervindingen in het leven, waarna een crisis aanbreekt, waarna de mensch niet meer voort kan gaan op de oude wijze, niet meer het wezen zijn dat hij was. En dat is ook het geval met de groote maat schappij. Er moet verandering komen in de leiding. Niet alleen het verstand, maar ook het hart moet meespreken. Er moeten leven er een ding. Wij moeten conservatief worden in den goe den zin van bet woord, niet alleen met ons verstand, maar ook met ons hart moeten wij conserveeren. De humaniteit moet thans worden ontwikkeld en gepropagandeerd, niet enkel door het woord, maar ook en vooral door de daad. Het verstand, hoe gezond ook, heeft in zijn alleenheerschappij de wereld op een blind spoor gevoerd. Thans is het hart aan de beurt en het zal blijken, dat de woorden van den man van Nazaret waarheid bevatten, dat de liefde de sterkste is en dat zij alles overwinnen kan. De wereld vraagt dringend om warmte en liefde daaraan moeten wij menschen voldoen, willen we voorkomen dat de wereld in bran denden dorst tot de gewaagdste en dolste on dernemingen zich laat verleiden. De kerk heeft haar onmacht beledenze vraagt thans dat men haar afvallige pupillen naar de andere wereld zal zenden, zooals on handelbare soldaten uit het regiment naar de straf klasse. De kerk is ontaardze versteende den le vensstroom uit de mildvloeiende bron, door haar stichter blootgelegd, tot koude geloofsartikelen. De kerk heeft zich geacclimatiseerd in de koude wereld. De kerk treedt thans op als beschermer instandhouder van die koude heersehzucht. Thans is het woord aan de humaniteit, om den waren godsdienst, zooals Luther eens deed, uit de onder ’t stof begraven bladen weer aan ’t licht te brengen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op artikel 13 alinea 4 der algemeene politie-verordening dezer gemeente Maken bekend dat de WEEKMARKT alhier, invallende 26 I W. van Hien, ontvanger te Lemmer. De Haagsche kroniekschrijver der N. Gr. Ct. verzekert, dat minister Tak, vasthoudende aan zijn welstands-kenteeken, de geschiktheidsbe- wijzen, gelegen in de gevorderde schrijfproef, zal laten vallen. Men kan er zeker van zijn dat de fractie-Schaepman van de katholieke partij door deze concessie bijna geheel zal wor den gewonnen. Overigens zullen de verande ringen, die de minister maakt, neerkomen op een krachtiger waarborg in de continuïteit van woning of verblijf in dezelfde gemeente gele gen. Verder zal hij echter niet gaan. Het gewijzigd voorstel-Tak zal in den loop der maand Januari inkomen en van dien aard zijn dat het bij de hervatting der discussion ia Februari, geen belemmering zal opleveren en de noodzakelijkheid van hernieuwd sectie-on- derzoek niet doen ontstaan. Naar aanleiding van een voorgekomen ge val van benoeming van een onderwijzer, die alleen op de voordracht voorkwam, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken beslist, dat deze benoeming als volkomen wettig moet be schouwd worden, indien na de oproeping geéne meerdere sollicitanten zich hebben aangemeld, de voorgedragene geschikt geacht kan worden en het gemeentebestuur in overleg getreden is met den arrondissements-schoolopziener. - 51- lu het boek der wereldgeschiedenis is een bladzijde met bloed geschreven. De monschheid is weer opgeschrikt door dy namiet en in onze verbeelding zien we tal van menschen oprijzen en met de Parijzer studen tenwereld de vuisten ballen tegen de ontaarde menschenkinderen, bij wie de gevoeligheid over ging in gevoelloosheid en barbaarschheid. Die verontwaardiging is verklaarbaar ver klaarbaar zelfs dat men plannen gaat beramen tot uitroeiing van het anarchisme. biaarmate het getal dier gruweldaden toe neemt, zal toch de reactie sterker worden en de vrijheid meer en meer worden beperkt. Wanneer wij menschen echter rechtvaardig willen beoordeelen, zoo moeten wij in onze ge dachten alle draden afsnijden, die hen in liefde of haat aan ons binden. Dat gelukt mannen eerder dan vrouwen. Welnu, laat ons mannen zijn en het kwaad onder de oogen zien, om daarna een billijk oor deel te vellen en een redelijk geneesmiddel aan te geven voor de kwaal. Het anarchisme is een leer, en kweekt als iedere nieuwe leer hoe dwaas zij dan ook zij dwepers. Die leer is het „noch God, noch meester.’’ De aanhangers dier leer worden tot de gruwel daden gedreven door hun gevoel, dat zich da gelijks beleedigd acht door den poel van jammer en ellende waarin zij duizenden hunner mede- .^enschen in de sloppen en holen der groote »>sden zien rondworstelen. En hun machteloosheid ziende om daarin verandering te brengen, doorloopt hun gemoed achtereenvolgens de phasen van liefde, veront waardiging, haat en verbittering tegen alles wat hun oogen verblindt in de weelde, die op andere punten dier zelfde steden hun aandacht trekt. In blinde hartstocht sluipen ze rond als tij gers wien men de jongen heeft ontnomen, en, ongevoelig geworden voor menschelijk leed, is moordlust het eenige wat hen bezielt. Maar toch hebben ze iets waaraan ze zich vast kunnen houden, namelijk hun leer. En deze verschaft hun den prikkel om voort gaan met hun moorddadige plannen; hun Werk is dus niet doelloos meer. Zij willen hun heilstaat trachten te bereiken ooor het gezag aan ’t wankelen te brengen. Hun middel doet dienst als schrikmiddel, en erkend moet worden dat de wereld er van schrikt en wankelt, jammer maar, dat het middel zoo onmenschelijk wreed is. Wat moet de wereld nu daartegen doen Het anarchisme uitroeien Denkbeelden laten zich niet uitroeien, zoo- anS die denkbeelden voedsel krijgen in de treurige toestanden die de maatschappij te aan schouwen geeft. Het is een onbegonnen werk met alleen, maar zeer gevaarlijk want zoolang 6r op aarde periodiek nachtelijk duister en verborgenheid heerschen, blijft de gelegenheid °m gruweldaden te verrichten, en hoe krachti- j i ■ië,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1893 | | pagina 1