fflBK II BET imiDHHW SU. L MBits- II IDWEfflHUJ W i v ij F T i g ste jaargang. 9 No. 6. 1893 ,,DE WET IS EEN MIDDEL TER OP- naam en faam bekend staanden bond van Oran- O onzer va- U I T zoo schoonen zult i‘4 1 50 a a 3; I I. lere drijfveer mij noopt in Opsterland l: a- an uw Sta-pal- binnenland. Naar aan het Rott. Nbl. wordt geschreven, verkeert het oud-Kamerlid de heer De Meijier in treurige omstandigheden. Hij lijdt aan aan vallen van diepe moedeloosheid en soms van totale verstandsverbijstering. Er schijnt weinig ,°P te zyn op herstel. Een en ander zou ge volgd zijn na zijn optreden bij de kieswet. Naar de Spectator meldt zal binnenkort bij de firma Marts. Nijhoffeen belangrijke bijdrage verschijnen tot de Multatuli-literatuur. Het is een verzameling brieven van Tine aan hare vriendin Stephanie Etzerodt, later me vrouw Omboni, geschreven van 30 Maart 1863 21 Juli 1873. Zij zijn gedateerd uit Brussel, Den Haag, Amsterdam, Milaan, weder uit Den Haag, 1 adua en Venetie. Een fraai portret van line, een zeer uitgebreid schrijven over haar van mevr. Omboni, en eenige korte aan- teekeningen van dr. Julius Pee zullen den bun del versieren. Hoogstbelangrijk, zal dit boek een geheel nieuw licht doen vallen op de Tine, die wij zoo onvolledig kennen. Behalve haar edel ka rakter, haar liefde en gehechtheid aan de haren doen deze brieven vooral uitkomen hoe zij, al tijd geloovend in Dekker en in zijn idealen, nooit wanhopend aan zijn triomf, hem steunde en sterkte met al de kracht eener hartstochte lijk hooge persoonlijkheid. De socialist W. H. Vliegen te Maastricht is als beschuldigde in het anarchistenproces te Luik gedagvaard. Hij heeft echter aan den president van het hof van assises aldaar schrif telijk bericht, dat hij aan deze dagvaarding geen gevolg zal geven. Hij ontkent de hem in de akte van beschuldiging ten laste gelegde feiten en verklaart zich bereid zich daaromtrent voor den Nederlandschen rechter te verantwoor den. Zooals men weet, wordt Vliegen beschuldigd de hand te hebben gehad in de verspreiding van een gedrukt manifest, bevattende bedrei gingen aan het adres van den burgemeester of andere functionarissen en burgers te Luik. Van sociaal-democratische zijde wordt eene beweging op touw gezet tegen den gerechtelijken verkoop van den inboedel van A. M. Reens op Woensdag 23 Januari te Amsterdam. In Recht voor Allen komt een ingezonden stuk voor onderteekend door een 7tal sociaal-democraten, waarin een beroep gedaan wordt op „de partij- genooten en geestverwanten in den lande.” Uit gaande van de veronderstelling dat de autori teiten te Amsterdam bij dien verkoop het voor beeld der Friesche autoriteiten bij den verkoop van den inboedel van Stienstra te Harlingen zullen volgen, willen de onderteekenaars ’’de Amsterdamsche arbeiders oproepen om met duizenden bij de verkooping te verschijnen „op dat de overtreding der wet aan de Regeering althans niet zoo gemakkelijk zal vallen.” Strooi biljetten moeten in alle hoeken van de stad ver spreid worden, vergaderingen moeten worden ïrW ’TT: gehouden, in één woord, er moet worden ge- werkheden, die tot agiteerd zoo heet het, en om dit te kunnen verwanten geld gevraagd. des namiddags 1 uur, steeds gelegenheid is. Sneek, den 4 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNI SGE VING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier van de Grondbelasting dezer gemeente, dienstjaar 1895, door den Direeteur der Directe Belastin gen la ^Leeuwarden gearresteerd den 14 Janua ri 1895, aan den Ontvanger der Rijksbelastin- gen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek den 16 Januari 1895. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ter Houten, zonder de vraag, of bij regeling van het ar beidscontract die regeling ook moet gelden voor xien, die aangesteld zijn door het openbaar ge zag de ambtenaren en beambten van staat, provincie en gemeente. In naam van den Oranjebond van Orde Sta pal dan broederen voor de orde, niet hier of daar, maar overal in den lande, zoowel in de hoofdsteden als op de heide, evengoed in arm Friesland als in de koloniën der cou ponknippers en pacht-inners. DE PERS. In het Rechtsgeleerde Magazijn deelt mr. H. L. Drucker mede, dat hij zich sedert geruimen tijd bezig houdt met een onderzoek van de vraag, hoe een burgerrechtelijke regeling der arbeidsovereenkomst voor Nederland op dit oogen- blik zou moeten luiden. De uitkomsten dezer studie, welke tamelijk ver is gevorderd, hoopt hij te zijner tijd te gebruiken op zoodanige wij ze als het meest wenschelijk voorkomt tot be vordering eener wettelijke voorziening, die in steeds ruimeren kring noodzakelijk wordt ge oordeeld. In afwachting publiceert hij in genoemd tijd schrift eenige resultaten van zijn voorbereidend onderzoek. Die liepen o. a. over de vraag, in hoeverre de begrippen, „huur van diensten” en „dienstboden en werklieden”, waarvan sprake is in verschillende artikelen van het Burgert Wetb.volgens de jurisprudentie een vaste^be- teekenis hebben. Het resultaat van het alle rechterlijke uitspraken omvattend onderzoek was volkomen negatief. Uit dat uitvoerig me- gedeelde resultaat put de geleerde schrijver de volgende lessen voor den wetgever Vooreerst, dat het gevaarlijk zou zijn te ope- reeren met het begrip huur van diensten, waar men het arbeidscontract wil regelen. Men zal moeten onderscheiden tusschen gevallen van dienstbetrekking en overeenkomsten, die het verrichten van éene of van enkele handelingen ten doel hebben, thans doorgaans onder dat be grip samengevat. Betwijfeld mag worden, of behoefte bestaat aan uitvoerige wettehjke rege ling der overeenkomsten, die het verrichten van enkele handelingen tot inhoud hebben, maar luide spreekt de noodzakelijkheid om het ei genlijke arbeidscontract te regelen, waarvoor een scherpe begrenzing tegenover andere over eenkomsten noodig is. Wat betreft de rechten en verplichtingen der personen, die een arbeidsovereenkomst met el kander aangaan, levert de rechtspraak geen bouwstoffen van eenige waarde. Alleen blijkt duidelijk, dat de opheffing der dienstbetrekking een der onderwerpen is, die het dringendst voorziening eisclien. Doch vooral op dit punt geeft het verleden een ernstige les voor de toekomst. Het zal wellicht noodig zijn, niet voor alle dienstver- huurders dezelfde bepalingen te doen gelden, zoodat men grenslijnen zal moeten trekken’ Welnu, dan vermijde de wetgever het gebruik AD VER TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- voor eiken regel meer 7^ Cents. Bij abonnement is de prijs e langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. VOEDING TOT ZEDELIJKE je-orde, wilt het een eenvoudig man niet euvel VRIJHEID.” 1 J -J - v. Houten. Vrij, vroom en vroed, was de leus deren. Er wordt veel geklaagd over den ach teruitgang van het tegenwoordig geslacht in de betrachting dezer deugdzame beginselen. Het ergste wel wat men zich kan voorstel len van dezen terugtred op het pad der deugd /8> dat een vereeniging van mannen, prijkende met de schoone benaming van vroedschap, zoo slecht haar wijze bedoelingen weet te verwe zenlijken, dat een minister wordt genoodzaakt duiden wanneer hij zich tot u wendt met de bede om, aan uw beginsel getrouw, de orde te bevorderen door rust, en wanorde te voorko men door het wegnemen van al wat onrust wil. Zie den minister van Binnenlandsche zaken, hoe ZE. in strijd met alle billijkheid eigenmach tig optreedt tegenover zwaargedrukte landge- nooten en ze tot onrust en verzet opwekt. Wil voorts in aanmerking nemen dat het ver zet uitgaat van burgers, die, verre van sociaal zijnde, uw achting niet kunnen verbeurd heb ben. i Denk er om dat de zaak hiermee niet uit is en dat mr. van Houten op weg is ideeën den ruggegraat te breken. Vergeet verder niet de beklagenswaardige burgemeesters, die door den minister gedwon gen worden tot het nemen van beslist anti-po- pulaire maatregelen wil eindelijk in aanmer king nemen dat het onnoozele volk, wanneer het zich van regeeringswege ziet uitschudden, de leege portemonnaies uitdagend de kroon naar het hoofd werpen zal. Wat wordt er dan van een Oranjebond Wanneer ge dit alles overwegen wilt, zult ge zeker toestemmen dat het verstandiger is, hen, die hongerig zijn, brood dan wel steenen te gevendat het diensvolgens noodzakelijk is den maatregel des heeren van Houten hooge lijk af te keuren, en gebiedend noodzakelijk om schouder aan schouder pal te staan tegen dergelijke overmoedige billijkheidsverachting. Op de eenzaam, stille heide, Stonden plantjes veel en teer, Allen moesten zelf zich voeden, ’t Was de wil van God den Heer. Slechts één plantje van de velen, Op een heuveltop beland, Zag al ’t water afwaarts vloeien, En verkwijnde in ’t droge zand. ’t Klaagde hierover God den Heere Zijnen bitt’ren, diepen nood Maar des Heeren koel bescheid was Elk zorgt hier voor eigen brood En zoo ging het plantje dood. die vroedschap te degradeeren en een deel ha- rer rechten over te dragen op den burgemees ter. Of, wat nog erger misschien mag gere kend worden, is het feit, dat de bevolking der gemeenten Opsterland en Weststellingwerf de weerbarstige vroeden in ’t gelijk heeft gesteld, door ze na hun vrijwillige ontslagname, allen te herkiezen. De beschreven vaderen dier gemeenten had den op meer rijkssubsidie gerekend dan hh. Gedeputeerde Staten en de heer van Houten noodzakelijk achtten. Het was hier het van ouds bekende liedje van de machtige heeren Bartel, betaal Maar de wijzen in de bovengenoemde Frie sche dorpen kennen geen boercnschroom. Ze vonden het een publiek schandaal, den burger 10 cents en meer van den gulden te laten be talen aan den gemeenteontvanger. Toch moet deze zooveel ontvangen, wil men in de noodza kelijkste behoeften van de massa armen voor zien. Moeten nu de overblijvende burgers, dat wil zeggen, die na aftrek der hulpbehoevenden nog solvent worden bevonden, dat alles opdok- ken Zijn zij verplicht hun bezittingen te la ten vervreemden door de macht die de belas tingen voorschrijft Moeten zij alleen voor al de armen in hun omgeving zorgen Moeten de heeren in den Haag, Driebergen en Velp, de mannen van sta-pal, hierin niet bijdragen Kan men zelfs de innigste vaderlandsliefde zoo jemakkelijk uitschudden wanneer hot geldt een pleidooi te leveren dat ik, wanneer een of an- .1 te- I luis te zoeken, verplicht ben de armen in die femeente voor mijn aandeel te nemen en soli tair aansprakelijk te zijn voor hun lot Het s hard, wat Kaïn zeide tot den Heer, maar Caïn’s hardheid is eenigszins te veroutschuldi- ien Kaïn had een misdrijf gepleegd en was :enuwachtig toen hij ondervraagd werd. Ditzelfde kan men desnoods aanvoeren rerontschuldiging van den heer van ils hij uitzonderingswetten in elkaar past. Maar heeren die zoo heerlijke, gevoelvolle ccoorden aanslaan, terwijl ze met hun geest- er wanten op de Veluwsche-hei woningen ma len voor heidegrond-ontginners, kunnen zij in emoede met Kaïn zeggen Ben ik des broeders hoeder I Welnu, aan die heeren een enkel woord. XGij heeren, bestuurders van BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de jaarlijksche herijk van maten en ge’ wichten enz. voor de gemeente Sneek, in 1895 N I E T zal plaats hebben, doch dat tot den herijk, gevorderd tengevolge van beschadiging I van stempelmerken of om andere redenen, aan het IJkkantoor te Leeuwarden, iederen Dinsdag den te goeder en Vrijdag, telkens van des voormiddags 9 to't Deze COL RA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.- franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ■miiiïHh I 3 6 6 1. 18 OEEKER OI K LI “n En eindelijk de wetgever overwege in ’t bij- j VerWa“te11 §eld

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1