i.i ïii ii ui nu imiiaiim sira. V No. 7. V TJ F T I rt H T l< NT <4. 1893. EENZIJDIGE HUMANITEIT. 1 d UITN000IG1NG tt' 26 J A A U A R I. i?S aan MSB IS. 3, 3, Alle brieven in te zenden. >0 a a 5 •e 0. 5 I 5 I -d 5 «verderfelijk achten, en aan den anderen kant van het rechte pad we aan de beweging voor het Zelfs in conservatieve krin- en na- Deze CO UB AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden L—franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco zij, die de filantropie als onmisbaar beschou wende voor onze samenleving, haar zoo hoog in de hoogte steken, dat ze zelfs de baan van het recht inperken, om de filantropie ruimte te verschaffen. ’t Is alles uit humane bedoeling alleen, maar Volgens den Haagschen Kroniekschrijver der N. Gron. Ct. zou de heer Van Houten gereed zijn met zijn ontwerp-kieswet. Als zij nog niet naar den Raad van State is verzonden dan zou dat tóch spoedig geschieden. Bij deze Courant behoort als Bijblad. Feu.il- leton-nummer 187. Het hoofdbestuur der sociaal-democratische arbeiderspartij heeft besloten dat het eerste congres 14 en lu April (le en 2e Paaschdag) zal worden gehouden. Het zal waarschijnlijk te Deventer plaats hebben. Op het congres zal het hoofdbestuur den afdeelingen een ontwerp- program aanbieden, terwijl tevehs het volgende ontwerp-strijdprogram in behandeling komt. I. Invoering van algemeen direct kiesrecht voor alle wetgevende lichamen, voor mannen en vrouwen, die hun 20e jaar hebben bereikt, met geheime stemming. Vertegenwoordiging der minderheden. De gekozenen zijn lasthebbers der kiezers. Afschaffing der Eerste Kamer. Rechtstreeksche wetgeving door het volk, door invoering van het volksinitiatief (recht der’ bur gers om wetten voor te stellen) en van het refe rendum (goedkeuring door het volk) over be langrijke wetten. Uitgebreid'e zelfregeering der gemeenten. II. Volledige vrijheid van vereeniging en vergadering, van woord en schrift. Strafbaar stelling van hen, die inbreuk maken op deze rechten. III. Kosteloos verplicht lager onderwijs tot het 14e jaar met recht op voedsel, kleeding en schooibehoeften voor de kinderen uit de open bare kas. Algemeene invoering van ambachts- onderwijs. Kostelooze openstelling van alle in richtingen van onderwijs. IV. Kostelooze rechtspleging. Invoering der volksjury en schadeloosstelling aan onschuldig veroordeelden en preventief gevangenen. V. Afschaffing van het militaire stelsel; in voering van algemeenen weerplicht in plaats van het staande leger. Beslissing van internationale geschillen langs scheidsrechterlijken weg. VI. Scheiding van kerk en staat. VIL Sterk opklimmende belasting op de inkomsten, het vermogen en de erfenissen, met vrijstelling van de lagere inkomens en vermo gens. Invoering van het staatserfrecht. Afschaf- fing van alle belastingen op de noodzakelijke volksbehoeften. VIII. Landnationalisatie. Vergoeding aan de pachters wegens door hen aangebrachte verbe teringen van den bodem. Uitbreiding van het onteigeningsrecht tot het brengen van onbebouwden grond in handen der gemeenten. Verbod van verkoop van grond ADVEE EEN E1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; vooi eiken lege! meer 7';1 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 17 Januari 1895 no. 30, 3e Afdeeling Statistiek, Provinciaal blad no. 5, brengen ter kennis van de ingezetenen, navolgende „De Gedeputeerde Staten van de provincie Friesland, Gelet op art. 73 der wet van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37,) zooals dat artikel is gewij zigd bij art. VII der additioneele artikelen van de Grondwet, en bij de wet van den 11 Janu ari 1894 (Staatsblad no. 5) Noodigen de inwoners der provincie uit, om, indien zij in andere provinciën in de rijks di recte belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 1 April aanstaande aan hunne ver gadering te doen blijken, teneinde door haar daarop kunne worden gelet bij het opmaken van de lijst der hoogst aangeslagenèn voor de verkiezing van de afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal.” Sneek, 25 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. B I N N E N L AN D. De circulaire van ’t hoofdbestuur der Libe rale Unie is te Middelburg behandeld in een vergadering van de liberale kiesvereeniging „Een dracht maakt Macht”. Mr. E. Fokker leidde die in. Met algemeene stemmen is de volgen de motie aangenomen „De kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht”, zich vereenigende met de meening van het be stuur der Liberale Unie dat de tijd gekomen is om een hervormingsprogramma samen te stellen; „Van oordeel dat de bij de circulaire van 2 Januari 1895 gevoegde vraagpunten de juiste richting aangeven in welke in de naaste toe komst na totstandkoming der met ongeduld ver beide kiesrechthervorming behoort te worden gestuurd „besluit van dit haar gevoelen aan het bestuur der „Liberale Unie” mededeeling te doen.” De heer Frowein moet tot zijn leedwezen ver- i klaren dat de burgemeester dit gevoerd onder- houd verkeerd heeft medegedeeld. Hij verzoekt daarom de Kamer in ’t oog te willen houden, dat de Nota van Inlichtingen van den Minister van binnenlandsche zaken gegrond is op een onjuist ambtsbericht. Voor eenigen tijd vermeldden wij wat de Mi nister van binnenl. zaken aan de Tweede Ka mer had bericht omtrent het adres van den heer Frowein in Den Helder, ter zake van de eedsaflegging als gemeenteraadslid. De heer Frowein heeft thans een adres aan de Kamer bericht en daarbij uiteengezet dat de Minister gronden aangeeft, die berusten op mededeelingen van den burgemeester, ontleend aan een parti- 1 culier gesprek, door hem met adressant gevoerd, j Humaniteit vereischt toewijding maar wan neer het hart eenmaal in de goede stemming is laten de meestën aan de winden vrij spel met de snaren, in plaats van de heerschappij er over aan hun verstand toe te vertrouwen. Zeer gunstig hiertegen steken onze conser vatieven af. Hun kalme gemoedsaard, hun gemakzucht, is te benijden, maar onmisbaar te vens voor de maatschappij. Hun waarschuwing voor overdrijving te min achten, getuigt van gebrekkig inzicht in den loop der dingenimmers, waar onze medemen- schen meer en meer zich gaan toeleggen op de beoefening der humaniteit, en waar de noodige kennis en de scherpheid van blik bij verreweg de meesten te wenschen overlaat, zoodat de vaartuigen langzamerhand allen afwijken wil len van den rechten koers hetzij te linker of te rechter is het een zegen, een rijken zegen, dat in ons midden conservatieven wonen, die zich bereid toonen hun bystand te verleenen en met hun licht en scherpen blik ons den boeg weer in de rechte lijn willen brengen. We behoeven hier slechts, ten bewijze, te herinneren aan de wijze waarop het tegenwoor dige ministerie in ons land aan het roer kwam en om de toelichting nog gemakkelijker te ma ken hebben we maar te wijzen op de bekende noodwet tegen de raden van de Friesche ge meenten, die de armen te goedgunstig waren en nu wegens overdreven menschenliefde de ketting gaan. Waarlijk, indien er geen conservatieven wa ren, men zou er moeten vragen, om de zaken in ’t lood te houdenwanneer het hart den boventoon heeft wordt het verstand zoo licht vergeten, en gevaarlijk wordt het indien de be stiering van het vaartuig wordt toevertrouwd aan een opgewonden, aan overdrijving en te groote menschenliefde lijdende massa dan mag men de ergste dingen verwachten, want dan is er geen rust, geen tijd om verloren kracht terug te krijgen. Zetten we onzen tocht ter onderzoeking van eenzijdige humaniteit voort, dan treft ons al dadelijk het verschillend inzicht der menschen en het overdrevene in de opvattingrusten en werken. Voor het oogenblik willen we slechts erop wijzen, hoe men er op zint wetten te maken tegen overmatigen arbeid en middelen beraamt naast de bestaande en werkende om de leeg- loopende schare aan den arbeid te krijgen. Naast arbeidswetten lezen we in het heden nog van werkverschaffingbeide uitingen van maatschappelijk leven duiden op scheeve toe standen, waarvoor de eenzijdigheid van den mensch alleen aansprakelijk kan zijn. Spreuken als rust roest! of werkt en bidt! helpen niet meer tegen de kwaal. De een leeft onder den dwang der rust, en de ander weer onder het dwangjuk van den arbeid; de een ziet zich gedrongen te leven bij genot alleen, en de ander bij zwaren lichamelijken arbeid <vat eenzijdig en niet vrij van den invloed der voor de rustenden zoekt men werk of baantjes, lage zelfzucht, den onverstoorbaren reisgezel, I en voor de werkers bescherming tegen over- iie, trots alle verwijtingen, ons niet alleen laat. matigen arbeid ook om aan de rustenden iets over te laten. Al deze verschijnselen zijn bewijzen onzer eenzijdige humaniteit en ver dienen als zoodanig overwogen te worden. Zij wijzen op het gebrekkige in de leuze elk voor zich, het best voor allen, zooals de humaniteit I die eenmaal bedacht; en op onze geringschat ting van de menschelijke krachten. Alzoo overdrijving in de schatting van den menschhier te hoog, zoodat de verwachting niet werd beantwoord; daar te laag, zoodat men iets beters had mogen verwachten - beide proefondervindelijke bewijzen van onze beperkte geestvermogens en duidelijke vingerwijzing dat we niet zijn op ’t rechte spoor. Ons is een gids noodig in de religie, 'het geloof aan den mensch en zijn deugdzaamheid. De versterking van dit geloof vinden we in de medewerking aan het verwijderen van onrecht of ongelijk recht en aan het brengen van an dere toestanden, die minder zware eischen zul len stellen aan onze humaniteit. De humaniteit raakt overwerkt. Zou minister van Houten niet soms een wet willen maken van maximum onrecht en mini mum eenzijdigheid Hoever de humaniteit kan wijken, zien museum-Vetter. gen spreekt men er afkeuring over uit, tuurlijk op het allergunstigst genomen is het stukje dat naar het fameuse museum zal ver huizen niet anders dan door deze woorden te *karakteriseerenvreesachtig patriottisme den spot drijvende met heldhaftige vaderlandsliefde; in ongunstigen zin opgevat raken we nog ver der van huis, zoodat zelfs de hooggeroemde va derlandsliefde ons alleen laat en we geen an der reisgezelschap hebben dan het egoïsme, de lage zelfzucht waardoor ieder „fatsoenlijk" mensch zich gecompromitteerd moet gevoelen. De meerderheid van ons geslacht echter is gehoorzamer aan den onredelijken hartstocht, •dan geneigd is te luisteren naar het redelijk verstand zoodat slechts een enkele snaar van het ge moed flink getokkeld behoeft, om het verstand het zwijgen op te leggen dan raken de boe nen van de vloer uit humaniteit en ziet men niet de verkeerde drijfveer uit blinde humaniteit voordat de dans ten einde is uit uitgeputte humaniteit, en de mensch, uit geslapen, tot het inzicht komt, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan eenzijdige huma niteit. Humaniteit is zoo moeilijk in zijn alzijdig heid te treffen aan de eene zijde ziet men humane menschen die het „blijde met den blijden” als richtsnoer hebben verkozen, en aan den anderen kant ziet men een massa die bij Voorkeur weent met de weenenden. Vooral in onzen tijd schijnt de massa zich langzamer hand in deze twee fracties te willen oplossen. Hier menschen die dansen om een Vetter- monument, en daar menschen, die, dansen een zonde achtende, zich er toe bepalen God den Heere, die ons bewaarde in bangen nood, te danken voor een generaal Vetter, die ons ’t be staan wat gemakkelijker en ons den pot wat vetter heeft gemaakt. Aan de eene zijde menschen die alle aard- sche zorgen op zij zetten, en genieten van het vette der aarde als eenige levensleus hebben gekozen, en aan de andere zijde menschen die genotzucht de grootste zonde achten en daar om alles wat zijzelven genieten in stilte genie ten, om geen verkeerd voorbeeld te stellen. Aan den eenen kant zij, die de filantrophie o o I OEEKER <01 RAAT mb in inn-iuii im ui i- n I I 12 ;5 4 9 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1