1 1 J J Hsüiïi. i 1 lilt 1RIMMISSSIHÏ SIM. REDDINGSHAKEN No. 9. VIJFTIGSTE J A A U O A N 1895. i SM W O U D A €1 dat Dat amendement werd 1 Alle brieven in te zenden. Deze CO VB ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco aan te, Mees, v. ten ’t Hoogënd j 2by J. 3°. Lij de ïf ed. Folkert Prins aan de Prin- wing, Pijttersen, Staalman, sengracht- - F •W in de naaste toekomst nog klaarder zal voor- den, dat wij, Hollanders, „moffen”, semieten of welken naam we dragen mogen, bewoners zijn van de groote wereld en dus broeders; dat de wetenschap de door ons kunstmatig getrokken grenzen uitwischt en spot met ons bekrompen nationaliteitsgevoel. Te waarschuwen dus voor geestdrijverij in KENNISGE VING. De BURGEMEESTER van Sneek, brengt, naar aanleiding van eene bij hem ontvangen missive van dén Commissaris der Koningin in deze Provincie, betreffende het lokken van Nederlandsche werklieden naar Duitschland, ter kennis van belanghebbenden: dat het herhaaldelijk voorkomt, dat Neder landsche werklieden door berichten in de nieuws bladen of door daartoe uitgezonden Agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland, ten behoeve van industrieele ondernemingen worden gelokt, ter wijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, en dat het daarom geraden is, dat die werklieden, al vorens op zulke berichten of voorspiegelingen der Agenten af te gaan, of zelf óf door tus- schenkomst van den Burgemeester hunner woon plaats, zich tot den Nederlaudschen Consul, in de streek, waar die ondernemingen zich bevin den, om inlichtingen wenden, omtrent de voor uitzichten en het bekomen van werk, de loo nei! en de huurprijzen der woningen aldaar. Sneek den 29 Januari 1895. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ring in de middelen van verkeeraan 1 het te danken volgens anderen te wyten dat Amerika en gen op de Europeesche markt, waar gyvolge der grootere dichtheid van 1 feeder aftrek vinden dan in eigen land, menschen met kapitaal worden er door ginds gelokt. De verkeersmiddelen brengen de landen der wereld dichter bij elkander en het is dus de wetenschap, die ons door haar uitvindingen ten slotte het besef opdringt, dat wij menschen in de eerste plaats kosmopolieten zijn bewoners van de wereld en niet bewoners van een afge bakend veld, dat vaderland wordt genoemd. Terloops zij hier opgemerkt, dat groote hee- ren, die in ons land uitgestrekte terreinen in eigendom hebben, de wetenschap, die hun grond in prijs doet dalen, naar den duivel wenschen. Hun vaderlandsliefde en hun beurs gebieden hen, om het land af te palen en af te sluiten voor den vreemdeling. Hun aandeel in de wetenschap is tevens groot genoeg om de goêgemeente te leiden op hun wegen als het den boer goed gaat, zal het ook den arme weer goed gaanaandoénlijk is het medelijdend, vaderlandslievend gevoel dat uit deze kapitalistische harten zich ontlast. Een opmerking verder, of, wil men, een ge volgtrekking uit de konsekwent protectionistische leer, geldt de afkeer die zich openbaart tegen menschen die van elders onze grenzen over schrijden, om onderons volk kapitaal te maken. Men moppert over den grooten toevloed van „moffen”, die ons de kaas van ’t brood eten willen, tot eindelijk een groote „mof” komt, die ons ’t brood ook wegkaapt. Zoo’n mobperbui moet ieder kunnen verdra gen die protectionistisch gevoelt. Ze mogen zelfs voor het anti-semitisme niet meer terugdeinzen. Zonderlinge loop van zakenTerwijl semie ten zooveel hebben bijgedragen aan de vermeer dering van kennis en de uitbreiding der weten schap, zal diezelfde wetenschap oorzaak zijn dat hun bestaan wordt bedreigd door protec- tionisten. Uit naam der humaniteit, de zuster der we tenschap, zijn wij menschen daarom verplicht de aanhangers van het protectionisme te waar schuwen. Te waarschuwen voor dit groote feit, dat in onze dagen duidelijker aan het licht treedt en wor- K E N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen onder de aandacht van degenen, die gedurende het jaar 1894 iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar geleverd, dat hunne pretentiën, voor zoover ze niet vóór of op 30 Juni e. k. zijn ingeleverd, moeten worden gehouden voor verjaard en ver nietigd, volgens art. 228 der gemeentewet, in verband met de wet van 8 November 1815 {Staatsblad no. 51). Sneek den 29 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGEVING. RURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, dat er aanwezig zijn 1°. In den houtmolen van Ter Horst de Geeuw 2°. Bij J. T. Bloksma, Pompmaker, Bui- Bastert. 'BESCHERMING, Het verschijnsel dat heden ten dage door heel Europa wordt waargenomen en dus mag i worden geacht te belmoren tot de vragen van I den dag, mag als zoodanig aanspraak maken op ieders aandacht ook in ons vaderland. Wij wenschen daarom eenige opmerkingen dienaangaande te maken, in de overtuiging, dat de zaak zelve door de belangstellenden ge noegzaam zal zijn overwogen in haar vóór- en nadeelen, haar verhouding tegenover de ver schillende handels-ideeën en de gevolgen van haar invoering voor den arbeidenden stand, om dit alles stilzwijgend voorbij te mogen gaan. Ons standpunt in dezen is, als we ’t met een woord moesten aanduiden, opportunistisch. Wat dit wil zeggen begrijpt men allicht, wan neer men nagaat hoe onder andere tijdsomstan digheden mannen als Zijlma, Treub en Mans holt e. a. over deze quaestie anders zijn gaan I,denken. Hun standpunt schijnt ons het ware toe, al willen we daarmee geenszins constateeren, dat het behoud der zwakken, dat ten slotte toch het behoud der maatschappij zal zijn, afhangt van al of niet invoering der protectie. Vooreerst dan merken we op, hoe menschen van vaste overtuiging, meegaande genoeg zijn, om bij veranderde tijdsomstandigheden te dur ven transigeeren met hun beginsel. Daartoe behoort meer stokt aanhangen van een voor meer ruimte van blik. Hoe afkeerig ook van beschermende rechten, kan ieder, naar onze inzichten, met overtuiging de wassende beweging voor dezo rechten toe juichen als de barensweeën die de geboorte van beteren tijd voorspellen. K E N N I S G E V I N G. De BURGEMEESTER van Sneek, Gelet op de mededeeling van den Landme ter voor den Velddienst te Sneek, gedaan bij zijne missive van 26 Januari jl. no. 44 Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de gewone kadastrale op- en uitmetingen, voor den dienst 1895, in deze gemeente zullen wor den aangevangeu op Vrijdag 1 Februari e. k. Sneek 28 Januari 1895. De Burgemeester voornoemd, ALMA. ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- voor eiken regel meer 7«Z1 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. vaart zal gevolgd worden door een verbazend krachtige reactie. Nog ééne opmerkingHet protectie-middel als medicijn tegen de groeikoorts is een bewijs dat we groeien. Daarom moet ieder, die dezen groei toelacht, het toepassen van dit middel als een heugelijk voorteeken beschouwen van be- I tere tijden, waarin onze bekrompen patriotten- De Tweede Kamer heeft de wetsontwerpen, waarbij jl. Vrijdag werd verklaard dat de ra den van de gemeenten Opstorland en Weststel- lingwerf zich aan „grove verwaarloozing” heb ben schuldig gemaakt en dus door den wetge ver in de huishouding moet worden voorzien, aangenomen. Door den heer Pijttersen was nog een amen dement voorgesteld om weg te laten de woor den „den Raad der gemeente”, zoodat alsdan niet zou worden uitgesproken dat de raad de regeling en het bestuur der gemeente grovelijk heeft verwaarloosd. Dat amendement werd niet ondersteund. Het wetsontwerp betreffende Opsterland werd aangenomen met 57 tegen 27 stemmen. Vóórde heeren Goekoop, De Lange, Gu yot, Haffmans, Travaglino, Van Deinse, Bee- laerts, Van Vlijmen, Royaards, v. Kerkwijk, Bouman, v. Delden, Hesselink, v.d. Berch, Bahl- mann, Borret, v.d. Kun, Hintzen, Schimmel- penninek, De Ram, Kolkman, T. Mackay, Ty- deman, v. Karnebeek, v. Gennep, Smits, van Oyen, De Beaufort (Wijk), Rutgers, Willinge, Vermeulen, A. Mackay, Viruly, Vos de Wael’ Harte, v. Stirum, Lohman, Schaepman, Tydens Hennequiu, Truyen, Pijnappel, Everts, Bool, v. Borssele, v. Bylandt (Gouda), v. Berckel, Zijpj^Van Bijlandt (Apeldoorn), Roessingh, Pla- d. Schnek, De Beaufort (Amsterd.), Gijn, Dobbelmann en de Voorzitter. Tegen de heeren Veegens, Drucker, Hou- -■c-i --j vAlphen, t Hooft, l Schaafsma, Heemskerk, Sanders, Hartogh, Rink, moed dan bij het ver- of ander eenmaal met vast vertrouwen uitgesproken confessie. Tot de laatste categorie behooren de oud-li- beralen met de Arnh. Ct. aan het hoofd, die de vrijheid van handel a tort et a travers wil len behouden. Tot de eerste zij, die, de nadeelen van den vrijhandel opmerkende, verstandig genoeg zijn om hun theorie voortdurend te toetsen aan de praktijk en de eerste voor de laatste de vlag doen strijken wanneer dit huns inziens noodig blijkt. Hun opportunisme is een gelukkig verschijn sel ook al heeft het voorloopig een grens nog, toch zal het in de toekomst mogelijk zijn voor ben, die op meer geavanceerd standpunt staan, met deze opportune politici te redeneeren. Verstokte booswichten alleen zijn voor rede- neering onvatbaar, en we weten, dat van zeer geavanceerd standpunt de konsekwente standers van het „elk voor zich” voor booze geesten worden uitgemaakt. Een andere opmerking geldt de invloed der wetenschap op de politieke denkbeelden. Aan de wetenschap danken we de verbete- haar is I - --- - protectionistische richting, die in haar dolle Australië hun producten bren- -L -3-3— J- r ze, ten bevolking, i ^eer omdat de handelswaarde van den bodem in die streken, wegens de mindere dichtheid van bevolking, aanzienlijk lager is dan in ons werelddeel. 4°. In de smederij van Tjaarda, buiten de^voormalige Noorderpoort 5°. Aan het Spoorwegstacion 6°. Bij M. Meiners, nabij de Oosterpoorts- brug 7°. Bij G. S. Hofstra, steenhouwer, aan de Leeuwarder trekvaart - Sj ■A-sselman, scheepstimmerman, dij de Oppenhuizerbrug 9°. Bij de Kalkovens van Feenstra, aan den Oppenhuizerweg 10°. Bij den Concierge der Hoogere Bur gerschool 11°. Bij den Concierge der school voor Kos teloos Onderwijs 12°. In den molen van Veen, aan de Fra- nekervaart. Tevens wordt in herinnering gebracht, dat volgens art. 450 van het Wetboek van Straf recht ieder, die, getuige zijnde van het oogen- blikkelijk levensgevaar, waarin een ander ver keert, nalaat dezen die hulp te verleenen, die hij hem, zonder gevaar voor zichzelven, ver leenen kan, indien de dood van den hulpbehoe vende er op volgt, gestraft wordt met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op art. 168 der Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente, luidende als volgt: „Niemand mag weigeren een drenkeling in zijn huis op te nemen. Ieder is verplicht, die daar te houden, totdat volgens verklaring van een geneesheer vervoer kan plaats hebben.” Overtreding van dit artikel wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijfentwintig gulden. Sneek, den 28 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. B I N N E N L a”n D. De verkeersmiddelen zijn er dus om hetgroo- aard zal wijken te verschil in marktwaarde der grondstoffen te vereffenen ze voeren producten naar hier en naar «ms- h mimwiHLu mu de i 6 a 0 t- 11 ce ra 18 ik azuvuviv V. ’4- "l -I rr/i n z-1 'Mi i - - -- A»uii, te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1