'A Mans- H OBfflTHllI M DE CHMI ffl fffl iBRWIISSKBï SMI 0 No. 13. V IJ F T I G 8 T E J A A R Cl A N Q. 1895. RED DING SHAKEN W O K M D A G 13 FKBRLARI. U I T DE PERS. it BINNENLAND. y, a voor. Daar naar. een van den Heer Commissaris der Koningin in Friesland ontvangen besluit, alle houders van pretentiën ten laste van het Rijk, den dienst van 1894 betreffende, uit, hunne declaratiën zoo spoedig mogelijk in te zenden, en het uiterste tijdstip van indiening, zijnde den laatsten der maand Juni e. k.niet af te wachten, vermits die pretentiën, op dat tijdstip niet ingediend zijnde, volgens de wet van 8 November 1815 {Staatsblad no. 51), worden gehouden voor ver jaard en vernietigd. Sneek den 12 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. ADV EB TEN Tl ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘h Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bü den uitgever. aangevoerd, dat men zoo den voet zet op een hellend vlak dat naar de socialistische maat schappij voert. De heer Treub is intusschen van meening, dat deze boeman uitgediend heeft en alleen bij gebrek aan steekhoudende argu menten wordt voor den dag gehaald. Als men het beeld van het hellend vlak wil gebruiken en beweert dat de sociale hervor mers zich op zulk een vlak bevinden, dan zijn naar de heer Treub doet uitkomen de doctrinaire individualisten bezig boven op den scherpen kant hun partes posteriores door te zitten. Maar van een hellend vlak is hier geen sprake. De weg, waarlangs de maatschappij zich beweegt, is niet hellend naar beneden. Wil men een beeld, dan kan men spreken van een langzaam stijgenden, in het midden hoo- gen, aan beide zijden geleidelijk in een moeras afloopenden weg. Aan de eene zijde het moe ras van het dogmatische individualisme, aan de andere dat van het dogmatische communisme. Op dien weg gaat de maatschappij niet regel recht voort, maar wordt zij, al voortschrijden de, heen en weer geslingerd, nu eens meer na derende tot het eene, dan weer tot het andere moeras. In den loop dezer eeuw, tot slechts wei nige jaren geleden, is de maatschappij hoe langer hoe verder uit het midden van den weg naar den kant van het individualistische moeras afgezakt en dat niet toevallig, maar gedreven door een openbare meening, die vast overtuigd was van aan den individualistischen kant niet een dras- sen- maar een vasten bodem te vinden. Nog juist bij tijde, toen de kans reeds groot was dat de maatschappij voor altijd in den dras- sen grond, die tegen de verwachting aanwezig bleek te zijn, zou worden vastgezogen, is dit gevaar ingezien en is de maatschappij begon nen den gevaarlijken kant van den weg te ver laten en zich weer naar het midden van den weg te bewegen. Dat deze beweging, wanneer zij te lang naar dezelfde richting wordt voortgezet, over het midden van den weg kan en zal heen brengen, en de maatschappij in de niet minder gevaarlijke nabijheid van het communistische moeras zal voeren, verhelen de voorstanders van sociale hervormig noch aan zich zelven noch aan anderen. Maar dit belet hun niet de beweging onder de gegeven omstandigheden, nu de maat schappij te veel naar den individualistischen kant is afgedwaald, met vol vertrouwen te be vorderen. Op de individualistische richting van de voorafgaande periode heeft de socialistische, welke de maatschappij thans uitgaat, dit al thans voor, dat terwijl de voorafgaande be weging werd aangewakkerd door de algemeene overtuiging dat zij niet ver genoeg kon wor den voortgezet, thans allen, wier blik niet door het sociaal-democratische dogma is beneveld, de gevaren van het te ver voortzetten van den nieuwen koers voor oogen houden en dat dien tengevolge het gevaar van overdrijving nu veel minder groot is dan voorheen. De vooruitgang der maatschappij dwingt tot een voortdurend zoeken naar het juiste midden tusschen de individualiteit en de communitische neigingen van de haar vormende leden en groe pen. ’t Is een voortdurend slingeren aan het onvatbare juste milieu, maar naarmate de maat schappij er verder van verwijderd wordt, naar die mate worden ook de bezwaren van hun afdwaling voelbaarder en wordt de drang naar koersverandering grooter. Die drang is thans Het bestuur der sociaal-democratische arbei derspartij in Nederland W. P. G. Helsdin- gen te Rotterdam, voorzitter, J. H. Schaper te Groningen, secretaris, G. Israël te Arnhem, pen ningmeester, W. H. Vliegen te Maastricht, bui- tenlandsch seer.P. J. Troelstra te Utrecht, Js. Loopuit te Amsterdam en L. Cohen te Zwolle heeft aan alle vereenigingen en personen in Nederland, die voorstanders zijn van uitbreiding van het kiesrecht, een missive gericht, die ten doel heeft te komen tot een krachtige bewe ging in Nederland ten gunste eener snelle en ruime kiesrechtuitbreiding. Kon bij de behandeling van het ontwerp-Tak met een schijn van recht door sommige kamer leden worden beweerd, dat het volk buiten de kiezers niet warm is voor de kiesi-echtquaestie, ditmaal dient, naar ’t bestuur doet uitkomen, te worden gezorgd, dat dit voorwendsel niet meer kan worden gebezigd. Het wil daarom een algemeen democratisch en arbeiders-comité voor de uitbreiding van het kiesrecht in ’t leven roepen, een comité, waarin alle richtingen onder de democratische groepen - - 7moeten vertegenwoordigd zijn en dat tot taak zeer sterk. Men moet beginnen met te trachten zaf hebben, op grond van een program van den wagen weder in het rechte spoor tc bren- kiesrechtuitbreiding, bij gemeen overieg g. oed- FAt*rï gekeurd een gemeenschappelijke beweging^er geheel het land in het leven te roepen en te onderhouden. In een vergadering, den 10 Maart te Amster- de vraag, of hij aan den anderen kant weer zal uitglijden. Dit laatste is mogelijk, is niet on- waarschijnlijk zelfs, maar vooreerst is daarvoor I De quaestie der graanrechten brengt bij voortduring veel pennen in beweging in ver band met de motie-Dobbelmann, die nog in de Tweede Kamer in behandeling moet komen, en met de pogingen zoo in Groningen als in Lim burg gedaan om het stelsel van protectie op landbouwgebied toe te passen. Ook tusschen de Arnh. Ct. en den heer Treub in ’t Soc. Weekblad is daarover een pennestrijd gevoerd. Geen van beide partijen is voor graan rechten. De Arnh. Ct. wil ze niet, de heer Treub zou ze alleen willen als er kon worden gezorgd dat de voordeelen althans de pachters en boeren zelf ten goede kw-amen. De pole miek is allengs overgegaan in een bespreking over de middelen door den heer Treub aange geven om te zorgen dat bij eventueele heffing niet de grondeigenaars met het voordeel zullen gaan strijken en de klpinere man, die duurder brood te eten krijgt, het gelag zou betalen, en de A. C. heeft er op gewezen dat een premie aan de graanbouwers dan wellicht nog de voor keur zou verdienen boven de middelen van den heer Treub. Hiertegen voert laatstgenoemde thans in ’t Soc. Weekblad aan, dat de Arnh. Ct. vermoedelijk heeft bedoeld een bewijs uit het ongerijmde te geven. Op zichzelf zou er zeker als noodmaatregel niets tegen te zeggen zijn, maar in de practijk zou zij vrijwel onuitvoer baar blijken te wezen. Ten slotte verdedigt hij de door hem voorgestelde maatregelen. Het slot van dit artikel is gewijd aan den rechtsgrond voor het nemen van de verschil lende maatregelen, welke de heer Treub noo- dig acht, o. a. het vaststellen van pachtprijzen. Wij meenen dit gedeelte, hetwelk een belang rijk en veel besproken punt behandelt, iets uit voeriger te moeten vermelden. De rechtsgrond tot het grijpen in de parti culiere aangelegenheden bestaat, naar de heer T. doet opmerken, voor den staat overal, waar de onbeperkte individueele vrijheid leidt tot toestanden, die uit een algemeen maatschappe lijk oogpunt bedenkelijk zijn. Die rechtsgrond is het welke den staat er toe leidt, eischen te stellen aan het bijzonder onderwijs, ongevacci neerde kinderen van de scholen te weren, het vervoer van landverhuizers aan zekere voor waarden te binden, het oprichten van fabrieken niet onbeperkt toe te laten, regelen te stellen voor vrouwen- en kinderarbeid. Die rechtsgrond is het welke den staat er welhaast toe leiden zal maatregelen voor te schrijven tot beveili ging van werklieden tegen ongelukken in fa brieken en werkplaatsen, verplichte verzekering tegen de gevolgen van ongelukken, invaliditeit en ouderdom in te voeren, regelen te stellen voor de volkshuisvesting, leerplicht in te stel- enz. Tegenover deze opvatting wordt gewoonlijk KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, dat er aanwezig zijn: 1°. In den houtmolen van Ter Horst aan de Geeuw 2°. Bij J. T. Bloksma, Pompmaker, Bui ten ’t Hoogënd 3°. Bij de Wed. Folkert Prins aan de Prin sengracht 4°. In de smederij van J. Tjaarda, buiten de voormalige Noorderpoort 5°. Aan het Spoorwegstation 6°. Bij M. Heiners, nabij de Oosterpoorts- brug 7°. Bij G. S. Hofstra, steenhouwer, aan de Leeuwarder trekvaart 8°. Bij Th. Asselman, scheepstimmerman, bij de Oppenhuizerbrug 9°. Bij de Kalkovens van Feenstra, aan den Oppenhuizerweg 10°. Bij den Concierge der Hoogere Bur gerschool ƒ110. Bij den Concierge der school voor Kos teloos Onderwijs 12°. In den molen van Veen, aan de Fra- nekervaart. Tevens wordt in herinnering gebracht, dat volgens art. 450 van het Wetboek van Straf recht ieder, die, getuige zijnde van het oogen- blikkelijk levensgevaar, waarin een ander ver keert, nalaat dezen die hulp te verleeneu, die hij hem, zonder gevaar voor zichzelven, ver- leenen kan, indien de dood van den hulpbehoe vende er op volgt, gestraft wordt met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op art. 168 der Algemeene Politie-Verordening dezer gemeente, luidende als volgt „Niemand mag weigeren een drenkeling in zijn huis op te nemen. Ieder is verplicht, die daar te houden, totdat volgens verklaring van een geneesheer vervoer kan plaats hebben.” Overtreding van dit artikel wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijfentwintig gulden. Sneek, den 28 Januari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat het 2e Suppletoir-Kohier van den Hoofde- lijken Omslag, dienst 1894, goedgekeurd door lïeeren Gedeputeerde Staten van Friesland, aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ter liandgesteld en een ieder verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen dat een afschrift van dit Kohier vanaf den 13 dezer, gedurende vijf maanden ter Se cretarie dezer gemeente ter inzage is nederge- legd, alle werkdagen van ’s morgens 9 tot ’s na middags 1 uur. Sneek den 12 Februari 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester BENNEWITZ, Secretaris. KENNISGE V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der len' gemeente Sneek noodigen, naar aanleiding van nog geen gevaar. Het gevaar om aau louter individualisme te bezwijken, is onze maatschap pij nog niet te boven en het is ons aller plicht haar daartegen in bescherming te nemen, zelfe i al moeten daartoe individueele rechten worden beperkt en aan banden gelegd. „Het verloop der maatschappij is de hoogste wet die wij er kennen. Alle individueele rechten die daaraan in den weg staan hebben hun rechtsgrond ver loren, aldus besluit de heer Treub. De Standaard velt een min gunstig oordeel over de circulaire der Liberale Unie en de aan gesloten kiesvereenigingen. Zij schrijft: Te laat is een boos woord, maar te vroeg kan even goed schade brengenen die schade beloopt thans de Liberale Unie. Ze kwam met haar voorslag te vroeg voor den dag, en verzwakte daardoor haar positie. Wat ze bedoelde was kennelijk de schifting voor te bereiden tusschen de meer conserva tieve en meer geavanceerde bestanddeelen in eigen boezem. Edoch, een schifting moet, om doel te treffen, tot op zekere hoogte zuiver kunnen zijn. En hoe wilt ge die zuiverder schifting thans reeds tot stand brengen Alsof die schifting niet bijna geheel beheerscht zal worden door de kansen, die de nieuwe kies wet zal openen En hoe wilt ge dan, op dit oogenblik nu heel het politieke land een middagdutje doet om kracht te verzamelen voor den strijd, die om de kieswet komt, de geesten reeds tot een besliste keuze noodzaken? Daar is het het oogenblik niet Tv is de stemming der gemoederen niet Men slaapt nu zijn winterslaap. En hadt ge de goêlien dan tot eiken prijs uit dien winterslaap willen wakker schudden, was dan ten minste met geen vragen, maar met een beslisten voorslag gekomen. Een nieuw voorstel kan u nog wakker maken. Een reeks vragen wekt ter slaap. Deze CO VB AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. aaonsB 16 4 i s. e R co k, jo m m •8- n* te ar ”4-1 aWllS»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1