fflHffl B1R 1UMBIS8IIMT SMB. No. 16. VIJFTIGSTE 1895. !!iffljfefflniniïiiii!ir.iiihiwitK leton-nummer 189. C A U S E Ii I E. der waarheidswille BINNENLAND. UIT DE PERS. die om op J onze land- en zeemacht in het Oosten den prik kel moet verhoogen tot onbezweken trouw aan haar vaandel, tot kloeke volharding in haar strengen plicht van zelfverloochening en doods verachting, ook bij onspoed en ramp dan voorzeker is het de ervaring, dat de kans om er goed af te komen rijst in verhouding met het aantal zwarten die men neerlegt temidden van moorddadig vuur.” Eerlijk gesproken, om hadden we van het hoofdcomité iets anders en beters verwachtmenschlievendheid behoeft toch niet te beletten dat men met onbezweken trouw aan het vaandel der waarheid gehecht blijft Het zou juister, meer der waarheid getrouw, zijn geweest, indien het slotwoord der circulaire ongeveer aldus ware opgesteld: LandgenootenSteunt het Roode Kruis! Ziet, hoe het zich beijvert hier kan ge voegelijk de onbezweken trouw aan het vaan del (der humaniteit) worden ingelascht om het leed te verzachten van hen, wier maat schappelijke positie van dien aard is, dat ze om den strijd voor het bestaan te kunnen door staan, het wanhopige besluit nemen om Ooster lingen te gaan vermoorden, op gevaar af van zelven vermoord te worden. Landgenooten! Gij die welgesteld en rijk ge noeg zijt om gevrijwaard te zijn voor zulk een laag huurlingenbedrijfGij die niet om en voor geld uw leven behoeft te verpanden als omge kochte moordenaars! Begrijpt het treurig lot van hen, die, teleurgesteld in hun verwachting, gekwetst op het moordenaarsveld, nog de hoop, de laatste, koesteren, om door spoedig aange brachte hulp, zij het met verlies van arm of been, in het vaderland te mogen terugkeeren bij die hen lief zijn, om voortaan op ’s lands kosten een sober maar onbekommerd bestaan te genieten Landgenooten, in wier belang die proletaren uittrekken, geeft een gering blijk van uw dank baarheid voor bewezen, hoewel onbetaalbare diensten Steunt ons met uw stoffelijken steunWij bevelen het Roode Kruis aan in de voortdu rende aandacht en den onmisbaren steun van allen Wanneer zal men in dezen zin schrijven? Zal men nog langer voortgaan de waarheid een slag in ’t aangezicht te geven Uit goede bron verneemt de Haagsche Ct. dat het ontwerp tot wijziging der wet op de personeele belasting gereed is en dezer dagen naar den Raad van State wordt verzonden. ADVEHTEE E1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 */2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. De beweging, deor drie groote Werklieden- vereenigingen op touw gezet om arbeiderspen- sioen te erlangen, wordt door de Standaard met sympathie begroet. „Gelijk we reeds meermalen uitspraken, schrijft het blad, is dit voor ons, met de ka mers van arbeid, het hoofdpunt waarop we in de eerste plaats aan sturen. Ia niets anders dan in het arbeiderspenaioen De Tweede Kamer komt de volgende wéék weder samen. Er wachten onderscheiden moties op behandeling, en wela. de motie-Dobbelman (graanrechten); b. de motie-Gerritsen (minimum loon en maximum-arbeidstijd in de bestekken voor rijkswerken) c. de motie-Heldt (benoe ming eener staatscommissie voor pensioneering) d. de motie-Beelaerts (tijdregeling)e. de motie- Tydeman (telephoon-verbindingen), en f. dst motie-Farncombe Sanders (pensioneering in In die). V erder is het ontwerp nopens het heffen van Bij de jongste gemeenteraadsverkiezing te Rotterdam is de liberale lijst slechts voor een deel gekozen. De Maasbode schrijft naar aan leiding daarvan „De gemeente Rotterdam is thans tengevol ge der annexatie van Kralingen en Charlois zoo groot als het kiesdistrict, dus heeft het kiesdistrict aan den stembusstrijd deelgenomen, en de liberalen zijn verslagen. Wat moet daarvan groeien, als Rotterdam gaat stemmen voor de Tweede Kamer? Let op deze feiten, welke bij deze verkiezing en de vorige in April daghelder in het licht gekomen zijn „1°. De katholieken zijn met de anti-revo- lutionairen opgewassen tegen de liberalen met de radicalen. „2°. De katholieken zijn met de radicalen sterk genoeg, om de liberalen met de anti-re- volutionairen te wederstaan. „3°. De katholieken zijn met de liberalen bestand tegen de vereenigde anti-revolutionairen en radicalen. „Katholieken in de Kamer te brengen, zal niet zoo gemakkelijk vallen, omdat wij met den Papenhaat te strijden hebben, al is de moge lijkheid lang niet uitgesloten; maar het lot der drie andere partijen hebben wij in de hand.” zetten anders dan met de van Godswege ge oorloofde middelen, die den ijk der Christelijke religie kunnen doorstaan. En wat de saamwerking op politiek gebied aangaat, zoo zal de man, van het enkel „Chris telijk” van geen andere saamwerking dan met de conservatieve geesten willen weten, die ia hun persoonlijk leven nog zoo wat de Christe lijke tradition aanhouden. Zoo zal de man van het enkel „democratisch” in de socialisten zijn natuurlijke bondgenooten begroeten en zich on gemerkt in hun gelederen laten inlijven. Maar de christelijk-democratische partij zal, naar den regel door ons reeds in 1869 publiek gemaakt, en sinds steeds gevolgd, van geen fusie of ineensmelting met wien ook willen wetensteeds in het isolement van zelfstandige partijformatie haar kracht zoekenen voort» beurtelings met elke staatspartij saam werken (hetzij feitelijk, d. i. zonder gemeen overleg, hetzij naar vast accoord en afspraak) al naar gelang die samenwerking door het gekozen doel geëischt wordt. Nu eens met Rome tegen alle fractien van het liberalisme. Dan weer met Rome en de radicalen tegen de overheersching der minder heden door de liberalistische coterie. Maar ook, als het moet, met alle partijen saam tegen de socialisten, of, gelijk onlangs, tegen het con servatisme met Schaepman’s fractie en met de radicalen.” Het Hoofdcomité van 1 Roode Kruis heeft per circulaire zijn dank be tuigd aan allen, particulieren en vereenigingen, die bij de jongste troebelen op Lombok het Roode Kruis hebben gesteund. Minder om de dankbetuiging zelve, die al leszins goed besteed is aan hen, die aan dit edele werk der menschenliefde hun penningske besteed of hun bijstand werkdadig verleend hebben, maken we melding van deze dankmis- sive, dan wel om de oratorie en den bombast, waarmee het hoofdcomité zijn rondschrgven besluit. Wij lezen daarin de volgende merkwaardige strofen „Voorafgegaan door H.H. ALM. de Koning innen is het Nederlandsche volk niet achter gebleven in zijn weldoen aan Leger en Yloot, X. Ad ie in Indië met onverdroten toewijding weten te strijden en te lijden voor het vaderland.” Wij vragen ’t aan heel het Nederlandsche volk dat wel gedaan heeft aan ’t Roode Kruis, of het met weldoen heeft gewacht tot H.H. M.M. de Koninginnen vooraf zijn gedaan Behoudens enkele uitzonderingen van men- schen die hun weldaden gewoon zijn uit te stellen tot mijnheer de Burgemeester of een anderen „Hooge” voorgaat, zullen alle bescherm- heeren en dames van ’t Roode Kruis wel ge geven hebben uit eigen beweging, zonder te zien wie hen voorafging Dit is dus een zinle dige, neen, een onzinnige oratorie. En verder vragen we, hoe het Hoofdcomité er achter is gekomen dat leger en vloot in lu- dië met onverdroten toewijding weten te strij den en te lijden voor Iwt vaderland Ons dunkt de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de onverdroten toewijding in strijden en lijden van Leger en Vloot in Indiê minder het vaderland heeft gegolden, dan wel het pensioen. Alweer voegen we er aan toe behoudens enkele uitzonderingenwe willen aannemen dat er waren die uit louter vaderlandsliefde mee gingen strijden en lijden, onverdroten en in de vaste overtuiging, dat niet de tirannie, waaronder de Sassaks gebukt gingen, maar het belang van patria op Lombok werd beoogd. Wie echter niet ziende blind wil zijn, weet, kan weten althans, dat de kolonialen, die zich laten inschrijven in ons Indisch leger, meer aangetrokken werden door de centen, dan ge prikkeld door de vaderlandsliefde huns harten. Hebben we niet gelezen dat er geweest zijn ouder deze strijders en lijders, die met onver droten toewijding zich beijverd hebben vooraan te staan in ’t gelid, met het oog de „centen” van den Radja Schande, wee en ach, over militairen een deel van den buit wegpakken en wegber gen, om er later een lekker leventje van te leiden 1 Zoo komt men al doorredeneerend tot de conclusie, dat de woorden van het hoofdcomi- Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Bij daze Courant behoort ale Bijblad Feuil- x- -,r,n té niet enkel zinledig en onzinnig zijn, maar onjuist ook; een onwaarheid op zijn allerbest, I slechts ten doel hebbende de onnoozelen in den i lande een weinig zands in de oogen te strooien. het Nederlandsche ligt de oplossing der quaestie van armverzor- ging. i Schrap toch van de lijst onzer gestadig en tijdelijk bedeelden alle personen, die arbeiders- pensioen zouden genieten, en wat ge-overhoudt, En zoo jets aldus het hoofdcomite - bij kan door wat thans reeds ten behoeve der ar] men besteed wordt, mildelijk verzorgd worden. Pensioen voor de arbeiders bij alle invalidi teit door ziekte, ongeval of ouderdom. En om dit mogelijk te maken, niet een pen sioen voor den arbeider te hooi en te gras want dan lukt het niet en treft het geen doel maar pensionneering als regel, als waarborg voor ieders toekomst. Zonder solidariteit komt ge ten dezen geen stap verder, en wie wachten wil tot elk arbei der zich vrijwillig verzekert, krijgt het arbeiders- pensioen nooit. Napoleon gaf eens het denkbeeld aan, dat voor elk kind dat geboren werd f 25 zou gestort worden, door de ouders, door vrienden, door de gemeente of door het rijk, en becijferde, hoe uit dit bedrag reeds aller pensioen te kwijten viel. Dit nu is zeker te optimistischde inleg moet stellig grooter zijn. Maar ook, afgezien van het te verkiezen stel sel, mag niet uit het oog verloren worden dat het arbeidspensioen of geen ingang vindt, of het zal in de eerste veertig jaar beduidend kosten. Hoe ge toch ook uw stelsel ineenzet, de in leg van thans begint eerst over veertig en meer jaren normaal te werken. En die veertigjaren kunnen we niet alleen niet wachten, maar ze zijn ook, om de sympathie voor het denkbeeld veld te doen winnen, veel te lang.” Hetzelfde blad heeft in een negental artikelen, getiteld democratische klippen, de voor- en keer zijde der democratische ontwikkeling aangeduid. Ze zijn te uitvoerig om te worden geresumeerd. Op het slotwoord meenen wij echter te moeten wijzen, ook wijl daarin meer bijzonder wordt gelet op de electorale quaestie. „Alleen in de bijeenvoeging van christelijk en democratisch ligt onze kracht zoo besluit het blad. Een richtsnoer en regel, die ook in de electorale quaestie en niet minder bij poli tieke saamwerking, ons den weg wijst. In de electorale quaestie. Immers wie enkel democratisch is, eischt stem in het kapittel als een natuurlijk recht, ook hem als lid van de gemeenschap toekomend. Wie enkel christelijk is, verklaart het stem biljet waardeloos, schuift het rijk der genade voor het natuurlijk leven en vlucht in de tente der evangelisatie, tegen schot en lot gevrijwaard door de vlag der politicophobie. Maar wie Christelijk-democratisch is, vraagt ook voor de lagere volksklasse om medezeg genschap, als uitvloeisel van een zedelijk recht. Een recht, daaruit opkomend, dat, onder de heerschappij van een individualistisch stemrecht gelijk ten onzent heerscht, onrecht aan het éene deel der natie wordt aangedaan, zoo het ander deel zich het recht aanmatigt om alle represen tatieve macht voor zich te behouden. Nu ’s lands overheid eenmaal heeft uitgespro ken, dat er bij haar geen overwegend bezwaar bestaat, om de individualistische vertegenwoor diging der natie uit alle deelen des volks te laten opkomen, is de onthouding van het stem recht aan de lagere volksklasse een zedelijk onrecht, door het andere deel des volks aan hun landgenooten en medeburgers aangedaan. Tegen dat onrecht nu protesteerden, met al de macht die in hen is, ook onze mannen, maar nimmer zullen ze aan dat protest kracht bij- r M 5 i 5 I ft I 11'''i. -Hale n‘ 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1