6ESEEÏTE ES lüï fflfflMSSHBT SHK liiltefflin öo fiööfdstafl MacliL r 1 1 o f' No. 17. VIJFTIGSTE JA R G A N G. 1895. M- i WOEIN^D^G- f 27 ge UIT DE PERS. te Alle brieven in te zenden. lu- ge- i' zal het en dT‘O bel- I «n* I 00,11 0 a SI Deze CO UR AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco )7‘: M.1 ebr. ‘A k Al - ontwikkeld mensch neu- ver- sp^ker Naar in Duitsche bladen wordt verzekerd zou onder de vele reistochten door keizer Wilhelm in dit jaar te ondernemen, ook behooren een t M over aan Jap Rap en zijn bent. Maar wan neer menschen van invloed hun macht zien af- van de werking der vrijgees- en wanneer ze diensvolgens en achtereenvolgens ten opzichte van die ont wikkeling neutraal en reactionair gaan worden „Zie, dan roepen we de schim op van den grooten denker, en we klagen hem onzen nood in deze woorden Het landvolk is in de stad Rus in urbe. Welk rechtgeaard en kan in onzen tijd van schreiende nooden traal zijn of reactionnair aan anderen biedende te spreken O, vrije geest Rus in urbe Strijden dan samen, zoo zegt Multatuli, naain voor het recht van allen, het gelijke recht en de gelijke verplichting jegens anderen, allen die vrij denken tegen het domme, eigenwijze maar ook en vooral tegen het geslepen en egoïstische landvolk om het de poort uit te drijven, maar sine invidia, sine odium (zonder afgunst, zon der haat.) „Maar wij zullen ons dat dan maar getroos ten. Anders zou het ons gaan als met den boer, zijn zoon en zijn ezel.” Naar aanleiding daarvan schrijft het Centrum: r> Wij behooren onder degenen, die het optre den van den heer De Savornin Lohman als jour nalist hebben betreurdvooreerst omdat de strij dende, journalistiek in de anti-revolutionaire par tij voldoende bezet is, maar ook omdat het van stonde af aan duidelijk was, dat de oud-minis- ter en de overigens hoogst bekwame jurist de eigenaardige gave daartoe mist en in ieder ge val als polemist niet is opgewassen tegen den man, wien hij zich tot taak scheen gesteld te hebben of bij de anti-revolutionaire partij in een andere conditie te brengen of tot zijn gevoelens over te halen. Het is daarom van beteekenis, dat de Neder lander zijn hoofdartikels van heden besluit met I een mededeeling, waaruit mag worden opge- - r-- -- .„„1 gta- I ken. De lezers van den Nederlander zullen dit besluit zeker van harte toejuichen.” Velen zullen ongetwijfeld met ons met zekere belangstelling nagaan, of de opvatting van het Centrum juist is en of bij de strijdvaardige redactie van de Nederlander de natuur niet spoedig zal blijken boven de leer te gaan. BINNENLAND. Aan den Haagschen correspondent van de N. Gr. Cl. werd dezer dagen, van een zijde die hij eenig vertrouwen durft geven, verzekerd, dat de heer van Houten zoo goed als gereed is met zijn ontwerp, hetwelk, hoofdzakelijk op deu grondslag van bewoning van een in ’t per soneel aangeslagen perceel of perceelsgedeelte rustende, een kiezerskorps van ongeveer 700.000 zou geven, een uitbreiding alzoo, die vrij dicht de grens zou naderen van ’t voorstel Takiets wat hij moet het er terstond bij opmerken door den Minister van Binnenl. Zaken bij zijn oppositie als Kamerlid steeds is vooropgesteld als mogelijk gevolg van zijn stelsel. Men acht het in de politieke kringen het meest waar schijnlijk dat de kiesrecht-voordracht in het zomerrecès, kort vóór de opening van de nieu we zitting der Kamer, zal inkomen en dat der halve in het begin van 1896 eerst met de voor bereiding van dit ontwerp een begin zal worden gemaakt. De polemiek tusschen Nederlander (mr. De Savornin Lohman) en Standaard (dr. Kuyper) is in den laatsten tijd geregeld aan de orde Aan het slot eener opmerking over een ander anti-rev. blad, de Delvenaar, schrijft de heer Lohman „Ons van anderen te scheiden zoolang de noodzakelijkheid daarvan niet is gebleken, en kel omdat wij in aanleg, in denkwijze, in maat schappelijke positie verschillen dat achten wij in strijd met Gods ordening, die ons zamen gebracht heeft om samen te leven. „Deze belijdenis moest ons van het hart. „Evenwel niet, om nu een debat aan te van gen met de Delvenaar. „Het is mogelijk dat het blad hetzelfde be doelt als wijmisschien ook niet. Wij treden daar niet dieper in. „Want op óen punt ook dit belijden wij hebben wij ons vergist. „Juist naarmate wij ons krachtiger verzetten tegen uiteengaan, achten wij onderling debat gewenschter. Vooral ook met onze zusters, die te zamen vormen „onze christelijke pers.” Te genover haar te zwijgen, scheen ons hooghartig en ietwat verwaand. Als een journalist, hoe klein ook, iets zegt, is het, dachten wij, de moeite der bespreking wel waard. „Alzoo handelende, sloegen wij de vermanin gen van wjjzere mannen in den wind. „Het blijkt nu dat dit onderling debat niet begeerd wordt. Wij hebben ons naar ons beste weten beijverd persoonlijke aanvallen te laten voor wat ze zijn, maar daarentegen de zoo scherp mogelijk aan te duiden. Wij meenden dat dit in elk goed debat noodig is. „Maar juist die scherpheid hindert; zij schijnt wat wij toch niet bedoelden den jour nalist zelven te prikkelen in plaats 1L.A zijn verstand op te scherpen. Wij denken in onze debatten den journalist weg. Maar dat helpt niet, hij is en blijft er. „Voortaan zullen wij dus een anderen weg inslaan. Als het ons dan maar weer niet als Niettegenstaande de Minister van Oorlog de zer dagen aan de Tweede Kamer schreef, dat het door hem als „dure noodzakelijkheid” aan gevraagde nieuwe geweer klein kaliber „het beste en goedkoopste in gebruik” is, was er, zooals onlangs werd medegedeeld, alweer een voortreffelijker, nieuwer geweer vervaardigd in de Stiermarksche fabriek. Nu verneemt men weer, dat Mauser, de be kende geweerspecialiteit van Duitschland, op zijne beurt een alweer nog voortreffelijker wa pen heeft vervaardigd. Als de Kamer de aanvraag van den Minister goedkeurt, zal dus diens nieuwe wapen onge veer verouderd zijn, als het gereed is. Op die manier, zegt de Haagsche Crt.kun nen de internationale wapenfabrieken aan den gang blijven, nieuwe maken voor de groote van enkel natiën en de afleggers van deze aan de klein- tjes verkoopen, me met de groote lui willen meedoen. Denkt er eens over ’t is wel is waar een vrije gedachte Maar hoe meer zich eraan overgeven, des te talrijker wordt de macht die tot garnizoens dienst of velddienst wordt geroepen ter be scherming van den mensch en zijn verheven geest tegen de legermachten der duisternis, welke aan allen kant, in allerlei uniform de veste trachten te omsingelen, in onzen tijd. Het geloof blij ve aan de geloovigen Spot ternij of beleedigende taal laten de vrijgeesten hooghartigheid wordt geweten in I eea -o der onderdrukte, gemartelde waarheid, dat dit blad de polemiek thans zal De aardkorst ontdooithet Amsterdamsch plaveisel is glibberig en vuil en de dames en heeren wandelen rond met opgeslageu japon en broekspijp. De heeren slaan er een vouw in, maar de dames zijn verplicht eenige meters fluweel of laken in de hand te nemen, wat op den duur erg lastig moet vallen. We zouden daarom, wilden de dames slechts naar ons luisteren, een voorstel willen doen en wel het volgende Damesbrengt verandering in uw kleedij schaft dien ballast van rokken en overrokken af i en kleedt u als de heeren, ter onderscheiding, nu ja, zooals zuigelingen, een jongens- of meisjesmuts I dragen enfin, we durfden er bijna niet I over beginnen, want het is een vrije, erg vrije gedachte en we hebben deze week weer ge- hoord dat de naam van iedere vrije gedachte I Multatuli is. Multatuli hebben we deze week voor ons ge zien in toga virilis. In toga virilis ja, in het kleed van den man het was een daad van piëteit van het bestuur van „de(n) Dageraad” toen het een openbare I vergadering uitschreef op 19 Februari, den sterf dag van Multatuliweemoed en hope moeten dien avond de snaren hebben getokkeld van ieder vrijdenkersgemoed de poezie van het ma terialisme, de richting die worstelt, de eenige richting die worstelt in de wereld omdat ze I worstelen moet tegen vijanden van allerlei ga ding. We zagen op den avond van 19 Febr. Dou- i wes Dekker weer voor ons in toga virilis, ver volgd tot in zijn graf, door zwartrokken, om- dat hij eens zoo oprecht had geschreven dat die vlag hem hinderde met het geklapper tegen de ruiten van zijn schrijfvertrek omdat hij, na den berg van vooroordeelen te hebben doorwor- steld, durfde zeggen uit de volle overtuiging zijns harten en in het licht van zijn geest: Ik weet niet; agnositicus is voortaan mijn naam. „God, waarom laat ge ons rondtasten in den blinde hoorden we hem vertwijfelend uitroe pen. Indien Multatuli nog een kijkje kou ne men onder ons, en toga en zwartrok bezig zag met het doorwoelen van zijn asch, als een hye na die lijken schoffeert, hij zou er kunnen bij voegen „God, waarom laat ge mij, die zoo vurig naar u gezocht heb, vervolgen door zulke boemans in spokenkleeding Of zijn het bedriegers, die mij vervolgen, die mijn asch niet met rust kunnen laten, mislukte kooplui die op valschen naam commissionee- rende, u de beste klanten ontrooven Zou het dan niet noodig worden dat Ge u openbaardet, zooals dit onder credietwaardige firma’s gebrui kelijk is ter waarschuwing hunner clientèle Maar neen, we worden onwillekeurig onbil lijk we zouden Multatuli woorden in den mond leggen, die hij nooit zou hebben willen spre- ADVLBTLB flËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. ken, oneerbiedige woorden jegens een God, dien hij niet kende en aan wiens bestaan hij daar- om niet kon gelooven. 1 nemen tengevolge De heer v. d. Zeijde uit Zaandam en de heer I tige ontwikkeling, Domela Nieuwenhuis spraken voor een volle zaal achtereenvolgens de eerste trachtende den onafhankelijken, denkenden, dichtenden Dek ker zielkundig te analyseeren, de tweede door met het voordragen van eenige der schoonste passages uit den Max Havelaar, het licht te laten vallen op den letterkundigen Multatuli, die, zooals geen literatator vóór of na hem, heeft begrepen welke kracht er schuilt in de Nederlandsche taal en om tegelijkertijd te doen hooren, welke harmonische klanken de fijnbe snaarde ziel wist voort te brengen. Ni eet excès d’honneur, ni cette indignité, roept een materialist ons tegemoet en wij ant woorden Gij zoudt gelijk hebben, wanneer ge het menschelijk gevoel kondt wegcijferen, het gevoel van medelijden met een man die, met buitengewoon helderen geest en onafhankelijk karakter begaafd, vervolgd, geplaagd, gemarteld wordt tot aan, tot na. zijn dood, omdat hij durf de zeggen wat hem waarheid dunkte, of liever nog omdat hij waagde den leugen en het voor oordeel op de kaak te stellen, waar deze den menschelijken geest met opzet houden opge sloten. Gij hebt gelijk, wanneer ge het menschelijk gevoel van dankbaarheid wilt accepteeren als een schakel in het geheel der natuurlijke phe nomenon want, wie den blik in ’t rond slaat, moet dankbaar zijn dat ons in Dekker een voor beeld ter navolging is gegeven voor allen, die de belemmeringen van den menschelijken geest willen verwijderd zien, waar deze aan zijn ont wikkeling en ontplooiing in vollen rijkdom in den weg staan. Vrijheid is een voorwaarde van ons bestaan, van ons denken, dat heeft Multatuli ons geleerd. Nu we ’t weten, hetzij geholpen of niet door Multatuli’s lessen, bespeuren we ’t dage lijks aan ons, in ons, rondom ons. De vrijmoedige redenaar slaat den het best op den kop, de vrijmoedige schaats- rijder maakt de sierlijkste wendingen. Het is alleen de bekrompenheid, die oorzaak is dat zooveel gebroken wordt in de wereld omdat ze alles te angstvallig aanvat. Daarom dames, denkt eens na over ons voor- stelmisschien komt ge, erover denkende, tot het besef dat de vrouw iets anders heeft te doen dan te behagentot het besef dat deze j verplichting een drukkende last is, u door de j kapitalistische wellust op de schouderen gelegd. punten van verschil 1 s nms- h uimraiiE-M iwn n 0 S53v3S<EÏ5i8WS I 10- i cté> jne in. :>1U- rfl lelt- I Te- 4 dm I 1st» I 4 '16 ^4 I 11J JUS nul S' a I j f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1