MMS- El INRmUD WOU I» HfflïE ffl B8T IWBBIfflf SIK 1 L No. 20. V IJ F T I G S T E 1895. 3 c A u S E H I K rede- Vele van het 0. wil deze beweging een Zondagavond om halfnegen uur ontstond ie I, O, 15 a a Alle brieven in te zenden. e Voor hen leven, dan voor huishou- Is een der aantrekkelijk- mannen, om die toe 0, worpen aan den man, van wien ze Bij deze Courant behoort ale Bijblad Feuil- leton-nummer 190. goasold 8al ^SS’-”&re’S‘.d-’OT het Als- SederF. vrouw wordt in onzen hooggeroemden tijd van verlichting nog niet voor vol geteld, ze is, als Deze CO VRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco legen te staan schikt onder de 50 vrouwen Deze ongezonde verhouding, een gevolg van het maatschappelijk euvel, een ernstig gevolg, drukt hoofdzakelijk op de klasse der burger meisjes, op haar, die niet voorzien zijn van een flink kapitaal om den man te kunnen steu nen bij het ophouden van zijn stand. Of, iu geval de band des huwelijks knellend Wordt en nadeelig voor de kinderen, zoodat aan scheiding moet gedacht worden de rijke vrouw en de nietsbezittende zijn in dit geval in staat enkel met hun verstand te rade te gaan moet dan niet de vrouw uit den bur gerstand enkel om economische redenen de rook dulden om de warmte Toch gaat de beweging tot verbetering in den rechtstoestand uit niet van de burgervrouwen, maar van eenige dames uit den rijken stand. Het zou onrecht zijn te willen beweren, dat deze beweging een soort blauwkouserij is toch Wordt dit vaak beweerd, vooral in den burger stand, en juist het feit dat de burgervrouw over ’t algemeen zoo weinig zich inlaat met deze quaestie, geeft aan die beschuldiging zeker relief, een schijn van waarheid. Wij willen gelooven dat de dames, die zich aau ’t hoofd stellen, met oprechte gevoelens handelen, gedreven door het innerlijk besef dat de vrouw onrecht wordt aangedaan want de De overtuiging dat de rechtstoestand der vrouw zeer veel te wenschen overlaat, begint veld te winnen, vooral onder de dames uit den aanzienlijken stand wat zeker een opmerke lijk verschijnsel is. Immers, het onrecht in onze wetboeken te genover de vrouw vastgesteld, drukt wel het minst in den aanzienlijken stand, het zwaarst in den burger- en lageren stand. De maatschappelijke positie der vrouw, haar staat van weerloosheid, vooral waar het de broodvraag geldt, is in den derden- en vier den stand een onderwerp van ernstigen aard. De vraagHoe komen we door de we reld die vraag met al de zorgen en ang sten er aan verbonden wordt in de hoogere standen weinig of niet overwogen, om de een voudige reden, dat men in die kringen niet te tobben heeft met materieele zorgen. Maar de vrouw van den burgerman en van den werkman, wat staat haar te doen, wan neer de man de vrijheid zich veroorlooft haar goederen te vervreemden, het goed waarop zij rekende in geval van nood te kunnen teren, of wanneer de gemaal, na ’t volbrengen zijner wekelijksche taak, een groot deel, de helft en meer zelfs van het ontvangen loon er „door lapt” En het meisje, de ongetrouwde vrouw, hoe moet zij, vooral in den burgerstand, zich een onafhankelijke positie verwerven om niet ver- wanneer het noodlot haar rang- °iq der ongehuwd blijvende R. K. Volksbond, ’t Gold hier een demonstra tie ten behoeve der motie-Heldt in zake de ver- zokering van den ouden werkman. De heer Kater presideerde. Hij wees op het belang van zoo vele werklieden, óp het samen gaan van drie vereenigingen, die een 40000 werklieden vertegenwoordigen, en hoopte dat de regeenng zou toonen te willen handelen ten bate van zoo velen, wier lot als zij oud gewor den zijn in den regel diep ongelukkig is. Kamerleden woonden de samenkomst bij. len slotte is een uitvoerige motie aangeno men, waarin sympathie wordt betuigd met de motie-Heldt, terwijl aan de regeering wordt verzocht aan de motie zoodanige uitbreiding te geven, dat m de gewenschte staatscommissie die de regeling zal voorbereiden, zullen zittin- hebben patronen en ondernemers, hoofden of bestuurders der voornaamste nijverheidsvereeni- gingen, benevens werklieden, hoofden of leiders der voornaamste werkliedenverbonden. Het hoofdbestuur van den Neder). Brood- Koek- en Banketbakkershond heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin ’t met i de mot‘e*Dobbelmann (strekkende tot het heften van rechten op van het buiten land ingevoerde granen) er op wijst, dat het gebruik van buitenlandsche tarwe en rogo-e hier te lande, gebiedend noodzakelijk is: “dat de landbouw niet gediend zou worden door een gering recht op granen, maar zulk een belasting zou drukken op éen enkelen stand, dien der broodbakkers, en dat heffing van recht op graan, zonder gelijke heffing van recht op ingevoerd meel, een groote onbillijkheid zou zijn tegen over de Nederlandsche meelfabrikanten engroote nadeelen zou opleveren voor de Nederlandsche industrie. Dat daarentegen een hoog recht op graan of op graan en meel, met het doel om den land bouw te bevoordeelen, geheel in strijd zou zijn met de eigen handelingen eener volksvertegen woordiging, die kortelings alle rechten op zout en zeep deed vervallen. Het hoofdbestuur verzoekt daarom met aan drang geen invoerrechten op van het buitenland ingevoerde granen te heffen. De tuinbouwcommissie van de wereldtentoon stelling voor hotel en reiswezen heeft een boekje rondgezonden, bevattende de voorwaarden en bepalingen voor de deelneming aan de vier tijdelijke tentoonstellingen op tuinbouwgebied, die daar dezen zomer zullen gehouden worden. De plaatsruimte is kosteloos. De eerste zal worden gehouden 6, 7 en 8 Juli en betreft voor namelijk rozen, bloeiende planten in potten planten m potten en aardbeziën; inschrijving v°or JÖ Juni. De tweede duurt van 27 tot en met 31 Julihierop zal men bloeiende en niet- bloeiende planten, in zooveel soorten of ver- schetdenheden mogelijk, vruchten, groenten en bloembollen vinden. Inschrijving vóór 15 Juli De derde heeft plaats van 14 tot en met 18 September en betreft planten bouquetten, kran sen, tafelbloemstukken, vruchten, groenten en tuinmeubelen; inschrijving vóór 1 September De 4e tentoonstelling (van 10 tot en met 17 October) zal een groote vruchten-tentoonstelling zijn. De commissie heeft hierbij afzonderlijke programma’s opgesteld voor de verschillende landen. Inschrijving vóór 1 October. Alle lan den kunnen ten slotte op deze laatste tentoon stelling nog meedingen in een wedstrijd van in potten geKweekte vruchtboom^n en van verza melingen van tuin- en landbouwzaden. zijn op het kiezen en koken zelve °,°k d®rfekïke l0gika behoorde eigenlijk een Dwazen of zelfzuchtigen, die aldus neeren. De mannen hebben goed praten, is het zoo gemakkelijker te I hun wederhelften, de slavinnen der ding. Dat zijn de rijke dames niet, en daarom is het te billijken dat zij opkomen voor gelijk stelling met den man in de zaken van het ge- meene recht, als daar zijn voogdij, recht getuigenis, beheer van eigen goed, enz. Die dames komen natuurlijk op voor recht, waar dit naar haar gevoel faalt. Maar daarom is het ook begrijpelijk dat de burgervrouw zoo weinig voelt voor deze bewe ging en daarom ook zal deze zaak niet op gebaande paden te brengen zijn, zoolang niet de burgervrouw beseft dat haar positie erdoor zal verbeteren, d. w. z. zoolang die rijke da mes niet bij den strijd, dien zij aanbonden, het licht laten vallen op deze zijde van de vrou- wenquaestie, en er op aandringen dat de posi tie van huisslavin der vrouw onwaardig is. En dit te beseffen zal de geëmancipeerde dames moeilijk vallen, daar het haar niet aangaat en, wanneer zij daarvoor ijveren, konsekwent zal moeten leiden tot afschaffen der meisjes. Vrij denken is onverbiddelijke eisch voor den menseh, die zich door ontwikkeling wil plaat sen op het hooge standpunt dat de menseh kan innemen. Vrij denken is heerlijk schoon; maar wie vrij denken over het een, zijn daarom nog niet vrij van groote vooroordeelen in ’t ander. Daar toe is eigenbelang een machtige factorwe be doelen om op elk gebied des levens vrij te wil len zijn van bekrompenheid en vooroordeel. Daarom moet de vrouwenbeweging een rui mer bazis, een grooter operatieterrein worden afgebakend, om ook de burger- en werkmans vrouw binnen de palen te lokken. Zoo zij ’t B I N N E nTJÏÏTT Het ontwerp tot herziening der wet op de personeele belasting is, naar de N. R. Ct. meldt gereed. Verzending naar den Raad van State’ zal dus spoedig volgen. De Haagsche correspondent der Midd. Ct vernam aangaande de kieswet van „iemand dié het weten kan,” „dat het voorgestelde kiesrecht ten deele op het capaciteitenstelsel is gebouwd een aantal examina, niet alle van de zwaarste soort, zullen elk kiesbevoegdheid geven. Daar naast schijnt de huurwaarde van de woning te zijn aangenomen als een kenmerk van welstand en zelfs het werkloon, dat iemand pleegt te verdienen, moet bij de regeling in aanmerking I zijn genomen. Verder is het stelsel van eigen aangifte aanvaard, waardoor zeker het kiezers korps vrij wat kleiner zal zijn, althans na ver- ’t geen hun ongevraagd wordt ^oop van een‘Se jaren, dan het kan wezen.” Eergisteren is in Den Haag de vergaderin°- Werkliedenverbond, Patrimonium 7n&dolfed’ j in de onbeschaafde tijden van weleer onder- i Heilige Schrift tot dekmantel, j worpen aan den man, van wien ze zeer dik- wijls de meerdere, laat staan in den regel de gelijke mag heeten. Gods woord spreekt anders hierover, maar de denkbeelden der Heilige Schrift dienaan gaande mogen wel onder de ongelukkigste pas sages worden gerangschikt uit dat boek der openbaring die uitspraken bezoedelen de Hei lige Schrift met onheilige vlekken. De zorg voor de huishouding beteekent niet veel in den rijken stand, waar de dames visites maken en zich den tijd verdrijven met allerlei vermaken, het werk overlatendo aan dienst personeel, dat zeker niet ten onrechte soms me vrouw doet gevoelen, dat zij, nl. mevrouw, even goed de handen uit de mouw kon steken, ka mers schuieren, pot koken, haar kroost bezor gen enz, enz. „Als de menschen maar tevre den waren” zegt men. Maar als mevrouw klaagt over de meiden, bedenkt zij dan wel dat de beschaving meebrengt dat de menseh zooveel mogelijk vrijheid wordt gewaarborgd en dat de toestand van hen, die alle onaangename dien sten hebben te verrichten voor anderen, terwijl die anderen het leven genieten, eigenlijk niet past bij onze beschaafde denkbeelden, als zijn de slavernij In den burgerstand is de vrouw meer inge spannen, en zorgt zij, zooals ook de vrouw uit de „volksklasse”, voor alles het huis in goe de orde houden, voor de maaltijden zorgen, haar kinderen opvoeden, enz. Die taak is voor de vrouw te zwaarmen kan deze overweging niet dooddoen met de op merking dat het altijd zoo geweest is immers in den ouden tijd, en nog thans in de rijken van het Oosten, was en is de vrouw de slavin van den man. De Heilige Schrift zelfs kan hiervan getuigen. En het is misschien heden dier schrift voor standen op gezag van dit boek te kunnen be stendigen. Waarom kookt de man niet het middagmaal Omdat hij zijn werk heeft te verrichten, hij de monden openhouden. Maar al kan de man hierin de vrouw niet vervangen, dit sluit niet in dat nu de vrouw, door den nood gedrongen, maar met die taak belast moet blijven. Er is een andere regeling denkbaar, waar bij ook de vrouw van die taak ontheven wordt. „Door niet te eten,” zal men zeggen. Er is nog een anderen uitweg mogelijk. Wanneer éen kookte voor allen. Maar, zoo werpt men tegen, dan kunnen we niet zelf een keus doen uit hetgeen er eetbaars onder ons bereik valt. Veel beter, is ons antwoord Eten de heeren niet met smaak aan de ta ble d’hóte van voorgezet Kan men dan redelijkerwijze aannemen dat de vrouw, over het algemeen, zoo 1 LPl van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor e ven regel meer Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. J J. 6 13 lilwOi 45’ 85’ n 6 5» 7- 77 7 20 8- 3 - 8 15 8 35 8 45 ló 7 42 5 135 I 11 >29 >43 9 55 U8 015 ir >e OEEKER COURANT. 11’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1