■ITS- H 11IBW1HUIIW» M ffifflffl i IT mmiMHT STEEL r I I No. 24. M A L A I S E. 1895, Iemand die zijn geld steekt in staatsfondsen, leton-nummer 191. DE PERS. U I T Deze CO GRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. f- Bij deze Courant behoort ale Bijblad Fou.il- i i bemerkt dat de soliede fondsen afnemen in aan- j voor burger of landbouwer onmisbaar, KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Snee!, maken aan de ingezetenen be kend, dat het door hen vastgesteld Primitief- Kohier van Belasting op de binnen deze ge meente gehouden wordende Honden, dienst 1895, aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ingezonden, en alzoo een ieder verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sneek, 22 Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Seeretaris. B E K E N D M A KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen te openbare kennis, de volgende KENNISGE VING. De COMMISSARIS dek KONINGIN in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Sta ten dier provincie, van den 14 Maart 1895, no. 37, le afdeeling J, en op art. 11 der wet van den 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden 1°. dat de jachtbedrijven, als het vangen van waterwild met slagnetten, omschreven on der letter f, en het vangen van eendvogels door middel van eendenkooien of daarmede ge lijkstaande toestellen, genoemd onder letter h ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents: voor eiken regel meer 7*/j Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen ter openbare kennis, dat ter Secre tarie der gemeente ter visie is gelegd, een ver zoek met bijlagen van KORNELIS FEIKEMA, van beroep Slager, wonende te Sneek, om ver gunning tot het oprichten van TWEE SLA GERIJEN en eene ROOKERIJ VAN VLEESCH in het te verbouwen perceel staan de aan den Oosterdijk alhier, Wijk 3, no. 18, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 32. Dat op Zaterdag den 6 April 1895, des mid dags te 12 uren, ten gemeentehuize gelegen heid zal zijn, om tegen die oprichting bezwa ren in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten en dat zoowel de verzoe ker, als zij, die bezwaren hebben in te bren gen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de ge wone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 23 Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. De heer Haffmans heeft in ’t Venloosch week blad den lof gezongen der plattelandsclub. Na de beslissingen te hebben herinnerd in zake den Noord-Ooster locaal en het kantongerecht te Ridderkerk genomen, vervolgt hij aldus: „Terwijl de leden uit de groote steden zich vroolijk maakten over de quasi-verschijning der plattelandsclub, op Woensdag den 6en Maart, stond die hun Dinsdag den 12en Maart plotse ling weer voor de verbaasde oogen. Als een bliksem was zij daar, als een bliksem weer weg. Maar niet zonder vooraf de intrekking van het wetsontwerp: vestiging van het derde kanton gerecht te Rotterdam, met opheffing van het kantongerecht te Ridderkerk, noodzakelijk te hebben gemaakt, ’t Is bijna een wonder. De aarden pot was met den ijzeren pot onder den arm uit wandelen gegaan, maar in plaats van aan stukken gestooten te worden, kwam hij er ongedeerd af En dat heeft de plattelandsclub gedaan. Rid derkerk behoudt zijn kantongerecht. En dat, ondanks dat de opheffing daarvan was vastge koppeld aan de vestiging van het derde kanton gerecht te Rotterdam. De zaak moet nu op tal, zoodat hij, om eenigszins zeker te zijn van zijn geld, effecten tegen hoogen koers koopt, ergo weinig rente trekt. Iemand die zijn geld steekt in een onderne ming, bespeurt weldra dat hij zich moet in spannen om op de markt met minder worden de vraag en toenemend aanbod afnemers te vinden, zóo dat zijn zaak rendeert. Iemand die zijn kapitaal in grond belegt, wordt gewaar dat Amerika’s lage landprijzen drukkend werken op de landprijzen ten onzent; zijn land vermindert dus in waarde en indien hij ’t verhuurt ontvangt hij trapsgewijze min der pacht. Iemand die zijn werkkracht te koop biedt, moet zich met steeds minder tevreden stellen, daar zijn medearbeiders talrijker worden en de machines minder en minder vragen. Wat zal ’t gevolg hiervan zijn? Natuurlijk geen ander, dan een gestadigen achteruitgang en neerdaling tot den bedelstand. Wel zoeken de Europeesche mogendheden overal ter wereld koloniën om aftrek voor de landsprodukten te verkrijgen, maar daartoe zijn jaren noodig, een te langen tijd om den ach teruitgang te stuiten vóór ze finaal is. Wel trachten economen aan hun landgenoo- ten te beduiden dat de menschenmassa vooral niet grooter moet worden, maar ook dit middel vordert te veel tijd en is op zich zelf te tegen natuurlijk en te eenzijdig om vertrouwen te verdienen. Maar men verzuimt, of liever, men wil niet zien dat de vooruitgang zelf oorzaak is van de kwaalmen ziet over het hoofd dat tengevolge der aanhoudende verbeteringen in de fabricatie der goederen, de aloude bazis onhoudbaar is geworden en moet worden verlaten. Dat een eenvoudig werkman, door den nood gedrongen, verlangt naar een verbod van ma- chinalen arbeid, is hem niet euvel te duiden. Maar de bourgeoisie, die zich heeft leeren ontwikkelen tot een hoogte die een overzicht van de oorzaak der malaise mogelijk maakt, haar is het zeker kwalijk te nemen dat ze de baten der ontwikkeling, voortvloeiende uit betere en meerdere machines, zoekt te verbie den. De bourgeoisie hinkt op twee gedachten. Ze wenscht de heerlijkheid van het oude en niet ongaarne de genietingen van ’t moderne. Waar deze in botsing komen met elkaar, is het eenige middel dat de gemakzucht geeft, zich een deel der moderne genietingen te ont zeggen, zoodat de oude gloria bestaanbaar blijft. Ze wil ongaarne het gemak zich ontzeggen dat de spoorwegen aanbiedenmaar om den schippersstand in ’t leven te houden zou ze wenschen dat de goederen nog zooveel mogelijk in de schuit gingen mits de spoorwegen blijven. De stoombooten over de zee naar Oost en i West wil men ongaarne missen maar ze moe sten aan Oost en West niet tot middel dienen i ten op Zaterdag 30 Maart 1895 met zonson- om onze markten te overvoeren. 1 dergang .2®. dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet, genoemd onder letter e van art. 15 dier wet, zal vrijstaan van 16 April tot en met 22 Juni 1895; 3°. dat de kooieenden voor het jaar 1895 moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot 1 Mei en van 13 Juli tot 13 Au gustus. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden den 16 Maart 1895. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) J. N. WITTEVEEN, L.-C. Sneek den 21 Maart 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Fabrieken, stoom- of landbouwmachines zijn maar het proletariaat vraagt al meer van onze filan tropie. En zoo decreteert de bourgeoisie aan het pro letariaat, om maar te mogen genieten van 't oude en nieuwe beide Trouw niet zoo jongweet uw gezin te be perken ontzeg u van wat maar eenigszins on- noodig voor u isdat is Wees spaarzaam is alles. Helpt dit niet voldoende, dan draaien we de tweede schroef aanwe maken een wet die u het brood duur maakt. Ge moet u dan maar zien te. redden; want weet wel: De bourgeoisie heeft zich uitgesloofd om te verzinnen wat gemak oplevert en levensgenot. Dit gemak, dit levensgenot, heeft ze thans voldoende ter beschikking; de bourgeoisie wordt satisfaite en wil rusten en genieten op haar lauweren. Hoe ongevoelig en wreed Alsof ze niet wist dat gemak voor haar, beteekent ongemak voor die beneden haar staan alsof ze zich niet bewust is dat, bij konsekwente combineering van ’t oude gemak en ’t nieuwe genot, de pot uit elkaar moet vallen alsof ze niet begrijpt dat deze toestand van malaise haar schuld is, omdat ze niet de bakens verzet met ’t getij. En daarvoor moet den vierden stand het mes op de keel worden gezet En dan zijn er nog in die zelfvoldane bour geoisie die den vierden stand kwalijk nemen dat hij tracht zich aan dezen moord te ont worstelen. De góden slaan met blindheid wie ze willen verderven 1 Er heerscht tegenwoordig op elk gebied ma- aise iedereen klaagt dat de zaken slecht gaan ]en er is alle reden voor aan te geven. Met de toenemende ontwikkeling houdt de levensstandaard gelijken tredartikelen van weelde en genot worden algemeen gevraagd, en waar de beurs het niet toelaat, weet men toch door besparing op noodzakelijke levensbe- noodigdheden het verlangde zich aan te schaf- van art. 15 der voormelde wet, worden geslo- i fen. „Men kan tegenwoordig Mevrouw niet meer onderscheiden van de meid, wanneer ze op haar Zondags is.” Deze opmerking kan men dage lijks vernemen. De vrije concurrentie wordt scherper en de verdiensten worden daardoor minder. De be volking wordt jaarlijks grooter en, we weten het, hoe voller de vergadering, des te kleiner wordt het staanplaatsje dat men zich met moei te verovert. De industrie ontwikkelt zich voortdurend en vraagt steeds minder handenwerk, zoodat de bijkomende bevolking zich gedrongen ziet iets anders te verzinnen dan gewonen handenarbeid om aan den kost te komen. Ze zoekt alle hoe ken en holletjes na om een kapitaaltje bijeen te krijgen voor ’t drijven van een zaakje. Al deze factoren werkten bij ons samen om de levenszorgen der massa te vermeerderen en den strijd om ’t bestaan te verzwaren, toen het buitenland op eens het denkbeeld opvatte voor zijn producten in ons werelddeel de malaise heerscht over heel Europa een débouché te zoeken. Amerika levert tegen lage prijzen graan, vleesch, magarine, huiden enz. enz. En de leveranciers ten onzent zijn gedwon gen hun prijzen te verlagen, willen ze niet met hun koopwaar blijven zitten. Wat doet men hiertegen in Europa? Want er moet iets op verzonnen worden, willen de producenten der ingevoerde artikelen op de been blijven. Eenvoudig niets. Of ja, toch *ets verbieden Ze verbieden, in het eene land na het ande re, den invoer der uitheemsche artikelen. Ze verbieden elkaar om met produkten over de grens te komen. Kortom, ze voeren oorlog onder elkaar en gezamenlijk tegen andere werelddeelen met ta rieven en aangezien dit verbieden tot nu toe het eenige is wat men tegen de malaise aan voert, kunnen we gerust zeggen in ’t aange zicht der malaise Zij, de machthebbenden, doen niet anders dan de malaise verbieden, blijkbaar met de bedoeling om het beest weer niet bij de horens te vatten, maar bij den staart. De malaise, waarover we klagen, is eigenlijk niet anders dan het lastig geval, waarin iemand verkeert wiens private bezitting aan alle kant wordt aangetast. OEEK1 (RAY t. .3 ’J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1