fflfflWE H Iffl iRMDMJT SfflL 1IIÏIWHÏH11II M Ut 1895, No. 27. VIJFTIGSTE JAARGANG. gr- ïl- bA’ •aag. 3 CAUSERIE. L UIT DE PERS. 1 ül houw tegen den grond te slaan. Justus wilde op de planken den draak ste- voor zeer was 50, a ADVERTEN'TIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7*;2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. in arren steken van dit af te keuren moet men aan de moede generaal Booth de hand toe- en hem het vereerend aanbod doen in zijn gelederen dienst te nemen, tot opheffing van den vijfden stand uit zijn staat van ruw heid en dierlijke neerzinking. 4e. Een amende honorable aan den gods dienst van hen, die na lange afwezigheid uit het ouderlijke huis en na onderling lang en veel gekrakeeld te hebben over de vraagwel ken weg ze zouden inslaan, terugkeeren als de verloren zoon, met de bekentenis: .Vader! ik heb gezondigd tegen den hemel en voor u, neem ons weer in genade aan en wat wij be zitten, wil het aannemen als de gave van een boetvaardige, die u, helaas, te veel heeft tegen gewerkt. En het gemeste kalf zal niet ontbreken, want er is vreugde in Walhalla over deze bekeerde zondaren. 5e. Een bewijs van onze beperkte krachten, die, na zich lang te hebben ingespannen, zon der het doel naderbij te zijn gekomen, uitge put raken en ons lijdelijk maken. 6e. Een teeken dat we onder de vaan van generaal Booth eerlang een anderen koers zul len inslaan, met de tot overtuiging gerijpte wanhoop van Brunetière, dat de wetenschap bankroet heeft gemaakt. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis dat het Primitief Kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1895, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen dat een Afschrift van dit Kohier van af 3 dezer, gedurende vijf maanden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd, alle werkdagen van ’s morgens 9 tot ’s nam. 1 uur. Sneek, den 2 April 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van artikel 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gele genheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en her inenting. Sneek den 2 April 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. De minder hooge officier had alzoo wel ter dege te zwaar gestraft; en dit wettigde alles zins de poging, om de aandacht der regeering op deze min goede behandeling van onze lands kinderen” te vestigen. En hierbij kwam de tweede vraag, of hét aangaat, onze provoost nog langer in een toe stand te laten, die met alle begrippen van men- schelijkheid spot en de cel van de gevangenen bij vergelijking met zulk een provoost, tot een salon maakt. Waar de Volksvertegenwoordiging het recht bezit, om de „landskinderen” aan de regeering toe te staan of te weigeren, rust wel ter dege op haar ook de plicht om tegen min rechtvaar dige en min humane behandeling van deze „landskinderen” in dienst, ook als ze misgaan, te waken. In de Volksstem, het weekblad onder redactie van den heer J. de Koo, worden de hh. Schaepman en Staalman naast elkander gesteld en te verstaan gegeven dat in deze quaestie de laatstgenoemde het feitelijk bij ’t rechte einde heeft gehad en de heer Schaepman zijn straf rede tot geschikter tijd had kunnen bewaren. De heer Schaepman had niet aan te toonen, dat de korporaal zich aan overtreding had schuldig gemaakt, dit stemde ieder toe, maar hij had tegenover den heer Staalman te bewij zen, dat het was gelijk het behoorde, dat deze korporaal acht dagen provoost heeft gekregen dat die provoost geen hol was dat het niet onmenschelijk was, een landskind aan zulk een straf voor zulk een vergrijp te wagendat het bepalen van den straftijd op acht dagen, die van hoogerhand tot vier dagen werden terug gebracht, nadat er reeds vijf dagen van verstre ken waren, den kommandant niet als een mis slag moest worden toegerekend m. a. w. dat de Volksvertegenwoordiging geen aanleiding had om den minister dringend te verzoeken eens order te stellen op zekere machts-misbruiken in het leger, opdat de bedoeling van het regle ment op den inwendigen dienst beter tot haar recht kome, en de behandeling der soldaten een zij met zachtheid en minzaamheid. De zaak is niet zoo eenvoudig als de heer Schaepman meende. Is de betrokken hoofd officier een humaan man, dan rijst de vraag wat er dan wel onder niet menschlievende offi cieren van onze landskinderen terecht zal ko men. En als een pas opgetreden, nog niet in de parlementaire school gevormd lid het voor de landskinderen opneemt, dan had iemand als de heer Schaepman wel gedaan hem een hand je te helpen, om zoodoende het debat tot een practisch resultaat te leiden. „Zonderling, aldus besluit de Volksstem, een zoo scherpzinnig, een democratisch man als Schaepman, gevoelt zich in een parlement, waar Staalman dergelijke punten aanroert, niet te huis. Gezag en gehoorzaamheid schijnen dr. Schaepman niet veel maar alles te zijn. Alleen reeds omdat de heer Staalman zich wat vrij uitlaat over de straffende autoriteit roept hij uit: „De soort van liefde die den interpellant bezielt voor het volk, heeft hem verleid tot een dier daden, die noch orde, noch tucht, noch maatschappij, noch volk tot heil kunnen strek ken”; en in de Kamer ontbreekt het niet aan bravo’s, en levendige bravo’sMaar met groote woorden drijft men geen leelijke feiten uit, en met geestdriftig gejuich maakt men het verblijf in den provoost acht dagen lang bij strenge vorst, niet tot een menschelijke straf oefening, noch dien provoost zelf tot een mensch- waardig straflokaal. Meer dan snedig en dit maal volkomen in den vorm, was dan ook Staalman’s antwoord op het handgeklap der De vorige week was het stormachtigeen rukwind sloeg een gedeelte van het oud-Hol- land op de Amsterdamsche tentoonstelling te gen den grond. Deze twee feiten, we bedoelen de liberale heeren in ’t paardespel op ’t zondaarsbankje van ’t leger des heils, ten aanschouwe van den ge neraal, en den neerslag van oud-Holland op het museum terrein, zijn niet bemoedigend voor jong-Holland. Waarbij nog komt, dat in den stadsschouw burg, door bemiddeling van de directie, door Justus v. Maurik een poging gewaagd werd om ^xc< aen £orporaal v al wat jong-Holland heet, met een sarcastischen j stellig niet te verdedigen. j schuldig en zijn vergrijp verdiende straf, over bestaat geen verschil van meening. leen de evenredigheid tusschen straf en vergrijp is in geding, en de vraag was niet te onder drukken, of zelfs bij zomerdag acht dagen pro voost voor iemand die een schoone conduitelijst had, niet reeds te zwaar was. Maar bovenal, en hier legt de Stand, den vinger op de wond, gold het de vraag of deze straf niet veel te zwaar werd, nu de snerpende koude dit arrest in de provoost tot een ware foltering maakte. Te dezen opzichte nu deelde de hoogere officier de publieke opinie en redu ceerde de straf op de helft. Z. i. was derhal ve niet minder dan de helft te zwaar gestraft. Had nu de pers zich stil gehouden, dan zou de man zijn acht dagen hebben uitgezeten. Al leen de kreet, die uit het publiek opging, heeft hem drie van de acht dagen gespaard. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. hoogen leeftijd gekomen nog eens betrekkingen van de bewoner der Nieuwe wereld aan zijn ver langen toegeeft om i weer te gaan opzoeken en wat rijksdaalders in In de hoofdstad hield men zich de vorige de hand te stoppen. week onledig met toebereidselen te maken voor I de ontvangst van generaal Booth. --- gelaten bloedverwanten, na lange afwezigheid doet, dat de afgedropenen hebben gecapituleerd i weer te gaan opzoeken en wat rijksdaalders in ee thans de onvrijheid, gedwongenheid, sleur- i traditie, conventie, kortom de duffe stadslucht Het bewijs, dat de oude wereld niet meer der groote wereld een slag wil toebrengen. Deze ommekeer, als ons vermoeden daaromtrent juist is, mag men een gelukkig verschijnsel noe men een bekeering die ruimschoots de teleur- van jong-Holland vergoeden zal over het feit der bekeering in ’t paardenspel van Carré. ken met de emancipatie, maar, gelukkig achteruit bij beurten eerst bij de voorman- allen wien de vrijheid lief is de vrije vrou- anti-cle- wen, vrije letterkundigen en hoe ze verder mo- ricalismedaarna teruggaande tot de vroolijke gen heeten, Justus noemt ze kortaf „anar- christenen, de juichende schare der kinderen chisten" gelukkig voor hen allen is de houw Gods. i niet raak geweest en hebben de aangevallenen Verre van dit af te keuren moet men aan de zoo flink terug gekaatst, dat de directie met goede bedoelingen van dit liberaal comité recht Justus zijn afgedropen. De tweede voorstelling j' laten wedervaren, waar het met groote naïve- en wettelijken weg de ziekte in j stelling week onledig met toebereidselen te maken voor (3e. de ontvangst van generaal Booth. Wanneer op gezonde beenen wandelt, zoodat mannen die deze regelen in druk verschijnen, heeft de ver- in goed onderwijs, en stoffelijke hulp langs phi- welkoming in circus Carré reeds plaats gevon- lantropischen j- den. De reclame-christen begint ook in Am- haar voortkankering hoopten te bezweren, thans sterdam opgang te maken, zoodat men het noo- dig heeft gedacht een zeer groote ruimte te zoeken voor zijn ontvangst en wie het circus Carré kent, stemt toe dat het comité vrijwel in haar voornemen is geslaagd. Wat wel vreemd door den lande zal geklon ken hebben is, dat een veertigtal Amsterdam mers, van erkend liberale en radicale kleur, als comité zouden plaats nemen op hefpodium en dat de heer A. C. Wertheim zou fungeeren als voorzitter. Dat mannen als Treub en Gerritsen zich hierbij hadden aangesloten, is zeker een bewijs dat het heilsleger praktisch te werk gaat. Wie had voor eenige jaren, toen Treub, Ger ritsen c. s. en de heeren A. C. Wertheim c. s. elkaar in Burgerplicht den rug toekeerden, kun nen, ja durven vermoeden, dat deze liberale heeren nog eenmaal weer bijeen zonden komen in het kamp van de Salvation-Army Dat ze zich weer zouden vereenigen onder het vaan del van generaal Booth En toch, het is zoo, en wil men deze reunie op haar jujste waarde schatten, dan dient men bij deze bijeenkomst in een paardenspel eenige oogenblikken stil te staanhet is geen tijdver lies, maar loonend de moeite, in zoover men hieruit vermag te ontdekken le. De ware liberaliteit, die zonder aanzien van persoon of richting wil waardeeren wat waardeering waard schijnt. Een of ander purist zal ons misschien op de vingers willen tikken dat we hier zoo driemaal de waarde laten klinken. Eilievegeachte recensenten Toch is deze klankeneentonigheid niet aan onachtzaamheid toe te schrijven want waarde en niets dan vaarde wordt hier getoetst er moeten rijks daalders klinken op de tafel, waarachter ’t co mité zetelt; ’t is een rij ksdaalder quaes tie, op te lossen met radicale liberaliteit. De heeren Wertheim, Treub c. s. zijn de lok-eenden in ’t circus, dat voor deze extra-gelegenheid geme- tamorphoseerd wordt in een eendenkooi. 2e. De langzame geleidelijkheid van onzen vooruitgang langs de bekende zigzaglijn, voer en nen zich openbarende in atheïsme en dat men „Groote Stadslucht” zou speleu in den een naam die vermoeden van het kluchtige stuk, reeds op de aanplak- teit getuigenis aflegt van zijn afkomst, door op biljetten vermeld, ging niet door; de aanplak- de familie- ker kwam met groote strookcn, die er over oudsher te erkennen, zooals heen werden gehecht en waarop te lezen stond, ^uvve ccxx ver- dat men „Gxvuk; de kinderen zijner achter- Stadsschouwburg, De uitslag der interpellatie over de behande ling, den gestraften korporaal te Naarden aan gedaan, wordt door verschillende bladen be treurd. De Standaard vindt het jammer dat de heer Staalman de zaak verkeerd aanvatte en zich bovendien nog liet verleiden tot aanvallen op den chef, maar het blad kan evenmin van sym pathie doen blijken voor de houding van den heer Schaepman. Dat hij den gestraften korporaal nog belache lijk maakte door hem voor te stellen als Z. Exc. den korporaal van Naarden" is De korporaal Daar- Al- ÏER COURANT SI ren- ga SECT J >3 6 15 35 45 150 '7 '20 75 7 42 3 5 35 114 129 >43 >55 )8 )15 uur F W1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1