SL 1 2 MIW1 OlffllM IÖ0R1 01 W 2 No. 29. VIJFTIGSTE JA 1895. MEN ZOEKT AFLEIDING. IO over BINNENLAND. A Alle brieven in te zenden. Naar wordt gemeld zal de Tweede Kamer vermoedelijk den 2len Mei hare werkzaamheden hervatten. A Deze CO UB A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco noemde „gepaste en nuttige kundigheden”. In plaats van te vragen: wat wordt er op school geleerd zal men moeten vragenwat wordt er op school gedaan? Het onderwijs moet eigen lijk in niets anders bestaan dan in bet leiden van de aangeboren behoefte van het kind om iets te doen, iets uit te voeren. Is men het er over eens, dat ons lager on derwijs in dien zin hervormd moet worden, dat de daad, het zelf bezig zijn van het kind, basis en uitgangspunt van het onderwijs worde, dan is er geen ander middel dan 'invoering van handenarbeid. Maar dan ook als opvoedings middel, d. i. als methode van onderwijs, niet als leervak. Tegenwoordig is „leeren” op de lagere school stilzitten in de bank en luisteren naar wat de meester debiteertlater daarentegen op de am bachtsschool of op het ambacht is „leeren” het oefenen van de hand in het gebruik van ’t een of ander werktuig. Die tegenstelling moet op houden. Reeds op school moet het verrichten van lichamelijken arbeid met zichtbaar resultaat evengoed „leeren” zijn als iets anders. Velen meenen dat het hier de invoering van een nieuw leervak betreft, een uitbreiding van de lijst van art. 2 der schoolwetuit het hierboven mee gedeelde blijkt, dat dit niet wenschelijk zou zjjn, en het zou met het oog op de kosten ook niet mogelijk wezen. Maar papiervouwen, kartonplakken, model- leeren in klei enz. behoeft men niet om de hooge kosten achterwege te laten. De heer Gunning heeft de Houtslöjd met opzet in het geheele betoog niet genoemd, omdat velen daaraan veel te uitsluitend denken bij het woord „handen arbeid.” De heer G. noemt het inderdaad een ideaal voor handenarbeid, maar wil er niet mee beginnen voor den 10 en 12-jarigen leeftijd. De heer Westerouwen, die de vraag bespreekt, wat de voorkeur verdient, de opleiding in de werkplaats of die in de ambachtsschool en die het stelsel dat voor de toekomst bruikbaar is vindt in de combinatie van het stelsel van op leiding in de werkplaats en onderwijs in de school, hoopt op een hervorming van het lager onderwijs in den zin als betoogd is door den heer Gunning. les wordt t te verdrijven met afleiding te zoeken. Zoo werd de „volksvertegenwoordiging” zig gehouden met het spel der motiën, die j r- -o o t slot iemand te benadeelen, of het moest de staatskas zijn. Eilievewat is er denhet scheelde 10, wijsheid goed heeft gevonden dat Eva haren I Adam onder den duim had, is het, evenmin als uit maatschappelijke-, uit godsdienstige overwe- Wanneer de heeren Wertheim, Treub c. s. zich aan generaal Booth gaan vastklampen, ligt de vraag voor de hand Valt hier te denken aan afleiding der voor uitstrevende partijen, of hebben de heeren bij deze flankbeweging den eersten stap gezet in de richting der reactie, die, tegen den Umsturz gericht, ten slotte komen zal met Umsturzvorla- ge Wat ons betreft, we gelooven het laatste. Zoo staan we, ons afleidende en verstrooien de intusschen is alles koopwaar geworden. Onze producten zijn dit sinds lang de vrouw wordt het meer en meerde werkman is een marktartikel volgen ten slotte onze begin selen, dan zijn we verkocht geheel en al. Eerbiediging van het gevoelen der andersden kenden is een kenmerk van beschaving maar wanneer liberale en radicale heeren hun zede- lijken en finantieelen steun toezeggen aan an dersdenkenden, kan de beschaving heengaan met de troostelooze gedachte, dat onze begin selen marktartikel zjjn geworden, ter beschik king van den winkelier die door middel van hoog opgevoerde reclame het grootst debiet heeft. UIT DEFERS. In het weekblad de Nijverheid worden se dert eenigen tijd de inleidingen opgenomen van de verschillende vraagpunten, die op het nati onaal congres omtrent het vakonderwijs en de vakopleiding voor toekomstige werklieden in Nederland besproken zullen worden. Wij zul len geen melding maken van al deze opleidin gen later, bij de bespreking van het con gres, past dat beter. Maar in enkele van deze inleidingen komen beschouwingen voor die reeds nu in ruimeren kring verbreiding ver dienen. Wij hebben het oog op het betoo°g van dr. J. H. Gunning Wz. uit Zwolle, waarbij de heer T. W. Westerouwen van Meteren zich aansluit. De heer Gunning bespreekt de vraagIs de j van handenarbeid als opvoedingsmid del op de lagere school wenschelijk In zijn antwoord laat hij den vollen nadruk vallen op de woorden „als opvoedingsmiddel”. Ons on derwijs beantwoordt maar al te goed aan het voorschrift van art. 33 der schoolwet. Op onze scholen worden „kundigheden” (geen vaardig heden) aangeleerd” en het doel dat men er mee tracht te bereiken is „de ontwikkeling der ver standelijke vermogens der kinderen” eu de op leiding „tot alle christelijke en maatschappelijke deugden”. Voor opvoeding in den zin van ont wikkeling van den geheelen mensch is op onze scholen dus is het systeem der wet eigenlijk geen plaats. Dit systeem is gebaseerd niet op de werkelijkheid, maar op de aprioristische over geërfde opvatting, die schoolonderwijs vereen zelvigt met „ontwikkeling der verstandelijke vermogens”. Onze lagere school in haar tegenwoordige in richting, zoo zij al opvoedt, doet dit niet voor het leven dat de kinderen onzer werklieden wacht, maar hoogstens voor de middelbare scholen. De kinderen onzer werklieden heb ben noodig een gezond lichaam, een opgewek- ten geest, een rappe hand, een geoefend oog; kennis van lezen, schrijven, rekenen en teeke- nen, lust in arbeid, eerbied voor hun eigen j werk en het vermogen, om zich te kunnen be palen bij de taak, waarmee zij bezig zijn. En deze kwaliteiten worden slechts voor een gering 1 gedeelte aangekweekt door de bij de wet ge- van al die motiën gewor- 8, 6, 4, 2 stemmen, len oplossen, niet anders dan het zoeken maar ze zijn allemaal verworpen. Op éen na, afleiding. ’t Vad. verneemt dat het overzicht, door de N. Rolt. Ct. gegeven van het wetsontwerp tot wijziging der personeele belasting, niet alleen onvolledig, maar ook op hoofdpunten onjuist is. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Zwolle is een adres gericht aan den Minister van Waterstaat en Nijverheid, om aan te dringen op verlaging van het telegramtarief. Tot leden van het hoofdbestuur van de Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen zijn gekozen de heeren dr. J. W. R. Tilanus te Amsterdam, met 347 stemmen en jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré te Haarlem, met 251 stemmen. Beiden hebben zich de benoeming laten welgevallen. Een belangrijke afdeeling van de wereldten toonstelling te Amsterdam zal zijn de groep „veiligheid” waarbij vooral de brandweer een eerste plaats zal innemen. In „Oud-Holland” komt een retrospectieve tentoonstelling van het brandwezen uit den tijd van Jan v. d. Heyde, terwijl op een internationaal congres de vele AI)f ERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7\2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. j maar de winst doet hier immers denken aan J des keizers baard De voorsteller heeft misschien veel uren van studie er aan gewijd jammer van dien kost baren tijd Want toen hij ten slotte de motie er door wilde zien, was de poort gesloten en mocht ze door een spleetje passeeren, mits ze zich inkromp tot iets zoo onzichtbaars kleins, dat het den indruk maakte een „geest” te zijn geworden er zat geen pit meer in, ’t was een engeltje geworden, het engeltje van den heer Heldt, ter dood gebracht door den vader, onder den druk der malaise, na eerst uit aflei ding in ’t leven te zijn geroepen. Vreemde tijd, dien ad-hoc-tijd, ia het midden van den stroom des vooruitgangs In Amsterdam weet men er ook geen raad mee. In Burgerplicht hangen de zeilen slap en laat de wimpel treurend het hoofd hangen er is geen wind. De stuurman Wertheim geeft het roer „om gezondheidsredenen”. De radicale „Amsterdam” is den stiltegordel door, maar de stuurlui zijn niet eenswillend de een wil den stormgordel in, wat zéggen wil er doorheen de ander, bevreesd voor wat aan de overzij ligt, wenscht het zeiifregat te wen den den gordel der windstilte in. De clericale' equipage weet niet waarheen, en raakt eveneens verdeeld ze zoekt afleiding, en om de verdeeldheid te bezweren is het con signe der commandanten terug de een werpt dit, de ander dat oude vraagstuk opmaar ook hier blijft afleiding, dat voelt men wel, de hoofd zaak, en wat daaruit volgen moet op den duur is verstrooiing. Het is dan ook klaar als de dag dat we, evenals overal elders, den tijd tegemoet gaan van plannenberaming tegen de Umsturz-par- tijen. Want in weerwil van de moeite die de lei ders zich geven om oude leuzen op te frisschen, blijken de kleuren niet te houden en raken hoe lang zoo meer van hun partij aan de zij van den Umsturz. In plaats van de prostitutie te verbieden zon der meer, wordt het verlangen der vrouw zelve grooter naar openstelling van de gelegenheid om mee te mogen produceeren. En wie het laatste niet wil, mist het recht om zich met het eerste te bemoeien; de vrouw wil vrij zijn, dat is haar recht, en wie zal haar tegenspreken als ze, in plaats van het orthodox huwelijks- begrip, verlangt naar een verbintenis bij con- I tract, waarbij de partijen gelijk zijn Wanneer liefde de huwelijksband moet zijn, i een Afleiding is nauw verwant met verstrooiing; wat noodzakelijk leidt tot begripsverwarring. We keuren daarom gepaste afleiding niet afintegendeel is ze levensvoorwaarde voor groot en klein, oud en jong. Het is onmogelijk onafgebroken werkzaam te zijnmaar ook is het op den duur niet vol te houden het oog onafgewend op éen punt ge richt te houden. Rust is noodig als voorbehoedmiddel tegen afmattingeven onontbeerlijk is afleiding voor wie zich niet blind wil turen. Er is echter differentie van onderscheid er is afleiding en afleiding, zooals er gerust wordt uit behoefte naar rust en uit onvermijdelijk heid. En gelijk gedwongen rust de verveling met al de daaruit vloeiende nadeelen voor den mensch in zich houdt, wordt de afleiding, faute de mieux, voor ons een bron van ellende. Het paard, dat vooruit wil, krabt, wanneer het gedoemd is stil te staan, éen kuil in den grond, op gevaar zich aan een puntig voorwerp den poot te bezeeren. Het beweegt zich zij waarts en achteruit tot de achterbeenen in de strengen verward raken. Zoo komt het voor dat vooruitstrevende men- schen, die gekomen zijn aan een mijlpaal wel ken ze niet mogen passeeren, hun werkzamen geest wat afleiding bezorgen, die voor den mensch zelf nadeelig wordt. Zoo dunkt ons op dit oogenblik de positie van liberalen en radicalen gevaarlijk. Ze wil len vooruit, het is bekend, en waar een wil is, is ook een weg te vinden. Nu is men zoekende geworden en ofschoon het toeven lang valt, men heeft den weg en den moed om dien te bewandelen nog niet ge vonden daarbij wordt men van achter af op gedreven, wat voor vooruitstrevende menschee nooit een aangename gewaarwording kan zijn; men gevoelt dan ook zeer goed -het hinderlijke van het dwingen, wat bovendien een pijnlijke gewaarwording geeft als stil verwijt dat men eigenlijk niet meer geloofwaardig is, geen ver trouwen meer verdient ten opzichte der voor uitstrevende leus, in de banier geschreven, en dat men beter deed de leiding van de vooruit strevende groep af te staan aan anderen. Als een schip in de gordel der windstilten wiegelt de liberale tweemaster zijn stille wie geling, een speelbal van elk golfje, dat zich verwaardigt zijn boeg of flank te bespoelen. Het is een vervelend spelletje, en wie be grijpt niet dat onder zulke omstandigheden al- staat een huwelijk zonder liefde beneden aangegrepen om de lange, bange uren huwelijk uit vrije liefdeen wanneer Gods al- be- een zeer pikante verstrooiing gaven, zonder aan ging te verdedigen, dat de vrouw het eigendom zij van den man. i Wij herhalen ook hier is de wijze waarop clericale heeren het prostitutie-vraagstuk wil- naar ..'•I J juu nut invoering 6 6 [6 8 COURANT. ui 11 vs i: ffl i!i:r ihrojiihkh mbl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1