vijftigste: j a a r g liEllEBII Ml MDMffl SB. No. 32. 1895. Z A. T E IA. Ct 20 I> ECO Lfc AT 1JS IT. I. I K, c. n. 7 r> .A. JN K W E T. V ergunningen. 1 rm el 1. G, KÏS8S» BINNENLAND. 103 .«UU.W9 Het rijk, beter gezegd de regeering, steelt A ÏOEEKER COI R O Im w s a «imtihlid me r In en ?t ie ig te- ie- i- :s .v 1. I 71 s -1 I 1 y 'j r Il'S h) li u 5) 7- 77 7 7) 8- 8‘ 8 1' 8 7) 84) 6-' i 615 i 7 34' ;3 0, 5, 0. gt ad st. en en is- is. 85 de ig- lig Eindelijk dient nog gemeld, dat een tiental van de gesneuvelden als ridders zijn ingeschre- nauw- -- gezet te werk ging, toen ze van alle voor het Het rijk, beter gezegd de regeering, steelt ook nietin tijden van noodweer heeft het de vrije beschikking over de bezittingen der onder- idanen. Dit recht is niet willekeurig, het ligt Po de natuur der dingen. Indien hij, die ons te beschermen heeft tegen roovers of dieven, het hachje inschiet, is onze bezitting verloren goed. Van onze bezittingen Het wetsontwerp tot regeling van het kies recht is ter indiening aan den Raad van State gereed en bevindt zich thans in handen van de Koningin-Regentes. I Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nummer 193. Te Deventer werd in de beide Paaschdagcn het congres der Sociaal-Democratische Arbei- ders-partij gehouden. Veertien van de 26 afdeelingen waren ver tegenwoordigd. Uit het verslag bleek, dat de partij ongeveer 700 leden telt. De staat der kas wees aanontvangsten f 1326.82, uitgaven f 1294.77'/2. Als de plaats waar het dagelijksch bestuur moet zetelen werd Utrecht aangewezen. Daar zal ook het volgend congres worden gehouden. Aangenomen werd de volgende motie „De afdeelingen houden in een daarvoor in gericht register aanteekening van begane on rechtvaardigheden of bestaande wanverhoudin gen in hunne directe omgeving en noteeren de misbruiken, waaraan wetgevers en machthebbers zich ten opzichte der arbeiders schuldig maak ten.” Daarna kwam in behandeling het volgende voorstel „Het Congres der Soc.-Dec. Arbeiderspartij,, overwegende, dat de politieke actie der soc.- democraten alleen dan der arbeidersklasse duur zaam kan ten goede komen, wanneer zij zich niet alleen ten doel stelt het verkrijgen van wettelijke maatregelen tot voorziening in de directe nooden der arbeiders, doch op zulk een wijze wordt gevoerd, dat zij de arbeidersklasse rijp maakt voor haar taak in den klassenstrijd „overwegende, dat dit juist dan zal geschie den, wanneer de Soe.-Dem. Arbeiderspartij bij de verkiezing haar einddoelde verovering van de politieke en economische machtsmiddelen op den voorgrond stelt „overwegende, dat dit alleen dan het geval kan zijn, wanneer de Soc.-Dem. Arbeiderspartij onder haar eigen naam en op den grondslag van haar eigen program bij de verkiezingen optreedt „verwerpt elke duurzame verbintenis der Soc.- Dem. Arbeiderspartij met eenige andere poli tieke partij „eischt van haar afdeelingen, zich te onthou den van aansluiting bij elke andere politieke organisatie, die het haar onmogelijk maakt aan de verkiezingen onder den naam en met het kan dus gezegd worden, dat ze hebben, namelijk wij en de Staat. Aldus opgevat, is de uitdrukking eigendom maken”, waartegen soms heftig wordt gefulmineerd, eenvoudig hetzelfde als het ont binden eener vennootschap met voortzetting van het bedrijf of de zaak door een der fir manten, en wel de vennoot die tot dusver zoo genaamd stille of commanditaire vennoot is ge weest, maar wien eigenlijk de heele zaak „aan ging.” Welnu, de Nederlandsche regeering heeft baar Lomboksche onderdanen voor een gedeelte hun bezitrecht ontnomen, omdat ze dit onwaardig zijn geweest. Het ontnomen goed heeft de re geering in eigen beheer genomen, met afstand van een gift aan haar onderdanendie gift moest, het spreekt van zelf, blijvende waarde hebben en zoo werd, in plaats van Scheide- münze, besloten: gedenkpenningen te laten slaan; een der helden ontving een eeresabel met op schrift. Als bijzonderheid moeten we nog hier mel ding maken van de onderscheiding der heeren geestelijken de predikant Offerhaus en de pa stoor Voogel, die de expeditie meegemaakt heb ben en, met trotseering van gevaren, hun ge- loofsgenooten onder de strijdenden wisten op te wekken tot vaderlandsliefde en moed als chris telijke deugden. Deze heeren ontvangen de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw. Deze onderscheiding is o. i. niet te verbeteren en wij gelooven, dat Christus, indien Hij nog eens terugkwam, de re geering zou loven om haar juiste appreciatie van Zijn dienaren, die zelfs zijn leer te midden van een kogelregen en klewanghouwen onwan kelbaar trouw hebben voorgehouden aan de helden, die mochten versagen. Die evangelie dienaren verdienden een leeuwtje en indien iemand zich mocht ergeren aan evangeliedie naren met een leeuw op de borst, dan blijft onze conclusie deze Die evangeliedienaren verdienden een leeuw tje, al was het ook dat ze met onbezweken trouw te midden van gevaren de caricatuur hebben geteekend van de verouderde maar nog onder ons voortlevende opvatting van het chris tendom, dat menschenmoord uit vaderlandsliefde verdedigt. Ook eenige inlandsche soldaten zijn gedeco reerd wegens moed en trouwde eenvoudige zielen begrijpen nog niet dat vriend en vijand en Moeder in het 1 In een buitengewoon nommer van de Staats courant zijn de Koninklijke besluiten opgeno- mcn, waarbij de helden van Lombok worden Aangewezen die zich een ridderorde hebben waardig getoond. De regeering heeft ongeveer 200 eereteekens er aan besteed, een getal dat Biet bijzonder groot is, maar toch het aantal ■an die decoratiën, in den loop der jaren aan Be helden van Afjeh toegekend, in de schaduw ■telt. I Wil men nu niet aannemen dat de helden Ban Lombok en die van Atjeh ver uit elkaar )loopen in heldhaftigheid, dan komt men tot de gevolgtrekking, dat de omstandigheden, waar- Bnder èn in Atjeh èn in Lombok wordt ge- Bochten, niet gelijk zijn, of wel tot de conclu- I ie, dat het verschil moet worden gezocht in I iet feit dat de eene vechtpartij is afgeloopen en I le andere nog voortduurt. I Hoe het zij, vast staat althans, dat de hel den van Lombok een buitenkansje hebben ge- lad. Wel is waar zijn er menschen die de vaarde van zoo’n kruisje in twijfel trekken, :elfs hebben we er wel aangetroffen die er den pot mee dreven of ook er voor bedankten, :oo’n lintje aan te nemen. Ons dunkt, dat al- hans voor militairen de waarde van zoo’n or- leteeken boven twijfel is verheven, al zijn er inder hen die er niet de beteekenis aan hech- en welke de landsregeering er aan toekennen wil. Dit verschil van zienswijze is echter niet bijzonder opmerkenswaard. Ziet men niet in Biet dagelijksch leven geschenken vereeren, waar- Blij die geeft en die ontvangt onderling verschil lend denken over de waarde van een geschenk,? Alle waarde is betrekkelijk. De penning pn den knecht staat in waarde gelijk met den paalder van den heer, misschien hooger zelfs wat dus zeggen wil dat bij het ontvangen van het geschenk steeds een vergelijking wordt ge maakt tusschen hetgeen de schenker heeft en Wat de man geliefde te geven. Daarom heeft deze lintjesregen voor de be voorrechte helden groote waardezij toch we ten dat de Staat geeft van zijn armoedje er moest toch geld bijwie geeft van wat-ie heeft is Waard dat-ie leeft. Hoeveel te meer dan nog, 'j'vie geeft wat-ie niet heeft pardon, zoo tegen0Ver hen geen van beiden in hun rol wa- l ren. ^MMMMM kundige inspecteur te Groningen een 20tal wo ningen te Hindeloopen had onbewoonbaar ver klaard en toch alles nog bij het oude was ge bleven. De Rot wilde die afkeuring uitspreken over alle slechte woningen in Nederland, doch het voorstel van den Voorzitter werd aangenomen. Met 36 tegen 3 stemmen werd uitgesproken de wenschelijkheid der afschaffing van arbeid door gehuwde vrouwen in fabrieken. Bolsward had er nog aan toe willen voegen „en op ’t land,” doch de Voorz. vond dat niet raadzaam. Schiedam had de quaestie van drankmisbruik op de agenda gebracht. Zij wilde toezicht der regeering op den verkoop van sterken drank, speciaal wat betreft vervalschingen. „Sluit Schiedam” zou niet gaan, doch de vervalschin gen zijn soms schandelijk. Er wordt jenever getapt, die vermengd is met hontgeest en die onbelast is, omdat ze niet drinkbaar is. Dergelijk bocht is hoogst schadelijk. Schiedam wordt de jenever niet vervalscht ’t gevolg is, dat b. v. in een jaar slechts tegen 74 personen proces-verbaal is opgemaakt we gens dronkenschap en dat voor de gemeente Schiedam slechts 5 krankzinnigen worden ver pleegd. Na veel oppositie trok Schiedam echter zijn voorstel in. Deze CO VB ANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. Onder voorzitterschap van het kamerlid H. B. Heldt werd in de paaschdagen in de Geelvink te Amsterdam de eerste openbare zitting ge houden der jaarlijksche algemeene vergadering van het „Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond.” Uit het jaarverslag bleek o. a., dat het aan tal afdeelingen met 3 was vermeerderd, o.a. Zut- fen met 300 leden. Het verbond telt thans 34 afdéelingen. De afdeeling Rotterdam vroeg, wat het cen- traal-bestuur kan doen in ’t belang der arbei derswoningen.’ Zij wilde een wet, waardoor de gemeentebesturen woningen onbewoonbaar kon den verklaren. Een boete voor verhuurders van een vaak afgekeurde woning zou door de wet moeten worden bepaald. De Voorz. wees op de groote moeilijkheden van het woning-vraagstuk. Hij wilde afkeu- I ring uitspreken over het gemeentebestuur van Hindeloopen en voorts het vraagstuk aan de 1 orde houden, om ter gelegener tijd een stem uit het verbond te doen opgaan. De afkeuring Sneek brengen ter kennis van belanghebben- gOfd Let feit, dat reeds voor 2 jaar de genees- ADVERTENT1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7*/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. twee eigenaars den, dat de afschriften der Vergunningen voor I den verkoop van sterken drank in het klein, tot Staats- dienst 18951896, vanaf heden bij den Ge- 1 meente-Ontvanger, tegen betaling van het daar voor verschuldigde recht verkrijgbaar zijn. Voorts herinneren zij belanghebbenden, dat het recht, overeenkomstig art. 7 der wet, vóór 1 Mei e. k. moet zijn voldaan, zijnde de vergunning anders vervallen. Sneek den 19 April 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op 'Laterdag den 20 April 1895 des namiddags ten 6 uur. PUNTEN VAN BEHANDELING: Resumtie der Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. 3. Adres der Vereeniging Patrimonium. 4. Alsvoren der Timmerlieden-Vereeniging Arbeid en Loon. 5. Verordening Schoolgeld Middelbaar On derwijs. 6. Adres van J. P. Hogendij k, om afstand van bouwterrein. 7. Alsvoren van de firma Johs. Halbertsma, tot het leggen van rails. 8. Alsvoren van mr. W. J. van Welderen baron Rengers, tot bemaling van landerijen. 9. Rekening Begrafenisrechten, over 1894. 10. Rekening van het Old-Burger Weeshuis, over 1894. 11. Benoeming Vader Old-Burger Weeshuis. 12. Alsvoren van stembureaux voor de ver kiezing van leden Provinciale Staten. 13. Alsvoren van Raadscommissies in zake reclames Hoofdelijken Omslag, dienst 1895. 14. Voorstel van de Raadsleden Dokkum en Van der Steele, inzake de Veemarkt. 15. Reclames tegen het 2e Suppletoir Ko hier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1894, bij Gedeputeerde Staten ingediend. uitgedrukt, zou men den schenker van goed dat hem niet toekomt, gestolen goed dus, te veel eer bewijzen, al getuigt het van toewijding, wanneer iemand, om ons te begiftigen, zich tot yenze£er een bewijs dat de regeering diefstal leent. I h» wort o-incr. toen ze van alle v< vaderland gevallenen slecht dit 9- k 10-tal aan i de vergetelheid wenschte ontrukt te zien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1