SIEUIS- E llfflllïHTIHLllI M l)E ffliEHK h ir uMsesm sik No, 33 V IJ F T I O ST E J 1895. NIEUW LEVEN. 24 AP i ri naar UIT DE PERS. telkens weerklank ge naar ver- nemen feiten, bewijst wel iets. Een BINNENLAND. of weerloos gemaakt. lied der hope en verzekering. Uit goede bron verneemt het Hand, dat het Alle brieven in te zenden. he- be- van in r vooruitgang, vooral van hen die toekomstmuziek zich uitlaten, niet -j om die toekomst in „con- maar hun Deze CO VRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco wie zijn oogen in ’t rond slaat, moet laasteleurstelling gevoelen, indien deze Op de bazis van ’t bestaande, zonder op schorting van den strijd desnoods, zoekt dat nieuw leven naar het middel om de willekeur der wet te bezweren. Dit eenmaal verkregen, volgt de fnuiking van ’t geweld en het beëindigen van den strijd. Toekomstmuziek zegt men. Helaas nogmaals helaas drievoudig helaas Omdat tot de komst van deze periode de maat schappij als zoodanig geen recht van bestaan heeft. Omdat onze smalend over behoeft te weerhouden wezen te roepen. En omdat zij, die spotters, zelf oorzaak dat het lied der verlossing werd gedicht en gezon gen, hun best doen om het nieuwe leven te verstikken. De Paaschklok klepte. Of ze iets goeds verluidde voor het nieuwe leven van ons volk Of dit jaar iets goeds zal brengen voor onze kleine luyden We moeten af wachten, maar veel spellend is de toekomst tot op heden niet. wordt naar nieuw leven Het zou voorbarig zijn dit aan te i-- maar de houding, door een groot deel der men sc hen massa aangenomen tegen de weinige hem op dien morgen ontvankelijk maakt het koesteren van blijde verwachting, ook en 1 levendig doet beseffen, dat de vernieuwing des levens met eiken dag dringender eisch wordt tot behoud onzer maatschappelijke samenleving. De strijd om ’t bestaan wordt ingewikkelder Men ernstiger. De uitvindingen der wetenschap Jhebben de machtigen wapenen in handen ge- j openbaar werd voor het oog van den wilkeur- H«even waartegen elke kamp vruchteloos is. De machtigen worden machtiger en de klei- ne luyden worden stuk voor stuk afgemaakt leven* hoefte hem algemeen voorkwam. De feiten, die wijzen op vernieuwing het leven, niet in de plantenwereld, maar de wereld der menschen, zijn uiterst schaarsch. Bewijst dit reeds dat niet algemeen begeerd AD} ERLENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Ton slotte wijst de Stand, er op, dat het land nu reeds sedert 1887 op zijn kieswet wacht. „Bijna tien jaren, die, Mackay’s school wet uitgenomen, ons niet anders dan politieken stilstand van zaken gebracht hebbenwant zelfs de financieele wetten van Pierson zijn arefaire en kunnfen zoo niet blijven. De fout ten vorigen jare was dan ook niet, dat velen in uitbreiding van het kiesrecht geen heil zagen, maar dat ze beginselloos ophielden en tegenhielden. Dat wij ons voor Tak’s wet verklaarden, was niet om Tak, noch om zijn wet, maar uit de overtuiging, dat de electorale quaestie van de baan moest en dat tegenhouden toch slechts uitstel van executie was. Hadden de conservatieven kloekweg zich te gen uitbreiding gesteld, dan hadden ze een standpunt gehad en een sterke positie kunnen innemen. Maar of nu Van Houten 700,000 a 750,000, in plaats van de 800,000 van Tak geeft, in ernst, was daar de sop de kool waard? En, aldus besluit het blad, is het verantwoord, dat om zoo nietig verschil de ernstige lands belangen weer voor een tijdperk van meer dan drie jaren worden opgeofferd De Liberaal komt tegen deze beschouwing op en meent dat het agiteeren van de bestuur ders van sommige werkliedenvereenigingen nog niet bewijst dat de lagere klassen over het ge heel zoo vurig verlangen naar het kiesrecht. Voorts wijst het blad er op, dat wettelijke kiesbevoegdheid van een of andere klasse niet kan.worden gegrond op veronderstelde belang stelling, terwijl buitensluiting wegens vermeende onverschilligheid nog veel minder opgaat. Van meer belang is intusschen hetgeen de Liberaal tegen het slot van het artikel aan voert. Wij laten dat hier volgen „Voor de zooveelsre maal moeten de servatievenx bet misgelden. Hadden zij kloekweg zich tegen uitbreiding gesteld, uuu positie ware sterk geweest. „Maar of nu Van Houten 700,000 a 750,000 kiezers in plaats van de 800,000 van Tak geeft, in ernst, was daar de sop de kool waard „Men zou natuurlijk met de wedervraag kun nen antwoorden, of het hier alleen de quantiteit en niet, veel eer de qualiteit betrof en betreft. Doch eigenlijk staat het met de zaak anders. Beweerd werd destijds niet dat Van Houten’s kiezers even talrijk zouden zijn als Tak de zij nen raamde, maar even talrijk als Van Houten meende dat feitelijk Tak’s kiezers zouden blij ken te zijn.“ De vraag van de Standaard„En is het verantwoord, dat om zoo nietig verschil de ern stigste landsbelangen weer voor een tijdperk van meer dan drie jaren worden opgeofferd beantwoordt de Lib. aldus: „Daargelaten alweer óf inderdaad het hier opoffering der ernstige landsbelangen raakt, rust de verantwoordelijkheid voor de ontbinding op de ministers, die daartoe de kroon adviseerden, niet op de Kamer, welker meerderheid haar niet heeft gewild. Uit ’t geen de Lib. hier schrijft, zou zijn af te leiden, dat de cijfers van ’t ontwerp, door den heer Van Houten thans gereed gemaakt, nog al zullen verschillen van die van ’t ontwerp Tak. Daar ’t ontwerp gereed is, zal het spoe dig blijken hoe het hiermede is gesteld. Wij meenden hierop enkel even de aandacht te moe ten vestigen. Ook zij moeten wijken, worden verslagen of ontwapend. En de machtigen, die, aldus zich inspannen de, zien welke vorderingen zij maken op de massa tegenover zich, vragen weinig om nieuw leven. Zij worden meer en meer conservatief uit innerlijken drang om te behouden wat met eenige moeite, of veel krachtsinspanning mis schien, hier en daar werd buitgemaakt of ge wonnen. Moet die strijd blijven voortwoeden tot al leen nog de machtigen en onder hen de mach- tigsten in ’t veld zijn Er zijn teekenen van nieuw leven, die zin spelen op iets beters voor de toekomst. De Paaschklok heeft geklept. Er zijn er die aandringen op wapenstilstand; ook die aan de partij der zwakken een ter rein willen afbakenen langs wettelijken weg, binnen welks palen de machtige partij niet binnendringen mag op straffe door de wet te bepalen. Nog zijn er, die de machtige partij haar machtig slagzwaard bij wettelijken of onwette- lijken maatregel willen ontnemen. Wij vragen Wat is er van een maatschap pij te verwachten, die voor het overgroot deel bestaat uit zwakken en weerloozen, en voor een zeer klein deel uit sterkeren, wier over macht, hoe gering hun aantal zij tegenover de tegenpartij, onweerstaanbaar is Wat te zeggen van een beschaving, die, al dus zich voortzettend, uitloopen moet op over- heerscbing van allen, op verdrukking, leed, el lende en jammer voor de overbeerschten, ter wijl de heerscher zijn lust der heerschappij botviert Is zulk een beschaving niet veroordeeld? Is ze niet zinverwant met ontaarding, de treurige toestand waarin sterke en zwakke ver vallen beide, zooals de tonen der Paaschklok ook verluiden Is het mogelijk of denkbaar, dat strijdenden op leven en dood, die zelfs de militaire eer en j het volkenrecht op zij zetten, ooit samen zou den gaan leven, indien ze niet saam waren ge weest van vroeger tijden af, toen deze oorlog nog onbekend was Nieuw leven klepte de Paaschklok. Maar in ons land evenals in den vreemde werd het nieuwe leven tegengegaan met wet ten van willekeur en met geweld. Zoo kwam het dat de ontwikkeling van het i nieuwe leven, met zijn nieuwe inzichten niet 1-1- 1A "I I ling en den geweldige. Ongetwijfeld is de toekomst aan het nieuwe het Paaschlied is voor dat leven het daaruit nog niet af te leiden, dat hij het ’niet I met deze tonen het nieuwe leven I gekondigd. De opstanding uit de dooden wordt onder I ons niet in gelijken zin opgevat naast de let- I teilijke treffen we de figuurlijke, symbolische I of onverdrachtelijke beteekenis aan de Paasch- I boodschap gehecht. I Daarover doe ieder uitspraak voor zich zelf; i het leerstuk heeft reeds te lang een onderwerp I van discussie uitgemaakt en tenzij die bood- I schap door bovennatuurlijk licht worde toege- I licht, zullen de menschen het er niet over eens I worden, maar er over blijven voort twisten. Wie echter de letter gelooft, behoeft haar I symboliek karakter niet te verwerpen. Zooals we dan verschillen in geloof of gods- vereering, blijven we eenstemmig hierin, dat de tonen der Paaschklok ons het lied vertol ken van de vernieuwing des levens. Jaar op jaar worden die schoone accoorden aangeslagen hebben ze Vonden in de harten Hebben wij de behoefte gevoeld nieuwing des levens? Wie zijn oogen in ’t rond slaat, Ze bewijst dat nog zeer velen van het nieu we leven afkeerig zijn dat de conservatieve neiging nog altijd zeer sterk onder ons heerscht. Dit feit te moeten releveeren is de droeve taak van den man, die met de behoefte naar nieuw leven zich aan den morgen van den eersten Paaschdag opmaakt om een Paasch- predikatie te houden of aan te hooren. Een j droeve taak, omdat niet alleen innerlijke dwang voor maar vooral omdat de drang van buiten hem Naar aanleiding der opmerking van conser vatieve zijde geuit, dat de aandrang om kiezer te worden bij de niet-kiezers niet verontrustend werkt, waaruit dan zou volgen dat men bij de aanstaande uitbreiding niet te ver behoeft te gaan, heeft de Standaard aanleiding gevonden tot het schrijven van een driestar over: kies wet agitatie. Het blad erkent dat onze lagere klassen nog niet de lawaai-manieren van de Belgische en Fransche leven- en drukte-makers hebben over genomen, terwijl ook de sociaal-democratie er nog niet in geslaagd is, om een da capo van ’48 voor te bereiden, en voor het paleis te ko men met opgeheven, dreigende hand. En ook is waar, dat ons volk in het gemeen te veel gezond verstand heeft, om zich van een uitbreiding van het kiesrecht gouden bergen te beloven, en er dus niet met koortsachtige harts tocht naar hijgt. Maar verder gaat, naar de Standaard doet opmerken, het ware in deze opmerking ook niet. „Immers, aldus volgt zij, juist die klasse, die volgens onze conservatieven thans eigenlijk al leen in aanmerking komt, om tot kiezer te worden geslagen, is er onverschillig voor ter wijl omgekeerd juist de laagste klasse, die men op alle manier er buiten wil sluiten, er nu reeds op onderscheiden manier voor agiteert. Juist de arbeiders oefenen wel aandrang, ter wijl de kleine burgerij, die op de arbeiders volgt, zich om geen kiesrecht bekommert, en als ze het had, het allicht niet gebruiken zou. De conclusie zou dus niet moeten zijn, dat men het kiesrecht aan die lieden boven de ar beiders gaf, maar veeleer, dat men die middel lang oversprong, om het in de eerste plaats aan de arbeiders, die er wel ter dege prijs op stel len, te geven. Voorts meent het blad te moeten waarschu wen tegen mogelijke vergissing. Als ’t volk tot agitatie wordt uitgetart, zou het allicht anders kunnen gaan dan de heeren meenen. En als iemand zijn kruit niet nutteloos verschiet, is droog houdt. Daarom verlangen die kleine luyden nieuw leven. Na de kleine luyden komen de middelmati ge ook deze klasse is reeds onder ’t bereik den Paaschmorgen iets bijzonder der wapenen van de geldmacht geraakt. Haar dat naar de einde is geen ander, haar lot geen beter dan te verscheidenheid van woord of inhoud, toch dat aan- De Paaschklok heeft geklept. Wie haar to- nen hebben opgevangen, gevoelden dat in die j klanken aan melodieus doorklonk een lied, stemmingen der verschillende harten, bij groo- dat der kleine luyden. bij allen samensmolt in het slotaccoord, i werd I- 6 i 50 7 20 15 35 15 t- t- u ia 42 35 U 29 13 55 8 15 SHEERER 4 OIRtVT. 3« .Q ie 1- 1 C. 1. R 111 ui HMM, SC 1'.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1