MEIB1' IDÏiRfflTMID VOOR DE No. 34 VIJFTIGSTE J 1R95 [A A F li l T^. 27 U I T DE PERS. BINNENLAND. I Z‘j zij gelijk te staan met den :en geeft van alzijdig en degelijk on- betreurende, dat de meerderheid werp vrij van belasting zijn. algemeene vergadering gehouden worden vingsbrief voor. Alle brieven in te zenden. t. >0 a a O, BE- cd i. s.,1 lei rad ,eël 1. ten it. •hi: Deze CO UB AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco aangeboden Verslag van den toestand der ge meente over 1894. Sneek den 26 April 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeeeter. BENNEWITZ, Secretaris. ter. Met het oog hierop laat ik gaarne aan het belangstellend publiek over te bepalen, welke waarde is te hechten aan het bedoelde stuk. dankend voor de verleende plaatsruimte, verklaar ik hiermede voortaan op alle soortge lijke stukken te zullen zwijgen, zoolang de des kundige zich verbergt achter het masker van anonymi teit.” van belasting geniet. ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7^ Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernomen bij den uitgever. Onder degenen, die in aanmerking zouden komen voor den opengevallen gezantschapspost bij het Belgische hof wordt ook genoemd mr. Van Tienhoven, oud-minister van buitenland- sche zaken. BEKEND M AKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, voor den prijs van 25 cents per stuk, afdrukken ver krijgbaar zijn van het aan den Gemeenteraad j De minister van justitie heeft een commissie benoemd om te onderzoeken in hoever door den arbeid in gevangenissen en Rijkswerkin- richtingen afbreuk wordt gedaan aan den ar beid in de vrije maatschappij, en door welke maatregelen de aldus ontstane concurrentie tot zoo gering mogelijke afmetingen zou kunnen worden beperkt. Tot lid en voorzitter dier commissie is be noemd mr. Kerdijk, lid der Tweede Kamer tot leden mr. Kolkman, lid der Tweede Ka mer dr. J. Th. Mouton, wethouder te ’s Gra- venhageB. P. Buurman, architect te ’s Gra- venhage tot lid en secretaris mr. J. Simon van der ‘Aa, hoofdcommies aan het departement van justitie. Door den Nederlandschen Hotelhoudersbond zal een adres worden gericht aan de Tweede Kamer, om met het oog op de wijziging der wet op het personeel aan te dringen op vrij stelling van 50 ten honderd, ten opzichte van deuren, vensters, haardsteden en meubilair. Adressanten wijzen er op, dat zij dit ver schuldigd zijn van voorwerpen, waarvan zij weinig genieten, b. v. zijn er hotelhouders die voor vijftig haardsteden moeten betalen, terwijl j er gewoonlijk niet meer dan 16 a 25 in gebruik hebben. Aldus meenen stalhouder, welke zijn opgeborgen 3r onpartijdig nen in de zaal. I Maandag middag heeft er in het Hotel Ame- I staat, die door de Staten der provincie waren vastgesteld, naar aanleiding van het rapport het hoofdbestuur, aan de Indien de Haagsche briefschrijver der N. Gron. Ct. blykt goed ingelicht te zijn, is het ingediende kiesrecht voorstel-Van Houten van dien aard, dat ook ruimte is gelaten voor stem recht aan vrouwen, hoofden van gezinnen of alleen wonende en in de Rijksbelastingen bij dragende. Te Utrecht is Maandag avond in Tivoli een groote bijeenkomst gehouden van werklieden, saamgeroepen door het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium* en de r.-k. Werklieden-Vereeni- ging „St. Jozef*, ter bespreking van het onlangs door den gemeenteraad genomen besluit om in de gemeente-bestekken niet de bepalingen van maximum-werktijd en minimum-loon op te ne men. De zaal was eivol. Nadat de voorzitter van de afd. Utrecht van Patrimonium uitvoe rig het doel der bijeenkomst aangetoond had, en bij de bespreking van ’t betreffend rapport der raadscommissie voornamelijk en bijna uit sluitend prof. d’Aulnis de Bourouill had aan gevallen, traden achtereenvolgens als sprekers op dr. Alphons Arriens (van Enschede) en de h.h. K. Kater, W. C. P. Passtoors en P. Nol ting (van Amsterdam), die mede het rapport en den „professor” scherp hekelden. Door het comité was vooraf de volgende motie opgemaakt, die het gehoopt had dat bij stemming zou aangenomen worden. „De werklieden, vergaderd op Maandag 22 - o_.-j._ - April, in de groote zaal van het park Tivoli, die er luxe-rijtuigen op na houdt, gehoord de verschillende sprekers over het i en waarvoor geen belas- I rapport van de meerderheid uit de raadscom- ting verschuldigd is, of met den fabrikant, die missie, ingesteld om te onderzoeken, in hoever- voor hetgeen hij zijn bedrijf exploiteert vrijdom re bepalingen omtrent minimum-loon en maxi- j mum-arbeidstijd in gemeente-bestekken wen- Adressanten wijzen er verder nog op, dat schelijk zijn, overwegende, dat dit rapport ook kostscholen en winkels in het nieuwe ont- geen blijken geeft van alzijdig en degelijk on- j derzoek, betreurende, dat de meerderheid van den raad zich met de laatste conclusie uit Vrijdag 7 Juni a. s. zal te Amsterdam de dit rapport vereenigde, verzoekt den raad j is 1 i van 1_. de vereeniging Volksonderwijs. In het orgaan ke van dergelijke bepalingen in gemeente-be- - Tr j ‘i aan een meer Onder de daarop vermelde onderzoek te willen onderwerpen?' Maar daarbij was echter niet gerekend op mr. I Hooger Onderwijs zijn. Een kort woord worut door den heer S. J. A'ermaes nog in de Tel. geschreven over de nabetrachting van de N. B. Ct. in zake de A mderzee-a rtikelen. Naar aanleiding der woorden, dat de hoofd redactie deskundige critiek geeft, omdat zij daarbij de hulp had van een medewerker, in wien zij, wegens zijn bekwaamheid, groot ver trouwen stelt, schrijft de heer Vermaes „De wegens zijn bekwaamheid bij de redac tie groot vertrouwen verdienende medewerker las niet juist en grondde daarop zijn aanvallen. Nergens toch is te vinden, dat ik overstroo- ming met zoet water beter vind dan met brak; dat de dammen aan den Hoek van Holland, en dat de afsluiting der Zuiderzee door mij als het eemge redmiddel wordt beschouwd voor Eries- land. In het door de redactie aangehaalde stuk van het Instituut van Ingenieurs had hij, beter lezende, gezien dat voor de afwatering der provincie de af sluiting der Zuiderzee van geen nut is dat door mij werden uitgevoerd de werken tot verbetering van den binnenlandschen water- der daarin genoemde heeren, en niet de door mij ontworpene, en ten slotte, zijne raadgevingen kunnen bespa- lager onderwijs wil de afd. Winkel dèwensche- j i lijkheid uitspreken van uitbreiding der nuttige delen zijn aangegeven, die strekken moeten tot handwerken voor meisjes, aangevuld met Slöjd- bevrijding der provincie van overlast van wa- onderricht voor meisjes en jongens, bij inkrim- ping van andere leervakken terwijl de heer M. Horn uit Schiedam de aansluiting van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs aan de volksschool zal inleiden. Het hoofdbestuur wil de wenschelijkheid laten uitspreken van de zg. schoolvergaderingen. De afd. Buiksloot heeft betreffende de leerlingen twee voorstellen, nl.: om de houding van Volksonderwijs te formu- leeren ten opzichte van kindervoeding en klee- ding en ten opzichte van den drankstnjd. Voor het eerste punt geeft zij de volgende stellingen a. Zonder goede voeding is goed onderwijs ón mogelijk b. schoolvoeding en schoolkleeding werken demoraliseerend op de oudersc. Volks onderwijs stelle in het licht, dat alleen verwaar lozing van de armenzorg middelen als de in stelling b. veroordeelde heeft noodzakelijk ge maakt. In den drankstrijd moet de vereeniging volgens haar het drankmisbruik mede bestrij den. Tot dezelfde categorie behoort het onder werp van het hoofdbestuur In hoever kan de schooltucht worden aangewend tot beteugeling van de baldadige straatjeugd in te leiden door mr. D. Simons van Amsterdam. Voorts zal door den afgevaardigde van Buiksloot het on derwerp pensioensfonds voor weduwen en weezen van onderwijzers, ingeleid worden, terwijl de heer dr. H. A. van der Meulen de vraag zal bespreken, wat kan worden gedaan om de belangstelling in de vereeniging te doen toenemen. Troelstra en een zeer groot gevolg. Deze noemde haar veel te zoetsappig. Hij had een motie met krachtiger uitdrukkingen. Troelstra wilde ook zijn motie in stemming gebracht zien, maar ’t comité stond dit niet toe. Hierop ontstond een groot en langdurig tumult, waarbij een deel van het publiek opdrong naar de tribune onder ’t zingen van ’t vrijheidslied. Geruimen tijd was alles onverstaanbaar, en nieuw tumult ontstond toen de voorzitter ver klaarde, dat het comité nu geen enkele motie zou in stemming brengen en de bijeenkomst gesloten was. Alleen kon nog een oogenblik Nolting zich verstaanbaar maken, toen hij me de opkwam tegen het besluit van ’t comité, om de motie-Troelstra niet in stemming te brengen. Buiten bleef alles kalm. De nieuw-modische conservatieven a la d’Aul nis zijn door de rede van prof. Krabbe uit hun droom opgeschrikt, als hadden zij het lot van het land in handen, merkt de Standaard op. Ijlings brengen zij hun banbliksem in gereedheid tegen den van socialisme verdach ten hoogleeraar of liever tegen den minister, die hem heeft benoemd. Tak heeft het gedaan, vervolgt de schr. sar castisch. Want, weet ge, in het Torentje met de hoog ste autoriteit in zake alle onderwijs een man als Van Houten te bekleeden, den atheïst, die tot in Duitschland’s taal voor zijn atheïsme propaganda maakte, en u het vrije huwelijk op den koop toe geeft, daar vinden de vrien den van d’Aulnis dat geen been in steekt. Of was bet niet bij d’Aulnis’ gratie dat de ze atheïst en aanrander van alle heilige grond slagen der menschelijke saamleving, groot-dig- nitaris ook van ons Hooger Onderwijs is ge worden. Maar dat deert niet, want dat raakt alleen het heilige. Maar Krabbe, die naar het lieve geld zijn ougewasschcn handen durft uitsteken. Krabbe, die, zijn naam is er naar, kist met de dubbele sloten krabt. Krabbe, die in zijn onverstand zelfs van pro gressie bij het erfrecht durft spreken. Die Krabbe is de booze man, en Tak die Krabbe er in haalde, nóg boozer. Och, prijselijke lieden, lieden van beginselen van sta-vast, zijn alleen de heer d’Aulnis en zijn vrienden, die in dit schampere stukje eens terdege doen uitkomen, hoe respectabel hun denkbeelden over van huishoudelijken aard, o. a. een voorstel van om de bijdrage voor ieder lid aan de algemeene kas voor 1896 weer op 65 ct. te brengen. Betreffende de inrichting van het ten slotte, zyne raadgevingen kunnen bespa- j ren, daar in dat zelfde stuk door mij de mid- f De meeste katholieke bladen bevatten in den laatsten tijd herhaaldelijk ongeruste beschou wingen over de sociale beweging in het zuiden van ons land. Er zouden nl. in enkele plaat sen daar voor katholieke werkliedenvereenigin- gen niet-katholieke sprekers optreden. Zoo zou de heer Gerritsen uit Amsterdam te Maastricht een redevoering houden voor de vereeniging „Loon naar Werk.Zondag heeft deze lezing plaats gehad, maar blijkens de berichten in verschillende bladen is er van overheidswege op een zeer eigenaardige manier toezicht uit geoefend op deze bijeenkomst. De vergadering zou gehouden worden in een gebouw toebe- hoorende aan de gemeente. Zondag voor acht dagen kreeg het bestuur der vereeniging van het dagelijksch bestuur der gemeente het be richt, dat men er een vergadering van moest maken uitsluitend voor vakgenooten (porselein en aardewerkers) met introductie van het be stuur voor slechts 450 personen, anders zou de vergadering niet mogen doorgaan. Het bestuur was door den nood gedwongen toe te geven. Maar op de vergadering deelde de voorzitter naar de Tel. meldt, mede, dat dienzelfden mid-, dag een der bestuursleden bij den commissaris van politie was ontboden en door dezen was verzocht in de vergadering te verklaren dat de genoemde wijzigingen zouden zijn geschied door het bestuur der vereeniging zonder pressie van de zijde der politie of van het dagelijksch be stuur. De voorzitter wenschte evenwel die ver klaring niet af te leggen en de heer Gerritsen liet eveneens een woord van protest hooren te gen de handelingen van de overheid. Er was een zeer sterke politiemacht binnen en buiten het gebouw aanwezig, maar de vergadering liep zeer ordelijk af. Blijkens een omstandig verhaal, door den commissaris van politie te Maastricht gedaan, en zoowel gezonden aan de Telegraaf als aan de Limburger Koerier, is de voorstelling, die van de handelwijze der politie in de Tel. is gegeven, niet in overeenstemming met de feiten. ’t Blijkt dat de pachter zelf geen openbare vergadering wilde, terwijl de beide vertegen woordigers van het Aardewerkersgild zien te vreden verklaarden met een samenkomst, waar toe bij introductie toegang werd verschaft. De zaal mag niet meer dan 400 a 500 personen bevatten. Dit is in overeenstemming met de voorwaarden van verpachting van ’t gebouw door de gemeente. De mededeeling dat „de politie zoowel in als buiten ’t gebouw’ sterk was vertegenwoordigd,”. Ij zeer overdreven. De politie bestond slechts der gemeente, Utrecht dringend het wenschelij- j uit één hoofdagent en één agent buiten, en twee agenten, zooals dat gebruikelijk is, bin der vereeniging, het Volksblad, komt de beschrij- stekken nogmaals vingsbrief voor. C punten van behandeling vindt men eerst eenige o I. oum ij n mm skirl 6 I (ER 01It ANT 5 5 5 S’W i a B1 e- j 42 35 U 19 IS j‘> 3 15 AN LN’ .o ;o J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1