«WH H BT IRMKSSHff Sift No. 37. 1895. w o sc r%r'm o o s I, NABETRACHTING. b I SCHUTTERIJ. I 31 1£ I. I. gendarmes, kerels als boomen, a 1 d Alle brieven in te zenden. -te vernemen bij te op over- ADVERTENT1ÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents- voor eiken regel meer 7*/j C belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. en mitsdien allen, die geboren zijn in het jaar 1870, om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven, waartoe ter Secretarie dezer i gemeente zal worden gevaceerd op Vrijdag 17 Mei 1895. Verder wordt ter kennis van belanghebben- den gebracht dat diegenen, welke vroeger in andere ge meenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loo- pende over een der jaren 1861 tot en met 1869 waartoe zij volgens hun ouderdom belmoren dat een ieder, hetzij hij al of niet vermeent tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te belmo ren, tot deze inschrijving verplicht is dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen om zich binnen het Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het wer kelijk overbrengen van den zetel van hun ver mogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan dat zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is 5 dat de registers ter inschrijving vanaf 15 Mei tot 1 Juni e. k. zijn geopend, en dat allen, die bevonden worden, zich alsdan niet te hebben doen inschrijven, volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Gemeentebestuur ambts halve zullen worden ingeschreven, en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, ter wijl zij bovendien zonder loting bij de Schutte rij zullen worden mgelijfd, indien het zal blij- ken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand zich tijdig van eene geboorteakte te voorzien, en zich alzoo van zijnen juisten ouderdom te ver zekeren, teneinde de inschrijving naar belmo ren geschiede. Sneek den 30 April 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secrtcaris. UITNOODIGING. VERHUISDAG. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van S™TPenblJ dCT °P: alluemaR8Per8°nen, de weder-ophaling op den 2?en‘damanwlêi Deze CO LEANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco keeringen of uitdeelingen te doen toekomea aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 16 of 2, die den aan slag moet regelen. Die het hardst wisten te schelden, het hef tigst fulmineerden, waren zeker de meeste hoor ders te trekken. Maar wat is dweepzucht an ders dan een stroovuur De man, die er zich aan overgeeft, is zeker binnen korten tijd uit te dooven of wel door toevoeging van meer steekhoudende brandstof in warmtegraad te stijgen. De dweepzieken onder de sociaal-democraten waren hun tijd vooruit. De massa was er niet rijp voor, en wat onder andere omstandigheden de groote kracht, welke van de dweepzucht uitgaat, had vermogen uit te werken, was thans niet meer dan een vonk, van den vuur steen geslagen, een kunstmatig vuurwerk, dat te schitterender werd afgestoken naarmate het aantal politiemannen grooter was en de burgerij haar angst aan den dag lei. Het was vermakelijk, hoe alles, wat met ge zag in betrekking stond, van den burgemeester en zijn huisknecht in de plattelands-gemeente tot den dagblad-redacteur en zijn postduiven, zich weerden en wapenden om den schok te breken, die van dit feest zou uitgaan. Zoo sterk stond men in deze meening, dat nu nog, nadat herhaalde Mei-feesten rustig verliepen zonder den gevreesden schok te veroorzaken, de conservatieve organen hun parochianen ont haalden op de geruststellende mededeeling, dat alles goed is afgeloopen, zooals de brave voor ganger zijn gemeente gerust weet te stellen met de verzekering, dat God het onheil afwend de en haar opwekt tot het aanheffen van het eerste psalmlied „Welzalig hij die in der boozen raad niet wandelt.* Alsof het de Amsterdamsche politie was, sloe gen de stok- en sabeldragers met zenuwachtig gebaar naar elk vliegje, naar elke mug, die ter gelegenheid van het eerste Meizonnetje omhoog gonsde. De burgervaders verboden den optocht over den openbaren weg, wilden volstrekt geen rood j doek zien uit vrees ook de stieren brengt men van de wijs met rood katoen dat de ontplooiing van deze vaan het sein zou zijn van den aanval. Een haag van met handen en zakken vol vuurwapenen, stond om het spreekgestoelte geschaard, om bij het j aansteken van den eersten Hollandschen lucifer moord en brand te roepenen te stichten. Het was een tooneel van kinderlijke naïve teit en dwaasheid, waarbij dwepen aan de eene zijde en beven aan de andere elkaar comple teerden, zonder evenwel te vormen wat men een harmonisch geheel zou mogen noemenin één woord: man schreckte ünd schrak zusam- men op den eersten dag van de wonderschoone maand Mei. voortgegaan. 2°. Dat ingevolge art. 29, par. 2 der wet van den 29sten Maart 1833 {Staatsblad no. 4) tot tegenschatters dezer gemeente zijn benoemd 1. BERNARDUS de JONGH 2. NOLKE P. MOLENAAR, 3. HARMEN BUURSMA, 4. MARTINUS RONDEMA. Sneek den 7 Mei 18£5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het besluit van den Heer Commis saris der Koningin dezer Provincie van den 19 April 1895 {Provinciaal blad no. 33), Brengen bij deze ter kennis der ingezetenen: 1°. Dat met de uitreiking van de beschrij- vingsbiljetten der belasting op Bednjfs- en an dere Inkomsten, voor het dienstjaar 1895/96 op den 15 Mei a. s. en met de wederophaling der biljetten A en B twintig dagen daarna zaf worden aangevangendat met een en ander, behalve des Zondags, onafgebroken zal worden voortgegaan, en dat de aanslagsregeling, bedoeld bij art. 19 7 der Wet, moet zijn afgeloopen den 1 October a. s. Voorts worden de Ingezetenen hierbij indach tig gemaakt op de volgende bepalingen der Wet van 2 October 1893 {Staatsblad no. 149). Art. 15 2. Ieder die optreedt als bestuur der of beheerend vennoot van eene hier te lan de gevestigde vennootschap, onderlinge verze- ring-maatschappij, coöperatieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een be drijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééue maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Aft. 16. Hier te lande wonende beheeren- de vennooten van Nederlandsche vennootschap pen en maatschappijen, als bedoeld in art. 6 2, en van de in art. 16 bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van lier te lande gevestigde naamlooze vennoot schappen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekeringmaatschappijen, ’als ook boekhouders van hier te lande gevestigde reedenjen mogen niet tot het doen van uitdee lingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschul digd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte ge daan en de over vroegere uitdeelingen of uit keeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uit deelingen of uitkeeringen niet geschieden, al vorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 16 en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöpera tieve vereenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefe nen, onderlinge verzekeringmaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire ven nootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehou den binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittrek” sel als noodig is tot toelichting der winst, uit- a. s. en 1--- -- 1 - - ren- 1 halve des Zondags, onafgebroken zal worden De viering van het Meifeest was dit jaar minder geanimeerd, wat ons land betreft. Voor al in ’t Noorden was de opkomst aanmerkelijk minder dan vorige jaren. In I riesland, zoo lezen we, trokken geen scharen per boot naar de hoofdstad in Gro ningen was het getal der feestgangers van eeni- ge duizendtallen tot zooveel honderdtallen ge daald. Natuurlijk, dat zij, die met dit feest sympa thiseren, teleurgesteld zijn en zich afvragen, waaraan dit verloop van deelneming is toe te schrijven. Stellen we ons ten taak deze vraag naar on ze inzichten te beantwoorden, dan beginnen we met de bekentenis, dat het vraagstuk onbepaald is om er een bepaald antwoord te kunnen vinden; het aantal onbekenden treft dat der gegeven vergelijkingen. De eenige vergelijking die gemaakt werd is toch deze het getal meetinggangers was dit jaar zoo en zooveel minder dan ’t vorig jaar. Men kan dus geen afdoende verklaring van ons verwachten, waar we een sprong in ’t duis ter doen, om al tastende langs den weg der gissingen aan ’t eind te komen van den dool- hofgang. Het Meifeest is het feest van den arbeid; van staatswege ingesteld, zooals Anseele dit wensch- te blijkens zijn voorstel in de Belgische volks vertegenwoordiging, deed ons dit feest denken aan den Engelschen bank-hol ydag, een dag van ontspanning, afschudden der aardsche zorgen, en het versterken van den broederband. Was het karakter van ons Meifeest, om niet te spreken van wat ons het buitenland daar van leerrijks geeft aldus in de voorafgaande vier Meifeesten Niemand die dit onvoorwaardelijk toestem men zal. Het Meifeest, hier te lande uitge gaan van de sociaal-democraten, is tot nu toe geweest een propaganda-middel der sociaal-de- mocratie, gelijk het Paaschfeest sinds onheug lijke tijden het feest was van de christenpro- Paganda, het Kerstfeest de propaganda-dag on der de kinderen en het zendingsfeest bedoelt de kerstening en de bevestiging des geloofs in onze klein-burgerlijke kringen. Op de eerste Meifeesten zat de godsdienst voor, de religie, de gebondenheid aan de soci- aal-democratische idéé en aan het geloof in de opstanding uit de onmondigheid door middel van de sociale revolutie. Dweepzucht voerde den boventoon, en de sprekers die het meest enthousiast waren bij de schildering der nieu we-, en die de oude wereld met de zwaarste rbanvloeken wisten te doemen, wisten het feest vierend volk te boeien. Ze schetsten den dag van het laatste oordeel als zeer nabij, als om de hulp wachtende menigte een hart onder den .Hem te steken en in dat hart een dogma te planten. noodigt de ingezetenen uit, voor dit jaar, den VERHUISDAG, in plaats van op den 12den Mei, die op een Zondag invalt, te houden op MAANDAG den 13den MEI. Sneek den 2 Mei 1895. De Burgemeester voornoemd, ALMA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het besluit van den Heer Commis saris der Koningin dezer Provincie van den 19 April 1895 {Provinciaal blad no. 32), Brengen bij deze ter kennis der ingezetenen: 1°. Dat de uitreiking der biljetten voor de beschrijving van de Personeele Belasting voor het dienstjaar 1895/96 op den 15 Mei de zal beginnen, en dat met een en ander, be- B83 SET 3 6 6 vUROT. NU1EKER nn> h lomwiMUD won m R n. >r t- "‘V iwtvl^ Ttvy VyvllliUj Cents. Bij abonnement is de priis 1 -I J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1