1 1 J! Ji MEIWS1' IDIWfflMllI VOOR DE (fflfflW H IIH IMmssiHï S1B. S! W V V s L Vocrjaars-Paardenmarkt zal gehouden worden op de Veemarkt. Woensdag den 29sten Mei e. k. tot aangifte van Verhuizing. „BURGEMEESTER en WETHOUDERS van No. 40. 1895, z a t k dag I Nationale Militie. w- V IJ F T 1 G S T E JAARGANG. PAARDEMMABKT TÈSNEEK. VAN DE TENTOONSTELLING. IS M I, L aanleiding ia op den omgekeerd staan. Alle brieven in te zenden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der bazuingeschal op onze worden opgemerkt over ons flegma. De gelden voor een tentoonstelling zijn g; makkelijker te vinden dan die voor afdamming van een zee maar hiertegenover staat dat de Bij deze Courant behoort als Bijblad Feuil- leton-nummer 195. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en.stukken, uitgave of redactie betreffende, franco hem de schoen wronggevolgelijk zich voor, er niet in te loopen. De basis van operatie werd dus vanzelf weer verlegd naar de kleine kapitalisten en de lote- njlievenden. Voor zoover deze hebben bijge dragen, aal de commissie van beheer hun dank baar zijnze mogen met hun 25 kaartjes, al zijn ze bijna waardeloos geworden, zooveel maal binnenkomen. Alleen maar bij de plech tige opening niet, waar heel veel schoons en heerlijks en verhevens werd verteld door hen die liefst hun belangstelling in de onderneming willen toonen en ze hebben groot gelijk ook door woordenwoordenen het kapi taal fourneeren overlaten aan de kleineren van hun gild. De redevoeringen zijn sinds gepubliceerd en dus genoegzaam bekend. Het kort begrip was ongeveer als volgt Nederland, het kleine land, tusschen Schelde en Dollard, aan de zeo ontwoekerd door de taaie inspanning van zijn kleine bevolking, die, toen ze ’t land eenmaal boven water had, er op uittrok en met verachting van alle le vensgevaar trok over de zilte baren en door de kokende branding naar Oost en West Het Nederlandsche volk, klein in aantal maar groot in ondernemingsgeest, komt weer de eer toe eene onderneming te hebben op touw ge zet waarmee het de aandacht van heel de be schaafde wereld tot zich heeft getrokken Nederland zal dezen zomer de verzamelplaats, het vereenigingspunt, wat zeg ik het paradijs zijn, waar heel de beschaving zich zal komen verlustigen, enz. enz. Niemand zal ontkennen dat er aanleiding is om in deze of dergelijke bewoordingen den lof te zingen van onze energie. Het eenige maar wat er aan ontbreekt is, dat we te welvarend, te rustlievend, te flegma- tisch zijn geworden en het grootsche eerst aan durven tegenwoordig nadat een ander ons is v. de droogmaking der Zui- -„1 over geredeneerd in het huisgezin wordt opgenomen of daaruit gaat, met inbegrip van Dienst- en Werkbodea. Sneek den 14 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BINNENLAND. Het wetsontwerp tot wijziging der personeels belasting bevindt zich reeds ter landsdrukkerij Het verschilt, naar de Amst. Ct. meldt, in ve lerlei opzichten van dat, door de N. R. Ct.pu- bliek gemaakt, en bevat o. a. zeer gunstige be- palingen voor de hotel en logement-houders evenwel niet voor de café- en societeithouders’ en herbergiers. Deze zijn naar het oordeel vaa den minister door de bedrijfsbelasting voldoende ontlast. De grondslag is belasting naar vertering met verlichting van den druk voor kleine verterin gen. De grondslagen blijven huurwaarde, dienst boden, paarden, haardsteden en mobilair deu ren en vensters vervallen. De grondslagen voor haardsteden en mobi lair worden verbeterd. Onbelast zijn winkels uitstalhngsplaatsen, werkboden en werkpaarden’ De belasting wegens huurwaarde zal verschil len voor categoriën van gemeenten of gedeel ten. Een opklimmend recht wordt behouden voor haardstedenvrijstelling wordt verleend als er slechts ééne haardstede is. Verlaagde heffing heeft plaats van mobilair dat weinig waarde heeft. Voor de huurwaarde wordt iedere wonino- als afzonderlijk beschouwd, met daaraan voor’’ge bruiker verbonden remission en vrijstellingen behalve voor gemeubelde woningen, waarvan de hoofdbewoner wordt aangeslagen, doch de bewoner van gemeubelde vertrekken betaalt ook. Ledigstaande vertrekken zijn vrij. Het verschil tusschen huurprijs en huurwaarde ver valt in den regel. Vooral voor dienstboden en paarden worden do grondslagen der belasting vereenvoudigd. De techniek der wet wordt verbeterd. Omtrent de ontvangst van het ontwerpkies- wet bij den Raad van State schrijft de Haa^sche correspondent der Midd. Ct.: De leden hebben zich met een lust tot af beuren en vitten op dat ontwerp geworpen waar door eeu zeer ongunstig advies is uitgebracht en enkele leden hadden zelfs daaraan nog niet genoeg, maar voegden er nog een afzonderlijk advies bij. Maar wat willen de heeren dan toch? Het ontwerp-Tak werd in den Raad van State afgebroken j nu zou men toch ten aanzien van dat van zijn opvolger toegevender hebben moeten zijn of men speelt een gevaarlijk spel. Als men dit ontwerp met zijn vijf-en-twintig- jangen leeftijd, met zijn vastkoppeling aan be lasting, met zijn ten deele aangenomen capaci- teiten-stelsel nu nog te vérgaand oordeelt, dan sluit men de oogen voor alle teekenen des tijds. Het hoofdbestuur der vereeniging voor Vrou wenkiesrecht is bijzonder tevreden over de hou ding der vrouwen op het te Amsterdam gehou den Nationaal Congres voor vakonderwijs en de vakopleiding voor toekomstige werklieden. Er was een afgevaardigde heengezonden dié nauwlettend gade sloeg hoe de samenwerking van mannen en vrouwen werken kan, ten einde zich daaruit een voorstelling te maken omtrent den toestand, die bij politieke gelijkstelling va» mannen en vrouwen zou ontstaan. Het aantal der aanwezige mannen was tien maal zoo groot, als dat der vrouwen, maar dat namen ze ADVERTENT1EN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cenfs- vooi e en regel meer 7^ Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. J gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris der Koningin dezer Provincie van den 8 Mei 11 le Afd. M en S no. 514 (Prov. blad no. 43) brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den 7en Juni e. k. des voormiddags ten 10 ure dat aan dat onderzoek zullen behooren deel Ir ve.men binnen deze Gemeente gevestigde Miliciens-Verlofgangers voor zoover zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald ver lof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zy behooren dat de Verlofgangers, behoorende tot de lich ting van 1888, voor zooverre niet gepasporteerd ook verplicht zijn, zich aan het voorschreven’ onderzoek te onderwerpen dat de Verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissa- ris kan worden opgelegd aan den verlofganger: 1 die, zonder geldige reden, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbjj verschenen zijnde, zonder geldige redenen, niet voorzien is van de hier- voren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd, dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige reden niet ver schijnen. Sneek den 13 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secratis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de Sneek den 14 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. een of ander deskundige” De Zuiderzee kreunt en klaagt aan de Oran jesluisen haar nood, terwijl niet ver van daar de lucht weergalmt van lof en aanbidding aan het adres der Nederlandsche energie. Tusschen deze twee zaken een parallel te trekken is moeilijk. Toch mag tegenover het energie wel de klaagtoon ^nee^ herinneren de belanghebbenden - I bestaande verplichtingen I ieder, die binnen deze Gemeente V1L ge- j is verplicht hiervan binnen veertien dagen I gifte te doen ter Secretarie -- kansen op terugkrijgen van die besteede gel- I Geincente naar eene andere, of uit eene andZ re Gemeente naar deze Gemeente overbrengen zijn verplicht hiervan eene verklaring te doen ter Secretarie. Elk hoofd van een huisgezin, bestuurders van instellingen en gestichten daaronder begrepen geeft uiterlijk binnen ééne maand ter Secreta rie op gelijke wijze kennis, van ieder Lid, dat De kleine incidenten er buiten gelaten, is de opening voorspoedig geweest. De Voorzit ter der Commissie heeft ons met redenaarsta lent de voordeelen dezer expositie geschetst. En toch hoort men van onderscheiden zijde de opmerking „Er komen er te veei”. Wie een tiental jaren geleden het enthousiasme opmerkte waar mee de opening der vorige tentoonstelling in de hoofdstad werd tegemoet gezien, zal de slap heid, de absentie van geestdrift in deze dagen van afwachting niet zijn ontgaan. Zeker heeft de macht der gewoonte schuld aan deze „geeste lijke slapte”de eene tentoonstelling volgt de andere op, als de dagen op onzen kalender en de kermissen in onzen Enkhuizer almanak. Ook wordt met deze snelle opvolging bij het publiek de indruk gevestigd, dat de tentoonstel lingen den dienst verrichten, die in onze kana len door de kleppen der sluisdeuren wordt aaigenomen, een soort van nivelleeringsma- chine, werkende om het niveau buiten de sluis en erbinnen ten naasten bij op gelijk peil te houden wat de geestdrift alweer niet bevor dert. Het ergste van de zaak is echter dat deze machines zoo ingewikkeld zijn en dus zooveel kunst- en vliegwerk vereischen om het ding aan ’t draaien te krijgen. Zoo heeft men voor deze tentoonstelling reeds, om aan geld te ko men, bij het publiek geld opgenomen waarvoor als pand 5 millioen entreekaartjes zijn, uitgege ven. Neemt men aan dat de tentoonstelling een half jaar duurt, zeg 25 weken, dan moet wekelijks op 200.000, zegge tweemaal honderd duizend, bezoekers worden gerekend, willen de uitgegeven kaartjes niet voor een deel waar deloos zijn. We mogen dan ook wel aanne men dat, waar zoo’n reuzencijfer moeilijk zal zijn te bereiken, de koers van de tickets sterk zal dalen zoodra de poorten zullen zijn ontslo- ten. Reeds nu worden ze aangeboden met i 50 in onderscheiden publieke localiteiten. »De nieuwigheid moet het hem doen,” zeggen de makelaars i af. Wanneer in den schouwburg een nieuw i stuk wordt gespeeld of een artist van naam optreedt, worden de kaarten duurder en duur der naarmate het oogenblik van opening der voorstelling nadert. Hier precies ’t omgekeer de. Op zichzelf is dit feit van minder belang voor ’t publiek, zal men meenen werkelijk, we stemmen dit gaarne toe, beteekent het op zichzelf niet veel, hoe voor een oogenblik de stroom zich verlegthet kapitaal verplaatst zich een weinigje, dat’s alles. De schaduwzijde, die ons nog al opmerkelijk voorkwam in dezen, is echter die, dat de ma nier waarop de operatie is aangevat niet zoo onbelangrijk is voor het publiek. De inkleeding van ’t ding was van dien aard, dat de geldwisselaars aanstonds begrepen waar Daar heb je b. derzee. Wat is er niet al Telkens wanneer we ons verbeelden dat de stof i is uitgeput, komt weer i met min of meer belangrijke opmerkingen, nu, de nieuwigheid is er lang Verhuist, i aan- Zij, die hunne werkelijke woonplaats uit deze deze Gemeente overbrengen, - K SI B tl L 8 t COURANT. A A --UWKZ aan de bestaande verplichtingen o, on dan begint het gekakel weer van voren af. iv 7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1