«WE EI IS 1BR0IWISSBIW SIH. 1 ONZE HALFHEID. PAARDENMARKT TE SNEEK. Voorjaars-Paardenmarkt zal gehouden worden op de Veemarkt Woensdag den 29sten Mei e. k. Nationale Militie. Oproeping onder de Wapenen. No. 41. V IJ F T G T E J «895. ll S C HU TT E R IJ. F 33 M 12 I, i. by sei J, we- op U I T i. wezen en van on- op- su its 0, a ;en >r ge- cd. •gt I-, I-, I, lie -k. M. 0, M. 7 gt 1(1 st. m m ,9- is. in ie g- ig Zoekt niet de Rijn zijn weg noordwaarts ter wijl de Rhone zich zuidwaarts keert Toch liggen hun bronnen naast elkander. het Alpenland, j op te mor- Een kleine verhevenheid, in niet dan bij gezette beschouwing ken, verklaart ons het raadsel. Zoo moeten in de wereld der menschen de levensomstandigheden van den mensch grooten invloed op zijn ontwikkeling hebben, veelal de richting bepalen welke hij zal inslaan. Wat wij dus als onze overtuiging hebben getrokken uit de opgedane wetenschap is de bemoedigen de gedachte, dat niets ons behoeft te verwon deren omdat in den loop der natuurlijke din gen niet wordt ingegrepen, en dat de verhef fing van den een en de verlaging van den an der zich beide laten verklaren. We zijn, dank zij de wetenschap en de op gedane revaring, tot de erkentenis gekomen, dat de mensch, evenals plant en dier, staat onder den machtigen invloed van bodem en BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat de Sneek den 14 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. KENNI S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gelet op het besluit van den Commissaris der Koningin dezer Provincie van den 8 Mei 1.1. Ie Afd. M en S no. 514 (Prov. blad no. 43) brengen ter openbare kennis, dat het onderzoek van de verlofgangers der militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Vrijdag den 7en Juni e. k.des voormiddags ten 10 ure dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen alle binnen deze Gemeente gevestigde Miliciens-Verlofgangers voor zoover zij voorden Isten April jl. in het genot van onbepaald ver lof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zij behooren dat de Verlofgangers, behoorende tot de lich ting van 1888, voor zooverre niet gepasporteerd, ook verplicht zijn, zich aan het voorschreven onderzoek te onderwerpen dat de Verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas dat, behoudens het bepaalde in art. 130 der wet op de Nationale Militie een arrest van omdat de zonnestralen toch niet dan zwak tot hen doordringen en dat ook ontplooiing van de menschelijke bloem in vollen glans afhankelijk is van warm te en vetten bodem. Deze CO UR A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. ADVERTEN TIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7^ Cents. Bij abonnement is de prijs’ belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. DE PERS. In het kamp der ultramontanen heeft een nieuw denkbeeld het levenslicht aanschouwd. De Maasbode is er een veertien dagen geleden mee komen aandragen en heeft het den volke getoond. „Men mag het feit betreuren, zooveel men verkiest44, schrijft het blad, „het is en blijft een feit, dat, naarmate het parlementarisme aan invloed wint, de macht van het kiesrecht zal „..„den verlofganger: toenemen; zonder belang, dal ..II» di» geroep» worden a«u de verkiezingen deel te nemen, dit inderdaad doen. De leus „kiesrecht is kiesplicht44 is daarom juist, en kiesdwang noodzakelijk. De quaestie, meende het blad, was niet nieuw. De abbé Brouwers, hief voor 25 jaren de leuze aan: „kiesrecht is kiesplicht44; die leuze is door de katholieken ontelbare malen herhaald, en zij hielp niet. Verder zegt de MaasbodeWij kunnen Van Houten dwingen.44 „Het liberalisme bezit in ons land nog de heerschappij, maar heeft het toch moreel afge legd ’t is niet meer bestand legen een ernstig geineenden en goed geleiden aanval, ’t Kan geen kieswet meer maken zonder medewerking der conservatieve krachten, en deze zullen eischen kunnen stellen, waarmede rekening zal moeten gehouden worden. JUiZ Van Houten geen kiesdwang, dan wil len wij van Van Houten geen kieswet.* Wij kunnen slechts veronderstellen en raden, schrijft Spiritus Asper Jr. in de N. W. Crt. wie de Maasbode met het bovenstaande gespa- cieerde woordje „wy44 bedoelt. Zijn dit de rooomsch-katholieke kamerleden, heeft het blad het oog op het Nederlandsche Episcopaat en de mindere geestelijkheid Vermoedelijk op beidenhet schijnt het mandaat te hebben om kiesdwang op den voorgrond te stellen en het ministerie te doen gevoelen, dat het zich zon- der de hulp der katholieken in zake het kies recht niet zal kunnen roeren en het derhalve rekening moet houden met de „conservatieve krachten44 of liever gezegd met de kerk. Nu komt het ons voor, dat, hetgeen de kerk door middel van haar orgaan den volke als haar wil aankondigt, wel waard is van meer nabij beschouwd te worden. „KiesrecAt is kiesplicht,11 wij zijn dit volko men eens met wijlen den goeden Nieuwer- Amstelschen pastoor Brouwers, maar het is daarom geen kiesdwanp. Zoodra men gedwon gen wordt om iets te doen, houdt alle recht op. Een recht dat men niet ongebruikt mag laten, is geen recht meer, en aangenomen, dat men iemand kan dwingen ter stembus te trek ken, hoe zou men hem, zelfs bij het couloir- stelsel, evenzeer kunnen dwingen zijn biljet behoorlijk in te vullen. Het dienst doen als kiezer zou alsdan in een nog veel hatelijker daglicht komen te staan, dan het gebod om op zijn vijf-en-twintigste jaar dienst te doen als schutter. Er komt nog meer bij; niet iedereen, wien het kiesrecht verleend wordt, acht zich in staat of is in staat om daarvan een behoorlijk ge bruik te maken. Wordt hij nu gedwongen, dan is dat recht natuurlijk voor hem de groot ste last, voor welks uitoefening hij niet eens zooals bij den militairen dienstplicht, een plaats vervanger kan koopen. Kiesdwang en met onze bijzondere kennis van de kiesmanoeuvres der ultra montanen is dit het voornaamste argument daartegen zou eiken kiezer, die niet genoeg ontwikkeld was, die zich geen juiste voorstel ling kon geven van de groote vragen van den dag, voeren in de armen van volksmenners aan de eene, van kerkelijke drijvers aan de andere zijde. Men heeft de Maasbode verweten, dat zij met haar kiesdwang een soürt van obstructionisme zou voeren tegen elke nieuwe kieswet, tevre den als de kerk zou zijn met de bestaande. dat de mensch, evenals plant onder den machtigen invloed van bodem luchtstreek dat de sierlijke planten van het warme Zui den in ’t Noorden verschrompelen, waar de dennen hun bladerdos verwisselen met stekels, Tijd en gelegenheid brengen mee, de aan leiding ertoe is aanwezig ook, dat men in open bare en huishoudelijke vergaderingen den slui er betast en een tip ervan tracht op te lich ten, den sluier die de oplossing verborgen houdt van het groote vraagstuk, de quaestie: wie of wat de mensch is, waartoe hij het leven ont ving en in welk milieu die mensch dient ge plaatst te worden om te beantwoorden aan de voorstelling die we ons van hem gemaakt heb ben. Kortom de vraagvan te zijn of niet te zijn, welker bevestigende beantwoording van zelf leidt tot de andere welke plaats hem als redelijk, zedelijk toekomt om zich te kunnen ontwikkelen ontplooien naar de voorstelling welke we hem maakten. De natuur maakt geen sprongen het toeval bevredigt niet en zoolang eenig „toevallig” feit, eenige onverwachte gebeurtenis, niet uit natuurlijke oorzaken verklaard is, blijft in ze voorstelling een donkere plek over die heldering vraagt. Zoo zullen de lezers het er allen vrij wel over een zijn, dat de mensch geen raadsel voor ons zou zijn, indien we de roerselen van zijn hart kenden, hun verband met de natuurwet ten konden naspeuren en hun uitwerking in kracht en om vang konden berekenen m. a. w. indien we uit de klaarheid der tenschap ten volle overtuigd werden dat de mensch, zooals hij zich aan ons in zijn rijk dom van nuanceering voordoet, het resultaat, het product is van verschillende bekende en onbekende natuurwerkingen op ageerende of reageerende krachten van het individu. We staan nog slechts eenige schreden van het beginpunt; maar, afgezien zelfs van de vraag of we ons gelukkig zouden achten wan neer de volle waarheid ons tegenstraalde, wan hopen we niet; integendeel wordt het onder zoek voortgezet, trachten we nog een schrede en nog een te vorderen op de donkere baan integendeel worden we door de teleurstellin gen, die we in de praktijk des levens uit de uitingen en handelingen van medemenschen schier dagelijks oogsten, geprikkeld tot voort zetting van ons onderzoek, omdat we uit aan leg en vermogens van den mensch een hooger denkbeeld van hem ons gevormd hadden integendeel worden we uit waardeering van eigen ik een betamelijk egoïsme gedron gen om na elke vruchtelooze poging tot licht ontsteken de taak weer op te vatten. We staan nog voor tal van vragen; de twij feling is dikwijls overstelpend, maar zoover reeds zijn we gevorderd, dat we het aan de omstandigheden toeschrijven wanneer twee menschen, beide begaafd met verstandelijke vermogens, bij hun ontwikkeling zoo ver uit een loopen. twee tot zes dagen door den Militie-Commissa- ris kan worden opgelegd aan I 1°. onderzoek verschijnt 2°. f geldige redenen, niet voorzien is van do hier- i voren vermelde voorwerpen i 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij I het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd, dat de strafbepalingen van art. 144 der aangehaalde wet ten strengste zullen worden toegepast op degenen, die zonder geldige reden niet ver schijnen. Sneek den 13 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secratis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren de ingezetenen, die in 1870 zÜn geboren, zoomede hen, die in de gemeen te zijn komen wonen en hun 25e jaar inge treden en hun 34e nog niet hebben volbracht, aan hunne verplichting, om zich vóór 1 Juni a.s. voor den Schutterlijken dienst te doen inschrij ven, waartoe gelegenheid bestaat ter Gemeente secretarie van ’s voormiddags 9 tot ’s namid dags 1 uur. Verzuim van inschrijving heeft beboeting en inlijving zonder loting tengevolge. Sneek den 19 Mei 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. De BURGEMEESTER van Sneek, Gezien de missive van den Burgemeester van Delft van den 18 Mei 1895 no. 173 N. M ROEP 1 BIJ DEZE OP den Milicien-Ver lofganger DOUWE OPPENHUIS, wonende alhier, opgetreden als plaatsvervanger voor Wil liam Adam der lichting 1892 voor de gemeen te Delft en behoorende tot het 2e Regiment Veld Artillerie 4e batterij le Afdeeling, om zich, voorzien van al de voorwerpen vanklee- ding en uitrusting, door hem bij vertrek met groot verlof medegenomen, op Woensdag, den 26 Juni a. s., des namiddags vóór vier uur bij zijn Korps te 's Gravenhage te vervoegen ten einde krachtens artikel 125 der Militiewet onder de wapenen te komen, om in den Wa penhandel te worden geoefend. Tevens wordt hem herinnerd, dat zijn ver lofpas één of twee dagen vóór het vertrek naar zijn korps ter Secretarie ter afteekening moet worden aangeboden. Sneek den 21 Mei 1895. De Burgemeester voornoemd ALMA. SAB.Iik IRiV rm Jimis- ffl mmiHiiB isoii be U,z I: s 3 ig e- e- 19 19 III. O, '5, O. r te zv itra an- dv iter, dv aer. kje, ran ske net ch- ran ma ioel jtra iln- hii- iran ima •kje ske jrts net net >ii- ran ina en- itg. ak- ïek 'F

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1