ÏIIUWS- 81 iDmWIHlW TOOR Hi CHEEH1Ï H HET «NIMH SAEEL t 1 L No. 44. 1895. KONSEKWENT. Opkomst onder de Wapenen, onze konse- i 0. I ■MM L si. Bij deze Courant behoort ale Bijblad Feuil- leton-nummer 196. Alle brieven in te zenden. en de dat HMMiMaiKMiini vr— >0 a a 0, 1 a- D, Deze CO UBANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco per post ƒ1.25. en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco ari 1884, no. 13), van den 24 Juli tot 27 Au gustus 1895; het le, 2e, 4e na omgekeerd. ’t Kan waar zijn. Maar de uitbreiding van ’t kiesrecht, die zeker nog eenigen tijd op zich zal laten wachten en nog op meerdere geva ren kan afstuiten, ware reeds tot stand geko men, indien de N. B. Crt. geen oppositie had gevoerd. Laten we dit raadsel echter onopgelost troosten we ons teleurgesteld gemoed met verzekering dat het ,so hat sollen sein” het de konsekwentie was van onze konsekwen- te natuur en de omstandigheden welke op haar Laten we ons dan geruststellen met de ver zekering, dat aan die konsekwente natuur niet valt te veranderen voor ons kleinachtige wezens, maar dat aan ons toch de gelegenheid wordt geboden om door andere groepeering van om standigheden en een verandering in die omstan digheden zelve, veel te doen is in de richting die wij op wenschen te gaan. De konsekwente natuur op zij te dringen, te verbuigen, gaat boven onze krachtenmaar we moeten nagaan welke factoren bij het vaststel len der konsekwentie den meesten invloed’uit- oefenen, om daaruit, zoo mogelijk, een leid draad te spinnen voor den weg dien we hebben te bewandelen om in de naaste toekomst de konsekwente Nederlandsche natuur er toe te brengen, afdoening van zaken te maken die sinds lang aan de orde zijn, daarbij van ’t uiter ste belang en met den dag dringender. De vrucht is rijp en moet worden geplukt, zal ze niet door insecten worden aangetast en half verteerd of verrot naar beneden vallen. Zoovaak b. v. de konsekwente natuur staat voor twee uitgangen en dus in twijfeling ge raakt, is geen ander middel denkbaar dan een der uitgangen te versperren. Het kan dan ook niet dwaas zijn, over onze konsekwente natu ren nu en dan een woordje te wisselen van goed- maar ook van afkeuring. ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7'^ Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. Hoe konsekwent we ook zijn, ons volk ziet gaarne eerst de kat uit den boom voor het zich waagt aan de proefneming. Op staatkundig en maatschappelijk gebied be wegen we ons minder vlug ietwat log zelfs I dan onze buren aan den overkant der Noord zee of ten zuiden van ons. Het grootsche te bewonderen trekt den voor- zichtigen Hollander meer aan dan het te on dernemen. We mogen dit niet onvoorwaardelijk een deugd noemen, al is er iets voor te zeggen. Het plan van droogmaking der Zuiderzee en de uitbreiding van ’t kiesrecht zijn een paar voorbeelden, ten bewijze dat ten onzent de konsekwentie vervaarlijke kronkelgangen maakt om de omstandigheden uit den weg te gaan. De Zuiderzeekwesrie schijnt zelfs, na eeni- gen tijd met warmte bepleit te zijn, weer in den doofpot. Men hoort er in den laatsten tijd niet meer van reppen, tenzij in afkeurenden zin. Toch valt moeilijk te begrijpen dat deze zaak niet met vaste hand wordt doorgezet, daar het de armenzorg en de werkloosheid, waarover I men uit den aard der zaak niet uitgepraat raakt, zeer zou vereenvoudigen. Het zou, wanneer tot afdoening werd beslo ten, een zorg minder zijn, waarlijk niet gering te achten voor menschee die onder deu last der zorgen gebukt gaan en daarenboven zoo op huu gemak zijn gesteld. Zelfs beginnen sommige voorstanders, naar het schijnt ontmoedigd door den tragen gang, I zich te laten aanleunen, dat de hulp uit den nood moet komen vanhet leger des heils. ’t Is waar ook, in andere landen vindt deze vereeniging steun bij de welgestelde klasse, maar de braafheid en de goede bedoelingen van dit leger zal men immers niet in verdenking brengen met een opmerking als deze dat het voor een landsregeering schande is dat een ba rer plichten wordt overgenomen door een ver eeniging bij wie het godsdienstig element hoofd zaak en het maatschappelijk werk slechts bij zaak is. Bij de regeering is dit immers juist omge keerd En meer dan omgekeerd de gods- I dienst laat ze blauw 1 blauw Bij de regeering staat sinds jaar en dag de I armenzorg, de zuiderzeekwestie en het kies recht op afdoening te wachten alle drie pun- I ten, min of meer verband houdende met de I aan de regeering opgedragen verplichting om het stoffelijk welzijn der bevolking te bevorde- |l ren zooveel in haar vermogen is. I Ze laat maar de fiolen zorgen het moet I haar onbekend zijn, hoeveel gebrek wordt ge- I leden in de werkliedenklasseze moet onkun dig zijn van al de ontevredenheid, welke heerscht l in deze klasse, en ze moet blind zijn voor de De BURGEMEESTER van Sneek, Gezien de missive van den Heer Commissa ris der Koningin in Friesland van den 20 Mei .1895, le Afdeeling M/S no. 586 (Pro», blad no. 44), betreffende opkomst in werkelijken dienst van Verlofgangers der Nationale Militie, van de lichtingen 1892 en 1893; ROEPT BIJ DEZE OP de in deze gemeen te gevestigde Verlofgangers van de Militie te land, behoorende tot de hieronder vermelde lichtingen en Korpsen, om zich dit jaar op de hierna aangegeveu tijdstippen, uiterlijk ’s na middags ten 4 ure, bij hun Korps in werkelij ken dienst te begeven, te weten A. de verlofgangers der lichting 1892, be- hoorende tothet Korps Rijdende Artillerie 2e Batterij van den 17 Juni tot 20 Juli 1895; de 2e, 4e en 5e Batterij, alsmede de 2e Trein- compagnie van het 2e Regiment Veld-Artille rie, met uitzondering van hen die van het wa pen der Cavalerie daarbij zijn overgeplaatst, van den 26 Juni tot 30 Juli 1895 het Korps Torpedisten le Peloton van de 2e Compagnie (plaats van opkomst Fort aan den Hoek van Holland) en het 2e Peloton van de 2e Compagnie (plaats van opkomst den Helder) van den 3 Juli tot 6 Augustus 1895 de le Compagnie van het Korps Pontonniers van den 4 Juli tot 6 Augustus 1895; de le, 3e en 5e Batterij van het le Regi ment Veld-Artillerie van den 10 Juli tot 13 Augustus 1895 de 2e Compagnie van het Korps Pontonniers van den 22 Juli tot 24 Augustus 1895 de 2e, 4e en 5e Batterij van het 3e Regiment Veld-Artillerie van den 23 Juli tot 26 Augus tus 1895; het Korps Genietroepen (met uitzondering j van de Vestingtelegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk besluit van 29 Febru- gevolgen, welke logisch zeker zijn na te speu- influenceerden, ren uit den maatschappelijken achteruitgang in onze dagen. Zou er dan geen reden zijn de konsekwentie van onze voorgangers in twijfel te trekken Zeker, er zijn bezwaren die niet over het hoofd mogen gezien wordenbij een werk als de - droogmaking der Zuiderzee zijn zooveel mil- lioenen schats gemoeid, dat men, ook zonder te vragen of deze rente zullen afwerpen, wel moet overwegen, of het werk met deze millioenen tot stand te brengen is. Maar we hebben nu zooveel gehoord van die bezwaren en gevaren, dat we ten slotte gaan gelooven dat het grootste gevaar eigen lijk schuilt in onzen tobberigen aard. We moe ten die bezwaren trachten te overwinnendie gevaren tot een minimum trachten terug te brengen zoo zegt een ander. Zeker, het zou roekeloos en onverantwoor delijk zijn met een reuzenwerk aan te van gen, alvorens zich verzekerd te hebben dat het niet boven onze macht gaat. Maar dit overwegen duurt lang, veel te lang, en kwesties die te lang worden overwogen ver liezen langzamerhand aan belangstelling of ook het talmen leidt tot een kentering in de pu blieke opinie. Dit brengt de logika mee en kwentie. Begon niet de N. B. Ct. reeds den boeg te wenden in deze „zaak van langen duur,” zoo- als het blad, na jarenlang meegepleit te heb ben voor groote uitbreiding van kiesrecht, het vorige jaar zijn plotselinge bekeering zocht te vergoelijken door het opwerpen van allerlei fu tiele aanmerkingen. Er zijn er die hieruit wilden besluiten, dat de verantwoordelijkheid van dit orgaan iets natuurlijks zou moeten zijn natuurlijk zouden we zeggen ’t is konsekwent. Maar het blijft daarom een onopgelost vraag stuk. Kent de N. B. Ct. zoo goed haar menschen en weet ze zoo doende en keerende in den smaak te blijven Of wil het keeren en kenteren ons zeggen, dat het blad, om de goede zaak recht practisch te pousseeren, wat oppositie gaat voeren tegen haar volgelingen, om daardoor de gemoederen in beweging te houden en verflauwing te voor komen Wanneer de pap aan de kook is moet er worden geroerd, van rechts naar links en daar- het le, 2e, 4e en 5e Bataljon van het Re giment Grenadiers en Jagers van 9 Augustus tot 12 September 1895 het 4e, 5e en 7e Regiment Infanterie, de le Compagnie Hóspitaal-Soldaten van den 9 Au gustus tot 12 September 1895; de 6e Batterij van het le Regiment Veld-Artil- lerie van den 14 Augustus tot 17 September 1895; dele Batterij van het Korps Rijdende Artillerie van den 14 Augustus tot 17 September 1895; van het 2e Regiment Veld-Artillerie de le, 3e en 6e Batterij, alsmede de le Treincompag- nie, met uitzondering van hen die van het wa pen der Cavalerie daarbij zijn overgeplaatst, van den 14 Augustus tot 17 September 1895 het le, 2e en 3e Regiment Infanterie van den 20 Augustus tot 23 September 1895 het le, 2e, 3e en 4e Bataljon van het 6e Regiment Infanterie van den 20 Augustus tot 23 September 1865; het 8e Regiment Infanterie van den 20 Au gustus tot 23 September 1895; de 2e en 3e Compagnie Hospitaal-Soldaten van den 20 Augustus tot 23 September 1895 het Korps Torpedisten het le Peloton van de le Comp. (plaats van opkomst Fort de Ruij- ter) en het 2e Peloton der le Compagnie (plaats van opkomst Hellevoetsluis) van den 21 Augustus tot 24 September 1895 het 5e Bataljon van het 6e Regiment Infan terie en het 3e Bataljon van het Regiment Grenadiers en Jagers van den 28 Augustus tot 30 September 1895 de 2e en 4e Batterij van het le Regiment Veld-Artillerie en de le, 3e en 6e Batterij van het 3e Regiment Veld-Artillerie van den 28 Augustus tot 1 October 1895. B. de Verlofgangers der lichting 1893, be hoorende tothet Korps Genietroepen (uitge zonderd de Vesting-Telegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten vol zin van art. 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884 no. 13) van den 29 Mei tot 2 Juli 1895 de 9e Compagnie van het le Regiment Ves ting-Artillerie en de 3e Compagnie van het Korps Pantserfort-Artillerie van den 28 Mei tot 29 Juni 1895 de 5e, 6e, 7e en 8e Comp, van het le Re giment Vesting-Artillerie van den 4 Juni tot 6 Juli 1895 de 2e en 4e Compagnie van het 3e Regi ment Vesting-Artillerie en de 2e Compagnie van het Korps Pantserfort-Artillerie van den 18 Juni tot 20 Juli 1895 de le en 5e Compagnie van het 4e Regiment Vesting-Artillerie van 25 Juni tot 27 Juli 1895; de le Compagnie van het Korps Pantserfort- Artillerie van den 16 Juli tot 17 Augustus 1895; de 4e Compagnie van het Korps Pantserfort- Artillerie van den 23 Juli tot 24 Augustus 1895; de 3e, 6e, 7e, 8e, 9e en 10e Compagnie van het 4e Regiment Vesting-Artillerie van deu 6 Augustus tot 7 September 1895 de le, 2e, 3e, 4e en 5e Compagnie van het 3e Regiment Vesting-Artillerie van den 9 Augus tus tot 10 September 1895; de 2e, 4e, 6e, 7e en 10e Compagnie van het 2e Regiment Vesting-Artillerie en de 10e Com pagnie van het le Regiment Vesting-Artillerie van den 20 Augustus tot 21 September 1895 de le, 2e, 3e en 4e Compagnie van het le Regiment Vesting-Artillerie van den 3 Septem ber tot 5 October 1895 de 6e, 7e 8e, 9e en 10e Compagnie van het 3e Regiment Vesting-Artillerie van den 12 Sep tember tot 12 October 1895; OEEKER C< [IRAN rm il 5 vav'ó-,'.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1