MEI HS- B IDHRW-IIM NK OE El Illi IMIIISJHBT SIM. No- 45. 1895 i' I, OUO-HOLLAHD. JONG-HOLLAND. si n i I 5e klasse per jaar we- groote proportie. I, Alle brieven in te zenden. één vak twee vakken drie vier Deze CO GRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco het volle schoolgeld. per jaar verschuldigd zijn. Art. 2. Voor hen, die onderwijs in één of meer vreemde talen verlangen, is ook het bij wonen der lessen in het Nederlandsch verplicht. Zij, die onderwijs in de Natuurkunde verlan gen, moeten ook de lessen in de Wiskunde volgen, terwijl voor hen, die aan de lessen in de Scheikunde wenschen deel te nemen, Natuur- en Wiskunde verplichtend is. V an het bepaalde in de vorige alinea kan bij voldoend gebleken kennis, ter beoordeeling van den Directeur, vrijstelling worden verleend* Art. 3. Vakonderwijs in de Gymnastiek wordt niet gegeven. Art. 4. Met het inwerking treden dezer verordening zijn alle vroeger te dezer zake vast gestelde vervallen. Goedgekeurd bij K. B. van 14 Mei 1895 No. 33. B. we den kinderlijke KENNISGE VING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS niet of er,, zooals sommigen zeggen, grootedan wel, naar het beweren van anderen, kleine op komst wasmaar er waren er althans. De heeren Gerritsen, de Koo, Kouveld worden bij name genoemd. Circulaires zijn verspreid, waarin nog eens het oude program staat - te lezen en dat we hier als bekend mogen on derstellen om van citeeren ons ontslagen te achten. Alleen deze passage, de kardinale, willen we even overnemen’t geldt een der grondslagen bij de aanneming van leden b. De invoering van wetten, die zonder te streven naar den gemeenschappelyken eigendom der productiemiddelen, de uit den persoonlijken eigendom voortvloeiende bevoegd heden binnen engere grenzen beperken en eene meer gelijkmatige verdeeling van het maat schappelijk inkomen in de hand werken.” Er was een tijd dat de radicale partij zich in haar program beslist ’verklaarde tegen af schaffing van den eigendom der productiemid delen. Ze nam stelling in tusschen libera len en sociaal-democraten en maakte een af scheiding aan weerskanten; maar terwijl aan liberalen kant de ketting der ophaalbrug en het beweegbaar gedeelte onder bereik werd gela ten van de liberalen die aan den kant van ’t water stonden, zoodat deze, indien een hunner de lust bekroop om eens een kijkje te gaan nemen in ’tradikale slot, met geringe moeite konden overwippen terwijl, zeggen we aan dien kant de deur op dagslot was, werd aan den anderen kant het nachtslot er bij overgedraaid aan de sociaal democraten was het niet mogelijk de brug over te komende wip ging naar hun kant niet over. Deze positie bleek op den duur minder gun stig de liberalen in Nederland waren te nette, fatsoenlijke menschen om het gezelschap te kunnen zoeken van menschen die durfden schrij ven dat zwart zwart was. Totdat men, op succes mikkende, in confe rentie besloot aan den anderen kant den toe gang te vergemakkelijken, zoo zelfs, dat voor taan aan die zijde minstens even licht de klink van de deur was op te halen als aan den libe ralen kant. „Zonder te streven naar- Deze formule munt uit door eenvoud, door onbeduidendheid en had, naar ons voorkomt, de bedoeling om aan beide zijden de vischjes te lokken. Aan ’t adres der liberalen heette hetwe blijven het heil voor de toekomst zien, niet in opheffing van privaat-bezit, wel echter in ver betering der toestanden door middel der wet geving. Aan de soc.-democraten werd te verstaan ge geven, dat men niet direct afging op de afschaf fing van ’t privaat-bezitieder mocht daarover denken zooals hij wilde en behoefde dit niet aan een der medestrijders te openbarendaar van wilde de vergadering, die ’t program her zag, dadelijk gebruik maken door te verklaren: We wenschen dit of dat zonder echter ook dat te wenschen. noemen, en die van welke doorleefd worden buiten den strijd De sterftetafels vertellen ons dat de levens kracht, waarbij menschen met kans op wel slagen den dood weerstand bieden, zoolang geen epidemiën heerschen die lucht en water be zwangeren met bacteriën, ten opzichte van den leeftijd geborneerd is door een maximum en een minimum. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor in on ze dagen bij de staatkundige partijen hier te landenaar de wet der evolutie te oordeelen zou men geneigd zijn, dit verschijnsel als een feit voor alle tijden vast te stellen en dus moe ten aannemen, dat ook het vitale weerstands vermogen dier partijen opkomt, bloeit en ver valt, waaruit dan weer volgt dat dit zijn hoog tepunt bereikt op den mannelijken leeftijd, om daar voor en na echter slechts onvoldoende toe gerust afhankelijk te moeten zijn van de gril len des noodlots. Een partij dan die tandjes krijgt en een par tij die de tandjes verliest, worstelt met de vla gen van moeder natuurs grilligen aard ze loo- pen aanhoudend gevaar te worden weggenomen uit deze wereld en worden onophoudelijk her innerd aan de „hassliche” inrichting der reld, waarbij naast „die Röschen gleich die letalen H2,-; 16,-; w 20,— meer het volle schoolgeld. Voor uitsluitend teekenonderwijs zal ƒ10.— Dornen stehn.” De leeftijd toch, dien den ouden dag, zijn die, - 1 0D1 t bestaan dien de menschen, zonderling genoeg, voeren onder elkander. Die leeftijd is dus, voor zoover hij de verwoes tende machten weet te trotséeren, gewijd aan ’t genot en de rust. Onder de zoetigheid dezer genieting verkeer den sinds kort de oude liberale en de jeugdige radicale partij, tot de verwoestende machten, verpersoonlijkt in de radicaal-liberale en libe- raal-radicale partij het is moeilijk deze twee goed uit elkaar te houden sinds ze uit beider lust naar verwoesting meer en meer met elkaar gaan sympathiseercn beide lichamen tot ont binding brachten. Sinds den oogenblik dat deze lust openbaar werd, ging de oude liberale dood en wacht nog op een eerzame teraarde bestelling. De radicale is reeds begraven, zooals offici eel werd geannonceerd, en verwacht wordt in plaats van dit jongske een nakomeling, die reeds op komst is. Of de oude liberale een nakomeling zal heb ben is voorshands niet te zeggen het doet er ook weinig toe zoo’n onnutte dienstknecht is in onzen tijd van nuttigheidstheorieën ook to taal overbodig, naar ons dunkt. Laat de „Li beraal” zijn best doen en wij ons voorloopig tevreden stellen met de op komst zijnde jeug dige, wiens geboorte eerstdaags te verwachten if, blijkens den raad van heeren vroedmeesters de vorige week in onze Amstelstad bijeenge roepen. We zijn er niet bij geweest en weten dus tijdens de »wer- al de heerlijke van April 1895 No. 5, is vastgesteld de vol- ffian van vanh. I «ende verordening Art. 1. De schoolgelden voor het onder wijs op de Hoogere Burgerschool te Sneek, zijn bij vooruitbetaling verschuldigd. Ari. 2. Hot schoolgeld voor volledig onder wijs is per kwartaal, (1 September— 1 Decem ber 1 Maart 1 Juni), dat voor vakonderwijs voor het volle jaar invorderbaar. Art. 3. Bij den aanvang van den cursus en voorts elk kwartaal, zal de Directeur aan Burgemeester en Wethouders eene lijst doen toekomen, aanduidende het aantal leerlingen voor volledig onderwijs, alsmede dat voor enkele vakken. Voor leerlingen, die gedurende den cursus voor een of meer vakken worden toegelaten zal het schoolgeld naar tijdsgelang verschuldigd Gedeelten van kwartalen worden voor alle leerlingen voor geheele gerekend. Art. 4. Teruggaaf van schoolgeld heeft niet plaats. Art. 5. Bij weigering of nalatigheid om het. schoolgeld te betalen, zal de invorderin°* ge" schieden overeenkomstig de bepalingen der*artt 258—262 der wet van 29 Juni 1851 (Staats- blad no. 85). Art. 6. Met het in werking treden dezer verordening zijn alle vroeger vastgestelde ver vallen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 5 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. Art. 1. Aanvangende 1 September 1895 zal op de Hoogere Burgerschool te Sneek van ieder leerling, die het volledig onderwijs geniet worden geheven in de drie laagste klassen per jaar 35, in de 4e en 5e klasse per jaar 50—’ Zij, die slechts onderwijs in enkele vakken verlangen, zullen per jaar h voor ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7*;j Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. radicale niet erg veel verschillen. De soc.-democratische arbeiderspartij en de Nederlandsche volkspartij streven evenmin als de radicale rechtstreeks naar de afschaffing van ’t privaat-eigendom Ook die partijen wenschen hun krachten niet speciaal op dit eene punt te concentreeren. Wat in de toekomst zal gebeuren laat men voorloopig aan de toekomst te beantwoorden over. De radicale partij wenseht verbeteringen op maatschappelijk gebied; dezelfde hervormingen vragen ook de twee genoemde partijen. De radicale partij en de volkspartij verschil len daarom slechts in een vormkwestie. De eerste verklaartik streef naar Astreef ech ter niet naar B. De andere ik streef naar A, zonder te letten of te kijken naar B. ’t Verschil is niet van Wie echter nog bijtijds uit het oud-liberale doodenrijk wenseht te verhuizen, omdat hij nog kracht en levenslust over heeft en hij vroeg on zen raad, we zouden zeggen: Er komt binnenkort nog een trapje bijwacht dus tot dit gereed isge stapt dan met ’t grootste gemak opwaarts langs de radicaal-liberale en de radicale naar de Nederlandsche Volkspartij en zoo verder, als ge lust hebt. Als middel van overgang blijven nieuw ge vormde partijen met recht aanspraak maken op waardeering, welke overigens haar waarde zijn; zooals men zegt: ze zijn altijd ergens goed voor. A Ongeveer een redeneering als er 1 k ransch-Russische feesten te Parijs zoovele den gehouden, waarin ook na gevoelens, welke de kameraadschap van vech tersbazen wekte, te hebben vertolkt, het strereo- tiepe slotwoord was Maar wij streven er niet naar om oorlog te gaan voerenneen, de vrede! de vrede! daarom is ’t ons te doen. We willen hiermee niet zeggen dat de revi soren van t program verkapte of zwijgend so ciaal-democraten waren, maar er lag in dat nieuwe program toch iets anders dan in ’t oude; t was niet zoo positief anti-socialistisch meer; ’t was een weinig zweverig geworden enfin, zoo ongeveer als wat men tot heden van de Nederlandsche Volkspartij kan zeggen. Of deze zweverige zinsnede meegewerkt heeft tot het noodlottig uiteinde, valt onmogelijk te zeggen; waarschijnlijk is ze mee debet aan den vroegtijdigen dood. Edoch! voor hen die treurden bleef de hope; voor hen zou spoedig het oogenblik zijn aan gebroken waarin ze mochten juichen: de koning is dood leve de koning Er behooren veel moed en volharding, groot vertrouwen in de deugdelijkheid van eigèn be ginselen toe om zoo spoedig klaar te zijn met zulk een plan; de bewondering wordt nog ver hoogd wanneer men let op de in den laatsten tijd ontstane nieuwe partijen, welke met de der gemeente Sneek doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering r O !T i. s I EL COURANT. •n 24’~’ VERORDENING OP DE INVORDERING VAN SCHOOLGELDEN op de HOOGERE BURGERSCHOOL te SNEEK. VERORDENING OP DE HEFFING VAN SCHOOLGELDEN op de HOO GERE BURGERSCHOOL te SNEEK.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1