MEliK- HI WlfflWIHllII ÏIIIIII HE IHIUTE Eil ffi iRBO.WISSEIEJT SHKIL 1N No. 46. 1895 IETS NIEUWS. IA 8 s belas- U I T DE PERS. I r Het kiesrechtontwerp is 'bij het Departement i. het dit 15 a a 5, en 1. 2. 3. over 4. at. 1 a- n, Daarvoor nota bene, heeft, men het vorige van zijn plaats verdreven; daarvoor j. t ADVEBTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. IJ' nam (aftreding 1899), en mr. A. C. Crena de Jongh, wiens vacature in de vorige algemeene de gedaan, omtrent hunne geboorteplaats en laatste woonplaats in Nederland. Sneek, 7 Juni 1895. De Burgemeester voornoemd, A L M A. dering te onderwerpen. Deze vergadering is uitgeschreven tegen Za terdag 22 J uni. Dan is tevens aan de orde de verkiezing van zes bestuursleden in plaats van volge, voor zoover zij zich reeds in het buiten- de heeren mr. W. A. van Hoek, mr. H. Smeenge, 12----- -- _l worden verwijderd en dat, indien zij slechts Tromp, die volgens den rooster aftreden en niet VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag den 11 Juni 1895, des namiddags ten 6'/2 uur. Mcdedeeling van ingekomen stukken enz. Rekening der Algemeene Arm voogdij, 1894. Voorstel van het Raadslid Haga, in zake de drankwet. 5. Adres van N. Zoethout c. s. 6. Idem van de firma Wed. W. J. Oppe- dijk te Ijlst. 7. Vaststelling Programma Gymnasium, cur sus 18951896. 8. Alsvoren Hoogere Burgerschool, cursus 1895—1896. 9. Wijziging Gemeente-begrooting, dienst 1894. 10. Aanvulling Gemeente-begrooting, dienst 1895. 11. De Liberale Unie heeft aan de aangesloten kiesvereenigingen een circulaire gericht in ver band met het vroeger aan hen toegezonden con cept-program. Het bestuur deelt mede dat aan gezegde cir culaire door de groote meerderheid der kies vereenigingen in ’t algemeen adhaesie is betuigd. Sedert heeft het bestuur een programma ont worpen, maar de tijd was te kort om het met voldoende kans op degelijke behandeling aan de kiesvereenigingen toe te zenden. Daar het bestuur echter een duidelijke verklaring ge- wenscht acht, wil zij die aan het oordeel doen onderwerpen om dan nader een program op te maken. Dit concept-besluit luidt „Het bestuur der Liberale Unie stelt voor „De algemeene vergadering der Liberale Unie overwegende dat voor de gezonde ontwikkeling van ons staatkundig leven, en als grondslag voor een politiek van wenschelijke hervormin gen, een zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kiesrecht, gelijk zij steeds heeft voorgestaan, dringend noodzakelijk blijft; „dat intusschen de tijd gekomen is voor het vaststellen van een programma, de richting aan gevend waarin, na het tot stand komen der kiesrechthervorming, de democratische politiek der naaste toekomst zich dient te bewegen, en geschikt om te strekken tot vereenigingspunt voor alle vooruitstrevende vrijzinnigen; „dat dit programma behoort te staan op den bodem der tegenwoordige grondwet niet om dat deze in elk opzicht bevredigend is, maar omdat het een eisch is van practiscb beleid, aanstonds alle krachten te wijden aan de vele hervormingen, door haar bepalingen geboden of mogelijk gemaakt „dat bovenal de sociale vraagstukken de aan dacht vorderen, opdat ook in de wetgeving de belangen van den arbeid en den arbeider ten volle tot hun recht komen, elke bevoorrechting van het kapitaal ophoude en, in het algemeen, voor zoover de wetgeving invloed uitoefent op de verdeeling der maatschappelijke goederen, meer rechtvaardigheid betracht; „Besluit: aan het bestuur op te dragen om, met inachtneming van het bovenstaande, en let tende op hetgeen op verschillend ander ge bied in de eerste plaats op dat der gemeente- financien een krachtig handelen van den wetgever eischt, een programma voor de Libe rale Unie, Ra behandeling in de kiesvereenigin- gen, aan de goedkeuring der algemeene verga- dorinor nnderwernen.” Af- en overschrijving Gemeente-begroo ting, dienst 1894. 12. Adres van den huurder der Burna-zathe. 13. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. 14. Reclames tegen het Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1895. aan- Het wetsontwerp tot herziening der wet op de Personeele Belasting heeft de Tweede Kamer bereikt, de pers heeft er reeds haar oordeel over gezegd en bet volk, dat belang stelt in zijn staatsburgerlijke rechten, staat reeds in af wachting van hetgeen er voor zijn positie als bur ger van Nederland uit zal voortvloeien. Het wacht met zijn eindoordeel tot het weet hoever de overjas zal reikenimmers, heeft men niet voor speld dat iemand kiezer zal zijn, wanneer dit onmisbare kleedingstuk reikt tot zekere hoogte of laagte De heer Sprenger van Eyk heeft groot op zien gewekt toen hij een paar jaar geleden de belastingontwerpen van den heer Pierson gee- selde geen wonder dat de pers het als een staaltje van haar plicht beschouwde, goed toe te zien en alle denkbare op- en aanmerkingen op het werk van dezen minister te berde te brengen. De Tweede Kamer, de vertegenwoordiging, zal ongetwijfeld nieuwsgierig zijn geweest naar het stuk werk van dit „machtig talent” en na tuurlijk, als de tijd daar is, trachten te amen- deeren, om te maken dat het opgelapte juk gemakkelijk drukt en juist voor die schouders past, welke behooren aan de nieuwe gefanta seerde elite van menschen, die, naar de meening des hoeren van Houten, mee opgenomen moe ten worden in den kring van het kiezersvolk. Het ding zit dus aan twee kanten vast. De kritiek heeft dus in hoofdzaak deze twee vragen in ’t oog te houden 1. Is de herziening een verbetering met het oog op de billijkheid 2. Zal door deze herziening de uitbreiding van het kiesrecht ook maar eenigszins beant woorden aan de eischen van rechtvaardigheid en aan de voorspellingen door het kamerlid van Houten indertijd gedaan Zoolang slechts bij benadering te gissen is, hoever het ontwerp-van Houten zal gaan, valt over de 2de vraag weinig beslissends te ant woorden. Het is niet de schuld van dit ont- "j werp als men het ten onrechte zeker vastklamt aan een ander dat er hoegenaamd niet mee uitstaande heeftindien iemand .ter oorzake van deze fout den steen wilde opheffen, hij moge dan toezien den waren schuldige te raken, den verleider, die deze schoone zoover wist mee te sleepen. Maar indien dan de samenkoppeling van de voorgestelde belasting aan het kiesrecht niet redelijk is en dus als bloot willekeurig niet waard is dat de kritiek zich met dit samen flansen bezig houdt indien dus de tweede vraag eigenlijk niet de j moeite eener beantwoording waard is, wat i is; met geen mindere bedoeling, dan zeker niet moeilijk aan te toonen valt wat dit zwevende monster nog een andere wet vast zou dan overbljjven voor de kritiek Naar ’tons voorkomt heeft de eerste I al zeer Deze CO UB AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. naar de kracht om deze te dragen, i Gaan we even reeds dadelijk ons oog op het karakter van een belasting als deze’t is een verteringsbelasting en wil dus de menschelijke kracht om belas tingen te dragen meten met den maatstaf der vertering, die ieder zich veroorlooft. Dit idéé is zeker niet kwaad alleen maar leent het zich voor theoretische bespiegelingen; voor de praktijk en de menschen van het slag Roëll-van Houten zijn zulke praktische types is het echter onbruikbaar. ’t Is hard dit te moeten belijden, maar een club van eminenties, die altijd gevochten heeft en in de naaste toekomst zal blijven vechten waarschijnlijk tegen al wat zweemt naar theo retische bespiegeling, had toch naar de ver wachting der praktische menschen iets anders moeten afleveren dan een stuk werk dat geen grond onder de voeten heeft en bij gebreke van dien wordt vastgebonden met een strik om hals, arm en beenen, aan alles wat maar houden wil. Zeker, zoo heeft het ding sinds lang gehangen en gewoonte wordt dikwijls tweede natuur. Zoo is het ongetwijfeld gekomen dat sommige persorganen, die anders nog al strijden voor billijke verdeeling der lasten, na rijpelijk te hebben overwogen, den minister een prijsje hebben gegeven. Het kan ons doel niet zijn in onderdeelen na te gaan hoever het ontwerp hier en daar beneden hei nulpunt van den billijkheids-thermo- meter gaat. We geven hen, die met het nieuwe model in hun schik zijn, dadelijk toe, dat de afstand beneden nul wat minder er door zal worden, dan tot heden ’t geval was het ontwerp nadert werkelijk het nulpunt. En daarover is men zoo tevreden Er is reden van tevredenheid wanneer onrecht voor een deel wordt opgeheven geeft den burger weer moed. Maar afgezien nog van het bezwaar dat de bazis van elke „herziene” belastingswet een theoretische bespiegeling is, een fictie, die voor praktische menschen geen oogenblik vast te houden is, ligt voor ons nog het grootste be zwaar in deze abstractie, dat ze ten eenenmale onlogisch, valsch is; en nu vragen we in ge woede aan alle conservatieve broederen, die zich niet zelven beroepen op hun verstandigen, praktisehen zin, hoe het mogelijk is dat een ministerie van hun gading zich heeft laten ver lokken om een wet voor te durven stellen met geen anderen grond onder den voet dan een abstractie die valsch is; met geen hooger en beter uitgangspunt het woord verstandig kan I hier gerust achterwege blijven dan een axi oma dat wel beschouwd een verfoeilijke leugen om aan heeft men twee jaren van onzen nationalen op deze vraag in, dan valt tijd gevraagd. Alles om der wille van zoo’n monsterachtige combinatie Het conservatisme met „zijn praktisehen zin en zijn verstand” heeft moeilijke dagen aan staande. Het moet bewijzen, dat wie veel ver- wie weinig verteert, B E K E N D M A KI N G. De BURGEMEESTER van Sneek, Gelezen eene missive van den heer Com missaris der Koningin in déze provincie, dd. 28 Mei 11. Ie Afd. A. no. 806 (Prov. blad no. 48), houdende mededeeling, dat de afgifte van nati- onaliteitsbewijzen dikwijls vertraging moet on dervinden, doordien de belanghebbenden in hun daartoe gericht verzoekschrift onvolledige opga ven doen, betreffende hunne geboorteplaats en laatste woonplaats in Nederland en dientenge- land bevinden, gevaar loopen, uit het land te prof. J. M. Telders en mr. T. van Hettinga worden verwijderd en dat, indien zij slechts Tromp, die volgens den rooster aftreden en niet wachten op een nationaliteitsbewijs, om zich in j herkiesbaar zijn (aftreding 1901); mr. H. L. het buitenland aan den arbeid te begeven, de Drucker, die in den loop van dit jaar ontslag vertraging hun geldelijk nadeel kan berokkenen; Brengt ter kennis van belanghebbenden, die van hier naar het buitenland wenschen te ver- 1 vergadering onvervuld bleef (aftreding 1899), trekken, om daar eenigen tijd te verblijven, j ----- dat hunne aanvrage om een nationaliteitsbe- BINNENLAND, wijs door Zijne tusschenkomst kan worden r gevraagd, mits door hen volledige opgave wor- teert, veel geld heeft en weinig draagkracht bezit. Het moet bewijzen dat ons volk de tering zet naar de nering; het moet bewijzen dat de maatstaf waarmee men in de naaste toekomst ons aller tering wil meten, juist is. Zoolang dit bewijs niet geleverd is, bestaat hoegenaamd geen rechtsgrond om op deze prae- misse het betoog te laten volgen, dat de nieuwe kieswet gebaseerd is op rechtvaardigheid of wat daarop gelijkt. te knoopen good gracious me die gemaakt vraag wordt om billijkheidsredenen en ter voldoening weinig antwoord te wachten, wanneer j aan de rechtsbegrippen van onzen tijd. men zich plaatst op het standpunt van het he- dendaagsche beginsel, dat belasting wenscht i kabinet. OEEKER (OIRAV is A i L. I JU1- VAN ■er DER ire PUNTEN VAN BEHANDELING: Resumtie der Notulen. AANVRAGE NATIONALITEITSBEWIJZEN. 1 - i- - - flvnUI’.MH

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1