rm MEl'WS- ffl lllltll'fffllHLIII 1'9911 |)E IBBffl HIH1WBISSHHT SMEL i L ft No. 50. ajgaEaggHfcM L 1 1- AH wi DROOM MET HINDERNIS. VIJFTIGSTE J A A R Q A N O. 1895. 1 ël ;u op de DE PEES. ;r !F Alle brieven in te zenden. 5 a h •ft Deze CO UR AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco die democratie welke, als de kik- over dag zich slechts laat zien als er regen in I moet dat op uitloopen? Gelukkig waren ’t er den hardlooper men mocht, wenschen -7-1 versaagdheid toe en ‘1 waren het, de bedienden op den Prins Hendrik, die amok maakten. Alles op Oud-Holland vloog op, want amokmakers zijn gevaarlijk. We waren niet uitgeslapen genoeg om ons zelt zoozeer te verloochenen en op te offeren, om a l’instar van generaal Vetter of Jan Pie terszoon Koen, „die weldoeners van den inlan der”, met geestdrift en geduldigen moed, met plichtsbesef en ridderlijk instinkt, op de Javaan tjes aan te vliegen. We riepen daarom Charles. Charles was nergens te vinden. Men vertelde ons dat Char les op z’n bureau zat om traktaatjes te schrijven over de nieuwontloken democratie. In diepe verslagenheid zochten we naar Char les laatste rondschrijven aan de zonen van Ne derland, toen ons een kennis kwam vertellen dat de politie van Amsterdam er in geslaagd was de Javaantjes der nekwervels zoodanig Ie beuken dat mot je niet uitvlakken, Char les! dat derlui heerlijke onverzaagdheid was bekoeld. Ze waren meegenomen naar ’t „beroo” van den commissaris, en na ook daar nog eens flink te zijn afgerammeld hadden zij verteld, dat ze woedend waren geworden door de cir culaire van Charles Boissevain. Ze hadden ’t zich getroost uit hun rijk land te worden meegenomen om hier in het Kikker land ’t is zonde! voor Jan te spelen te genover de meneeren; maar nu die meneeren zich zoozeer vergaten, met een man op te he melen, die hun landgenooten op zoo’n afschu welijke manier had laten mishandelen en ver moorden zonder eenige andere oorzaak dan zelfzucht, toen waren ze zich zelf niet meer meester geblevenze wilden nu ook toonen nog krijgs mansdeugd en plichtsbesef te bezitten. Brutaal weg hadden ze dan ook verklaard bet verder te „vertikken” voor bediende te spelen in een kring van menschen, die eigenlijk niet anders verteerden dan hetgeen hun en hun landgenoo ten was afgenomen. Charles! Charles! Zoo redeneert de Javaan over „de weldoeners van den inlander” Waar maar vier nog; als de heele bent zoo aanko- 1 we je wat heerlijke on- wat eenvoudige courage BEKENDMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der art. finder wet van 2, Juni 1875 (Staatsblad DUS WILHELMUS VERWER^K^fSri' kant, wonende te Sneek en zijne rechtverkrij- -- ten van eene inrichting voor Glucosebereiding 1 J in het gebouw staande tegenover de Gasfabriek, Wijk 15 no. 122, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A no. 1506. Sneek den 20 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. Jz. KINGMA, L. Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7^ Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. LM *3^ den prijs tracht te winnen. Zoo n type behoort het niet thuis op een yan reiswezen, dan jmmers a een wereldtentoonstelling? ’t Is toch iets nieuws, ander nieuwe uitvinding een gemeenteraad de- mocratiseeren door de democraten eruit te andere wijze in beeld gebracht en geëxposeerd; voor ons geen nieuwtje meer, Het twistgeschrijf tusschen Standaard en Nederlander is nog niet ten einde. De Neder lander beklaagt zich dat de Standaard haar nadere toelichting op het bekende verhaal no pens het „ongeval op zee” niet ter kennis ba rer lezers heeft gebracht, waarop de Standaard antwoordt met een aanhaling uit een barer vo rige nommers waarin, beknopt, de bewuste toe lichting werd gegeveu. Het hoofdorgaan der anti-revolutionaire par tij geeft voorts een bloemlezing uit de bladen van eigene en andere richting, die doet zien dat de ongelukkige beeldspraak wel ter dege door allen in een ongunstigen zin is opgevat. In antwoord op hetgeen de Nederlander schreef over de scheiding, verklaart de Stand., dat een scheiding uit persoonlijke oorzaken niet leidt tot het optreden als eigen partij maar tot het ópschieten als fractie. „Spreekt men zich klaar en duidelijk uit en stelt men beginsel tegenover beginsel, of ook. wijze van toepassing tegenover wijze van toe passing, daar kan men uiteengaan en nochtans elkander eeren blijven en zelfs zijdelings elk ander steunen. Dan wordt de toestand gezond en geschiedt er niets, wat met de eer van den Christennaam, ook waar men uiteengaat, onbestaanbaar zou wezen. Daarom aldus besluit het blad hebben wij steeds op de beginselen gedrongen. Zoo nog onlangs in onze twee artikelen over het om een zeiltje op ’t schuitje te zetten, zoodat het trekpaard niet meer had te slepen en de lijn slap in ’t water hing. Foei Foei De heeren van de Duinwatermaatschappij, van den telefoondienst, van de trammaatsehap- pij en van de gasfabrieken zouden ons niet meer aan ’t lijntje hebben. FoeiFi done Daartegen verheft zich de état-major van het Algemeen Handelsblad-, daartegen verheft zich de stille moed van Charles en zijne kornuiten; daartegen komt heel de eenvoudige, degelijke trekschuitenkliek in verzethet zal nog even de winst opstrijken, die het zich als buit heeft toegeëigend uit de Tweede Kamerverkiezingen van ’t vorig jaar. Toen bleef door de bemoei ingen van deze democraten de kieswet vastzit ten Charles heeft toen wat wind gemaakt om ’t ding op ’t strand te jagen die stilmoe- dige Charles, wiens democraten-hart nog bonst wanneer hij bij ’t vuurwerk den Lombokker ziet spiesen door den Hollander. We gaan met Charles Boissevain een nieu wen koers inals de Amsterdammer kie zers niet op hun tellen passen wordt in dezen zomer op ’t Prinsenhof de trekschuit-democratie ingeluid door ’t Algemeen Handelsblad. ’t Is aandoénlijk om aan te zien hoe die bureaumenschen op den N. Zijdsvoorburgwal zitteu te dansen op hun kantoorkruk van on geduld en democratisch geneugte. Daarom hadden we op de tentoonstelling zoo ongaarne Oud-Holland gemistdaarom hadden we er zoo gaarne een trekschuit gezien, een democratische natuurlijk zoo’n ding, waarin men om het rendeerend te maken en om het weetgierig publiek in te lichten, alles verkoopt wat eenvoudig is en aan den ouden tijd doet denken, bijvoorbeeld: oude wijn, oude sigaren, oude boeken, oude kranten, het Handelsblad etc. Kortom, van al die zaken die ons herinneren aan den ouden tijd met zijn welvarende demo cratie, toen deze zich partij stelde tegenover de aristocratie en het pleit won door haar „stillen moed niet dus die nieuwmodische democratie, welke zich teweer stelt tegen de plutocraten, omdat ze deze uitzuigers noemt, individualisti sche avonturiers, die naar Oost en West laten va ren om te pakken, waar wat te halen valt, zoo iets behoorde toch op een tentoonstelling van reiswezen en die het publiek opwekken, om hulde, hulllllde te bewijzen aan generaal Vetter, door traktaatjes te verkoopen, pardon: te laten verkoopen, neen, gratis te laten ver spreiden bij wijze van smokkelwaar, gewikkeld in een democratisch dagblad. Enfin, rustlievende democratie met prachtige denkbeelden en heerlijke gedachten, die ze om der wille der zoete rust, na door Charles c. s. te zijn aangekleed, de wereld inzendt of bin nensmokkelt aan de hand van andersdenkenden. Enfin, van ft. vorsehen, muziek maakt als de zon onder is, aantocht is of buiig weer om slaksjes te° van gen, en die, als in de fabel van den vos en de kreeft, door aan den staart van zich vast te klampen, met list en stillen moed gij zijt niet misdeeld van militair instinct, zoo- als gij meermalen hebt bewezen; maar, Char- op I les! als ze met d’r allen aankomen krijgen we 'T“ vuurwerk. Maak eens vast een tractaatje, als ge wilt- oproep tot den strijd met zooiets van trom- 1 en bazuinklanken er door over Hol lands eenvoudige courage, die den leeuw hoog weet te houden. Laat er vooral in uitkomen’, hoe weldadig wij jegens de bevolking van ’t rijke Insulinde geweest zijn, zoodat haar zonen zich zelfs komen vernederen om op onze reis- expositie voor bediende te komen spelen ten einde den vreemdeling een hoogen dunk te ge ven van den weldadigen Hollander. Maar schei er in ’s hemelsnaam uit, die Ja vaantjes ’t land aan te jagenzoo komt van onze expositie niemendal terechtlaat Vetter met z’n heerlijke onversaagdheid nu rusten om der wille van de lieve rust, die weggelegd is voor allen die, als gij en wij, de democratie aanhangen van heeler hart. In die verwach ting vertrouwen we ons weer toe aan de armen van Morpheus, om de afgebroken reverie zoo mogelijk weer aan te knoopen. Salve dan, Charles Au revoir Droomen zijn bedrog nochtans zijn er droo- men die hierop uitzondering maken. Het zijn de droomen die den gemoedstoestand terugge ven van den droomende droomen die den in druk teruggeven van wat ons wedervaren is. We meenen: de onrustige droomerijen, als ge volg van blijde of angstwekkende ervaringen en verder nog de droomen, zoogenaamd zoete droomen waarin men in heel- of half- waken den toestand zich inbeelt een gelukkig mensch te zijn of te zullen blijven. Al die droomen zijn ons bekend vooral hun, die niet geplaagd worden met inspannenden ar beid der spieren. Wanneer men echter op een plekje als Oud- Holland gaat uitrusten van een ommegang over het terrein der tentoonstelling droomt men weer «enigszins andere droomen. Toen wij ons neerzetten, was het eerste, dat ons aan ’t mijmeren bracht, de vlag waaronder deze tentoonstelling vaart. Ze spreekt ons van een tentoonstelling voor hotel- en reiswezen. W aarom dat opschrift ons gefrappeerd heeft? Omdat op de tentoonstelling zooveel ontbreekt I wat met ons reiswezen verband houdt en zoo veel wat er niet met de sterkst mogelijke ver beeldingskracht is bij te betrekken. Een trekschuit en een diligence zijn wel 1 verouderd, maar men vindt ze nog hier en daar I in gebruik. We hebben ze gemist op het ter rein. En dan komt de gierpont en het veer- bootje, waarmee wij, waterlandbewoners, zoo veelvuldig rekening moeten houden. Ook de ze zochten we er vergeefs. Die genoegelijke uren van rust en welbeha gen, welke ons voorgeslacht doorbracht in de trek- of jaagschuiten, zijn niet zoover achter ons, of we kunnen er ons indenken. Zijn er niet in de hoofdstad van die oudhe den, of te wel paruiken, die nog maar niet de gedachte zich kunnen eigen maken, dat wij, fln-de-siècle-menschen, door het vernuft en de vindingrijkheid der menschen in geheel ande re tijdsomstandigheden leven dan zij in hun jeugd hebben gekend en nog in zoet gedroom meenen om zich te zien Ja, of ze er zijn!! Lees, om u te overtui gen, de gratis verspreide circulaire des heeren Charles Boissevain over den „Courage sans peur” van ons, zegge ons Indisch leger. Die heer behoort tot den étatmajor van het Handelsblad, en lees nu, oin u te overtuigen dat er in dat J clubje esprit de corps heerscht, de introducee- rende beschouwingen van wat er dezen zomer zal gebeuren met onzen gemeenteraad als on- zelieveheer en de kiezers van Amsterdam het niet verhoeden, zal er opruiming plaats hebben op ’t Prinsenhof. We zullen het stel raadsleden wij bedoe len hier nat. de Amsterdamsche vernieuwd krijgen, want zoo zegt de equipaadje van ons Handelsblad ’t ziet er met dat stelletje be droevend uit. ’t Is niet democratisch meer. Er uit moeten, minstens 4 democraten. Om dit nu goed te begrijpen dient men er bij te weten, dat democraten van ’t slag Han delsblad en Charles Boissevain, eigenlijk niet de democraten zijn, zooals men ze zich tegen woordig algemeen voorsteltmenschen die niet verkiezen dat de een den sinaasappel schilt en dien oppeuzelt, terwijl de ander de schil krijgt, of die den citroen uitperst en het restant laat liggen voor het keukenpersoneel. F De democraten van dat soort zijn eigenaar- 1 dig en kenbaar aan hun eenvoudige kleedij I met paruikje menschen, die niet gesteld zijn I 'UP herrie en dus alle herrie om meer loon, l^meer recht, meer levensgenot willen afdringen 22 J U 5 I. déplaise de directies van spoorweg- en stoom- tentoonstelling muuouueu uit: nuueu stoom i willen om de portemonnais goed gevuld te krij- gen en dus in hun fabrieken en op de ver voermiddelen naar oost en west, waar wat voor de Jantjes te halen valt, stoom vragen. j andere wijze in De heeren Heemskerk, Wormser, Zeegers, j al was het dan ecc)l ulBUWlJ V eeckens en Gerritsen moeten er uit, zoo wordt allicht dat de vreemdelingen-bezoekers gemompeld. Ze hadden den treurigen moed I werden getroffen. om een zeiltje op ’t schuitje te zetten, en een j Maak een .ft. .v..upuilBrBI1Ub. zeu. paar stel roeiriemen erbij in ’t werk te stellen j verloochenende liefde, beste Charles zooa s die «ft van het trekschuitje, waarmee ze kalmpjes over de wateren willen glijden als van ouds, n’en 1 T T bootondernemingen menschen die alleen stoom willen om de portemonnais goed gevuld te krij- een xuvv.auocvieu uuin ue uemocraten eruit te wer- een oproei ken een idéé, zoo grootsch, diende op eene of petgeschal geen nieuwtje -j er door circulaire vol zelfopofferende, zelf- onvervalscht uit uw democratenhart vloeien kan bij „nationale” herinneringsfeesten geef daarin uw verzoek te kennen aan het uitvoerend co mité om een bescheiden plaatsje op het terrein ter expositie van uw altmodische democratie geef er een plan bij en we zijn zeker dat er nog een plekje vooru zal te vinden zijn waar, het doet er niet toe het nieuwe trekt altijd; de meest geschikte plaats dunkt ons wel naast de tent waar men de onvoldragen vruchten uit broedt; hetgeen gij, Charles, wilt vertoonen is onzes inziens de waardige pendant van dit al lernieuwste op ’t gebied van den vooruitgang. Déar wordt het leven aangeblazen in ’t onvol- dragene, bij u de verjongingskuur van het overrijpe, sinds lang afgevallene. Op eens werden we wakker vier Javanen gemeente Sneek, brengen ter voldoening B.°\^5)_ter_openbare kennis, dat aan MEINAR- kant, wonende te Sneek genden, vergunning is verleend tot het oprich ten van eene inrichting voor Glucosebereiding uit zetmeel en het plaatsen van een Stoomketel, Wijk 15 no. 122, kadastraal bekend gemeente J igJWJgSPKI s 30 50 1 !0 w llA lN I» L5 .5 5 vft f k 5 42 35 14 29 13 55 8 15 :X'.V eft -V I - 1 1 ’f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1