I HP fflilWI I IT BOiWfflffl’ SHII 1 No. 51. V IJ F T I G k T E! 1895. J UIT DE HOOFDSTAD. N, I- n •I A A.. R C4 A. 1ST (4, W O E TV *i I~> A o i£ tentoonstelling in U I T over- 4^1 Alle brieven in te zenden. lezen wij t -veler- wordt niemand gedrukt; - -en met M. ai. 2 n, ir Cents. Bij abonnement is de prijs - -1 te vernemen bij - V beschrijvingen van Sicilië en in Piemont reeds door heel Europa worden toestanden, waartegen een revolteert een i en aanbodleer meer wakker te schudden uit den malaisigen dommel. Er is veel op ons l ken doet aan een wereldkermis ip dien zin genomen, dat men Het leven te genieten, neen: to be or not to be, dat is de eigenlijke vraag. Het leven in een koopstad is een onrustig jagen die zich in den stroom begeeft voelt de golvende and downs, den zen ui eindelijk door dezelfde onrust bevangen die -1 onzer j dier concessies. De lasten, die kermisvermakelijkheden. De laatste kromme sprong die men in Am- ADV EB TEN TIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 C belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent den uitgever. ziet uitpakken en hun waar etaleereuKort- j proüteeren allen en i om een bazar of een passage, waar de men- j zoo zullen we in de hoofdstad beter“ sehen worden heengelokt door amusementen, welke meerendeels de herinnering wekken aan Deze CO ERA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco tentoonstellinkje dat den- gelegd, zullen, als onze wenschen Vervuld —^wereld!" j gen worden, progressief zijn; die niet of weinig er menschen heeft zal vrij worden gesteld van betaling, maar verschillende oorden der wereld hun kisten die veel heeft, zal veel te betalen hebben; zoo iet iiitnalrk’on pn min i r», kort- j prohteeren allen men- amusementen, meer zelfvoldoening het materieele leven leeren proeven. De kiezers bewaren ons dus Voor de zege ningen” van de democratie zonder democraten die zich eit voelt de golvende up de .democraten” van vroeger nog eer wachtigen polsslag, en wordt worden terug geroepen om de zaken - meer in de war te sturen. F het leven in de hartaderen onzer samenlezing j gerd tusschen vrees en hoop, stelt kenmerkt. I - De fijngevoelige naturen loopen aanhoudend 1 gevaar hun evenwicht te verliezen; met Me vrouw Browning mag meu zeggen Each life’s unfulfilled, you see, It hangs still patchy and scrappy We have not sighed deep, laughed free. Starved, feasted, despaired, been happy. Toch, wie het leven wil zien en bestudeeren, het leven zooals het door de meerderheid thans wordt geleefd en door steeds meerderen zal worden geleefd, moet in een groote stad zijn. Het leven van den individu-materialist wordt beproefd en geproefd, klaar gemaakt op allerlei wijswat is het materieele leven Zie maar rond in de hoofdstraten en de slop pen zie overal waar uw oog vermag door te dringen, en ge ontvangt op uw vraag geen an der antwoord dan een pessimistisch getint ge baar, een we onderzoeken. En voor dat onderzoek zijn stoffen noodig die in dagen van malaise bezwaarlijk zijn te krijgen ze zijn er wel, maar in beperkte ma te; men produceert slechts om met .vraag en aanbod” op goeden voet te blijven koopkracht neemt afdus vraag vermindertdaarentegen ontwikkelen zij, die koopkracht hebben, al hun energie, al hun geestelijke vermogens om meer te fabriceeren dus aanbod vermeerdert zoo moest de malaise komen ze is er en het zijn kortzichtigen of idioten die niet inzien dat die malaise doorziekt door het materieele leven van onze maatschappij, zoodat we toestanden zullen eeuw, voet trapte We maken thans met onze tentoonstelling een gek figuur voor binnen- en buitenland. Nie mand toch zal durven beweren, dat deze ver zameling van produkten der mensehelijke kunst een beeld geeft van den vooruitgang der laatste jaren, en indien dit niet het geval is, wat anders kan men dan van een tentoonstel ling verwachten, dan dat het een zaak is, of een gelegenheid voor zaken, om het publiek, als bij de oude Grieken in de huizen der „pu- I blieke vermakelijkheid”, obolen af te persen. J Moesten we een parallel trekken uit de kunst voortbrengselen, thans vertoond, en die van de tentoonstelling van 1883, we zouden ten opzich te van den vooruitgang tot een min gunstige conclusie komen en althans niet durven bewe ren, dat de wereld sinds dien tijd vooruitging. Neemt men nu rondom zich waar, hoe de zelfzucht aanhoudend wordt geprikkeld, zoodat de zelfzucht als de electrische accumulator nu dubbel werk kan verrichten, dan vraagt men, op deze expositie ziende, waartoe dan de prik kel der zelfzucht in die 12 jaren heeft geleid? En dan komt men tot de gevolgtrekking, dat deze tentoonstelling tot stand kwam uit zucht naar winst en zucht naar lof. Of de eerste zucht wordt bevredigd durven we niet verzekeren; daarvoor dient men vak kennis te hebben. De laatstgenoemde zucht vindt niet overal lof. En dat ’s jammer om der wille dier zucht. beleven als in de laatste helft der vorige toen de aristocratie alles ouder den i de democratie zich formeerde, waarvan het Handelsblad c. s. nog de rudimentaire blijfselen zijn. Toestanden, als die men leert kennen uit het leven der bevolking op -f en die in wereldsteden waargenomen andere democratie omdat niets ter wereld, ook niet zaakjes iF. wereldtentoonstelling, in staat is de vraag- uit te kloppen, DE PERS. In een viertal artikelen heeft thans de Ne derlander het orgaan van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman de scheiding, waartoe door hem en andere leden van de anti-revo- lutionaire partij is besloten, verdedigd. Uit voerig zet hij uiteen, waarom het hem en zijn vrienden niet meer mogelijk is in de partij te blijven onder het leider- en tuchtmeesterschap van dr. Kuyper. In den persoon van den voor zitter van het centraal-comité, den hoofdre dacteur van de Standaard, ligt de fout. De Standaard heeft hierop geantwoord met de opmerking, dat de president eener republiek, die de grondwet schendt en aan allerlei erger lijke dingen schuldig is, van zijn ambt moet worden ontzet. De republiek zelf behoeft daar om niet te worden verscheurd. In ’t blad komt voorts een schrijven voor van dr. A. Kuyper waarin hij verklaart dat hij, ook al ware hij niet aan de beurt van aftreding, in de eerst volgende deputatenvergadering zijn lidmaat schap vanhet centraal-comité en zijn voorzitters hamer ter beschikking van de deputaten stelt Terecht wordt er zeker geklaagd over de vele misbruiken, welke er in onze maatschap pij bestaan. Een gevolg van die misbruiken is weer, dat tal van menschen in een positie verkeeren, die noodzakelijk verbetering behoeft. Nu weten wij wel, dat een deel der maat schappelijke ellende voortvloeit uit algemeene toestanden, die niet in één land op zich zelf kunnen worden verbeterd. Om iets te noemen geheel ons werelddeel sukkelt aan de gevolgen van het militarisme, dat jaar op jaar zwaardere offers van den menschen vraagt. Maar nu kan bijv. Duitschland niet beginnen met een ont wapening, omdat het zich niet weerloos mag maken tegenover de naar revanche dorstende Franschen. Men wendt pogingen aan om het sterdam nog maakt daarna de erkentenis volo, non valeo ik wil wel, maar ik kan nietvervolgens een inzinking van het maat schappelijk leven, de illusie in beeld. Onder zulke omstandigheden bestaat er wer- 1 ons kelijk kans, dat bij de bedrogen verwachting vroeger nog eenmaal aan en zet’ af wanneer de resultaten der aanstelling niet i aanstonds wijzen op een keerpunt. Heeft niet 1 het vrijheidslievend Fransche volk koningen terug geroepen, wanneer het ook zonder ko ningen het wankelen van den bodem voelde In de hoofdstad des lauds, de hartader, wordt bet maatschappelijk leven ook beproefd ge proefd. Men blijft er onvoldaan vanmen gevoelt ook dat de zinkende staat van de massa der bevolking weinig of geen vooruitzicht geeft op herstel der rust. Een omwenteling als die der vorige eeuw heeft aan de machthebbers geleerd, hoe men een andere omwenteling zou hebben te bedwingen. Daarentegen zou verhooging van den levens- standdaard dier massa haar veerkracht stalen en ons weer kunnen voeren op de baan van den vooruitgang waarheen geen wereld ba zar met muziek ons terug kan leiden. Daarom zou het niet wenschelijk zijn dat dezen zomer „de democratie zonder democraten/ het gilde der paruikjes en kuitbroeken, triom feerde maar wel wenschelijk zou ’t zeker zijn voor de hoofdstad, dat de democraten werden versterkt in aantal, opdat de heer Treub als wethouder bleef fungeeren en sturen in de rich ting der gemeente-monopolies. Want indien de democratie, pur et simple, in den raad wordt versterkt, en dus de heer Ireub kan blijven voortgaan in de richting welke met hem ons gemeentelijk beheer heeft ingeslagen, blijft de hoop leven dat de ziekte tot stilstand wordt gebracht. De concessionarissen kunnen dan gerust weg blijven. Hun verliezen verlangen we niet en hun winsten steken we liever zelf in deu zak. De Van-Dag-tot-Dag-schrijver, een ken nis van den heer Charles Boissevain, zij dus gerust gesteld wij wenschen niet dan wat ons toekomt dat zijn de „concessies”de conces sionarissen deeren ons dan verder niet. Wij, Amstel’s democraten, willen de goede s zelven exploiteereuniet om er winst maar om de bevolking in al haar lagen te doen profiteeren van de weldaden ons worden op- mo- tot een algemeene ontwapening te brengen en de zoogenaamde vredebonden trachten ’t zoover te brengen, dat de geschillen tusschen te staten door internationale scheidsgerechten worden be slecht, maar daar zal nog veel water door den Rijn loopen, eer dat schoone doel is bereikt. Toch zijn er in elk land, ook in het onze, tal van zaken, waarin verbetering kan worden gebracht; veel kan er gedaan worden om den ongunstigen toestand, waarin zich de lagere klas sen der maatschappij bevinden, te verbeteren. Dat het er in ons land juist ongunstiger uit- I ziet dan wel elders, kan men niet zeggen. Trou wens uit alle landen komen kluchten, zelfs uit de Yereenigde Staten, welk land tot voor korte jaren op maatschappelijk gebied als een soort van beloofde land werd beschouwd. Het aan tal Europeeërs, die hun geluk daar wenschen te beproeven, wordt dan ook van jaar tot jaar geringer en hoewel de toevloed van landver huizers reeds aan ’t afnemen is, vindt men dien in de Vereenigde Staten nog te groot en men wendt daar pogingen aan om de landverhui zing te beperken. „Velerlei zijn de redenen” zoo lezen wij in het „Jaarverslag van het consulaat der Ne derlanden te New-York over 1894” „veler lei zijn de redenen, waarom een immigrant al hier het landen kan worden geweigerd of be moeilijkt. Er was een tijd, dat de Vereenigde Staten van Amerika het kanaal van den afvoer was van Europa. Van 1887 tot 1893 was de toeneming der bevolking gemiddeld een half millioen, of met andere woorden kwamen er eiken dag gedurende dien tijd ongeveer veer tienhonderd vreemdelingen alhier aan. Onder dezen waren er velen, die niet gewenscht wa ren als burgers. „In een wijden zin mag men aannemen, dat de immigrant iemand is, die zijn toestand wenscht te verbeteren en de zucht zelf in die richting kan in de groote meerderheid der gevallen wor* den aangenomen als aantoonende een belofte om een goed burger te worden. Maar velen hadden in de oude wereld hopeloos schipbreuk geleden en nog niet lang geleden zag de regeering van dit land in, dat de tijd was aangebroken om zich zelve te beschermen tegen de invasie van deugnieten, physiseh verminkten, hopelooze ar men, enz. „Het uitlezings-procedé begint reeds in Eu ropa, waar de gezagvoerder van elkimmigran- ten-schip een beëedigde verklaring moet afleg gen, dat bij al zijn immigrant-passagiers aan een persoonlijk onderzoek onderworpen heeft en verklaren moet, dat zij geen idioten of krank zinnigen, geen bedelaars of personen, die waar schijnlijk ten laste der overheid zouden komen, aan boord heeft, of die behept zijn met ge vaarlijke of besmettelijke ziekten, of die schul dig verklaard zijn aan een misdaad en (hier komt het voornamelijk op aan) die onder con tract of overeenkomst zijn, hetzij uitdrukkelijk, hetzij indirect, om arbeid in de Vereenigde’ Staten te verrichten. „Dat de wet den invoer van waanzinnigen, idioten, aan besmettelijke ziekten lijdenden en misdadigers verbiedt, is ongetwijfeld verstandig en billijk. „Maar de tweede kwestie die van de uit sluiting van mannen en vrouwen, die werk verkregen hebben, vóór ze hun haardsteden verlieten om naar een nieuw land te trekken die vraag is een zeer delicate en omringd met moeilijkheden. Bij den eersten oogopslag zou men meenen, dat de immigrant, die hier komt met de zekerheid, dat hem dadelijk werk wacht, de meest voordeelige en de meest be lovende persoon is voor het door hem geadop teerde land en dat er in zijn geval een mini- 'X ■RO3 en 16 8 8 's 16 16 >01' '10 de r., SB,! B- a- n- •5 OEEKER (OIRAY Mms- fi nami iws uk nog Het volk, geslin-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1