1.1 ’ll i UI ffl iii I WfflDISSfflW SB. No. 54. V IJ F T I Q -5 T E J A 1895. SS«SSfiSiÏB SCHUTTERIJ. I Z zl T K K IA. €3- 6 .T U I I)IT. PAPKUÜR. in Hoofd. Omslag, dienst 1895. zus DE PERS. eer- een be- 1. 2. 3. 4. 5. 1895. te jagen, i waar- mogen zoover en ge hoor al- deze ongelijk- I worden gevonden, die, in zich gevoelende de kracht - - der rede en de gave om anderen te onderwij- 'CC t aanspraak maken, zal daartoe voor allen I zen, er naar streven om ter wille van eonio-nn 1 der rede en de gave om anderen te onderwij- 1 zen, er naar streven om ter wille van eenigen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van artikel 18 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad no. 134), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aanmelden ter Secretarie der gemeente, gele genheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Sneek, den 2 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. BEKENDMAKING. BUBOBMBESTEB eu WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennis, dat de Commissie uit het plaatselijk bestuur, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden ten Raadhuize alhier, op Woensdag den 10 Juli, e. k. des voormiddag» ten elf ure, tot onderzoek van alle reclames, door de ingeschrevene loot hebbende personen van dit jaar, en de reeds vroeger ingelijfden, ingebracht, mede tot onderzoek van hen, die bij nummer- verwisseling voor anderen verlangen op te treden. Belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen, vermits zij anders zullen gehouden worden, geene redenen van vrijstel ling te hebben en, voor zooverre zij dienstplich tige nummers getrokken hebben, bij de Schut terij zullen worden ingelijfd, blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. Sneek den 28 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. BENNEWITZ, Secretaris. UIT Bij den strijd, die in den boezem der anti revolutionaire partij is uitgebarsten, verdient ongetwijfeld de aandacht wat de Standaard schrijft naar aanleiding van het bekende rap port der Unie over de schoolquaestie (de hervat ting van den schoolstrijd), ’t welk, zooals men zich herinneren zal, ook is onderteekend door de hh. Mackay en De Savornin Lohman. Het blad heeft er een zevental artikelen aan praktischen eisch de staatkunde te blijven do- ceeren, klassikaal, aan alle leerlingen uit één klasse tegelijk Zoo neen, wie dan gevoelt zich geroepen om het aan sommigen onder de vooraanloopers der liberale partij hier te lande euvel te duiden, wanneer ze, om groot en klein op gelijke maat sters in baar midden te hebben. Namen noe- te krijgen, meenen de papkuur voor te moeten men we liever niet, want onze tijd is nog niet j stellen zoozeer gedemocratiseerd, dat men een belache- ------ VERGADERING, vax den Gemeenteraad van Sneek, pp Zaterdag den 6 Juli 1895, des namiddags ten 6 uur. punten van behandeling: Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Rekening der Schutterij, over 1894. Adres der scherpschuttersvereeniging. Uitbetaling- onvoorziene uitgaven, dienst 6. Reclames Hoofdel. Omslag dienst 1895, bij Ged. Staten ingediend. 7- Vaststelling le Suppl. Kohier van den arbeid gelijkt op monnikenwc k oog schenleven dat rijk is, kan niet zonder dwazen I zijn. Is niet elk onzer op zijn beurt een dwaas arbeid is echter onverstandig bui- geweest, door hersenschimmen na 1 als proefneming gevaarlijk voor het waarvoor zijn verstand hem had kunnen schuwen? De onderwijzer doet zijn best om heel de klasse bij elkander te houden dit is niet op grond van paedagogische regelen, maar enkel een gevolg van noodwendigheid, een eisch der practijk, die hoofdelijke ontwikkeling en opvoe ding zou verkiezen boven klassikaal onderwijs, indien 't maar niet „zooveel geld kostte”. Zou het dan ondenkbaar zijn dat er menschen ADVEBTENJ1ÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents; voor eiken regel meer 7 '/2 Cents. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den uitgever. De staatkundige partijen, waarvan ons Ne- derland niet misdeeld is, hebben als levende organismen van tijd tot tijd noodig gevoed te worden. Dit voedsel verstrekken de leiders, verstrekt de regeering, soms ook is een of an- ’dere tegenpartij de reddende engel. De leiders verschaffen het voor de kudde nood zakelijk levensonderhoud in den vorm van een program of een herzien program De regeering geeft in wetsontwerpen wat voor een en andere partij voedende kracht bezit De tegenpartij publiceert een program waarin de andere partijen gaan pluizen, minder om er iets uit te trekken, dan wel om eigen smaak of digestievermogen er aan te toetsen. Het spreekt vanzelf dat hierbij in de meeste gevallen onder de schare zich verschilpunten voordoen. Wanneer het staatkundig leven inderdaad leven is, zal het, als bij alle levende organis men, een rijke schakeering van levensvormen gevenals bij de bloemen ontwikkelen zich bij menschen van staatkundigen aanleg onder scheiden bloeiwijzen. Zoo doet zich menigvuldig het geval voor, dat bij de opstelling van een program, bij de herziening van het oude program, bij het voor stellen eener organieke wet, of bij de ontluiking eener nieuwe partij, onder hen, die lang hadden saamgegaan, blijkt van verschillende ontwik- k eling. Het voedsel, tot dusver van dezelfde samen stelling, is door het eene organisme beter ver teerd dan door het ander. Bij de een heeft het gewerkt op de lengte en bij den ander op de breedte of dikte bij nog weer anderen werk te het niet meer in dien zin dat het organisme bij groeide zooals uitgegroeide of volwassen lichamen alleen bij voedsel hun levenskrachten trachten te onderhouden en in sommige geval len buitendien vet vormen. Dwaas daarom, wie bij den greep in ’t volle menschenleven zich afslooft om den groei en de afmetingen te willen vaststellen en als uni form te willen afmeten, kortwiekende de lango ren en inkrimpende de dikkeren, om, als bij een troep landsverdedigers, de orde te vinden ook in de overeenkomstige maten. Zulk een daar het de hoofdzaak, den groei, uit het verliest terwille der bijzaken Zulk een tendien en betreffende organisme. Zoolang de kinderen jong zijn worden ze ge voed, allen gelijkelijk, met melk of pap. On- dertusschen merkt men op dat het eene kind vlugger zich ontwikkelt dan ’t andere en eer der vastere spijs kan verdragen dan ’t andere, w Wie zal het nu, als verstandige voedster, in- I vallen, omdat de eene baby eerder groot wordt I en krachtig dan de andere, om I heid in wasdom tegen te gaan 1 En welke nurse, indien ze op dien naatn met gelijkelijk de molk- of de papkuur voorgeschre- ven willen Zoo iets doen slechts menschen die, erg ten achter in de wetenschap van onze dagen, in het levend lichaam een zak meenen te zien, zich uitzettende naarmate men erin stopt, onverschillig wat. Onze liberale partij geniet de eer zulke voed sters in baar midden te hebben. Namen noe- i gewijd. De slotsom, waartoe het breede betoog heeft geleid, luidt aldus: „Feitelijk is het één quaestie bij de school, bij de armverzorging, bij de kerken. En bij alle drie gelde steeds de oude, beproefde regel Eerst doe elk, wat hij zelf kan. Kan hij zelf niet meer, dan komc hem de christelijke liefde te hulpe. En eerst waar ook die haar kracht heeft uitgeput, kome liet niet door liefde, maar door dwang geïnde geld. Dat is de weg van het ideaal. En dat ideaal mogen we niet prijsgeven. Van heeler harte beamen we dus het doel, waar het Unie-besluit op afgaat: De vrije school regel, de officieele schooi alleen aanvul ling. En ook is haar uitgangspunt het onze, dat de ouders alleen over de opvoeding van hun kroost beschikken moeten. Maar dan worde dit uitgangspunt met dit doel ook door zulk een stelsel verbonden, dat de zedelijke verantwoordelijkheid der ouders onverzwakt blijve, dat de factor der christelijke liefde tot krachtsbetoon worde geprikkeld,' en dat het stofgoud van ons ideaal niet afga. Pijnlijk zou het dan ook zijn, indien onze onderwijzers en onze schoolbesturen en onze ijveraars voor de vrije school, om voortaan van de moeite af te zijn, en het geld in den zak te kunnen houden, en op vast geld van den betaalmeester te kunnen rekenen, voor dezen schotel linzenmoes hun ideale opvatting van de schoolquaestie prijs gaven. Zelfs zou het gevaar niet gering zijn dat, als ons op die wijze door deze Delila eenmaal de haarbos onzer kracht was afgesneden, heel de anti-revolutionaire actie zou inzinken, het revo lutionaire element in ons nationaal leven geheel de bovenhand zou krijgen; en dat straks, als we tot weerstand onbekwaam waren geworden, de bovendrijvende richting ons toeriep„Ge hebt kostelooze scholen begeerd. U w kostelooze scholen zult ge hebben. Alleen maar, voortaan zullen het alle staatscholen zijn. Ons ideaal was steeds en is steeds gebleven de kostelooze staatschool. Thans, nu uw veerkracht gebroken is, zetten wij ons ideaal oom Dat nu zou ons ten oordeel zijn.” Tot staving van hare meening dat de a.-r. partij een laakbare onvoorzichtigheid zou be gaan indien ze bet Unie-besluit, gelijk het daar ligt, in het program van actie overnam, en dat zij dat niet kan doen zonder te breken met haar verleden en beginselen prijs te geven, waarvoor zij tot dusver met warmte streed, haalt de Standaard voorts eenige stellingen aan, die zijn opgenomen in het vlugschrift, dat de heer Lohman in 1889, na de aanneming van de wet-Mackay, uitgaf onder den titel: „De pacificatie.” „Wij blijven alzoo, aldus besluit het blad, ook tegenover het Unie-besluit, staan op het „anti-revolutionair standpunt, en al wie blindelings meeging met de uitwerking van het plan die in het Unie-besluit voorkomt, zou van dat standpunt afgaan.” De Standaard heeft tot dusver slechts een enkele asterisk aan de nieuwe ontwerp-kieswet gewijd. Na te hebben erkend, dat het ontwerp niet veel later inkwam dan kon worden ver wacht, schrijft het blad „Het ontwerp heeft ongetwijfeld punten, waar door het zich aanbeveelt. Want wel staat het principieel even beslist tegenover onze anti-revolutionaire beginselen als dat van den vorigen minister Tak, maar dit neemt niet weg, dat het, evenals dit ontwerp, niet den stempel van het conservatief-bekrom- pene draagt. Toch stuit de anti-revolutionair reeds bij het Deze CO UB AN T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. lijke hebbelijkheid of een achterlijk denkbeeld bij alle organismen zonder onderscheid of aan zien des persoons zou mogen ridiculiseeren. Niet waar wat men in een kind stilzwij gend voorbijgaat, wordt in een groot mensch gelaakt of bespot. Zooals onze samenleving met haar schakeering van standen en verschil „fatsoen” en ontwikkeling er uit ziet, mag men de namen van groote menschen niet noe men met dezelfde sans-gêne waarmee men zich uitlaat over de kleinere. We zeggen niet dat deze „daadzaak” juiste is, berustend op oordeelkundige slissing; maar zoolang onze wereld nog zoo on volkomen is ontwikkeld dat het geheel moet worden bijeengehouden als een scheefgroeiend lichaam in ijzer wordt geklemd zoolang dus in de wereld het gezag als noodzakelijk kwaad maar alevel noodzakelijk moet worden geduld zoolang vertelt een ooggetuige niet, dat de koning, of ander hooggeplaatste dignitaris, hulp middelen aanwendt voor betere purgatie of wel dat hij den man in négligé gezien heeft, en zoo er uitziende. Zoo, om kort te gaan, mogen we ons dus op goede gronden, voor zoover men de we- relsche ontwikkeling goed mag noemen ten minste, ontslagen rekenen van de taak om na men te noemen. We vertellen dus niet, wiè bij die of die gelegenheid tot de ontdekking kwam dat de familie erg uiteenliep in ontwikkeling en groei hoe die en die mijnheer daarop, in goed ver trouwen op zijn helder verstand, eerlijk en openhartig den raad wilde geven om al die in- dividueele familieleden voortaan enkel pap met zout te voederen ten einde het uiteenloopen in grootte en levenskracht tegen te gaan en zoo doende in de familie de eenheid weer te herstellen. Dwaas, voorzeker! dwaas! maar het men- oieker OURAIT Ms- a ommui) won r i i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1895 | | pagina 1